Imate li nekad nostalgiju oko Jugoslavije iako niste Jugonostalgičari?

DalmatinacHR

Aktivan član
Poruka
1.590
Ja evo nisam Jugonostalgičar, Jugoslaviju slabo pamtim, kad je rat počeja krenija sam u prvi razred osnovne u Zadru. 1984 sam godište.

A opet sićam se Jugoslavije mutno, Hrvat sam, nisam ni desno ni livo, nego čisti centar glede ideologije i domoljub/patriot (ali nacionalist NE).

Otvorija sam ovu temu jer ja nekad evo kunem se da mi prorade neke emocije kad čujen neke Jugoslavenske pjesme tipa; Bijelo Dugme - pljuni i zapjevaj moja Jugoslavijo, pa onda Čolić - Titovim Putem, pa ona Od vardara pa do Triglava...

Ne mogu to objasnit, ali znam da to što osićam neku simpatiju prema tome me ne nečini nikakvim "komunjarom" jer to nisam, i žalosno je da ljudi imaju takve etikete prema ljudima. Zašto se tako prokleto moramo sramiti Jugoslavije?

I mi Hrvat i vi Srbi? Zašto nemoš biti Hrvatski ili Srpski domoljub/patriot i svejedno poštivat Jugoslaviju, barem respekt? To mi nije jasno.

Ja eto mogu.

NITKO MI NEĆE ODUZET DA SE NAJEŽIM NA OVU PJESMU (samo primjer), nitko eto.. zašto se ne bi naježia? E pa naježit ću se.


P.S. I to me ne čini ništa manje Hrvatom, a oni Hrvati koji to pomisle za mene ovdje, vaš problem.
 
Naravno da ponekad osećam nekakav žal za tim vremenom iako ga nisam direktno zapamtila.
Imam stare primerke nekih tada popularnih magazina i osećaj je neopisiv kada je sve lepo, novo, dobro i kvalitetno iz regiona bilo DOMAĆE, NAŠE!
Za pojedine internet operacije treba izabrati zemlju porekla i za divno čudo, još ima ponešto gde je opcija Yugoslavia... češće Serbia i Montenegro, a eto... i jedno i drugo su stvar prošlosti.

Svaka čast svakome, i neka smo svi živi, zdravi, i neka nas ima, ali eto... nadam se bar da mi kad krenem u Montenegro za života neće biti hladno u duši.

U pojedinim nedeljnicima, kao Ćao i sl., su postojale rubrike za upoznavanje i dopisivanje.
Hej, ti, kaže nešto ovako: Odakle god da si, javi se ako voliš tog i tog pevača/ako pišeš poeziju/ako čitaš to i to, da podelimo razmišljanja. Adresa ta i ta. (Pisma putuju po nedelju dana, ali kapiram da je bilo ljudi koji su se na taj način družili bez obzira na nacionalnu pripadnost.).
:)
 
Ne zna se tko danas vise mrzi Jugoslaviju, Hrvati ili Srbi.
Jedino su Slovenci koliko toliko ostali normalni.
Moj tetak, za kojeg vjerujem da bi bio u stanju prerezati srpski vrat bez obzira na dob ili spol, danas je hiper-ustasa, a bio je clan Partije.
Moji roditelji, koji nikada nisu bili clanovi partije i prihvacaju Jugoslaviju kao jedan dio svog zivota, tesko da bi mesarili i klali.
Meni je zao sto sam tek deset godina proveo u toj drzavi, umjesto cijeli zivotni vijek, pa da sam devedesete odapeo.
 
Ja evo nisam Jugonostalgičar, Jugoslaviju slabo pamtim, kad je rat počeja krenija sam u prvi razred osnovne u Zadru. 1984 sam godište.

A opet sićam se Jugoslavije mutno, Hrvat sam, nisam ni desno ni livo, nego čisti centar glede ideologije i domoljub/patriot (ali nacionalist NE).

Otvorija sam ovu temu jer ja nekad evo kunem se da mi prorade neke emocije kad čujen neke Jugoslavenske pjesme tipa; Bijelo Dugme - pljuni i zapjevaj moja Jugoslavijo, pa onda Čolić - Titovim Putem, pa ona Od vardara pa do Triglava...

