Instal. Windowsa

Nikolaaa222

Aktivan član
Poruka
1.800
Pozdrav.
Zelim da instaliram Windows po prvi put samostalno.
Zanima me da li cu moci da sacuvam podatke sa particije D (sistem se nalazi na particiji C), ili ce se prilikom instaliranja Windowsa obrisati sve i sa C i sa D particije?
Hvala.
 
Sistem je skroz pao, dakle ne radim reinstal vec instalaciju win. Zbog toga pitam.
Sto se pripreme tice, gledao sam nesto na YT, valjda brisem postojecu particiju C i na isto mesto instaliram novi windows i to je to, ostalo ne diram. Tako nekako?
 
Može da formatira, a i ne mora - ako baš i nije 100% siguran da na njoj nije ostalo nešto što mu treba.
Kako vi to znate da objasnite...

imam problem sa cheksum tabelom na HDD-u

naime, puk'o partition magic pred kraj posla


i sad šta?

ako hoću instališem Windows ispade ceo HDD slobodan a ako pokrenem live linux sa usb fleške e ondak su tu opet i D i E particije sa sve upotrebljivim podatcima?
 
Hvala svima.
Jos jedno pitanje, da li particija D ostaje i kada sistem padne ili u tom slucaju nestaje sve?


@Sizif

Na C mi nije ostalo nista bitno, tu je sistem i nesto programa (nebitnih skroz) i to je to. Na D mi je ostalo nesto podataka koje bih voleo da spasim ako je ikako moguce.
 
@Sizif
Molim ve da mi neki stručnjak objasni koje da radim da ne moram da plaćam jer nemam na šta da prebacim tolike gigabajte...

Da je krečenje stana ili zavlačenje za auto to oću da platim. Ne što je to neko znanje nego prljavo...

A ovo meni stručnjak što plaćao knjige i učio godimama da objasni besplatno i ako može jednostavno, a ja ću uz kaficu da promenim parametre fat tabele ili kako već u ntsc ide...
 
Hvala svima.
Jos jedno pitanje, da li particija D ostaje i kada sistem padne ili u tom slucaju nestaje sve?


@Sizif

Na C mi nije ostalo nista bitno, tu je sistem i nesto programa (nebitnih skroz) i to je to. Na D mi je ostalo nesto podataka koje bih voleo da spasim ako je ikako moguce.
Ništa onda, kao što su ti ostali rekli - reinstaliraj Windows, a prilikom instalacije izaberi opciju formatiranja C diska i na njega stavi novi sistem.

Kada završiš, videćeš D: disk i sve svoje podatke.

Ne bi bilo loše da posle proveriš ispravnost diska nekim programom tipa Hard Disk Sentinel, ili sličnim, za svaki slučaj.
 
Hvala svima.
Jos jedno pitanje, da li particija D ostaje i kada sistem padne ili u tom slucaju nestaje sve?


@Sizif

Na C mi nije ostalo nista bitno, tu je sistem i nesto programa (nebitnih skroz) i to je to. Na D mi je ostalo nesto podataka koje bih voleo da spasim ako je ikako moguce.
za svaki slucaj nabavi neku linux live distribuciju

pa iz nje kopiraj podatke koje zelis da sacuvas na usb
 
Терабокс облак, 1 ТБ података бесплатно.
a ne mogu, imam mobilni internet
ima puno filmova, mp3, slika, svašta
sve mi važno

Ništa onda, kao što su ti ostali rekli - reinstaliraj Windows, a prilikom instalacije izaberi opciju formatiranja C diska i na njega stavi novi sistem.

Kada završiš, videćeš D: disk i sve svoje podatke.

Ne bi bilo loše da posle proveriš ispravnost diska nekim programom tipa Hard Disk Sentinel, ili sličnim, za svaki slučaj.
a ja?

rulno cheksum izračunat pa snimit...
 
Ništa onda, kao što su ti ostali rekli - reinstaliraj Windows, a prilikom instalacije izaberi opciju formatiranja C diska i na njega stavi novi sistem.

Kada završiš, videćeš D: disk i sve svoje podatke.

