Инциденти у Македонији

Andjela

Elita
Poruka
23.874
Нападнути изборни штабови две опозиционе странке у предграђу Скопља. Опозиција оптужује власт да застрашује грађане пред изборе 5. јуна.

Камењем и другим предметима демолирани су седишта странака Социјалдемократског савеза Македоније (СДСМ) у више скопских општина Железара, Трубарево и Петровец, а у општини Маџари уништено је седиште странке Велика Македонија, преносе македонски медији.

Зоран Дамјановског из СДСМ-а није могао да каже ко је одговоран за напад, али је, како је рекао, симптоматично да се неколико метара од седишта СДСМ-а налази седиште владајуће партије ВМРО-ДПМНЕ.

"Напад ће изазвати страх код грађана, а можда је сценарио да се смањи интерес грађана за изборе", рекао је Дамјановски из опозиционог СДСМ-а. Парламентарни избори у Македонији заказани су за 5. јун.

Из партије Велика Македонија поручују да је напад покушај да се људе застраше како не би изашли на изборе, али ће, како су саопштили, то деловати контрапродуктивно и да ће додатно да изазове огорчење у народу.

"Овај вандализам је напад на демократију. Када се ово види, замислити шта се спрема на изборима", упозорио је Драги Огњановски из партије "Велика Македонија".

Очевици насеља Железара кажу да су око два и по сата после поноћи чули разбијање стакла и онда видела људе као улазак црни аутомобил.

Превремени парламентарни избори у Македонији одржаће се 5. јуна. у Македонији право гласа има 1,792 милиона гласача, што је за 43.000 више него пре две године.

Гласаће се у шест бирачких јединица, а први пут на изборе ће моћи да изађу и бирачи из дијаспоре, који ће имати троје својим посланика у македонском парламенту.

Тиме ће број посланичких места у парламенту бити повећан са садашњих 120 на 123 народна представника.

То ће бити седми парламентарни избори у Македонији, други који се одржавају у ванредном термину. Последњи парламентарни избори, такође ванредни, одржани су 2008. године.

http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/3/Регион/882404/Инциденти+у+Македонији.html

Dakle, ne desavaju se ovakve stvari smao u Srbiji, vec i kod nasih komsija.
 
Andjelce
Dobra tema.

Na zallost u ex yu Makedoniji vlada represija prema politickim protivnicima, Gruevski ne zeli da cuje nikakvu kritiku niti da postoji neka druga opcija sem njegove, seti se na primer akcije policije u vezi opozicione tv stanice.

Izbori sada nisu na ivici neregularnosti, oni su vec neregularni jer se opoziciji uskracuje pravo na bilo kakvo aktivno delovanje.
 
Нападнути изборни штабови две опозиционе странке у предграђу Скопља. Опозиција оптужује власт да застрашује грађане пред изборе 5. јуна.

Камењем и другим предметима демолирани су седишта странака Социјалдемократског савеза Македоније (СДСМ) у више скопских општина Железара, Трубарево и Петровец, а у општини Маџари уништено је седиште странке Велика Македонија, преносе македонски медији.

Зоран Дамјановског из СДСМ-а није могао да каже ко је одговоран за напад, али је, како је рекао, симптоматично да се неколико метара од седишта СДСМ-а налази седиште владајуће партије ВМРО-ДПМНЕ.

"Напад ће изазвати страх код грађана, а можда је сценарио да се смањи интерес грађана за изборе", рекао је Дамјановски из опозиционог СДСМ-а. Парламентарни избори у Македонији заказани су за 5. јун.

Из партије Велика Македонија поручују да је напад покушај да се људе застраше како не би изашли на изборе, али ће, како су саопштили, то деловати контрапродуктивно и да ће додатно да изазове огорчење у народу.

"Овај вандализам је напад на демократију. Када се ово види, замислити шта се спрема на изборима", упозорио је Драги Огњановски из партије "Велика Македонија".

Очевици насеља Железара кажу да су око два и по сата после поноћи чули разбијање стакла и онда видела људе као улазак црни аутомобил.