Ne mogu to objasnit, ali znam da to što osićam neku simpatiju prema tome me ne nečini nikakvim "komunjarom" jer to nisam, i žalosno je da ljudi imaju takve etikete prema ljudima. Zašto se tako prokleto moramo sramiti Jugoslavije?

I mi Hrvat i vi Srbi? Zašto nemoš biti Hrvatski ili Srpski domoljub/patriot i svejedno poštivat Jugoslaviju, barem respekt? To mi nije jasno.

Ja eto mogu.

NITKO MI NEĆE ODUZET DA SE NAJEŽIM NA OVU PJESMU (samo primjer), nitko eto.. zašto se ne bi naježia? E pa naježit ću se.


P.S. I to me ne čini ništa manje Hrvatom, a oni Hrvati koji to pomisle za mene ovdje, vaš problem.
Pitaj oca sto ju je rusio...
 
Ne zna se tko danas vise mrzi Jugoslaviju, Hrvati ili Srbi.
Jedino su Slovenci koliko toliko ostali normalni.
Moj tetak, za kojeg vjerujem da bi bio u stanju prerezati srpski vrat bez obzira na dob ili spol, danas je hiper-ustasa, a bio je clan Partije.
Moji roditelji, koji nikada nisu bili clanovi partije i prihvacaju Jugoslaviju kao jedan dio svog zivota, tesko da bi mesarili i klali.
Meni je zao sto sam tek deset godina proveo u toj drzavi, umjesto cijeli zivotni vijek, pa da sam devedesete odapeo.
lala.jpg



Cvećara je sudbina kakogod okreneš...


...
 
Brate ova slika sve govori.

A da tek vidiš onu našu ČOKOLINDU, satima i satima je čekala ka SIROTICA pred bijelom kućom hahaha.
Kakva je da je, bolja je od nabreklog, ustaskog govna Milanovica.
Taj se vise od godinu dana svadja zato sto su ga novinari bubnuli kako orgija u kurvanjskoj kuci.
Nego, zao mi je sto nakon Dezulovicevog teksta nije bio lajav kao inace, nesto je promrmljao, ali shvatilo je bubuljicavo, nabreklo gov*no da bi ga ovaj pregazio kao valjak da se raspojasao, uopce ne iskljucujem da mu je uplatio debelu sumu da ga postedi.
 
Fali li ti Jugoslavija?
Meni uz sve mane fali.
To je bio neki normalniji svijet.
Balkan je bio normalniji, Jamericani, Rusi, svi su bili normalniji.
Imam osjecaj da danas zivimo na djubrenjaku civilizacije.
@Indigo3

Pa znaš kako ti ja gledam na društvo Hrvatske i Srbije nakon Jugoslavije? Ka u onome filmu MAD MAX :D, totalna..apokalipsa...

PAD DRUŠTVA, GLAZBE, FILMA, UMJETNOSTI, INTELIGENCIJE... SVEGA... doslovno svega...


IMAM SAVRŠEN FILMSKI UVOD ZA HRVATSKU I SRBIJU OD 1990 DO DANAS:


DAKLE OVO U OVOME VIDEU SE DESILO DOSLOVNO HRVATSKOJ I SRBIJI.
 
Tužno je to sve... em sve u svetu funkcioniše po principu da velike ribe jedu male, em smo se mi usitnili do tragikomedije... ali očito da je bilo mnogo onih koji su tako hteli i u tome uživali.
Tema je sjajna prema onome kako je shvatam, ali osećam da će da se pretvori u nešto što mnogo zaudara...
Imam i ja slican osjecaj, a otvorija sam je čisto na temu čistih emocija da nikog ne provocira, ali evo vidiš.
 
:ok:


Ili makar nek mu objasni šta je to bila ''zadarska kristalna noć''
Kristalna noć u Zadru nije crno bijela kako je ljudi zamišljaju.

Da bi ljudi srpske nacionalnosti ovdje svatili što se desilo tada naprosto se moraju postaviti u poziciju prosječnih Hrvata tada, tako ja pristupam svakoj temi koja je emocionalno obojana, postavim se na misto prosječnog srbina pa da vidim mogu li svatit.

Dakle bila je to "noć" izazvana time što je tada ubijen prvi hrvatski redarstvenik u Zadru; Franko Lisica, inače čovjek iz Bibinja, mjesto odmah pored Zadra.

