Quantcast

Imamo li slobodnu volju? Šta je to volja?

svesnaglista

Legenda
Poruka
58.262
GURĐIJEV O SLOBODNOJ ‘VOLJI’:

“Samo čovek koji ima “Ja” može imati volju. Kada čovek ima “Ja” on može biti
gospodar sebe, onda će on imati volju koja je slobodna – a ne volju koja je potreba
ili želja, koja je subjekt svega oko njega, koja se menja sa hranom, ljudima, klimom,
seksom. Prava volja dolazi sa svesnom težnjom, sa dobrovoljnim činjenjem stvari.
Ali vi morate raditi godinama, a možda i vekovima. Mi imamo Gospodara u nama,
ali ovaj Gospodar je zaspao. On se mora probuditi i kontrolisati sve ove male
gospodare u nama. Vrlo često ono što zovemo voljom je prilagođavanje između
voljnosti i nevoljnosti. Na primer, um želi nešto, a osećanja to ne žele. Ako je u ovom
slučaju um jači od osećanja, čovek sluša svoj um. Ako su dve stvari manje više
podjednake rezultat je konflikt, oklevanje, besciljno gubljenje vremena. To je ono što
se naziva slobodnom voljom u običnom čoveku. Ona je rukovođena povremeno sa
umom, pa onda sa osećanjima, pa sa telom – a još češće sa seksualnim centrom.

~ iz knjige Č.S. Nota

Pojam slobodne volje uzima se olako. Smatra se da je to nešto čime svi ljudi
u svakom trenutku mogu raspolagati.
A zar vam ne izgleda da velikom većinom vremena, kako vi, tako i ljudi oko vas,
bivate vođeni mehanizmom. Ljudi nisu dovoljno prisutni u svojim životima da bi
činili svesni izbor, svojom voljom.

