Quantcast

Instalacija novog sistema

Easy_Ride

Zainteresovan član
Poruka
408
Zdravo svima,malo pre sam kupio novi lap top u win win-u i na njega nema instaliran operativni sistem.U sustini znam kako se instalira ima i tutorijali na netu ali ja nisam dobio nikakve pratece diskove uz njega niti znam koju maticnu plocu ima ni graficku karticu nisam dobio ni upustva,samo garancija i to je to.
Zna li neko kako sve to da obavim ili ovi noviji laptopovi to i ne dobijaju???
U pitanju je Lenovo V130-14IGM

Miller

Buduća legenda
Poruka
41.707
Zdravo svima,malo pre sam kupio novi lap top u win win-u i na njega nema instaliran operativni sistem.U sustini znam kako se instalira ima i tutorijali na netu ali ja nisam dobio nikakve pratece diskove uz njega niti znam koju maticnu plocu ima ni graficku karticu nisam dobio ni upustva,samo garancija i to je to.
https://www.notebookcheck.net/Lenovo-V130-14IGM-Pentium-Silver-N5000-SSD-HD-Laptop-Review.387766.0.html

jolemisa

Poznat
Poruka
8.091
Kada budes poceo da podizes OS,videces koja je maticna,a kada zavrsis za podizanjem OS-a,instaliraj CClianer i na njemu ce videti i koji je procesor i koja je grafika.

ДраганЖ

Aktivan član
Poruka
1.320
Можда неко не зна да постоје различити оперативни системи (па и различите верзије истог оперативног система) али не би било лоше да се каже и који је то оперативни систем који би ти хтео да инсталираш на свом новом рачунару?
Нпр, за Линукс ти и не требају пратећи дискови са драјверима, такође и за новије верзије виндовса, а оне старије верзије видовса и онако више нису подржане па се више нико и не смара са тим да кориснику набавља драјвере на дисковима...

ghost in the shell

Ističe se
Poruka
2.985
Napišite Vaš odgovor...Svi su "profesionalci" pa mora bas Adobe ...
Prijatelju...vrlo jednostrano postavljas stvari...KAd budes obradjivao svaki dan masu fotki kao ja, pitacu te da li nesto moze da ti zameni, Lightroom, Bridge, Photoshop itd.Da ne pricamo o interfacu kod Linuxa na koji se treba navici..Jedino Mint je nesto slicniji Windowsu..Ali opet je masa stvari drugacija nego kod Windowsa..

ДраганЖ

Aktivan član
Poruka
1.320
Prijatelju...vrlo jednostrano postavljas stvari...KAd budes obradjivao svaki dan masu fotki kao ja, pitacu te da li nesto moze da ti zameni, Lightroom, Bridge, Photoshop itd.Da ne pricamo o interfacu kod Linuxa na koji se treba navici..Jedino Mint je nesto slicniji Windowsu..Ali opet je masa stvari drugacija nego kod Windowsa..
Хоћеш да кажеш да све те програме имаш оригиналне и уредно плаћене?
У том случају би могао и на Линуксу да се снађеш кад већ имаш толико пара... Ако ниси знао постоје програми за професионални рад и за ГНУ/Линукс али који коштају као и сви други професионални алати...

Једина разлика по том питању јесте што су сви дозволили пиратске верзије за Виндовс оперативне системе не би ли Виндовс и даље био платформа на којој ће се широке масе најлакше пецати и навикавати на одређене професионалне алате који иначе коштају превише за просечног корисника...

Што се тиче навикавања на корисничко окружење то је заиста јадан изговор (или начин убеђивања да се не проба нешто друго) јер претпоставља да су корисници рачунара толико глупи да не могу да науче да раде у неком новом радном окружењу...

The Zodiac

Aktivan član
Poruka
1.130
Druze vecina korisnika se ne bavi time o tome pricam :)

ghost in the shell

Ističe se
Poruka
2.985
У том случају би могао и на Линуксу да се снађеш кад већ имаш толико пара... Ако ниси знао постоје програми за професионални рад и за ГНУ/Линукс али који коштају као и сви други професионални алати...