Ne bi bilo loše da posle proveriš ispravnost diska nekim programom tipa Hard Disk Sentinel, ili sličnim, za svaki slučaj.
Hvala jos jednom. Bunilo me to zato sto sam gledao neke snimke na YT kako se instalira WIN. I kada dodju to toga gde objasnjavaju kako se formatira disk uopste nisam primetio da kod njih ima nekih zaostalih particija tipa D,E. Pa kad sam vec pokrenuo temu da pitam i to.
Sto se HDD-a tice, obavezno cu proveriti zdravlje. HDD je star oko god. i po i verovatno mu je zdravlje pocelo da opada. A i planiram da uzmem neki SSD ali sada mi je najbitnije da instaliram Win. i da pokusam da izvucem podatke sa particije D, ako uspem. Ako ne uspem Boze moj sta se moze.

@sasasta

Hvala na savetu, samo ja se u ove stvari razumem ko krava u latinski. Ne zna cak ni Win. da instaliram. Tako da mi tvoj post zvuci kao SF, rado bih ja uradio to o cemu pises samo ne znam niti sta je linux live distribucija niti kako da uradim sve to o cemu pises. Jedino da izguglam, ako se radi o programu, USB je spreman pa da pokusam pa ako prodje-prodje.
Samo mi reci, da li time mogu da zeznem nesto, recimo jel postoji mogucnost da ja ceprkajuci sa tim izbisem sve particiju D sa Hard Diska koja mi je bitna? Ako ne mogu nista da zeznem pokusao bih i to, ne gubim nista. I da jos nesto, vidim taj program (ako je program) je Linux, jel to radi na svakom racunaru ili samo na racunaru na kom je bio instaliran Linux operativni sistem?
 
Терабокс облак, 1 ТБ података бесплатно.
e vidiš...

zovne ti mene mušterija, stanuje na teškoj periferiji grada i kaže, citiram: "treba da mi se instalira windows, imam disk"

kada sam se konačno dovukao naravno da me dočekala IZMENA SITUACIJE po srpski... da se prvo pogodimo za onu cenu a onda će da uvalimo karinu za profi situaciju...

baš to što sam karikirao maločas: partition magic nije završio završno upisivanje parametara fizičkih lokacija na HDD-u... ovako, da instaliraš sistem - ceo hdd prazan a nekim čudom jedino preko live distro vidljivo i dostupno...

naravno, navikoh se na seljačke dovitljivosti pa sam poneo svoje alatke na fleškama ali nisam računao da bi valjalo i hdd doneti...

šta da ti kažem?
to ti je ona klasika
- daj disk od windowsa, reče da imaš?
- imam, evo
- pa ne radi ti DVD čitač?
- znam, odavno...
- pa kako da instaliram?
- ne znam, al vrati mi one particije
 
Hvala jos jednom. Bunilo me to zato sto sam gledao neke snimke na YT kako se instalira WIN. I kada dodju to toga gde objasnjavaju kako se formatira disk uopste nisam primetio da kod njih ima nekih zaostalih particija tipa D,E. Pa kad sam vec pokrenuo temu da pitam i to.
Sto se HDD-a tice, obavezno cu proveriti zdravlje. HDD je star oko god. i po i verovatno mu je zdravlje pocelo da opada. A i planiram da uzmem neki SSD ali sada mi je najbitnije da instaliram Win. i da pokusam da izvucem podatke sa particije D, ako uspem. Ako ne uspem Boze moj sta se moze.

@sasasta

Hvala na savetu, samo ja se u ove stvari razumem ko krava u latinski. Ne zna cak ni Win. da instaliram. Tako da mi tvoj post zvuci kao SF, rado bih ja uradio to o cemu pises samo ne znam niti sta je linux live distribucija niti kako da uradim sve to o cemu pises. Jedino da izguglam, ako se radi o programu, USB je spreman pa da pokusam pa ako prodje-prodje.
Samo mi reci, da li time mogu da zeznem nesto, recimo jel postoji mogucnost da ja ceprkajuci sa tim izbisem sve particiju D sa Hard Diska koja mi je bitna? Ako ne mogu nista da zeznem pokusao bih i to, ne gubim nista. I da jos nesto, vidim taj program (ako je program) je Linux, jel to radi na svakom racunaru ili samo na racunaru na kom je bio instaliran Linux operativni sistem?

nije tesko ali ako nikad nisi radio a podaci su bitni bolje nemoj

uvek nesto mozes pogresiti
 
bi uradjeno naživo, ne pitaj ništa
3 i po sata sa zanovetanjima okolo
i hexa i octa i binarno sve ti...
Ако се не варам (и ако ме памћење добро служи на један случај који сам зезнух) тај проблем си могао да добрим делом решиш преко неког од програма за партиционисање покренутог са линукса (са усб-а).
Чини ми се да постоји опција којом се партиције наново именују након чега су поново видљиве...
 