Tko ga je ubio (tj po čijoj naredbi) može se razglabat, ali to ubojstvo je doslovno eksplodiralo bure baruta u gradu.

Mnogo ljudi stvarno jest počelo stigmatizirati sve srpsko, ALI.... ALI ALI ALI ALI...

Ovo će vam svaki pošteni zadarski srbin posvjedočit a ima ih hvala Bogu: MNOGO HRVATA U ZADRU, mnogoooo, je stalo u obranu svojih "do jučer" srpskih susjeda, kumova i prijatelja.

Mnogi su (ja točno znam imena i prezimena) pomagali ljudima srpske nacionalnosti da DOSLOVNO PRODAJU stanove po PUNOJ CIJENI, tj. poštenoj cijeni ili barem po 80% cijeni samo da ne ostanu bez ičega, sve su to pomagali Hrvati koji su htjeli tim ljudima pomoći.

Naravno da je bilo uzavrelih glava uz sve ovo, ali gdje nije? Bilo ih je na svim stranama.
 
Fali li ti Jugoslavija?
Meni uz sve mane fali.
To je bio neki normalniji svijet.
Balkan je bio normalniji, Jamericani, Rusi, svi su bili normalniji.
Imam osjecaj da danas zivimo na djubrenjaku civilizacije.

Fali mi nezavisna drzava...ovi patrljci su sad samo nwo kolonije koje sluze svojim nwo gazdama...
Fali mi samosvestan narod, a ne ovi sad NWO zombiji...

Tita ne volim jer je probleme gurao pod tepih, pa dok je on ziv da moze da trpa omladinke, a posle sta bude...
Na stranu sto je i on bio okultnjak i NWO sektas verovatno...nekom tajnom drustvu sigurno pripadao...

A to da je sad djubriste civilizacije i drustva..., to bez daljnjeg, s tim sto to nije samo slucaj sa nama ovde...
To ti je danas i Nemacka i Amerika i celi svet...kojeg je neko jeftino prodao...

...
 
Kristalna noć u Zadru nije crno bijela kako je ljudi zamišljaju.

Da bi ljudi srpske nacionalnosti ovdje svatili što se desilo tada naprosto se moraju postaviti u poziciju prosječnih Hrvata tada, tako ja pristupam svakoj temi koja je emocionalno obojana, postavim se na misto prosječnog srbina pa da vidim mogu li svatit.

Dakle bila je to "noć" izazvana time što je tada ubijen prvi hrvatski redarstvenik u Zadru; Franko Lisica, inače čovjek iz Bibinja, mjesto odmah pored Zadra.

Tko ga je ubio (tj po čijoj naredbi) može se razglabat, ali to ubojstvo je doslovno eksplodiralo bure baruta u gradu.

Mnogo ljudi stvarno jest počelo stigmatizirati sve srpsko, ALI.... ALI ALI ALI ALI...

Ovo će vam svaki pošteni zadarski srbin posvjedočit a ima ih hvala Bogu: MNOGO HRVATA U ZADRU, mnogoooo, je stalo u obranu svojih "do jučer" srpskih susjeda, kumova i prijatelja.

Mnogi su (ja točno znam imena i prezimena) pomagali ljudima srpske nacionalnosti da DOSLOVNO PRODAJU stanove po PUNOJ CIJENI, tj. poštenoj cijeni ili barem po 80% cijeni samo da ne ostanu bez ičega, sve su to pomagali Hrvati koji su htjeli tim ljudima pomoći.

Naravno da je bilo uzavrelih glava uz sve ovo, ali gdje nije? Bilo ih je na svim stranama.
Lazes.
Znas i sam tko su Bibinjci.
Srbima mozes prodavati muda pod bubrege o Bibinjcima, meni ne mozes, koji sam zavrsio pomorsku skolu u Zadru.
To da su Zadrani (ali ne i Bibinjci) manje barbari od Splicana koji su imali konc-logor "Lora" ili vlaskih zaselaka tipa Slano, gdje su Mercepovci poklali sve nehrvatsko, to stoji, ali Dalmacija je duboko zamazana pravoslavnom krvlju, jedino joj ustaske vukojebine tipa Gospic, Vukovar i Osijek rade konkurenciju.
 
