Quantcast

Inostranstvo DA/NE?

Ekatarina7

Početnik
Poruka
2
Pozdrav svima,

četvrta je godina kako živim u Nemačkoj, završavam Gimnaziju u proleće. Muči me dilema da li da studiram ovde ušuškana u sistem sa svim povlasticama koje pruža ili se vratim dole (Novi Sad/Beograd) i tu započnem studije.

Moram da napomenem, super je ovde, ali fali duhovnosti. Druženja su nikakva i većina je kao hendikepirana. Mnogo me interesuju mediji, kultura, jezik, novinarstvo, pozorište, produkcija.. u tom nekom smeru bih išla. S obzirom na to da sam mnogo prisnija sa našom kulturom i jezikom nego nemačkom, smatram da ima smisla vratiti se.
Eh sad.. tu su brige za perspektivu posle faksa, finansije, životni standard itd. Nisam materijalista, bar mislim da nisam. Guši me zapadna trka za novcem. Ne uklapam se u njihov sistem vrednosti.

Šta vi mislite, ima li vajde od ove moje priče?

U suprotnom ostajem ovde i studiram nešto profitabilno, trčim za novcem dok ne padnem u blagu depresiju.

Hvala unapred. :)

sasasta

Elita
Moderator
Poruka
22.722
duhovnost mozes imati bilo gde

prednost zapada je sto pruza materijalnu sigurnost , pa se u slobodnom vremenu vise mozes baviti duhovnim

a ne moras ni tamo da juris novac , niti da studiras nesto samo zarad novca .

studiraj ono sta zelis a novca koliko bude.

tako da je bolje ostati tamo , ovde doci na odmor, vise ces duhovnosti ovde naci ako si povremeno ovde

Susan Sto Helit

Iskusan
Poruka
5.370
Pozdrav svima,

četvrta je godina kako živim u Nemačkoj, završavam Gimnaziju u proleće. Muči me dilema da li da studiram ovde ušuškana u sistem sa svim povlasticama koje pruža ili se vratim dole (Novi Sad/Beograd) i tu započnem studije.

Moram da napomenem, super je ovde, ali fali duhovnosti. Druženja su nikakva i većina je kao hendikepirana. Mnogo me interesuju mediji, kultura, jezik, novinarstvo, pozorište, produkcija.. u tom nekom smeru bih išla. S obzirom na to da sam mnogo prisnija sa našom kulturom i jezikom nego nemačkom, smatram da ima smisla vratiti se.
Eh sad.. tu su brige za perspektivu posle faksa, finansije, životni standard itd. Nisam materijalista, bar mislim da nisam. Guši me zapadna trka za novcem. Ne uklapam se u njihov sistem vrednosti.

U suprotnom ostajem ovde i studiram nešto profitabilno, trčim za novcem dok ne padnem u blagu depresiju.

Mlada si, i zato te zanimaju apstrakcije više nego što one, realno, zaslužuju.
Ako se vratiš i budeš studirala ovde, imaj na umu da ta diploma nigde neće biti važeća, i da, ako odučiš da se vratiš u Nemačku ili već gde, ćeš morati da se doškolavaš i razvlačiš bez potrebe, gubeći vreme i živce, i pare.
Što reče neko, duhovnost možeš naći bilo gde ako se potrudiš, da, čak i na tom hladnom Zapadu gde svi samo trče za novcem. Ti ne moraš biti jedna od njih, pa da opet ne budeš gladna.
Nije zgorega ni razmisliti šta će biti ako jednog dana poželiš decu, naprimer. Da li bi ih odgajala na nekoj čuki na Staroj panini, u dubokoj duhovnosti, slobodne od zapadnjačkog cinizma, ali 50 km daleko od prvog doktora i škole? Ti se lično možeš zezati s takvim stvarima, ako si mlada i zdrava, ali šta ćeš s njima?
Na tvom mestu nigde ne bih odlazila, već bih se trudila da izgradim svoj svet tamo gde već jesam, i što će ti omogućiti da svoje želje za duhovnošću ostvaruješ. Ovde to ne može. Ovde ljudi žive da bi preživeli, i niko nema vremena da se bavi apstrakcijama. Zato što će biti gladni posvete li život tako nečemu - procenat onih koji su sve batalili i otišli na Taru da žive bez vode, struje, para, zuba i uzgajaju ovce, još uvek je vrlo mali :)

