Quantcast

Imao sam ružan san: Svi drajveri za OnBoard komponente se nalaze u BIOS-u?

fosilvaso

Buduća legenda
Moderator
Poruka
27.372
Ne znam , bios ne raspolaze nekom preteranom memorijom gde bi se upakovali svi drajveri za sve operativne sisteme .
Memorija danas nije problem. Npr. u običnom USB sticku na jedan chip stane i JEDAN TERABAJT!

Bingo! Došli smo do suštine: Koji god OS bio, na kraju se sve svodi na ISTI set instrukcija i podataka koje treba poslati recimo grafičkoj kartici da na monitoru napiše slovo A.

fosilvaso

Buduća legenda
Moderator
Poruka
27.372
Imao sam još jedan ružan san: Hebote, pa svaki komad mrežnog uređaja i komponente ima svoju JEDINSTVENU MAC-adresu po kojoj se može prepoznati na mreži! A majmunima je tako nešto teško napraviti za svaku hebenu seriju neke komponente pa da tako preko toga Hardware ID-a na stranici proizvođača samo odabereš koji OS i oni ti odmah ispljunu drajvere za to!? :super:Istina, Win10 npr. nešto od toga već 'automatski' odrađuje, ali, kladim se, sigurno postoji i neka kvaka oko toga! :super:

bmaxa

Domaćin
Poruka
3.314
Logično je da BIOS nema drajvere za neku X-komponentu koju će korisnik naknadno uštekati na neki slot na ploči! Ali, ljudi moji, za OnBoard komponente je sve JASNO! ZNA se koja je komponenta UGRAĐENA i koji su drajveri potrebni za to! Razni OS-evi imaju svoje posebne drajvere? Njihov IZMIŠLJENI problem!? :zcepanje:
Nema BIOS drajvere. Da ima mogao bi samo jedan OS da se instalira :P

edit:
BIOS ima interrupt callove koje koriste drajver i:P

fosilvaso

Buduća legenda
Moderator
Poruka
27.372
Nema BIOS drajvere. Da ima mogao bi samo jedan OS da se instalira :P

edit:
BIOS ima interrupt callove koje koriste drajver i:P
BIOS ima 'osnovne' drajvere, inače ploča ne bi ni mogla proraditi kada je uključiš! Samo je trebalo malo stabdardizacije i proširenje toga. Ovako imamo da neki jadnici za 'staru' ploču trebaju OPET da pišu drajvere za komponente jer su Majkrosoft majmuni izbacili 'novi revolucionarni' poluproizvod na kojem zbog 'urnebesnih' poboljšanja ne rade stari drajveri!
I onda smo došli do novog detalja: I proizvođačima ploča NE odgovara da rade stari drajveri, njima je bolje da se bacaju stare ploče i kupuju nove! :zcepanje::zcepanje:

fosilvaso

Buduća legenda
Moderator
Poruka
27.372
Kolega ; ja bi ovo nazvao nocnom morom a ne losim snom :)
Da! Ovako nam se često događa da kupimo neku komponentu ili ploču, ali nam postaje 'beskorisna' još dok traje garancija jer je u međuvremenu istekla podrška za postojeći OS pa trebaš kupiti novi za koji nemaš drajvere! A imaš GARANCIJU.....za iskoristiti tamo gde i car ide peške! :zcepanje: :zcepanje: :zcepanje:

bmaxa

Domaćin
Poruka
3.314
BIOS ima 'osnovne' drajvere, inače ploča ne bi ni mogla proraditi kada je uključiš!
Nisu to drajveri zato sto kada pricamo o drajverima onda obavezno mislimo na drajvere za neki OS.
Ono sto je koristilo direktno BIOS callove je bio DOS i tu ti je sve i dokumentovano iz
knjiga. No sada imas UEFI, BIOS zastareo ;)
I jos na kraju OS i ne mora da koristi BIOS i uglavnom ne koristi nego podrsku za hardver
ima u svojim drajverima.

fosilvaso

Buduća legenda
Moderator
Poruka
27.372
Nisu to drajveri zato sto kada pricamo o drajverima onda obavezno mislimo na drajvere za neki OS.
Ono sto je koristilo direktno BIOS callove je bio DOS i tu ti je sve i dokumentovano iz
knjiga. No sada imas UEFI, BIOS zastareo ;)
I jos na kraju OS i ne mora da koristi BIOS i uglavnom ne koristi nego podrsku za hardver
ima u svojim drajverima.
Umesto što su se majmunisali sa UEFI-jem, mogli su da rade na unifikaciji 'drajvera'! Npr. Bez obzira na OS, isti klinac naredbi trebaš da odradiš i iste informacije da pošalješ grafičkoj kartici da ti ispiše slovo A.......

jolemisa

Veoma poznat
Poruka
11.071
Ja nisam imao sam,ali moru jesam.Na Win.7 mi nestane net odjednom.Sve sam probao,ali nista.Zvao sam Supernovu,operater je od njega resetovao modem,ali nista.Poceo sam da ludim,a juce sam vam pisao,samo na drugom PF da imam problem sa Telenorom.kad ono i ovde.Setim se slucajno i predjem na Win.10,kat tamo ima net normalno.Probam i Ubuntu i tamo radi net bez problema.Nisam dobijao nikakve poruke o apdejtu,ali ajde da pogledam u istoriji apdejta,kad ono na tri mesta Critikal Updates.Uradim Repair i Reset OS-a na 2-3 dana unazad i net normalno radi.Nekada mi je stalno bio ukljucen automatski apdejt i nisam mario.Sada sam ga iskljucio.Udaraju na Win.7 da se ukine skroz.medjutm po prirodi sam inadzija,mada znam da to i nije neka dobra osobina,ali ne dam Win.7 tako lako.Sta lopovi rade.

fosilvaso

Buduća legenda
Moderator
Poruka
27.372
Ja nisam imao sam,ali moru jesam.Na Win.7 mi nestane net odjednom.Sve sam probao,ali nista.Zvao sam Supernovu,operater je od njega resetovao modem,ali nista.Poceo sam da ludim,a juce sam vam pisao,samo na drugom PF da imam problem sa Telenorom.kad ono i ovde.Setim se slucajno i predjem na Win.10,kat tamo ima net normalno.Probam i Ubuntu i tamo radi net bez problema.Nisam dobijao nikakve poruke o apdejtu,ali ajde da pogledam u istoriji apdejta,kad ono na tri mesta Critikal Updates.Uradim Repair i Reset OS-a na 2-3 dana unazad i net normalno radi.Nekada mi je stalno bio ukljucen automatski apdejt i nisam mario.Sada sam ga iskljucio.Udaraju na Win.7 da se ukine skroz.medjutm po prirodi sam inadzija,mada znam da to i nije neka dobra osobina,ali ne dam Win.7 tako lako.Sta lopovi rade.
Ne budi smešan! Npr. mesu je istekao rok trajanja: Hoćeš li to svejedno da pojedeš, ili ćeš da ga baciš? :zcepanje: :zcepanje: :zcepanje:

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.