Превремени парламентарни избори у Македонији одржаће се 5. јуна. у Македонији право гласа има 1,792 милиона гласача, што је за 43.000 више него пре две године.

Гласаће се у шест бирачких јединица, а први пут на изборе ће моћи да изађу и бирачи из дијаспоре, који ће имати троје својим посланика у македонском парламенту.

Тиме ће број посланичких места у парламенту бити повећан са садашњих 120 на 123 народна представника.

То ће бити седми парламентарни избори у Македонији, други који се одржавају у ванредном термину. Последњи парламентарни избори, такође ванредни, одржани су 2008. године.

http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/3/Регион/882404/Инциденти+у+Македонији.html

Dakle, ne desavaju se ovakve stvari smao u Srbiji, vec i kod nasih komsija.

Loš način razmišljanja. Čovek po svemu treba da se ugleda na bolje od sebe a nikako na gore ili ravne. Isto važi i za državu. Po svemu treba da se ugledamo na najbolje i najuspešnije evropske i svetske zemlje a nikako na najgore.

U prevodu, ako komšija jede gomna, da li to znači da i mi treba da jedemo gomna? Ne, nego da treba da uzmemo ona gomna od komšije i da ih zavrljačimo u Moravu! :mrgreen:
 
Loš način razmišljanja. Čovek po svemu treba da se ugleda na bolje od sebe a nikako na gore ili ravne. Isto važi i za državu. Po svemu treba da se ugledamo na najbolje i najuspešnije evropske i svetske zemlje a nikako na najgore.

Niko ne kaze da se ugledamo na komsije, vec da se takve stvari ne desavaju samo u Srbiji, vec i na celom Balkanu.
Najveci problem su vladajuce koalicije u svim drzavama Balkana, koje ne postuju volju naroda, koji ih je izabrao.
Samo jedan primer, da nismo jedini sa takvom vrstom problematike.
 
Niko ne kaze da se ugledamo na komsije, vec da se takve stvari ne desavaju samo u Srbiji, vec i na celom Balkanu.
Najveci problem su vladajuce koalicije u svim drzavama Balkana, koje ne postuju volju naroda, koji ih je izabrao.
Samo jedan primer, da nismo jedini sa takvom vrstom problematike.

Komšika, opet loš način razmišljanja: I šta sad, treba da se tešimo?
Kao što rekoh, to je potpuno pogrešan način razmišljanja i uvek treba da kopiraš i primenjuješ dobar model ponašanja a ne loš!
 
Poslednja izmena od moderatora:
Andjelce
Dobra tema.

Na zallost u ex yu Makedoniji vlada represija prema politickim protivnicima, Gruevski ne zeli da cuje nikakvu kritiku niti da postoji neka druga opcija sem njegove, seti se na primer akcije policije u vezi opozicione tv stanice.

Izbori sada nisu na ivici neregularnosti, oni su vec neregularni jer se opoziciji uskracuje pravo na bilo kakvo aktivno delovanje.

Mигел,до сада сам ти реплицирао када се не слажем са тобом када нешто тврдиш фактима.Али видим да за ову тему ниси добро обавештен.Ти уствари уопче не знаш како ствари стоје у Македонији.Покушачу да ти помогнем.Не ради се о некој репресији или диктатури.Ствари које се догаџају су својствени СДСМ.Они су ти који су спремни на све.Ја сам 1 000 000%сигуран да су те ствари учиниле активисти СДСМ или те партије које српска штампа назива Велика Македонија а која се зове Обединети за Македонија(Уједињени за Македонију)коју води Љубе Бошковски кога Хаг није научио ништа.Видим ниси добро информиран ни о ТВ А1 аза које се скривају 10 фирми.Фирме које води Велија Рамковски које појма немају шта је то данак.Који су закрпили све што су срели и који су дужни држави милионских сума.ТВ А1 је само позадина тих фирми иза које се крију.Не знам дали си ти гледао онај циркуз испред те ТВ када главни циркузанти су били новинари те ТВ.Е сад где се крије зец?Опозициони СДСМ поточно њихов лидер Бранко Црвенковски који је кум оне срамне референце ФИРОМ и је глава банде која је спровела криминалну приватизацију је свестан да нема силу да победи на изборима и ради све како би избори били неуспешни.Садашња влада има рејтинг два пута вечи од оног на Црвенковског.Ови избори биче све само не избори.Али ту кумује Црвенковски а не Грујевски.Пре него што ми одговориш имај на уму да ја до сада нисам се политички определио.
 
