Inflacija Vukovaca

Frederick_

Veoma poznat
Banovan
Poruka
11.163
Naleteh na ovaj clanak koji se bavi pojavom ogromnog broja vukovaca.

Sta mislite, da li je realno da bude 10 vukovaca u odeljenju?

Ovo nije pojava od juče. Secam se pre skoro 3 decenije, kada sam zavrsio gimnaziju, čita razredna imena vukovaca iz naseg odeljenja. Realno je trebalo da bude jedan vukovac. Kad ono 4!
Naravno, deca lokalnih moćnika i perjanica SPS-a i JUL-a, za koje sam bio ubedjen da jedva mogu da navuku 4.5 prosek.

Kakva su vasa iskustva?

https://zelenaucionica.com/sta-treb...mdYS7Z21fhAjvh1igE_aem_g9epx9hWJo3REcguRfgOFw

Jedva cekam da nastavnici poprave skolstvo
Sad su zasticeni zakonom, samo da krenu
Naravno od toga nece biti nista, svojim dugogodisnjim losim radom su i doveli do ove situacije.
Siguran sam da ima boljih djaka koji nisu vukovci u svakom odelenju,al eto nema tate da vikne.
Lepo ukinuti ocene, na kraju osmog razreda test - pa sta ko zasluzi

Ocena jeste merilo vrednosti...i to po onom starom principu...
2 prepoznaje gradivo
3 zna znanje
4 zna i zna da ga primenjuje i razume
5 zna i zna kreativno da ga koristi i unapredjuje...

Po ocenama si mogao i sto je najgore mozes da prepoznas karakter i na poslu ...
E sad, kad se dele ocene onda su podeljene a nisu djaci ocenjeni...
Ali svaka skola ima izbor da li ce da deli ocene ili da ocenjuje djake..

Tema je nesto drugacija, tj da li i kakav je odnos pravih vukovaca i vukovaca za uspeh...
Pa ja spadam u prave, i nije problem sto su ostalih 7 vukovci za uspeh...
Jer oni odrade ono sto je najjeftinije da bi dobili dobru ocenu...Dobiju ocenu na 5,6 lekcija...Ja mogu tako , a mogu da odgovaram celu knjigu, samo sto se onda pobune profani...imaju i oni svoj plan kad ce sta...
A i zamorno je imati djaka koji odgovara celu knjigu , to je malte ne ceo cas...u praksi je ceo cas...

Tako da bar sto se mene tice nije postojao rivalitet pravi vukovci vukovci za uspeh...niti smeta sto ste kao isto , jer i jeste isto u smislu skole...

Ako ti treba a mislim da ne treba, dodatnih 5 bodova to dobijes na nekom saveznom takmicenju ili olimpijadi...A sistem ionako ne ceni nista od toga, ni na faxu ni posle faxa, , za razliku od nemacke...a i Britanije gde svi koledzi to uzimaju u obzir i profani to gledaju..

Inflacija ko i svaka druga inflacija.

Nije toliko ni važna.

Odnosno puno je manje važna od inflacije fakultetskih diploma.

Devalvacije takorekuć.

No, to je nama naša borba dala.

Za to smo se borili.

Ocena nije merilo vrednosti.Ima mnogo prosecne dece koji nisu lovci na ocene,vec imaju vrednosti koje se ne ocenjuju - empatija,pomoc u ucenju,dobronamernost,velikodusnost,iskrenost i pozrtvovanost.Takva deca ne dobijaju Vukove diplome i ne gaze preko svega da bi uspeli.A na njih niko ne obraca paznju!Nit ih iko pohvali!
Оцена се односи на знање, ово о чему пишеш је добра особа и нема везе са образовањем, већ са васпитањем.

Kad sam krenuo u srednju školu, u razredu je bilo barem desetak vukovaca iz osnovne.

Kad ono, oni ne znaju na karti Srbije da pronađu Beograd ili Dunav... ili na karti sveta Južnu Ameriku itd. Takođe ni neke osnovne stvari iz istorije i drugih predmeta.

To je bilo komedija gledati.

Razgovarao sam sa nekima i pitao ih kako to da su bili vukovci a ne znaju te neke osnovne stvari, oni mi odgovaraju ''A nisam ja bio onaj pravi vukovac, onaj što sve zna, nego to se poklanjale ocene na sve strane.''

Naleteh na ovaj clanak koji se bavi pojavom ogromnog broja vukovaca.

Sta mislite, da li je realno da bude 10 vukovaca u odeljenju?

