Ima li sanse da muslimani prihvate ljudska prava

Marijan Lazic

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
319
Pozdrav,

Da li ima sanse da se Islamske zemlje modernizuju i prihvate pravni sistem ljudskih prava?Vec svi su svjedoci cestih izvrsenja smrtnih kazna u Islamskim zemljama i neki ljudi se zgrazavaju tome.Da li su muslimani sposobni da prihvate rijec demokratije i ljudskih prava?
One drzave koje su slobodne sa ljudskim pravima su Turska i mislim Tunis.
 
u opste ne razumem zasto bi oni prihvatali nase vrednosti i nasa prava kada su nasi moral i vrednosti oblikovane razlicitim kulturnim nasledjem i religijama.ko kad bi se oni pitali o boze kace ovi hriscani vec jednomd a se upristoje i da prihvate nas nacin zivota :neutral: i mi kazemo prihvaticemo juce.e tako i oni.


Kakve veze ima religija sa ljudskim pravima? Ili su jedno ljudi a drugo majmuni pa su im ljudska prava razlicita.Ljudi su ljudi,bez obzira u koju bogomolju odlaze.
 
Pozdrav,

Da li ima sanse da se Islamske zemlje modernizuju i prihvate pravni sistem ljudskih prava?Vec svi su svjedoci cestih izvrsenja smrtnih kazna u Islamskim zemljama i neki ljudi se zgrazavaju tome.Da li su muslimani sposobni da prihvate rijec demokratije i ljudskih prava?
One drzave koje su slobodne sa ljudskim pravima su Turska i mislim Tunis.

Izvršenje smrtnih kazni u islamskim zemljama ne treba da bude za zgražanje.

U SAD se izvrši više smrtnih kazni nego u svim islamskim zemljama zajedno.
SAD nije islamska zemlja.
Kina isto nije islamska zemlja, a stanje sa smrtnim kaznama je još i gore.

Ne razumijem zašto se svi zgražaju nad nepoštivanjem ljudskih prava u islamskim zemljama, a drugdje ne.
 
Mislim da si u pravu.Samo Europa nema smrtnu kaznu a Islamske zemlje je imaju.Za muslimane je najbolji Serijat.

Eh, sad!
Šerijat ima i vandalske kazna kao odsjecanje šake za krađu, kamenovanje i slično.

U procesu zbližavanja muslimana i ostalog svijeta, mislim da će ipak oni morati odustati od nekih takvih "običaja", jer nije za očekivati da će to zapadna kultura prihvatiti kao normalno.
 
Eh, sad!
Šerijat ima i vandalske kazna kao odsjecanje šake za krađu, kamenovanje i slično.

U procesu zbližavanja muslimana i ostalog svijeta, mislim da će ipak oni morati odustati od nekih takvih "običaja", jer nije za očekivati da će to zapadna kultura prihvatiti kao normalno.

Pa dokle ce to trajati.Dokle ce Serijat i njegove kazne vladati Islamskim drzavama kada niko o tome pomena nema pa cak i SAD ima svoje kazne za smrtnu kaznu a jedino Europa nema smrtnu kaznu i mislim Rusija, da li se varam ili ne.Samo ne znam jel imaju Serijat bivse Sovjetske muslimanske republike.
 
Sa prihvatanjem ljudskih prava eliminisu se ekstremne grupacije u Islamskom svijetu i tako racuna se da bi u Islamskim zemljama cvjetala harmonija kada ne bi bilo teskih kaznenih mjera.Oni mogu nazavti i zakon sa ljudskim pravima Serijatskim Pravom jer Serijat ima odredjena stajalista oko ekonomije kamate i naslijedstva svima po ravnopravnim dijelovima itd.
 
Pozdrav,

Da li ima sanse da se Islamske zemlje modernizuju i prihvate pravni sistem ljudskih prava?Vec svi su svjedoci cestih izvrsenja smrtnih kazna u Islamskim zemljama i neki ljudi se zgrazavaju tome.Da li su muslimani sposobni da prihvate rijec demokratije i ljudskih prava?
One drzave koje su slobodne sa ljudskim pravima su Turska i mislim Tunis.

Nema demokratije i ljudskih prava u polufeudalnim drzavama kao sto su Saudi Arabija, Emirati, Pakistan i ostale kljucne islamske zemlje.
Problem je uticaj religije na pravni sistem, a to je tamo neraskidivo povezano.
U hriscanskim zemljama bi se crkva i te kako mesala u pravni sistem, ali joj se to ne dozvoljava.
 
Ja sam stanovista da se moramo podijeliti na neki nacin i definirati Islamske zemlje pravilnim zakonom.Serijat se moze napraviti i kao uslovnim elementom da ako se poveca stoopa kriminala da se uvedu zestoke sankcije iz Kur'ana i tako vjesto manipulirati sa pravnim izvorom.Serijatsko Pravo je zasnovano od pravnog izvora Kur'ana i ta se pravila mogu izuzeti ako se uvidi stabilnost i harmonija u jednoj zemlji.
 
Ni u Hriscanskim drzvama to nije uradjeno na pravilan nacin kada jedan Krscanin je zeljan da ima svoju pravoslavnu drzavu a njega u centru Beograda hapse i maltretira murija.Jel to Ok? Naravno da nije.Zamisli jedna Ceska nema vjerskog osjecaja jer su dostigli do tog vrhiunca da im je komunizam usadio prirodni ateizam.Ne cvjetaju ruze niti u Krscanskim drzavama sem u Latinskoj Americi gdje se postuje vjera i religija.SAD je opet drzava religije jer se u njoj moze osjetitit Krscanstvo i tradicija.
 
Poslednja izmena:

Back
Top