Mигел,до сада сам ти реплицирао када се не слажем са тобом када нешто тврдиш фактима.Али видим да за ову тему ниси добро обавештен.Ти уствари уопче не знаш како ствари стоје у Македонији.Покушачу да ти помогнем.Не ради се о некој репресији или диктатури.Ствари које се догаџају су својствени СДСМ.Они су ти који су спремни на све.Ја сам 1 000 000%сигуран да су те ствари учиниле активисти СДСМ или те партије које српска штампа назива Велика Македонија а која се зове Обединети за Македонија(Уједињени за Македонију)коју води Љубе Бошковски кога Хаг није научио ништа.Видим ниси добро информиран ни о ТВ А1 аза које се скривају 10 фирми.Фирме које води Велија Рамковски које појма немају шта је то данак.Који су закрпили све што су срели и који су дужни држави милионских сума.ТВ А1 је само позадина тих фирми иза које се крију.Не знам дали си ти гледао онај циркуз испред те ТВ када главни циркузанти су били новинари те ТВ.Е сад где се крије зец?Опозициони СДСМ поточно њихов лидер Бранко Црвенковски који је кум оне срамне референце ФИРОМ и је глава банде која је спровела криминалну приватизацију је свестан да нема силу да победи на изборима и ради све како би избори били неуспешни.Садашња влада има рејтинг два пута вечи од оног на Црвенковског.Ови избори биче све само не избори.Али ту кумује Црвенковски а не Грујевски.Пре него што ми одговориш имај на уму да ја до сада нисам се политички определио.

карлос
Jednom sam vec pisao, o partijama vlasti i opoziciji bilo gde, mada sada ove vlasti na primer u Madjarskoj izazivaju paznju po svetu jer tolerisu ono sto ne bi smelo ni da se pomisli.

Ali sami sajtovi i listovi po Makedoniji tako pisu, znas i sam, mogu ti postaviti linkova koliko hoces.

Medjutim, ako hoces prognozu, mislim da ce Gruevski dobiti ove izbore sem ako se u medjuvremenu nesto ne desi ili obelodani sto ce ga iskompromitovati.
 
Mигел,до сада сам ти реплицирао када се не слажем са тобом када нешто тврдиш фактима.Али видим да за ову тему ниси добро обавештен.Ти уствари уопче не знаш како ствари стоје у Македонији.Покушачу да ти помогнем.Не ради се о некој репресији или диктатури.Ствари које се догаџају су својствени СДСМ.Они су ти који су спремни на све.Ја сам 1 000 000%сигуран да су те ствари учиниле активисти СДСМ или те партије које српска штампа назива Велика Македонија а која се зове Обединети за Македонија(Уједињени за Македонију)коју води Љубе Бошковски кога Хаг није научио ништа.Видим ниси добро информиран ни о ТВ А1 аза које се скривају 10 фирми.Фирме које води Велија Рамковски које појма немају шта је то данак.Који су закрпили све што су срели и који су дужни држави милионских сума.ТВ А1 је само позадина тих фирми иза које се крију.Не знам дали си ти гледао онај циркуз испред те ТВ када главни циркузанти су били новинари те ТВ.Е сад где се крије зец?Опозициони СДСМ поточно њихов лидер Бранко Црвенковски који је кум оне срамне референце ФИРОМ и је глава банде која је спровела криминалну приватизацију је свестан да нема силу да победи на изборима и ради све како би избори били неуспешни.Садашња влада има рејтинг два пута вечи од оног на Црвенковског.Ови избори биче све само не избори.Али ту кумује Црвенковски а не Грујевски.Пре него што ми одговориш имај на уму да ја до сада нисам се политички определио.