Једина разлика по том питању јесте што су сви дозволили пиратске верзије за Виндовс оперативне системе не би ли Виндовс и даље био платформа на којој ће се широке масе најлакше пецати и навикавати на одређене професионалне алате који иначе коштају превише за просечног корисника...

Што се тиче навикавања на корисничко окружење то је заиста јадан изговор (или начин убеђивања да се не проба нешто друго) јер претпоставља да су корисници рачунара толико глупи да не могу да науче да раде у неком новом радном окружењу...
1. jel ja to kao tebi treba da ispovedam sta ja p'lacam, i koliko..?
2. Za tvoju informaciju ja JESAM probao Linux...i naprosto mi je mazohizam da na silu ne koristim nesto sto mi se
a. ne svidja okruzenje
b.ne zavrsava mi posao..
Sve u svemu covek je pitao kako da podigne sistem ja sam rekao najlaski moguici nacin..Pritom Win moze bez aktivacije full legalno opusteno da se koristi...Sasvim free..

ДраганЖ

Aktivan član
Poruka
1.320
1. jel ja to kao tebi treba da ispovedam sta ja p'lacam, i koliko..?
2. Za tvoju informaciju ja JESAM probao Linux...i naprosto mi je mazohizam da na silu ne koristim nesto sto mi se
a. ne svidja okruzenje
b.ne zavrsava mi posao..
Sve u svemu covek je pitao kako da podigne sistem ja sam rekao najlaski moguici nacin..Pritom Win moze bez aktivacije full legalno opusteno da se koristi...Sasvim free..
Наравно да не треба да се исповедаш, али треба објективно сагледати ствари а не само на основу сопствених себичних интереса...
То што ти искориштаваш жељу Мајкрософта да се наметне као једини оперативни систем (а разлоге можемо да видимо већ од виндовса 7 па на овамо... ) тако што ти МС "дозвољава" да "нелегално" користиш и оперативни систем и разне професионалне алате не би ли лакше навукли и сиротињу на своју конто...

Кажеш пробао си Линукс и није ти се свидело окружење? Заиста, испробао си сва радна окружења која се могу уградити на Линукс дистрибуцијама и ниједно ти се није свидело!? Тешко да је тако...

Што се тиче разлога да ти не завршава посао то могу да разумем, заиста, још нисам чуо да неко на Линуксу користи "пиратске" професионалне алате... Најчешће те професионалне алате (који коштају једнако као и Адобеови програми па можда и више) ипак купују оне фирме којима стварно требају високо професионални алати који завршавају посао...

Поента није да тебе неко тера да користиш нешто друго што ти се не допада већ да не износиш баналне и необјективне закључке а на основу сопствених ограничења којима робујеш...

ghost in the shell

Ističe se
Poruka
2.985

1. josh jednom nemam nameru da se ppravdam tebi ili bilo kome i ispovedam stvarno...I nemoj dame optuzujes za takve stvari...NE SMES a i nije OK...
2Sve ja znam da postoje Linux distribucije koje se placaju ali takodje malo njih sluzi za web diozajn, obradu fotografije itd.-vecinom su za servere, vece sisteme itd.
3. Do pre koju godinu je Linux bio pod moranje da moram da kucam komandu da bi instalirao program...Sto je meni dodatno otezavalo i komplikovalo takao u sustini banalan proces...
Kod mnogih distribbucija je bilo npr X za zatvaranje programa je bio na kontra strani, klik na DELETE brise TRAJNO< nema kante za smece..Sve su tpo stvari na koje se treba NAVICI! I zamisli sad dodje covek prvi put u kontakt sa Linuxom, nov komp i onda napravi sebi zesce sranje..?? Ako nema nekog ko zna oko Linuxa nahebo je...
4, NE SMESH tio mene daoptuyujes da je moje razmishljanje banalno i ne znam kakvo...Niti bilo chije...
5. Covek je izneo problem ja i jos neki smo izneli solucije....Bez ikakvog uplitanja u politiziranje i disuktovanje "zasto OVO a en ONO" koje ste vi pokrenuli...Ti i mister Zodiac najpametiniji na ovom svetu...