cmcm

Primećen član
Poruka
799
razgovor između Gurđijeva i Uspenskog, koji je vođen negdje za vrijeme Prvog svjestkog rata i prenesen u knjizi U potrazi za čudesnim:
Vidite, svi ovi ljudi, pokazao je niz ulicu, su jednostavno mašine — ništa više. Mislim da razumem šta mislite, rekao sam. I često sam razmišljao kako ima veoma malo toga na ovom svetu što se može odupreti tom obliku mehanizacije i izabrati sopstveni put.
Baš tu činite najveću grešku, rekao je G. Vi mislite da postoji nešto što bira sopstveni put, nešto što se može odupreti mehanizaciji; vi mislite da sve nije podjednako mehanizovano.
- Pa naravno da nije!, rekao sam. Umetnost, poezija, misao, to su fenomeni sasvim drugačijeg reda.
Sasvim su istog reda, rekao je G. I njihove aktivnosti su mehaničke kao sve drugo. Ljudi su mašine, a od mašina se ne može očekivati nikakva druga radnja osim mehaničke.
- Vrlo dobro, rekao sam. Ali zar ne postoje ljudi koji nisu mašine?
Možda postoje, rekao je G., samo to nisu ljudi koje vidite. Vi ih ne poznajete. To je ono što želim da razumete.
(…)
Ljudi se toliko razlikuju jedni od drugih - rekao sam. Mislim da ih nije moguće sve staviti pod istu kapu. Postoje divljaci, mehanizovani ljudi, intelektualci, geniji.
Sasvim tačno, rekao je G. ljudi su veoma različiti, ali istinsku razliku među njima vi ne znate i ne možete videti. Razlika o kojoj vi govorite jednostavno ne postoji. To morate razumeti.
SVI ljudi koje vidite, svi ljudi koje poznajete, svi ljudi KOJE ĆETE MOŽDA UPOZNATI su mašine, samo mašine koje rade pomoću sile spoljašnjih uticaja. Rađaju se kao mašine i umiru kao mašine. Kako se u ovo uklapaju divljaci i intelektualci?
Čak i sad, u ovom trenutku, dok razgovaramo, nekoliko miliona mašina pokušavaju da unište jedna drugu. Koja je razlika među njima? Gde su intelektualci, a gde divljaci? Svi su oni isti...
(…)
Čovek je mašina. Sva njegova dela, akcije, reči, misli, osećanja, ubeđenja, mišljenja, i navike, rezultati su spoljašnjih uticaja, spoljašnjih utisaka. Čovek ne može iz sebe proizvesti nijednu misao niti akciju. Sve što on govori, radi, misli, oseća — sve se to dešava. Čovek ne može ništa otkriti, ništa izmisliti. Sve se to dešava.
Da bi učvrstio ovu činjenicu u sebi, da bi je razumeo, da bi bio uveren u njenu istinitost, znači oslobađanje od hiljadu iluzija o čoveku, o njegovoj kreativnosti, o tome kako on svesno organizuje sopstveni život itd. Ništa slično ne postoji. Sve se dešava — čuveni pokreti, ratovi, revolucije, promene vlada, sve se to dešava. I to se dešava na istovetan način kao što se sve dešava u životu jedinke. Čovek se rađa, živi, umire, gradi kuće, čita knjige, ali ne onako kako on to želi, već kako se dešava. Sve se dešava. Čovek ne voli, ne mrzi, ne želi — sve se to dešava.
Da bi učvrstio ovu činjenicu u sebi, da bi je razumeo, da bi bio uveren u njenu istinitost, znači oslobađanje od hiljadu iluzija o čoveku, o njegovoj kreativnosti, o tome kako on svesno organizuje sopstveni život itd. Ništa slično ne postoji. Sve se dešava — čuveni pokreti, ratovi, revolucije, promene vlada, sve se to dešava. I to se dešava na istovetan način kao što se sve dešava u životu jedinke. Čovek se rađa, živi, umire, gradi kuće, čita knjige, ali ne onako kako on to želi, već kako se dešava. Sve se dešava. Čovek ne voli, ne mrzi, ne želi — sve se to dešava.
Niko vam neće poverovati ako mu kažete da on ništa ne čini. To je najuvredljivija i najneprijatnija stvar koju možete ljudima reći. Naročito je neprijatno i uvredljivo jer je istina, a niko ne želi da zna istinu.
(…)
Govorio sam našim ljudima o tim kamionima punim štaka i o mislima koje su me zaokupljale.
- Šta očekuješ?, rekao je G. Ljudi su mašine. Mašine moraju biti slepe i nesvesne, drugo nije moguće, i sva njihova dela moraju biti u skladu sa njihovom prirodom. SVE SE DEŠAVA. Niko ne čini ništa. 'Napredak' i 'civilizacija' u pravom smislu te reči se pojavljuju samo kao rezultat SVESNIH napora. Oni se ne pojavljuju kao rezultat nesvesnih mehaničkih radnji. A kakva svesna dela mogu imati mašine?
(…)
'Čovek-mašina' je moć slučaja. Njegove aktivnosti mogu slučajno upasti u kanal stvoren kosmičkim ili mehaničkim silama, i mogu se slučajnošću kretati tim kanalom neko vreme, dajući iluziju da su neki ciljevi postignuti. Takve slučajnosti postignutih rezultata za ciljeve koje smo ranije postavili sebi, ili postizanje ciljeva u manjim stvarima koje nemaju posledica, stvaraju u mehaničkom čoveku ubeđenje da je sposoban za postizanje bilo kakvog cilja, 'da je sposoban da osvoji prirodu' što bi se reklo, sposoban da 'uredi ceo svoj život', i tako dalje.
Iako ustvari on nije sposoban da učini bilo šta slično, jer ne samo da nema kontrolu nad stvarima izvan sebe već nema kontrolu ni nad svojom unutrašnjošću. (...)
On je mašina, sve mu se DEŠAVA. On ne može zaustaviti tok svojih misli, ne može kontrolisati svoju maštu, svoje emocije, svoju pažnju. On živi u subjektivnom svetu 'Ja volim', 'Ja ne volim', 'Dopada mi se', 'Ne dopada mi se', 'Ja želim', 'Ja ne želim', a to znači, ono što on misli da želi ili ono što misli da ne želi. On ne vidi stvarni svet.
Stvarni svet je skriven od njega zidom mašte. ON ŽIVI SPAVAJUĆI. On spava. Ono što se zove 'čista svest' je spavanje i to mnogo opasnije spavanje od onog noću u krevetu.“
**
Dakle, tipičan opis zbivanja u jednoj programiranoj realnosti u kojima učestvuju programirani likovi. Dobro, Gurđijev nije otvoreno rekao da „spoljašnji uticaji“ koji upravljaju „mašinama“ stižu od strane jedne vještačke inteligencije/AI, međutim, na osnovu svega prethodno navedenog, to bi nam trebalo biti jasno. Tako, kad je opraštanje u pitanju, to bi trebalo biti sasvim jednostavno za razumjeti.
Ukoliko smo svjesni toga da kad smo bili u interakciji s drugima, da su ti drugi u stvari bile – mašine (spojene na onu AI), onda, ako nas je neka od njih povrijedila, odnosno, nanjela nam neko zlo, da li joj mi to možemo zamjeriti?! Naravno, da ne možemo jer - mašina je mašina. Tako, mi smo bili sami odgovorni za to jer nismo bili dovoljno svjesni (ili bolje rečeno, - i mi smo bili mašine) i dozvolili smo određenoj mašini da nas povrijedi. Znači, onim mašinama koje su nas ili naše bližnje povrijedile tokom naše egzistencije, trebamo oprostiti a od sada, kad god se nalazimo u interakciji s drugim mašinama, bićemo i svjesni mogućih opasnosti koje idu zajedno s njima, te stoga i – oprezni.