Uf...KarlosE,..a da vi malo podbunite šiptare pa da oni opet počnu sa oružjem !?!?
..Em će političke igrice malo u drugi plan...'em ćete još malo da ih okrajcujete i smanjite im broj ..:mrgreen:
 
Andjelce
Dobra tema.

Na zallost u ex yu Makedoniji vlada represija prema politickim protivnicima, Gruevski ne zeli da cuje nikakvu kritiku niti da postoji neka druga opcija sem njegove, seti se na primer akcije policije u vezi opozicione tv stanice.

Izbori sada nisu na ivici neregularnosti, oni su vec neregularni jer se opoziciji uskracuje pravo na bilo kakvo aktivno delovanje.

Не значи ако су МЕДИУМ да су ухватили бога за м.да.Све има граница.Ако си газда неког медиума не значи да можеш затајити данак,закрпити сураднике и радити шта ти прдне на ку.цу.И реци оном Анѓелчету да због ових истих ствари у Србији је исто притворен газда једног медиума.Сад се не могу сетити којег.И реци јој да без разлике што смо балканци ипак смо добри.Нисмо баш најлоши:
 
карлос
Jednom sam vec pisao, o partijama vlasti i opoziciji bilo gde, mada sada ove vlasti na primer u Madjarskoj izazivaju paznju po svetu jer tolerisu ono sto ne bi smelo ni da se pomisli.

Ali sami sajtovi i listovi po Makedoniji tako pisu, znas i sam, mogu ti postaviti linkova koliko hoces.

Medjutim, ako hoces prognozu, mislim da ce Gruevski dobiti ove izbore sem ako se u medjuvremenu nesto ne desi ili obelodani sto ce ga iskompromitovati.

Разговарат чемо и после избора.Црвенковски је прочитана книга.....
 
карлос
Jednom sam vec pisao, o partijama vlasti i opoziciji bilo gde, mada sada ove vlasti na primer u Madjarskoj izazivaju paznju po svetu jer tolerisu ono sto ne bi smelo ni da se pomisli.

Ali sami sajtovi i listovi po Makedoniji tako pisu, znas i sam, mogu ti postaviti linkova koliko hoces.

Medjutim, ako hoces prognozu, mislim da ce Gruevski dobiti ove izbore sem ako se u medjuvremenu nesto ne desi ili obelodani sto ce ga iskompromitovati.

Ма можемо начи свашта.Ја сам гледао оно што се дешавало испред ТВ А1 и ако хочеш веровати смејао сам се до суза.Новинари ТВ А1 су лоши глумци.Ја ти кажем да нејвече праонице пара се скривају иза те ТВ.И сам министар(бивши)Никола Поповски који је кадар СДСМ изјавио да је и он док је био министар исто припремао тој ТВ али је био спречен од највишег руководство СДСМа.
 
Nebih baš toliko generalizovao....Zasluga nekih drugih je što šiptari imaju toliki uticaj na sva događanja u Makedoniji...

Претерао је тај коме си одговорио и видиш он везе нема о чему се говори на овој теми.Ушао је само ради вреџања.....
 
Poslednja izmena od moderatora:
Nazalost Makedonija je pokazatelj toga sta bi se nama desilo, da smo zadrzali Kosovo. Nije da sam srecan sto nam je otet deo zemlje, ali realnost je takva. Nijedna vlada se tamo ne moze stvoriti bez ucesca albanskih stranaka, pa cak iako bi imali dovoljno poslanika za to. Valjda je skoro taj VMRO imao vecinu da samostalno formira vladu, ali da bi se ispostovali Albanci, njihova najjaca stranka je morala uci u koaliciju.
 
