Imamo veliki problem vezane za so. Milioni će umreti bez akcije, upozorava SZO.

Sensei

Master
Moderator
Poruka
66.872
Ograničavanje količine natrijuma u hrani moglo bi pomoći da se spasi 7 miliona života do 2030. godine, kaže se u izveštaju SZO

Sedam miliona ljudi moglo bi da umre od bolesti povezanih sa prekomernom konzumacijom soli pre kraja decenije ukoliko vlade odmah ne donesu stroža ograničenja na so, upozorava se u izveštaju Svetske zdravstvene organizacije u četvrtak. Njegovi autori pozivaju vlade da sprovode strožije ciljeve natrijuma za hranu, jasnije označe sadržaj soli na ambalaži i podignu svest javnosti o opasnostima po zdravlje koje predstavlja konzumacija puno slane hrane.

„Prekomerni unos natrijuma je najveći faktor rizika za nezdravu ishranu i odgovoran je za 1,8 miliona smrtnih slučajeva svake godine“, rekao je Frančesko Branka, direktor Odeljenja za ishranu za zdravlje i razvoj SZO.

Previše soli je jedan od uzroka kardiovaskularnih bolesti, koja svake godine ubije oko 17,9 miliona ljudi, prema SZO. Takođe može dovesti do moždanog udara, koji ubija 5 miliona ljudi svake godine širom sveta - i drugih ozbiljnih zdravstvenih stanja.

Vlade bi mogle da spasu mnoge od tih života uvođenjem obaveznih ograničenja količine soli koju prehrambena industrija sme da dodaje u prerađenu hranu, rekao je Branca

„Ovo je zaista nešto što nikoga ne košta“, rekao je Branca. "To je jednostavna intervencija, ali je neverovatno efikasna."

1678900719910.png
 
ja skoro pa i ne solim

ne volim so

kao dijete sam gledala kako ovce mrse to jest bacaju im so da lizhu i posle ih vode na vodu

one jadne chim vide vodu polomishe se da stignu do nje

i pile ko mutave

iz danashnje perspektive treba ih tuzhiti iako su to radili da bih ovca dala vishe mlijeka

uglavnom i u restoranima naguraju soli (primijetim jer crkoh pijutji vodu)

treba ih tuzhiti
 
Previše soli može dugoročno oštetiti vaše zdravlje: oštećenje organa i bolesti

Konzumiranje previše soli tokom dužeg vremenskog perioda može ozbiljno naštetiti vašem zdravlju. Začin može dovesti do visokog krvnog tlaka, koji s vremenom oštećuje važne organe kao što su srce, koronarne arterije, mozak, bubrezi i krvni sudovi, objašnjavaju u savjetodavnom centru za potrošače. To može dovesti do bolesti opasnih po život, poput srčanog ili moždanog udara. Sol se takođe smatra verovatnim faktorom rizika za razvoj raka želuca, navode iz štaba. Ali ne reaguju svi na sol na isti način. Nekima je potrebno više, drugi mogu tolerisati samo malo. O soli je već dosta toga istraženo i objavljeno.
 
ja skoro pa i ne solim

ne volim so

kao dijete sam gledala kako ovce mrse to jest bacaju im so da lizhu i posle ih vode na vodu

one jadne chim vide vodu polomishe se da stignu do nje

i pile ko mutave

iz danashnje perspektive treba ih tuzhiti iako su to radili da bih ovca dala vishe mlijeka

uglavnom i u restoranima naguraju soli (primijetim jer crkoh pijutji vodu)

treba ih tuzhiti
So se daje da bi ovce dobile potrebne minerale,dakle zbog zdravlja,ako hoćes više mlijeka treba ti kvalitetnija ishrana.
 
Мислим да су ово небулозе. Људи су вековима јели усољену храну и уносили по 10 пута више соли него ми данас и није им ништа фалило.
ne jebhe nas so, vec silni aditivi,seceri i vestacke materije sa kojima se nasi preci nisu nikada ni sreli, a ne zdrali na kilo
 
ja skoro pa i ne solim

ne volim so

kao dijete sam gledala kako ovce mrse to jest bacaju im so da lizhu i posle ih vode na vodu

one jadne chim vide vodu polomishe se da stignu do nje

i pile ko mutave

iz danashnje perspektive treba ih tuzhiti iako su to radili da bih ovca dala vishe mlijeka

uglavnom i u restoranima naguraju soli (primijetim jer crkoh pijutji vodu)

treba ih tuzhiti
A ti reče-rođena u Nemačkoj. :)

 
Kada mi je otkrivena aritmija,dobio sam lek i to stvarno dobar,jer je delovao dugo.kasnije su poceli i pored leka da se desavaju problemi.Kad god mi se to desavalo,pio sa casu vode sa kockom secera i nista nije pomagalo.Posle mi je Farmaceutkinja u apoteci rekla,kada sam uzimao lek za regulaciju rada srca,posto sam joj ispricao sta mi se desava i ona mi je rekla da ne treba da pijem vodu sa secerom,vec slanu i da ce to mnogo brze da me povrati.Prvi put kada sam probao desilo se tacno ono sto mi je ona rekla.Mnogo brze sam dolazio u normalno stanje.Protiv toga sam da se bilo sta presoljava,jer je od rucka uvek nilo sta bolje neslano nego preslano,jer neslano moze da se dosoli,a preslano,ne mozes mu nista,a kamoli da pojedes.Ko trenira bilo sta i ko se opterecuje i znoji mnogo,posel mora da nadoknadi So koja je izasla na znoj,jer to organizam trazi.
 

Back
Top