Ако се не варам (и ако ме памћење добро служи на један случај који сам зезнух) тај проблем си могао да добрим делом решиш преко неког од програма за партиционисање покренутог са линукса (са усб-а).
Чини ми се да постоји опција којом се партиције наново именују након чега су поново видљиве...
interesantno da je live sistem video
ali program za particionisanje gpart nije

reč je o pišljivom boot-blocku
i tu je trebalo upisati nove vrednosti
u bajt mora da bude kapacitet hdd-a ali da bi se posle snimanja boot-a videle particije zaista moralo se rihtati gde koja počinje...

a rekli smo da su ukupno bile tri od čega nas prva nije zanimala...

koji je to zez bio a počelo sa "iam ja disk" (ne radi mi DVD plejer)
 
Opet ja.
Pokusao sam Ubuntu Live USB, ne prepoznaje HDD uopste. Kada sam zavrsio Ubuntu Live nasao sam neke podatke na racunaru, prevucem misem preko foldera itd. i pise da ima 4gig i nesto podataka i tu zakoci tj. ne pokazuje da li ima jos podataka.
Pokusavao sam svasta nesto dobrih 4-5 sati ali bez uspeha. Nece pokaze HDD pa to ti je.

Tek pred kraj nadjoh na internetu neki 'kod' koji sam ukucao u Terminal. I tada mi je pokazalo nekih 30 nesto gigabajta podataka u Terminalu. Ali u Terminalu mi ne pokazuje ime/model ni HDD-a ni USB-a (ili ja nisam odradio kako treba), vec skroz nesto levo.
S obzirom da sam koristio mali USB od 8 gig. za Ubunt, zanima me da li neko zna sta li moze biti tih 30 gigabajta i kako da ih prebacim (to jos ne znam kako se radi, a i nemam USB za toliko podataka, imam USB od 8 i od 16gig.).

Ni jednu jedinu sliku ili podatak nisam nasao, iako je sve ostalo na particiji 'D'. Samo neki folderi i one tekstualne datoteke, ima i folder 'system' ali skoro prazan nesto malo podataka ostalo u njemu. Kad otvorim datoteteke izbaci mi neka slova i znakove, niti sta razumem niti se moze procitati sta pise s obzirom da su sve neki brojevi, znakovi i slova- sve nepovezano.

I jos nesto, pre nego sto mi je pao sistem (ili crkao Hard Disk moguce da je i to), na particiji 'C' imao sam oko 15 gig. slobodnog prostora. A na praticiji 'D' od 200 gigabajta imao sam max. 6-7 gigabajta podataka, dakle skoro prazna particija 'D'.
Ne ide mi u glavu, odakle sad 30 gigabajta podataka ako je sistem pao.

Zna li neko o cemu se radi i da li ovih 30 gigabajta (ili 4 i nesto kako mi je prvo pokazalo) mogu biti podaci sa particije 'D'?
Cisto da probam sutra jos jednom sa Ubuntu Live, pa ako ne uspem onda mi ne ostaje nista drugo nego da instaliram operativni sistem (pod uslovom da Hard nije crko, malo mi cudno sto ga nema u Ubuntu a u BIOS-u ga vidim).
 
Moras formatirati HDD u ext.4,da bi mogao da instaliras Ubuntu.Kada ga formatiras,onda ce biti vidljiv,ali ces izgubiti sve sa te particije.
Ne razuem se previse u ove stvari, ali meni je disk vec formatiran (C i D particija), ali je sistem pao pa sad pokusavam da izvucem podatke sa particije D.

Nisam instalirao Ubuntu kao sistem, nego sam isao na 'try Ubuntu bez instaliranja', to nesto kao virtuelni operativni sistem jer mi je receno da tako pokusam da spasim podatke sa particije D.
Sobzirom da Ubuntu ne prepoznaje HDD nisam spasio nista, iako ima nekih podataka (datum kada su nastali neki folderi/datoteke koje sam pronasao u Ubuntu su od pre nego sto je sistem pao samo ne znam sta su).

E sad ako bas moram da formatiram HDD da bi Ubuntu video HDD i kad idem na 'try instal Ubutnu bez instalacije', pa onda bolje da odmah instaliram operativni sistem Win 8.1 nego da se bakcem oko Ubuntu koji mi nece spasiti ono sto pokusavam da spasim.
 

Back
Top