Nazalost Makedonija je pokazatelj toga sta bi se nama desilo, da smo zadrzali Kosovo. Nije da sam srecan sto nam je otet deo zemlje, ali realnost je takva. Nijedna vlada se tamo ne moze stvoriti bez ucesca albanskih stranaka, pa cak iako bi imali dovoljno poslanika za to. Valjda je skoro taj VMRO imao vecinu da samostalno formira vladu, ali da bi se ispostovali Albanci, njihova najjaca stranka je morala uci u koaliciju.

Да Албанци морају у владу.Они су реалност.Али феномен је код нас македонаца.СДСМ и ВМРО су вечи непријатељи и од самих шиптара.
 
карлос
Ali mozes videti da i stranci imaju veoma lose misljenje za sadasnja desavanja u ex yu Makedoniji i upiru prstom na Gruevskog.

Primer: Kurt Volker, bivsi US ambasador NATO i ekspert za Makedoniju:

Macedonia is Moving Backwards, Kurt Volker

http://www.balkaninsight.com/en/article/volker-macedonia-moving-backwards

In an interview aired this week on Alfa TV, the director of the US-based think tank, the Centre for Transatlantic Relations, blamed Prime Minister Nikola Gruevski for "elevating a sense of nationalism” to distract people from their real problems.

"It is very sad to see how the country has been held back, not investing in the things that are necessary to advance, like political freedoms, democratic institutions, a strong economy, and integration into the EU and NATO," Volker said.

From 1999 to 2001, Volker was deputy director of the private office of NATO's then Secretary General, Lord Robertson. In this capacity he was involved in NATO's efforts to help end the 2001 armed conflict in Macedonia.

"Naturally it [the name dispute with Greece] is a very emotional issue, so you can rally people that way but it is really not serving the people well," Volker said.

"What about the ability to get a job, what about corruption, the courts system, organized crime and infrastructure, all the things that can build a country?" he asked.

Volker said he was concerned about the state of media freedom in the country, which he said had declined over the past few years. He fears that the government's grip on the media may prevent Macedonians from seeing the whole picture during the campaign for the June 5 early elections.

"Gruevski can make his case about the ways he wants to lead Macedonia but people have to be able to listen to the alternatives," he said.

Concerning the "name" dispute with Greece that has prevented Macedonia from entering NATO since 2008, and which is now impeding the country’s progress to the EU as well, Volker said he was not an optimist.

“Unfortunately it [the dispute] has dragged on far too long," Volker said. "It has gotten harder over time to reach a solution rather than easier, because of the way national sentiment has been used as a political device."
 
Andjelce
Dobra tema.
Na zallost u ex yu Makedoniji vlada represija prema politickim protivnicima, Gruevski ne zeli da cuje nikakvu kritiku niti da postoji neka druga opcija sem njegove, seti se na primer akcije policije u vezi opozicione tv stanice.
Izbori sada nisu na ivici neregularnosti, oni su vec neregularni jer se opoziciji uskracuje pravo na bilo kakvo aktivno delovanje.