Lazes.
Znas i sam tko su Bibinjci.
Srbima mozes prodavati muda pod bubrege o Bibinjcima, meni ne mozes, koji sam zavrsio pomorsku skolu u Zadru.
To da su Zadrani (ali ne i Bibinjci) manje barbari od Splicana koji su imali konc-logor "Lora" ili vlaskih zaselaka tipa Slano, gdje su Mercepovci poklali sve nehrvatsko, to stoji, ali Dalmacija je duboko zamazana pravoslavnom krvlju, jedino joj ustaske vukojebine tipa Gospic, Vukovar i Osijek rade konkurenciju.
Gle ovo nas neće nigdi dovest, mogu ja sad navoditi desetke srpskih strahota koje su napravljene tijekom rata nad hrvatskim i ne-srpskim življem, ali čemu sad to i tim pravcem, gledamo zadnjih 30 godina natjecanje u pišanju TKO JE VEĆA ŽRTVA.

Ako se sjećaš tih vremena onda sigurno znas da je bilo malo pameti na obe strane glede lokalnih a i drzavnih vodstava, da smire te usijane glave.

Ajmo se vratit na temu, ako neko ima neko lipo sjećanje iz te Juge ili nešto slično, nećemo sad opet o ustašama partizanima i četnicima.
 
Gle ovo nas neće nigdi dovest, mogu ja sad navoditi desetke srpskih strahota koje su napravljene tijekom rata nad hrvatskim i ne-srpskim življem, ali čemu sad to i tim pravcem, gledamo zadnjih 30 godina natjecanje u pišanju TKO JE VEĆA ŽRTVA.

Ako se sjećaš tih vremena onda sigurno znas da je bilo malo pameti na obe strane glede lokalnih a i drzavnih vodstava, da smire te usijane glave.

Ajmo se vratit na temu, ako neko ima neko lipo sjećanje iz te Juge ili nešto slično, nećemo sad opet o ustašama partizanima i četnicima.
Ne mislim o partizanima i cetnicima, vec ako si iz okolice Zadra, onda bi bio prvo red da Srbaljima na krstarici objasnis tko su Bibinjci, a onda mozemo dalje.
 
Ne mislim o partizanima i cetnicima, vec ako si iz okolice Zadra, onda bi bio prvo red da Srbaljima na krstarici objasnis tko su Bibinjci, a onda mozemo dalje.
Nisam iz okolice Zadra nego baš iz Zadra.

A tko su Bibinjci? Pa bibinjci su jedno malo ZADRTO mjesto (gradić) pored Zadra koje (kao što ti i sam znaš) ni sami Zadrani nešto naročito ne vole :).
 
:rida:
Užas... stvarno je bilo lepo sećati se stare dobre Juge bez zauzimanja strana i oživljavanja animoziteta.
Bile su tu i Makedonija i Slovenija, ne samo Hrvatska i Srbija.
Mnogo je vode rekama proteklo, ali eto... služi za primer koliko veliko zlo u čoveku može biti ako ga hraniš čistim zlom.
Narod nije zao, ali narod je sluga jer je bedan, jadan i glup, ide za bogatim, plemenitim i pametnim.

Od naroda očito treba samo bežati, sklanjati se i poživeti koliko se može u nekoj šumi na planini kao Bata Živojinović u filmu Neke ptice nikad ne polete.
Samo bi da zapodevaju kavge i brane nekog kome odbrana uopšte ne treba.
Da li je moralo da dođe do toga što je došlo? Naravno da nije.
Ko je kriv?
Na kraju se samo kaže da su krive države, a krivci se ne imenuju. Štitim ja svog, štitiš ti tvog.
Fuj!
Kad je nešto naopako, treba ga naopakim nazvati pa i da si mu majka, otac, brat i sestra.
 
1990e su qurve i lopovi došli na vlast po ex republikama sfrj. Fašisti realno gledajući koji su imali instrukcije kako da razjebu i pokradu. Glup narod su samo pustili u rat.

Juga je bila svemirski brod za ove današnje balkanske septičke jame od državica.

Ja sam išao u školu i proveo lepo detinjstvo u sfrj. Ova pesma mene baš naježi:

 

Back
Top