Quantcast

Ime Božije

Arianna

Buduća legenda
Poruka
43.464
Jedno je IME BOGA JHVH Jehova.

Psalam 83:18 da bi se znalo da si jedino ti, kojemu je ime Jehova,
Svevišnji koji je nad svom zemljom!
Novi Svet Prevod

Psalms 83:18

That men may know that thou, whose name alone is JEHOVAH, art the most high over all the earth.

- King James Bible "Authorized Version", Cambridge Edition

Exodus 6:3
And I appeared unto Abraham, unto Isaac, and unto Jacob, by the name of God Almighty, but by my name JEHOVAH was I not known to them.

Isaiah 26:4
Trust ye in the LORD for ever: for in the LORD JEHOVAH is everlasting strength:

Jovan Prezviter

Ističe se
Poruka
2.656
Dala sam stihove.
Ma nisi Ari...nisi..hoću stih gde piše" titula je moja....".Gde ima stih..ako nema stiha nema potrebe da se ubeđujemo..ko što ti reče na tvojoj temi da ne "spamujemo"..sad bih ja mogao reći tebi to isto jer ne daješ stih koji ti tražim..ali neću ja tako kao ti..piši slobodno ili "spamuj" ne davanjm stiha samo tražim ako imaš ovakav stih daj mi da vidim.

Uzgred ja navedoh u Amosu 5,27 i Psalmu 138 da ima više imena i da je jedno i "Gospod nad vojskama". Gde su tvoji stihovi koji kažu "titula je ta i ta.." gde se pominje uopšte titula.

hogarius

Veoma poznat
Poruka
14.712
I ti, Jovane, i Arianna ste neozbiljni, ti insistiras na "stih", pa stih, a ona ti preporucuje da se uhvatis knjige i da ucis sta znaci PROZOR, VRATA, ZEMLJA, itd. itd. Odakle si, Arianna, izuvkla bas te reci. Jovan bi trebao da zna da se srlpski bog jahve vabi sa bog Savaot. Ime mu je Savaot, a bog mu dodje kao titula, zanimane, kao napr. diplomiran praavnik ili doktor nauke, u tvom slucaju titula ti je Prezviter. Eto, toliko, tek da se cuje i moja...

Jovan Prezviter

Ističe se
Poruka
2.656
Jovan bi trebao da zna da se srlpski bog jahve vabi sa bog Savaot.
Znam..a znaš li odakle naziv "Savaot" :). Nije srpskog porekla već transkripcija sa Hebrejskog... "Sabaōth" što znači "Bog nad vojskama" . Koren reči je "sab" znači 'kola', 'brod' i 'vojska'. Vidiš znam gde su vrata a gde prozor:). Dakle, ime je Bog nad vojskama...kao što i kaže Amos 5,27

Сале!

Buduća legenda
Poruka
32.119
Jehovnini Svedocu su hriscanska religija vera i ne postoji nikakav biznis.
JS se samofunansiraju i ne naplacuju Biblije niti literaturu za razliku od drugih koji
sve svoje usluge naplacuju.
Da ne pricam o tome kolko je para ulozeno da se sazidaju crkve
dok JS imaju skromne dvorane za okupljanje.
Ne insistirra se na imenu time sto se normalno koristi ime.
nego ga drugi ne koriste pa zato bode to oci...
I žive od članarine
Kad je Bog rekao kako mu je ime rekao je jahve jer tada je Mozes pitao šta da kaže ko ga šalje. To je bilo za Jevreje. JS su Jevreji. Ali onda dolazi Isus i sve menja, stvara novi zavet ne insistira na imenu, ni danu, ni desetku...
Ali mora se braniti kako ti kažeš doktrina

Arianna

Buduća legenda
Poruka
43.464
I ti, Jovane, i Arianna ste neozbiljni, ti insistiras na "stih", pa stih, a ona ti preporucuje da se uhvatis knjige i da ucis sta znaci PROZOR, VRATA, ZEMLJA, itd. itd. Odakle si, Arianna, izuvkla bas te reci. Jovan bi trebao da zna da se srlpski bog jahve vabi sa bog Savaot. Ime mu je Savaot, a bog mu dodje kao titula, zanimane, kao napr. diplomiran praavnik ili doktor nauke, u tvom slucaju titula ti je Prezviter. Eto, toliko, tek da se cuje i moja...
Ja nisam neozbiljna on pogresno tumaci znacenje obicnih reci kao sto su one koje sam
U Bibliji se spominju te reci na primer za Isusa koji za sebe kaze da je on VRATA...
Dakle ne moze se tumaciti niti bukvalno niti van konteksta.

Dakle Biblija ima svoju simboliku i zna se sta su titule, Kralj, car, Bog, itd...