Ovo je konstatacija za malu decu!?!! (Eventualno partijska zaslepljenost?!)
Ko ne zeli nikakvu kritiku? Pa taj isti Grujevski je na toj TV stanici gostovao ladno, odgovarao na glupa pitanja isfrustriranih novinara, pljuvali ga uzivo u program i ti sad tu lupatas o represiji iliti sta ja znam!
Fakt, nepobitan je, da je ova vlada nesto sasvim drugo od svih dosadasnjih vlada! Profil ovih politicara je profil nekih novih generacija, koje dolaze. Mladi su, neoptereceni repovima komunizma i nostalgijama tipa "al se nekad zivelo, al se nekad dobro jelo,..." Ponudili svoj program, dobili demokratski na izborima. Realizovali mnogo toga sto narod u MK nije ni sanjao da je moguce! Rade i svaka im cast na zalaganju.(Pogledajte izvestaje MMF-a, EU,... i dovoljna su potvrda kako rade!) I sad idu na izbore, a ne moraju. Ispunili su zelju opoziciji, koja ih je trazila i koja se zaHebala, jer su mislili da nece Grujevski na izbore jer ima parlamentarnu vecinu. Pobedice vmro, sigurno, imace par poslanika manje nego sada, ali bitno je da opozicija nije sposobna da im se suprotstavi, anemicni su, bezidejni, pljuvaci, bajati u svakom pogledu.
Daj primer kad je uskraceno bilo kome, bilo sta u vezi "aktivnog delovanja"!
Nemoj da lazes da je akcija policije bila protiv TV! Policija je asisitirala,na poziv finansijske inspekcije u sasvim drugim firmama, koje se nalaze u istoj zgradi gde i TV stanica. Firme su onemugacavale pristup, a postojala je vec duze vreme sumnja o utaji poreza. I daj mi jedan primer normalne drzave gde se utaja poreza tolerise!
To jesu tolerisali sdsm, pa zato sad moraju i da brane doticnog lopova, jer su se i oni dobro omastili "kajmakom".
Kada pises, imaj na pameti da nisu na forumu samo ljudi neupuceni u situaciju. ;)
 
Не значи ако су МЕДИУМ да су ухватили бога за м.да.Све има граница.Ако си газда неког медиума не значи да можеш затајити данак,закрпити сураднике и радити шта ти прдне на ку.цу.И реци оном Анѓелчету да због ових истих ствари у Србији је исто притворен газда једног медиума.Сад се не могу сетити којег.И реци јој да без разлике што смо балканци ипак смо добри.Нисмо баш најлоши:

Пази у украјини нереда у скупштини све лудница
 
Ovo je konstatacija za malu decu!?!! (Eventualno partijska zaslepljenost?!)
Ko ne zeli nikakvu kritiku? Pa taj isti Grujevski je na toj TV stanici gostovao ladno, odgovarao na glupa pitanja isfrustriranih novinara, pljuvali ga uzivo u program i ti sad tu lupatas o represiji iliti sta ja znam!
Fakt, nepobitan je, da je ova vlada nesto sasvim drugo od svih dosadasnjih vlada! Profil ovih politicara je profil nekih novih generacija, koje dolaze. Mladi su, neoptereceni repovima komunizma i nostalgijama tipa "al se nekad zivelo, al se nekad dobro jelo,..." Ponudili svoj program, dobili demokratski na izborima. Realizovali mnogo toga sto narod u MK nije ni sanjao da je moguce! Rade i svaka im cast na zalaganju.(Pogledajte izvestaje MMF-a, EU,... i dovoljna su potvrda kako rade!) I sad idu na izbore, a ne moraju. Ispunili su zelju opoziciji, koja ih je trazila i koja se zaHebala, jer su mislili da nece Grujevski na izbore jer ima parlamentarnu vecinu. Pobedice vmro, sigurno, imace par poslanika manje nego sada, ali bitno je da opozicija nije sposobna da im se suprotstavi, anemicni su, bezidejni, pljuvaci, bajati u svakom pogledu.
Daj primer kad je uskraceno bilo kome, bilo sta u vezi "aktivnog delovanja"!
Nemoj da lazes da je akcija policije bila protiv TV! Policija je asisitirala,na poziv finansijske inspekcije u sasvim drugim firmama, koje se nalaze u istoj zgradi gde i TV stanica. Firme su onemugacavale pristup, a postojala je vec duze vreme sumnja o utaji poreza. I daj mi jedan primer normalne drzave gde se utaja poreza tolerise!
To jesu tolerisali sdsm, pa zato sad moraju i da brane doticnog lopova, jer su se i oni dobro omastili "kajmakom".
Kada pises, imaj na pameti da nisu na forumu samo ljudi neupuceni u situaciju. ;)

Modesti B.
Nisu to moje reci nego sam propustio da citiram, ali imas ranije, mozes pogledati par postova pre intervju sa Kurtom Volkerom:

Macedonia is Moving Backwards, Kurt Volker
 

Back
Top