Kad je buđenje u pitanju, tokom tog procesa naša ličnost će nam stalno servirati greške koje smo napravili u prošlosti, kako bi nam srozala samopozdanje. (Svi imamo oraha u džepovima.) Tako ćemo morati prvo oprostiti samima sebi. Drugačije nije ni moglo ako smo svjesni toga da smo bili poistovijećeni s našom ličnosti/mašinom, koja se s vremena na vrijeme eratično ponašala.
U gornjem navodu, kako smo mogli to primjetiti, Gurđijev je rekao i to da – niko ne želi da zna istinu!? (Slično kao i one ličnosti koje je pomenuo John Keel, nakon što su informisane da učestvuju u režiranoj igri!?). Kada skužiš kaj je ti otvori nov topik

Julius Primus

Početnik
Poruka
47
Slobodna volja je imati jedan suštinski cilj koji svim svojim fokusom neko pokušava da dostigne a slobodna volja je i raditi šta god ti se prohte, od sitnica ka krupnijim stvarima. Možda i tu stavku treba ubaciti u temu jer slobodna volja u najširem smislu može da vodi nesvesnoj razmaženosti i možda i devijaciji...

mnemozina

Aktivan član
Poruka
1.891
Nije precenjena ako svojim izborom marshiras ono sto ti steti ili sto ne valja, shta k.k?
Znas kako, kad stanes pred oltar i postave ti pitanje ' ti xx da li slobodnom voljom uzimas ovde prisutnu/og yy' , ubedjen u svoju odluku sigurnim i odresitim glasom kazes DA nisi svestan u sta si se upustio. Za koju godinu ces se pitat, ko me teroo
shta ti je to k.k.

svesnaglista

Legenda
Poruka
58.262
Slobodna volja je precenjena jer covek uglavnom svojom voljom cini pogresne izbore i poteze.
Kako porodican covek moze imati slobodnu volju ako mora ciniti kompromis?
Svestan, probuđen čovek, ne čini pogrešne izbore i poteze.
Nesvestan nema slobodnu volju. Vođen je željama, potrebama, navikama
i to naziva slobodnom voljom.

Navedi neki primer porodičnog čoveka koji pravi kompromis?

Znas kako, kad stanes pred oltar i postave ti pitanje ' ti xx da li slobodnom voljom uzimas ovde prisutnu/og yy' , ubedjen u svoju odluku sigurnim i odresitim glasom kazes DA nisi svestan u sta si se upustio. Za koju godinu ces se pitat, ko me teroo
shta ti je to k.k.
To što te je neko pitao da li slobodnom voljom uzimaš, i to što ti odgovaraš sa da ili ne,
uopšte ne znači da je odluka donešena slobodnom voljom.

Metronomy

Elita
Poruka
17.473
Covek moze da ima slobodnu volju, ali ne na nacin kako to rade umetnici ili geniji, vec tako sto ce biti masina, ali najbliza coveku, najprirodnija za ono sto cini zivot, a ono sto je njegov duh ce drzati daleko od masine....
Preko zivotnih sablona covek se ukljucuje u svet, a preko duha oslobadja svoju volju...i to sasvim funkcionise cak i kod robova...

mnemozina

Aktivan član
Poruka
1.891
Svestan, probuđen čovek, ne čini pogrešne izbore i poteze.
Nesvestan nema slobodnu volju. Vođen je željama, potrebama, navikama
i to naziva slobodnom voljom.

