Inspirativni primeri industrijskog dizajna

Sensei

Master
Moderator
Poruka
91.476
Bilo da se radi o mobilnom telefonu, usisivaču ili stolici, najbolji primeri industrijskog dizajna besprekorno spajaju oblik i funkcije kako bi proizvodi postali zaista poželjni.

Kao što joj samo ime govori, ova disciplina odnosi se na balansiranje kreativnog, konceptualnog, slobodnog razmišljanja sa praktičnim, industrijskim ograničenjima da se zapravo nešto napravi, što zahteva znanje o proizvodnim procesima, materijalima i tehnologiji.

Pogledajmo neke koji su poslužili kao inspiracija mnogima


Mini Cooper​

616249.jpg



Mini je klasika dizajna koja je nastala zbog nestašice goriva tokom pedesetih godina prouzrokovane Sueckom krizom. Dizajner Alec Issigonis imao je zadatak da dizajnira automobil koji je bio štedljiviji od velikih automobila tog doba, imajući za cilj da se takmiči sa sve popularnijim nemačkim automobilima poput originalne "Bube" - koji je i sam klasik dizajna. Originalni dizajn je postao prava britanska ikona, utičući na generaciju dizajnera automobila, i bio je revolucionaran u to vreme. Njegove izrazito umanjene konture i danas su izuzetno popularne.
 
Konturna boca Koka kole

s-l640.jpg


Trenutno prepoznatljiva, Coca-Cola konturna boca je remek delo u industrijskom dizajnu koje datira još od 1915. godine kada je kompanija Coca-Cola zatražila od svojih dobavljača da dizajniraju novu bocu koja će biti jedinstvena i odmah prepoznatljiva - čak i u mraku.

Dizajner Earl R. Dean prihvatio je izazov i, sledeći uputstva svog šefa, imao je za cilj da osmisli dizajn zasnovan na sastojcima pića. Pošto nije mogao da nađe nijednu referentnu sliku ni za list koke, ni za orah Kola, Din je umesto toga iskoristio sliku kakaovske mahune iz svoje enciklopedije, što je dovelo do kultnog rebrastog oblika bočice koji danas poznajemo i volimo.
 
Skuter Paggio Vespa

3-vespa-70-years-230416.jpg

Klasični dizajn skutera Vespa povezan je u velikoj meri sa italijanskom estetikom dizajna, ali na njega su u velikoj meri uticali skuteri Cushman-a pre Drugog svetskog rata, proizvedeni u SAD-u, a saveznici su ih isporučili u Italiju kao terenski transport padobranaca i marinaca. tokom rata.

Tek kada je Paggio uključio vazduhoplovnog inženjera Corradina D'Ascanioa, sada već poznati oblik skutera, propustivši središnju potpornu potporu i dozvolivši vozaču da zakorači i siđe sa bicikla.
 
1627349314874.png

1627349579380.png

Doduše iako nije nešto vau što je promenilo svet ili bilo uticajno(pa u autobuskom svetu i jeste, donekle). Tokom šestdesetih godina VöV(u prevodu pod njegovim punim imenom Udruženje Nemačkih Transportnih Kompanija) je razvijao standard koji je uključivao sličan dizajn i delove, jer je u to doba došlo do fragmentacije flota u firmama, i pošto je svaki autobus bio različiti to je pravilo probleme tokom održavanja istih. Ovim standardom obuhvaćeno je sve, od delova, rasporeda sedišta do dimenzija autobusa, ali proizvođači su imali slobodu da sami dizajniraju motore. Ovo se pokazalo popularnim ne samo u Nemačkoj nego i u drugim delovima Evrope a i sveta. Postojala su 2 standarda VöV SL-1 koji je bio na snazi do sredine osamdesetih godina i VöV SL-2 od sredine osamdesetih do početka dvehiljaditih. Iako se ovaj standard važio za Nemačke proizvođače, i drugi proizvođači su za svoja tržišta proizvodila autobuse po tom standardu, pa i Srbija(tada Jugoslavija početkom devedesetih, Ikarbus dok se još zvao Ikarus-Zemun sa svojim modelom IK-410 po SL-2 standardu, kasnije od njega nastaje FAP A537, IK-410 nije ušao u serijsku proizvodnju. Ikarbus se imao i IK-106(1996. godina) isto razvijan po SL-2 standardu na šasiji MBO405N2 ali IK106 je niskopodan za razliku od IK410.). Na slikama su autobusi SL-1 standarda, MAN SL200 i Mercedes Benz O305.
 
odličan primer!

To je inspirisano originalnom Anglepoise lampom

A3524_170530_01_v2_A3515.jpg


Ovaj klasični komad industrijskog dizajna prvobitno je zamislio 1932. godine George Carvardine, dizajner automobila koji je u to vreme radio na sistemima vešanja vozila. Njegov rad na ovom polju inspirisao je svestrani mehanizam sa četiri opruge koji definiše lampu Anglepoise, koja je razvijena prvenstveno za radna okruženja kao što su radionice i ordinacije, ali jednostavnija verzija sa tri opruge ubrzo je ušla i u domove.
 
nije richard saper nista ne kopira
on je genije posebnog soja

artemide je posle tizia postala jedna od jacih firmi zajedno sa flosom jer je okupljala sjajne dizajnere
nije u pitanju kopiranje već inspiracija. kao što je za Anglepoise lampu došla inspiracija iz automobilske industrije.
A vidi se kompletno drugačiji mehanizam na toj lampi
 

Hasselblad 500C Camera


images.jpg


Tokom Drugog svetskog rata, švedska vlada je zadužila Victora Hasselblada da dizajnira kameru koja bi kopirala nemačku vazdušnu kameru za nadzor izvađenog iz oborenog aviona. Ova kamera je usavršavana tokom narednih godina, pa je na kraju iznedrila ikoničnu 500C krajem 1950 -ih. Postala je glavni proizvod kompanije Hasselblad u naredne četiri decenije, a NASA ju je koristila tokom misija Apollo na Mesec.
 
2008072195817.jpg

Industrijski dizajn je kombinacija primenjene umetnosti i nauke, koja poboljšava estetsku, ergonomsku i upotrebnu vrednost proizvoda. Uloga industrijskog dizajnera je da kreira i
izvršava dizajnerska rešenja u odnosu na formu, upotrebnu vrednost, fizičku ergonomiju,
marketing, razvoj brenda i prodaju.
 

Back
Top