rechner27

Aktivan član
Poruka
1.824
Mislim da ce ti sve to o cemu pricas da ti fali jos vise nedostajati u Srbiji. Znam neke koji su se isto tako dvoumili da li da se vrate ili ne (iz Svedske), zbog slicnih razloga, pa su se na kraju pokajali i opet vratili u Svedsku. Covek kada navikne na red, svako divljastvo i haos mu smeta. U Srbiji je masa ljudi prefigana i neiskrena taman toliko da ti pruzi laznu sliku o sebi, takva je i drzava uostalom. U Nemackoj je barem man bekommt was man verdient . U svakom polju. Sve je veci standard. Od karaktera ljudi do karaktera zivota.

Susan Sto Helit

Iskusan
Poruka
5.370
Znala sam devojku koju su u sedmom osnovne doveli u Srbiju iz Australije, mada se tamo rodila i odrasla. Njeni na prečac odlučili da se ne vraćaj u Melburn.
Srela sam je u trećem gimnazije, još uvek je mrzela što se nikad nisu vratili. Od Srbije je imala samo to da je bila faktički oslobođena časova engleskog, jer ga je govorila (ko) maternji.
Nisam je dugo srela, ali sam ubeđena da se najposle vratila (imala je njihovo državljanstvo).

Ekatarina7

Početnik
Poruka
2
Zahvaljujem na vašim mišljenjima, nisam verovala da su forumi ovako efikasni. :D

U pravu ste za sve što tvrdite, to mi govore i najmiliji. Možda je eto problem što sam ja otišla iz prvog razreda Srednje muzičke škole, družila se tada sa ionako specifičnim i osvešćenim ljudima pa sada želim da verujem da je to neka stvarna slika Srbije.

I ja se bojim toga da sam navikla na ovu ušuškanost, koja je ustvari prijatna, ali žešće monotona.

Zxy, lepo ste me nasmejali. :super:

Susan Sto Helit, ovo o apstrakcijama u potpunosti tačno, treba povremeno neko da mi lupi šamar što se kaže. Volela bih da me je majka rodila objektivnu sa dve noge na zemlji, ali nije. :roll:

Poruka
5.265
Pozdrav svima,

a dje, Havaji ili onda severnacka zapadna ostrva i atoli nadomak havaja nikad bio ali izgleda liljepo na mapama

Susan Sto Helit

Iskusan
Poruka
5.370
Zahvaljujem na vašim mišljenjima, nisam verovala da su forumi ovako efikasni. :D

U pravu ste za sve što tvrdite, to mi govore i najmiliji. Možda je eto problem što sam ja otišla iz prvog razreda Srednje muzičke škole, družila se tada sa ionako specifičnim i osvešćenim ljudima pa sada želim da verujem da je to neka stvarna slika Srbije.

I ja se bojim toga da sam navikla na ovu ušuškanost, koja je ustvari prijatna, ali žešće monotona.

Zxy, lepo ste me nasmejali. :super:

Susan Sto Helit, ovo o apstrakcijama u potpunosti tačno, treba povremeno neko da mi lupi šamar što se kaže. Volela bih da me je majka rodila objektivnu sa dve noge na zemlji, ali nije. :roll:
Ma sve pet, nisi ti ništa kriva, mlada si a mladost je puna ideala :)
Ne znam koliko često dolaziš u Srbiju, ali moraš znati da život ovde nije inače kao kad ti dođeš na 15 dana. Ni ljudi nisu takvi inače. Tebe dočekaju, možda, iznose ti najbolju hranu, vode te okolo... Super. Ali, kad nema gostiju, ljudi jedu prepečen pasulj po pet dana, i ne idu nigde osim na posao na kojem se svi na njima iživljavaju za 300 evra mesečno.
Govorim to jer znam mnogo gastarbajtera koji veruju da je u Srbiji laganica, samo zato što im, kad dođu, rodbina na sto iznese ono što su čuvali za slavu, i zaduži se kod komšija da bi njih počastila u kafani. Srbi imaju taj fix da je gost svetinja, ali to ne bi smelo da ti zamaže oči. Šačica ljudi ovde dobro živi, i svi pripadaju Stranci. Ostali uglavnom preživljavaju, i to na načine koje čak i ja, srećom i da kucnem o drvo, ne mogu zamisliti. Čast izuzecima, ali oni samo potvrđuju pravilo.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.