Industrijska revolucija

mrzi me da pišem. upravo čitam sjanu knjigu na tu temu
1709108420903.png

Ajmo malo da se dislociramo od klasicnih istorijskih tema i da pricamo generalno o istoriji i desavanjima koji uticu na nju.

Kako je indistriijska revolucija uticala na promene u drustvu, ekonomiju i nacin zivota?

Sta je poboljsala a sta pokvarila?
industrijska revolucija je tehnoloski unapredila covecantsvo ali ga je socioloski i bioloski skoro dovela do unistenja.
Industrijska revolucija je izrodila par kapitalistickih dinastija koje su odgovorne za sve aktuelne globalne probleme.
Ipak, odrekao bih se i mobilnog, i auta, i ves masine...............samo da u svetu nemamo ove probleme koje imamo.
I bez industrijske revolucije svet bi napredovao, jer, napredovao je kako-tako i u prethodnim stolecima.
Uporedimo kako se zivelo na selu 1880-te a kako danas. Danas je poljoprivreda mehanizovana ali pod kreditima i u zavisnosti od politike..............inace, jabuka je ostala jabuka, konj je ostao konj, hleb je ostao hleb .......danas, isto kao sto je i bio te 1880-te.

Ajmo malo da se dislociramo od klasicnih istorijskih tema i da pricamo generalno o istoriji i desavanjima koja uticu na nju.

Kako je indistriijska revolucija uticala na promene u drustvu, ekonomiju i nacin zivota?

Sta je poboljsala a sta pokvarila?
Jedna od stvari je da se manje radi i da imamo slobodno vrijeme
Koje mi sveusrdno ne dajemo forumu
Jer dajemo ono sa posla :zcepanje:

Najbolje kad rob ne kapira da nije slobodan
Pogledajte prilog 1506210
Pa odnos prema poslu je problrmatičan

1) bolje posao nego dosađivanje ili ne-daj-Bože neke boleščure mentalne koje nastupi kad mozak dođe do usijanja
2) plaćen si za svoje djelo i sveusrdno pozvan da se u slobodno vrijeme odmaraš, ili nešto učiš ili bahatiš, ako imaš viška kesha
3) radi se manje i lakše je nego što je ikad do ind.revolucijr bilo

Posao je dobar. Ali mi smo dokoni 😁

Kako je industrijalizacija uticala na društvo i ekonomiju je baš prežvakana tema, esejsko pitanje na nekom ispitu. Daleko interesantnije mi je kako su možda industrijske hemikalije, i ove iz prve polovine 20. veka, ali naročito ove od 50-ih godina prošlog veka, bisfenoli iz plastike, itd, uticali na naše ponašanje i izgled, i kako su verovatno kofaktori u evoluciji

Što je, osim olova za koje se znalo da je neurotoksično još za vreme Rimskog carstva ali se ipak jelo đuture, i za koje neki spekulišu da je odgovorno za njihov ratoborni karakter, istorijski presedan.

A i slepcu je jasno da smo od polovine prošlog veka drugačiji. Ostaje samo da se vaga u kom pravcu smo postali drugačiji. Nije nemoguće ni da smo u boljem, jer sva radikalna društvena i politička dešavanja koja presecaju sa mejnstrimom su spakovana u drugu polovinu prošlog veka. Nikad u istoriji do tad antiratni sentiment nije zapravo uspeo da postigne nešto... Ko zna, možda će se jednog dana saznati da je sve sve to bila posledica estrogenizacije plastikom, hihi.

Pa odnos prema poslu je problrmatičan

1) bolje posao nego dosađivanje ili ne-daj-Bože neke boleščure mentalne koje nastupi kad mozak dođe do usijanja
2) plaćen si za svoje djelo i sveusrdno pozvan da se u slobodno vrijeme odmaraš, ili nešto učiš ili bahatiš, ako imaš viška kesha
3) radi se manje i lakše je nego što je ikad do ind.revolucijr bilo

Posao je dobar. Ali mi smo dokoni 😁
Da bi sto pre potrosili taj novac za koji radimo jel,ako neko izdaje nekretnine ili jednostvano placa radnike,kako to on prolupa od dosade ne kapiram,pa muzicari ne rade,idu okolo i pevaju sto inace rade po kuci ili sportisti kako oni to rade kad treniraju sto bi i inace

Da bi sto pre potrosili taj novac za koji radimo jel,ako neko izdaje nekretnine ili jednostvano placa radnike,kako to on prolupa od dosade ne kapiram,pa muzicari ne rade,idu okolo i pevaju sto inace rade po kuci
Za sve što govoriš uopšteno
Ne možeš objasniti/dokazati specifičničnim

Na taj način ja mogu reći
Muški su stoka
I nađem jednog ko stoka
I sa njime objašnjavam zašto je moj stav ispravan :lol:

Za sve što govoriš uopšteno
Ne možeš objasniti/dokazati specifičničnim

Na taj način ja mogu reći
Muški su stoka
I nađem jednog ko stoka
I sa njime objašnjavam zašto je moj stav ispravan :lol:
Ja zivim od svog hobija treci put,sledeci bi bio recimo drzim teretanu kad bih jurio pare,a posto necu ,na selu cu da zivim od zemlje i itekako se necu dosadjivati

da li je industrijska revolucija = potrosacko drustvo?

Хвала Богу да смо постали потрошачко друштво, јер пре потрошачког друштва људи су имали само један пар гаћа, један пар подераних панталона, купали се на пролеће у Нишави, ако има довољно воде, а догодине се купају, ако се у претходној години нису удавили, а зидови кућа су били направљени од блата и кравље балеге.

Back