Jovan Prezviter

Ističe se
Poruka
2.656
Ja nisam neozbiljna on pogresno tumaci znacenje obicnih reci kao sto su one koje sam
Kako znaš da je u ovom slučaju pogrešno? Vidiš... to je pogrešno takvo shvatanje bez dokaza..jer onda netreba shvatiti ni da je Mojsije zaista Mojsije..nego možda je to Oziris..šta znaš..ne treba sve bukvalno shvatiti :). Ari draga..moraš imati reference za nešto i da te Pismo uputi da se radi o simbolici..svako može da proglasi sve simbolikom..koje su ti reference da je nešto simbol a nešto stvarno..ne možeš bez uputa ili refernci

Nego da mi vidimo gde stoji pomen titule u Bibliji :). Pa moramo imati bar neku referecu..ja znam da se pominju samo "imena"..piše ime..ime..ime ali nigde titula. Šta ćemo sad..da izmislimo nešto što ne piše u Bibliji?

Arianna

Buduća legenda
Poruka
43.464
Biblija nije recnik niti leksikon da ti objasnjava znacenje reci :)

Ako ne znas izguglaj znacenje tih reci.

Краљ (монарх) је титула владарског сталежа чији назив потиче из грчке речи μονάρχης (μόνος — „један“ и ρχων — „вођа, владар, шеф“) и од латинске речи monarcha (mono — „један“ и arch — „владар“).

https://sr.wikipedia.org/wiki/Краљ

Сале!

Buduća legenda
Poruka
32.119
Oče naš
U ime oca sina i svetoga duha
Da je Isus mislio na Jehovu sigurno bi tako rekao, prema tome Isus ne računa na jedno od sto imena boga kao što ne računa ko je Jevrej Rimljanin Grk...
Kad se kaže "u ime naroda" na šta se misli?
Verske vođe vas udaljavaju od suštine i maju vas sa perifernim stvarima. A vi im zdušno pomažete u tome. Oni ostvaruju svoj cilj dok ti misliš da je to istina.
Sigurno si ponosna što im pomažeš u udaljavanju čoveka od Boga

Jovan Prezviter

Ističe se
Poruka
2.656
Biblija nije recnik niti leksikon da ti objasnjava znacenje reci :)

Ako ne znas izguglaj znacenje tih reci.
Ne, ozbiljno kažem..kako određuješ šta je simbolika a šta bukvalno...to neka ostane da razmisliš...jer svako može prema svom nahođenju da kaže ovo je simbolika a ovo bukvalno..tako Mojsije može biti Oziris...ili Isus može biti Apolonije iz Tijane..."nebo i zemlja" može biti Boni i Klajd itd..može biti može biti..dakle razmisli pe nego što kažeš da se "Biblija ne tumači bukvalno"..a šta ćemo sa ovim pojmovima..koji kriterijum da se primeni za razumevanje šta je bukvalno a šta doslovno..

Imaju reference u Pismu koje te navode na tako nešto..jedino tako možemo znati..recimo Danilo kada je tumačio san caru Nvuhodunsoru rečeno mu je ovo je simbol a sada ćemo reči šta znači itd....ali kada nema takvih i sličnih referenci onda ne možeš olako tvrditi ovo je simbol a ovo bukvalno.

A da ne prilčam o temi "ime Božije" gde imamo apsolutnu referencu da nepostoji nigde pojam "titula" jer se nigde ne pominje ali imamo pojam "ime" i samo ime i sad mi treba da izmislimo drugi termin koji ne postoji u Pismu?

Jovan Prezviter

Ističe se
Poruka
2.656
ps..ali ja ne poričem da je Jahve jedno od najznačajnih imena i da se ne treba koristiti..nikako..već ne treba to ime shvatiti magijski niti samo to ime koristiti ili misliti da je ono jedino..Psalam 138,2, Amos 5,27 itd...

Arianna

Buduća legenda
Poruka
43.464
Jedno je IME BOGA JHVH Jehova.

Psalam 83:18 da bi se znalo da si jedino ti, kojemu je ime Jehova,
Svevišnji koji je nad svom zemljom!
Novi Svet Prevod

Psalms 83:18

That men may know that thou, whose name alone is JEHOVAH, art the most high over all the earth.

- King James Bible "Authorized Version", Cambridge Edition

Exodus 6:3
And I appeared unto Abraham, unto Isaac, and unto Jacob, by the name of God Almighty, but by my name JEHOVAH was I not known to them.

Isaiah 26:4
Trust ye in the LORD for ever: for in the LORD JEHOVAH is everlasting strength:

Pa evo Ime Boga.

Arianna

Buduća legenda
Poruka
43.464
tetragramaton JHVH http://en.wikipedia.org/wiki/Tetragrammaton
562078

https://en.wikipedia.org/wiki/Tetragrammaton#/media/File:St._Charles's_Church,_Austria,_Vienna_-_Gold_piece_high_above_the_altar_symbolizing_Yahweh.jpg
I NA MOGIM CRKVAMA PISE IME BOGA.
TO SU DOKAZI

Transcription of the Divine Name as ΙΑΩ in the 1st-century BCE Septuagint manuscript 4Q120.

https://en.wikipedia.org/wiki/Tetragrammaton#/media/File:4Q120_frg20_with_Divine_Name.jpg

Tetragrammaton on top of the Basilica of Saint Louis in Missouri

The Divine Name on display in St Mary's Church, Wivenhoe

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/uk/9/96/Tetragramaton_Lviv_Ukraine.jpg