Ovo nije pojava od juče. Secam se pre skoro 3 decenije, kada sam zavrsio gimnaziju, čita razredna imena vukovaca iz naseg odeljenja. Realno je trebalo da bude jedan vukovac. Kad ono 4!
Naravno, deca lokalnih moćnika i perjanica SPS-a i JUL-a, za koje sam bio ubedjen da jedva mogu da navuku 4.5 prosek.

Kakva su vasa iskustva?

https://zelenaucionica.com/sta-treb...mdYS7Z21fhAjvh1igE_aem_g9epx9hWJo3REcguRfgOFw

Zavrsio sam osnovnu skolu sada vec davne 1995. godine. Od nas 200 i kusur u generaciji (ceo grad je isao u jednu jedinu osnovnu skolu, sa jos par okolnih sela pride), bilo je svega 13 "vukovaca". Sad, da li su svi oni to realno zaista i zasluzivali, tesko je reci (znam da npr. dve devojke posle u junu nisu imale dovoljno bodova iz matematike za upis u gimnaziju, ali to je bilo neko drugo vreme, sa znatno tezim testovima nego danas), ali vecina njih su posle i u srednjim skolama bili odlicni djaci, zavrsili su fakultete i danas su se lepo ostvarili u svojim strukama.

Takodje, iako je pokojni direktor osnovne bio teski komunista, ne mogu da kazem da su nekome od njih bile navlacene ocene da bi bio vukovac samo zato sto je necije dete. Secam se cak da je posle moj skolski drug, sin vrlo uticajnog coveka u opstini ocas posla bio oboren na popravnom ispitu u gimnaziji i morao je da ponavlja godinu.

Ocena nije merilo vrednosti.Ima mnogo prosecne dece koji nisu lovci na ocene,vec imaju vrednosti koje se ne ocenjuju - empatija,pomoc u ucenju,dobronamernost,velikodusnost,iskrenost i pozrtvovanost.Takva deca ne dobijaju Vukove diplome i ne gaze preko svega da bi uspeli.A na njih niko ne obraca paznju!Nit ih iko pohvali!
Sviđa mi se izraz lovci na ocene.
Inteligentan đak ne mora biti vukovac, ne mora da se previše daje.
Najinteligentniji đak je ovaj koji ume da selektuje znanja koja su mu neophodna.
Ne treba po svaku cenu "gurati" u glavu ono što te ne interesuje ili ono što proceniš da je za tvoju budućnost manje značajno.

Neka oproste ljubitelji geografije, ali šta će kom učeniku poznavanje vrsta vulkana, gde se koja vrsta nalazi i tome slično što treba znati za peticu u gimnaziji. Slično detaljisanje postoji i kod drugih predmeta. Ono što ti se sviđa prouči u detalje, ono što ti se ne sviđa, selektuj da bi dobio četvorku ili neku manju ocenu.
Treba znati selektovati, po tome se prepoznaje nečija inteligencija.

Sviđa mi se izraz lovci na ocene.
Inteligentan đak ne mora biti vukovac, ne mora da se previše daje.
Najinteligentniji đak je ovaj koji ume da selektuje znanja koja su mu neophodna.
Ne treba po svaku cenu "gurati" u glavu ono što te ne interesuje ili ono što proceniš da je za tvoju budućnost manje značajno.

Neka oproste ljubitelji geografije, ali šta će kom učeniku poznavanje vrsta vulkana, gde se koja vrsta nalazi i tome slično što treba znati za peticu u gimnaziji. Slično detaljisanje postoji i kod drugih predmeta. Ono što ti se sviđa prouči u detalje, ono što ti se ne sviđa, selektuj da bi dobio četvorku ili neku manju ocenu.
Treba znati selektovati, po tome se prepoznaje nečija inteligencija.
E ovo je dobar primer da pokazem sta znaci dvojkas je dvojkas a peticar je peticar....
Onaj ko zna kako da dobije peticu i lako je dobija, moze imati uzasnog profana geografije, npr moj. Ali to ne znaci da sam ja budala ako malo vise nabubam tu njegovu geografiju , a trazio je bukvalno da se buba iz knjige, imao covek prijatan izgled i ponasanje, ali takvu politiku ocena......
I manje vise bubas tu njegovu geografiju...

Sta je plus...Plus je sto obrazovanje u skoli nije ucenje znanja, nego ucenje sta ce sutra da vas strefi u zivotu , sto znaci i bubanje, i davanje ocena na lepe oci , i davanje na minic i davanje predsedniku opstine, i namerno sacekivanje da vas uhvate u makazice...
Npr dogovore se profan fizike, profan geografije, profan ono i dsz, da mi naprave sacekusu. Svaki djak zna kad otprilike ide njegovo ispitivanje, po redosledu u dnevniku, rasporedu predavanja i pitanja i slicnog...