Navedi neki primer porodičnog čoveka koji pravi kompromis?

To što te je neko pitao da li slobodnom voljom uzimaš, i to što ti odgovaraš sa da ili ne,
uopšte ne znači da je odluka donešena slobodnom voljom.
Da li to onda znaci da svestan covek nema potrebe, zelje i navike ili ih svojom svesnoscu ignorise i prepusta da ga vodi glava a ne srce?
Primer: svestan roditelj vidi da mu dete privlaci pogresno destruktivno drustvo, zna da treba da ga savetuje i savetuje ga ali takodje i zna da treba da ga pusti da gradi svoju licnost i svesnost i onda mora da pravi kompromis/sa samim sobom/ i pusti ga da mozda i strada na tom svom putu 'osvestenja'.

Mozda da ili ne kao odgovor i ne predstavlja slobodnu volju ali koji je drugi metod kojim mozemo biti sigurni da je ono sto kazemo ono sto mislimo.
Mozda bi odgovor trebao biti 'da ali mozda sam i u nesvesti'

svesnaglista

Legenda
Poruka
58.262
Da li to onda znaci da svestan covek nema potrebe, zelje i navike ili ih svojom svesnoscu ignorise i prepusta da ga vodi glava a ne srce?
Primer: svestan roditelj vidi da mu dete privlaci pogresno destruktivno drustvo, zna da treba da ga savetuje i savetuje ga ali takodje i zna da treba da ga pusti da gradi svoju licnost i svesnost i onda mora da pravi kompromis/sa samim sobom/ i pusti ga da mozda i strada na tom svom putu 'osvestenja'.

Mozda da ili ne kao odgovor i ne predstavlja slobodnu volju ali koji je drugi metod kojim mozemo biti sigurni da je ono sto kazemo ono sto mislimo.
Mozda bi odgovor trebao biti 'da ali mozda sam i u nesvesti'
Ne. To samo znači da ti imaš ideju da slobodna volja dolazi iz glave.

Primer mi nije jasan. Na koji način proces odrastanja mog deteta ometa moju
slobodnu volju? Ako mi je po volji, savetovaću. Ako nije, pustiću.

Svi smo u nesvesti. I oni koji postavljaju pitanja i mi koji odgovaramo, tako da
svedoka toj nesvesti nema. Samo se igramo izrazima kojima se značenje
izgubilo i sami sebe zavaravamo da smo svesni, savesni i da imamo slobodnu
volju.

coco bill

Poznat
Poruka
8.295
Dobro, Gurđijev nije otvoreno rekao da „spoljašnji uticaji“ koji upravljaju „mašinama“ stižu od strane jedne vještačke inteligencije/AI, međutim, na osnovu svega prethodno navedenog, to bi nam trebalo biti jasno.
Nije rekao jer spoljašnji, A uticaji, koji upravljaju nesvesnim ljudima stižu kao utisci koji se na zraku kreacije vode kao generalni zakon i njihov zadatak je da čoveka drže u uspavanom stanju jer takav, uspavan čovek, služi kao hrana mesecu. On sa tim uticajima može živeti čitav život nesvestan da postoji i drugi uticaji na zraku kreacije koji stižu sa viših, odnosno svesnijih delova tog zraka a koji mu mogu osloboditi volju.
Ako čovek nema razvijen magnetni centar, on neće moći da primi te više uticaje sa zraka kreacije. Ideja Rada, o kojoj je Gurđijev govorio, je biti u stanju da se povežeš sa novim uticajima i zrak kreacije pokazuje kako ti uticaji postoje. Ti različiti nivoi sila, ti različiti nivoi uticaja su nalik daljim školama značenja i mišljenja i delovanja. Kada uticaji Rada počnu da deluju na vas, videćete da ono, što je bilo puno značenja, ili još više dobija na značenju ili ga gubi.

Najviša škola, kojoj možemo da pripadamo ovde na Zemlji, je Solarna škola, škola koja odzvanja na noti Sol. Srednja škola je Planetarna škola, koja se na bočnoj Oktavi oglašava na mestu note Si. Škola na Zemlji stoji na bočnoj Oktavi iz Sunca i oglašava se kao tri note, La, Sol, Fa: to znači da mi svi na Zemlji srećemo jedni druge u školama La, Sol ili Fa. Dok ne bude bilo te bočne Oktave, neće postojati šansa za bilo koju vrstu razvitka - pod "razvitkom" mi svi zamišljamo nešto sasvim nemoguće, potpuno suprotno onome što razvitak znači.

