IMA LI NADE ZA SOCIJALIZAM

pedjaza

Aktivan član
Poruka
1.251
Hteli to da priznamo ili ne, u nasoj zemlji se najbolje zivelo kad su na vlasti bili komunisti. Nakon sloma komunizma u citavoj istocnoj Evropi, pa i kod nas, doslo je do sukoba i podele, drzava i stvaranja novih granica. Samo se Nemacka ujedinila, a raspao se SSSR, Ceska i Slovacka i Jugoslavija. Sve su vece podele na malobrojne bogate i mnogobrojne siromasne. Doslo je do velikog porasta nezaposlenosti, siromastva, kriminala, mita, korupcije, a do pada zivotnog standarda, nivoa bezbednosti, kulture, sistema drustvenih vrednosti. Obrazovanje i zdravstvena zastita sve vise postaju privilegija imucnih. Dakle klasno-eksploatatorska sustina kapitalizma ne moze dovesti do socijalne pravde. Promovisanje koncepcije malih i srednjih preduzeca, radnicko akcionarstvo, subvencije i krediti za otpocinjanje sopstvenog piznisa su samo sarena laza. Po tome bi vecina gradjana trebalo da budu eksploatatori i da zive na racun tudjeg rada, a to je najobicnija besmislica.
Interesuje me sta mislite, da li je moguce da dodje do budjenja svesti radnicke klace i povratka socijalizma?
 
Vecina evropshih zemalja nisu socijalisticke. Zapravo nije ni jedna. Socijalizam iskljucuje bilo kakvu eksploataciju coveka od strane drugog coveka, a to podrazumeva ukidanje privatne svojine u oblasti privrede, osim gde se radi o licnom radu vlasnika firme.
 
Ni jedna evropska zemlja nije socijalisticka. Socijalizam iskljucuje eksploataciju ljudi od strane drugih ljudi, sto znaci i ukuidanje privatne svojine u oblasti privrede, osim kada je u pitanju licni rad vlasnika firme.
Točno i već viđeno, komunistička ideologija o "samoupravnom socijalizmu".

Radnicima treba socijalna i zdrastvena sigurnost, a radnička prava štiti sindikat
tako se to radi u socijalno sigurnim državama, gdje ima slobode za svih a ne samo za neke.
 
Kada neko kaze: ,,Radim kod privatnika" to prakticno podrazumeva da je izlozen eksploataciji, uglavnom je neprijavljen, radi prekovremeno, a plata mu je najcesce bedna, da bi jadan gazda ustedeo na porezima i doprinosima na zarade radnika.
 
budjenje svesti radnicke klase je uvek moguce... pod uslovom da se makar jedan covek smatra pripadnikom iste.
a to je, priznacemo, davno prestalo da biva.

Jabuchilo moj drug hektorius je jasan primjer pripadnika takve svijesti. :lol::lol:

Stiče se polako dojam na zapadu da kritična masa u budućnosti više neće biti zadovoljna sa besplatnom coca colom, Mc. Donald-sendivčom, dvije-tri mjesečne posjete u bordelima ili filmovima po nahođenju samo da budu socijalno mirni.

I po cijenu da će biti proglašeni za teroriste podignut će glave i reći nešto slično
6z7pksp.jpg
 
ne, ne ukljucuje. komunizam ga ukljucuje. socijalizam se tice specifike uredjivanja socijalnih odnosa, i samo u slucaju da u centar konstrukcije drustva stavi ekonomske odnose kao fundament (kao u slucaju komunizma) - pretpostavlja ukidanje privatne svojine. ali ulogu fundamenta imale su i imace i drugi socijalni diskursi, u vecoj ili manjoj meri daleki od ekomskog diskursa u celini. i oni ni na kakav nacin ne streme da promovisu ovaj ili onaj ekonomski sistem.
 
Socijalizam ukljucuje ukidanje privatne svojine u privredi, a ne generalno ukidanje privatne svojine. Dakle dozvoljena je privatna svojina nad stambenim objektima, zemljistem, stokom, pa i firmama, ali samo onim firmama gde vlasnik radi sam, eventualno i clanovi njegove najuze porodice, ali ne da eksploatise druge ljude.
 