I vidim ja da mi se sprema geografija mala sansa u ponedeljak ali velika u cetvrtak...
Kod njega nema da se javis, pa je sacekusa kad te prozove...
A cetvrtak imam i fiziku imam i ono i dsz...Ok, u ponedeljak predjem fiziku , to ide lako , a pravilo mi je ucim 1h dnevno za skolu, osim kad nesto moram, a to je npr to bubanje geografije...znaci cetvrtak moram 3h, sto znaci nema izlazak u grad ili skraceno , nema gledanje TV popodne oko pola 6 ili tenis da igram u dvoristu...
Dakle pokrijem fiziku u ponedeljak, rekoh pokricu ono i dsz u utorak i sredu , bice dosta i onda mi ostaje cetvrtak cist za geografiju...iako taj dan imam i ovo ostalo , ali je pokriveno...

Kad eto ti fizicara u ponedeljak predaje novu lekciju...Ne konstatujem ja to. Nastavljam plan. Spremljena ono i dsz i za cetvrtak nabubana tj spremna geografija..
Profa nije nepredvidiv tacno me proziva, ja odgovaram, paket je oko 7 do 9 lekcija, znam paket, sledi petica...ok..
Ali tu ide sacekusa od fizicara...on zna da sam odgovarao i dobio 5 iz geografije, i zakljucuje da sam odvojio dan za geografiju...zna da znam fiziku i da sam verovatno pokrio fiziku ranije...cuje da sam sredio i ono i dsz, znaci verovatno utorak i sredu...Cita me....i proziva me za zadnju lekciju...onu sto je predavao u ponedeljak...
Sacekusu...

Naravno ne da ne znam, nego nisam ni procitao....Nemam pojma ni o cemu se radi , mada imam pojma viskozno trenje, ali ne znam formule...
I sta ces...snalazis se...kazem viskozno trenje zavisi od koeficijenta, pa se okrenem ka odelenju....oni me gledaju , a ja pipkam mesto na tabli....i zvacem pricu...i najinteligentniji ukapiraju da cekam da mi kazu koje slovo...
Kazu mi , citam sa usana i pisem...i tako redom idemo , povucem razlomacku crtu i pipkam gore...neprimetno klimanje glavom, profa gleda ali ne vidi ko je klimnuo jer je neprimetno minimalno...i tako nabodem formulu , a cim nabodem formulu onda mogu da se vadim do prekosutra...
I vidi da sam se izvukao i kaze profa fizicar...Hteo sam da te upecam za keca ali ne moze te covek uhvatiti za keca pa cak ni na geografiju....i meni postane jasno sta se desava...
Naravno odmah nudim, moze jos jedno pitanje da bude bolja ocena...On kaze ma gde jos jedno pitanje, sve ostalo znas, spremio si , ovo ne znas jer je nova lekcija...ali eto ti dvojka...Ja kazem hajd, toliko sam znao kad je pocinjao cas....

Malo je anegdota, ali smisao skole nije samo obrazovanje, nego i da vidis kakvi su sve profani , kakve odnose prave u radu , sve je to zivot....

A sad da vratim sta znaci peticar....onaj koji resava zahtevano i uslove onako kako su postavljeni , a ne da se pravi pametan u smislu sta je vazno znanje a sta nije....
To je ono sto ja kazem da je sutra ta ocena profesionalni karakter....jer se isto tako postavlja i u poslu....

To sto se to ne ceni u Srbiji , to je druga prica, ali ima gde se ceni , garantujem vam da ce u CH svaki gazda da primeti kakav mu je radnik i njegov psiholoski radni profil...

A tacno je da vam ne koristi u Srbiji ni na fakultetu...tamo tek ima debila profesora, sto veci nivo obrazovanja to su veci debili....
Jedan te kaznjava sto neces da ga vodis pijanog kuci , drugi zato sto voli dupeuvlakace, treci zato sto voli da vidi da je neko nabubao gradivo...cetvrti te kaznajva zato sto ti je opsovao majku i oca jer ga je iznervirao prethodni student na pregledu radova, a ti mu rekao da se smiri i malo popije vode , da ne dovodi sebe u nezgodnu situaciju...sto znaci da te uzima ozbiljno , kao pretnju fizicki i pravno , a istvoremeno je ugrozen jer je mislio da je fizicki dominantan...

Sve je to zivot i to je bolje i najjeftinije proci dok si skolarac...
A ne da skupljas znanje ili jos gore da selektujes sta ti treba minimalno da bi prosao ....

Back