Pogledaj šta Rad, u knjizi koju si naveo, uči o negativnim emocijama, identifikovanju i lažnoj ličnosti: ići protiv tih uticaja znači rasti na zraku kreacije. Sav ezoterizam uči da, da bi se išlo gore, morate ići dole i niko ne razume šta to znači: da biste dobili više, morate se spustiti, a da biste dobili manje, idite istim putem kojim uvek idete. Vaše biće transmituje vaš život. Ukoliko trenutno nemate ništa, što vas u potpunosti zadovoljava, to je usled stanja vašeg bića i nikada nećete dobiti ono što želite, dok god je vaše biće podešeno na tu talasnu dužinu. Morate se promeniti i dobiti nove uticaje, a dobiti nove uticaje uvek znači "osloboditi se sebe". Ukoliko želite da imate volju, uvek morate imati volju o onome što niste, ne o onome šta ste sada. Ukoliko pokušate da porastete takvi kakvi jeste, postaćete samo još gori nego sada. Razvitak "prave volje" se sastoji od osećaja novih uticaja.

mnemozina

Aktivan član
Poruka
1.891
Ne. To samo znači da ti imaš ideju da slobodna volja dolazi iz glave.
A koja je tvoja ideja odakle nam dolazi slobodna volja? sa mjeseca?

Primer mi nije jasan. Na koji način proces odrastanja mog deteta ometa moju
slobodnu volju? Ako mi je po volji, savetovaću. Ako nije, pustiću.
Znaci da je za 'svestnog' covek svet crno bel, svetlo i tama i nema sivih medjuprostora u kojima se nasa svest igra sa nasom voljom.
I ja radim dosta toga sto je po mojoj volji ali treba misliti i na volju drugih ljudi. Ako je sve po mojoj volji onda ugrozavam sto volju, sto interes meni bliskih.

Svi smo u nesvesti. I oni koji postavljaju pitanja i mi koji odgovaramo, tako da
svedoka toj nesvesti nema. Samo se igramo izrazima kojima se značenje
izgubilo i sami sebe zavaravamo da smo svesni, savesni i da imamo slobodnu
volju.
To sam i ja otprilike rekla u svom prvom komentaru kad sam napisala da je slobodna volja precenjena

RIA77

Primećen član
Poruka
738
Слободна воља постоји, али човек као такав не може имати апсолутно слободну вољу.
Његове одлуке су детерминисане на основу друштва у коме одраста и на основу доста ствари.
Али да ли свако има одређени вид слободе у оквиру средине у којој одраста.
Одговор је да има, питање само колики вид слободе и када и на који начин.

svesnaglista

Legenda
Poruka
58.262
A koja je tvoja ideja odakle nam dolazi slobodna volja? sa mjeseca?
Zašto sa Meseca?
Volja pre ima veze sa srcem, nego želja ili potreba. Potreba je iz instinktivnog
centra, telesna. Želja je intelektualna.
I sama reč volja, zvuči kao da je nastala iz reči voleti. Kada imaš volje, onda
voliš i obrnuto. Suprotno od toga je depresivno stanje u kome se čitavo čovečanstvo
nalazi, više ili manje. Leče se samo teži oblici depresije, a lakši se smatraju
normalnim.

svesnaglista

Legenda
Poruka
58.262
Znaci da je za 'svestnog' covek svet crno bel, svetlo i tama i nema sivih medjuprostora u kojima se nasa svest igra sa nasom voljom.
I ja radim dosta toga sto je po mojoj volji ali treba misliti i na volju drugih ljudi. Ako je sve po mojoj volji onda ugrozavam sto volju, sto interes meni bliskih.
Ne znam kako si do ovakvih zaključaka došla.

Kako se svest igra sa voljom. Opet koristiš reči za koje nisi sigurna šta znače.

Ako sam posavetovala svoje dete, kako sam time ugrozila njegovu volju?
Ono je i dalje slobodno da čini po svojoj volji.
Ako manipulišem detetom da bih preko njega ostvarivala svoje neostvarene
želje, onda je to nešto drugo. Ali to veze nema sa voljom.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.