Komunizam je nesto drugo. To je besklasno drustvo u kome nema novca i u kome svako radi prema svojim mogucnostima i dobija prema svojim potrebama, za razliku od socijalizma gde svako radi prema svojim sposobnostima i dobija prema svom radu. Nemojte da poistovecujete socijalizam i komuzizam. Komunizam je za sada prakticno neostvariv, ali ja sam postavio pitanje: IMA LI NADE ZA SOCIJALIZAM?
 
Točno i već viđeno, komunistička ideologija o "samoupravnom socijalizmu".

Radnicima treba socijalna i zdrastvena sigurnost, a radnička prava štiti sindikat
tako se to radi u socijalno sigurnim državama, gdje ima slobode za svih a ne samo za neke.

porin, sindikat ne može da štiti prava radnika koji nema zaposlenje. A takvih je sve više i više. Skoro svaki Gastarbeiter na zapadu je propuštio da ide s vremenom. Posledica; odpuštanje s posla. Nevjerovatna je činjenica (empirijsko istraživanje) da recimo u Njemačkoj skoro svaki drugi zaposleni je duhovno raskinuo radni odnos sa svojim poslodavcem. Iz raznoraznih motiva:
- Ne identifikuje se više s ciljevima firme iz moralnih razloga
- Ne zarađuje dovoljno
- Ne osjeća se zapažen od šefa
- ...
 
Zar nije pametnije napraviti socijalisticku drzavu, koja ce sama brinuti o interesima svih gradjana, a ne ocekivati tu brigu od sindikata. Sindikati se kod nas do sada nisu pokazali nesto vestim da stite interese radnika, jer sve vise nezaposlenih. Kome da se zale oni koje gazde maltretiraju, sta da rade nezaposleni, penzioneri sa malim primanjima, studenti koji nemaju para da plate skolarinu, bolesni koji nemaju para za skupe lekove i operacije. U socijalizmu tih problema nije bilo, a i ako ih je bilo, nisu bili zastupljeni u tolikoj meri.
 
porin, sindikat ne može da štiti prava radnika koji nema zaposlenje. A takvih je sve više i više. Skoro svaki Gastarbeiter na zapadu je propuštio da ide s vremenom. Posledica; odpuštanje s posla. Nevjerovatna je činjenica (empirijsko istraživanje) da recimo u Njemačkoj skoro svaki drugi zaposleni je duhovno raskinuo radni odnos sa svojim poslodavcem. Iz raznoraznih motiva:
- Ne identifikuje se više s ciljevima firme iz moralnih razloga
- Ne zarađuje dovoljno
- Ne osjeća se zapažen od šefa
- ...

Sve te primjedbe stoje, kao i mobing, zanemarivanje i sl.
Idealno ne postoji.

Komunistička ideologija je u teoriji najbliža idealnom vjerničkom shvaćanju svijeta i stvari,
ali je u praksi prerastala u fašizam samo drugačijeg oblika.

Znači teoretski je neostvariva zbog pohlepe i ljudske oholosti.

Zbog toga je socijalna država sa svojim mehanizmima puno bolja
i prirodnija tvorevina od takvih. Naravno da to treba dograđivati.

Znam da sve više u svijetu imamo krizu morala :( ali to je iz nekih drugih razloga.
 
Duhovno raskinuo radni odnos :)

Jeli, djeticu, jesi i ti duhovno raskinuo radni odnos ili se identifikujes sa moralnim nacelima tvoje firme?

Ha ha ha ha ha...

Pa ovako Победоносцев, meni je vazda bilo svejedno koji će to šef da bude zavisan od mene. Prosto ka grah. U moja brda se veli: Na startu se nosilac medalje prepozna.

Kakve to veze ima sa nadom u Socijalizam? Pa i to je stvar slobodarskog duha koji je i ponika tamo u London ako ti je lokacija još tamo.
 

Back
Top