Institucija kuma i uporiste u religiji

Odakle uopste tako nesto, nema u religiji takvog poklonstva prema nekom pojedincu
Dok smo mi u srbiji kumstvo proglasili za nesto najbitnije
Jel to jos jedna nehriscanska stvar koje se pridrzavamo?
to je nama utrapljeno od rimokatolika https://hr.wikipedia.org/wiki/Kumstvo

Još u 2. stoljeću, kod krštenja dojenčadi, postao je zahtjev da odrasla osoba preuzme duhovni odgoj djeteta. Te osobe ispovijedile su vjeru i djelovale kao jamci djetetovih duhovnih uvjerenja. U početku su to bili roditelji djeteta, kao što je 408. godine naglasio sveti Augustin koji je sugerirao da bi to, čini se iznimno, mogle biti i druge osobe. U roku od jednog stoljeća, Corpus Juris Civilis pokazuje da su roditelji gotovo potpuno zamijenjeni u ovoj ulozi.

Još u 2. stoljeću, kod krštenja dojenčadi, postao je zahtjev da odrasla osoba preuzme duhovni odgoj djeteta. Te osobe ispovijedile su vjeru i djelovale kao jamci djetetovih duhovnih uvjerenja. U početku su to bili roditelji djeteta, kao što je 408. godine naglasio sveti Augustin koji je sugerirao da bi to, čini se iznimno, mogle biti i druge osobe. U roku od jednog stoljeća, Corpus Juris Civilis pokazuje da su roditelji gotovo potpuno zamijenjeni u ovoj ulozi.
Znaci da smo i to maksimalno banalizovali.Ne mi nego spc koji nas ne uci.
Kum daje ime, krsti, svedok je na vencanju i trebate se sto manje videti ali ga treba postovati kao boga
Dok je kao duhovni ucitelj potpuno nestao

Kum daje ime, krsti, svedok je na vencanju i trebate se sto manje videti ali ga treba postovati kao boga
Dok je kao duhovni ucitelj potpuno nestao
pa roditelji su trebali da poduce dete o hriscanstvu, onda ako oni nisu hriscani, kum
Znaci da smo i to maksimalno banalizovali.Ne mi nego spc koji nas ne uci.
pa jel vidis patrijarh ne stize, anatemise neke, a ne zna ni sam koje, jos manje zna sta prica, pa posle tumaci sam sebe, sakloni i spasi nas takvih

Odakle uopste tako nesto, nema u religiji takvog poklonstva prema nekom pojedincu
Dok smo mi u srbiji kumstvo proglasili za nesto najbitnije
Jel to jos jedna nehriscanska stvar koje se pridrzavamo?
Veruj mi da u Srbiji to uopšte nije toliko naglašeno koliko recimo kod Makedonaca i Bugara koji se lože na kumstva od pre 200 godina. Imaš onaj retardirani primer gde je kum dao detetu ime Hitler, a glupi roditelji nisu smeli da pisnu reč.

Corpus Iuris Civilis i u momentu kada je nastao, nije bio neko pozitivno pravo, vec jedino i samo pravna istorija.

Ja ne znam da li danas na celom svetu postoji bilo koji pravni sistem, koji i jednom normom nesto opisuje kumstvo.

U realnom zivotu isto tako, jako malo znaci.

Sto znaci da jedino znacenje ima u nekim obicajnim besmislenim normama, puka ne-pravna forma koje samo dodatno pokazuju koliko su iste anahrone.

Modne norme imaju jacu snagu u drustvu od tih.

Corpus Iuris Civilis i u momentu kada je nastao, nije bio neko pozitivno pravo, vec jedino i samo pravna istorija.

Ja ne znam da li danas na celom svetu postoji bilo koji pravni sistem, koji i jednom normom nesto opisuje kumstvo.

U realnom zivotu isto tako, jako malo znaci.
Говори у своје име.
Некада је кумство било веома важно, то што данас људима не значи то је њихов избор.
Пошто је кум био духовни отац детета, он је био одговоран за његово хришћанско васпитање.
Није ни тако давно било када су се кумови бирали само из породице "старог кумства".

Back