Quantcast

Ima li ljudi koji vole da rade?

Umri_muski

Buduća legenda
Banovan
Poruka
32.494
Ima li ljudi koji bi platili ili dali a da rade ono sto vole?

Ljudi provode sigurno 8 do 10 sati na poslu fizicki a psihicki sigurno i vise, ako racunam na to da se preliva nervoza, frustracija ili nemir i u sate kad nisu na poslu ili u odnose u porodici.

I zato pitanje na pocetku.

Nije u pitanju skupljanje para radi para, to bi bio donekle apsurd , bas kao sto na prvi pogled apsurd je platiti kad radis i zbog toga da bi dobio novac...
Medjutim, ako upotrebim rec ulaganje, bilo novca, znanja, lepog rapolozenja, zivotnih sekundi, otkucaja srca....onda sve ima malo drugacije znacenje ponekome...

Ne svima..

I sad dolazimo do glavne stvari...
Osoba koja to moze da ostvari treba da ima neke osobine..
-nameru
-snagu
-moc
-rad i vrednocu
-poslovne sposobnosti
-mentalne sposobnosti
-organizacione sposobnosti
-intelektualne

Na zalost , osoba danas mora da ima obavezno sledece, a inace je potpuno nepotrebno iz ugla funkcionisanja...
-ubedjujuce sposobnosti prema glupima, sujevernima , sumnjicavima...
-lepotu i stas
-izgled postenjaka i naivca
-reci lukavca i prevejanog
-sposobnost da brzo sklapa prljave dilove sa onima koji bi bili opasni protivnici

I posto je strah kod vecine veci od zelje za lepim, to se uvek zelja za lepim izgubi u sreci da zivis kao duh uz snove da nisi mozda skroz propustio sve...
Najcesca varijanta zato je kod vecine neka vrsta kompenzacije u vezi posla.....nadje se nesto da stvori utisak da nije sve tako lose i da moze da bude vrlo lepo...

A jel ima neko ko bi zeleo da proba da pomogne i ucestvuje u pokusaju pa dokle dogura, u stvaranju prave stvari, stvarnog i realnog odbacivanja nepotrebnih stvari i komplikovanja odnosa koji trose vreme u zivotu, a to je ujedno i definicija srece, vestina odbacivanja nebitnih stvari u zivotu...

Umri_muski

Buduća legenda
Banovan
Poruka
32.494
Ja volim da radim.
Jesi li siguran? Iz tebe prosto vristi da zelis korist i zato radis...
Imas jako puno ljudi koji izgledaju vredni , a ustvari su lenji, nego ih pokrece to sto zele da izvuku korist neku....
Oni pricaju bas tako kao sto si i ti rekao, ali njih ne usrecuje rad....nego dobitak, naplata....i uopste nisu vredni , cim im se ukaze prilika...

Kako podnosis kad radis a nema koristi od toga kad radis, a radis drugima?

Mita Komita

Elita
Moderator
Poruka
16.504
Корист не мора да буде материјална. Многима чини задовољство да помогну другима а плата је срећа и захвалност тих људи.

buudala

Legenda
Poruka
57.728
Jesi li siguran? Iz tebe prosto vristi da zelis korist i zato radis...
Imas jako puno ljudi koji izgledaju vredni , a ustvari su lenji, nego ih pokrece to sto zele da izvuku korist neku....
Oni pricaju bas tako kao sto si i ti rekao, ali njih ne usrecuje rad....nego dobitak, naplata....i uopste nisu vredni , cim im se ukaze prilika...

Jok, nego si ti malo opicen, pa ti se cini da su svi ko ti.

Umri_muski

Buduća legenda
Banovan
Poruka
32.494
Jok, nego si ti malo opicen, pa ti se cini da su svi ko ti.
Ne bih ja rekao da gresim kad si ti u pitanju.....ali je dobro sto si se oglasio jer mnogi ljudi slicnog psiholoskog profila sebe i zamisljaju i ni trunku ne sumnjaju u svoju viziju o sebi...
Apsolutisti....
Npr ja znam jednog ta je apsolutista po postenju, a ako bolje zagledas, zapitas se zasto insistira da u svakom odnosu sa drugima izbaci postenje kao najvazniji motiv...
Objektivno trudi se da bude posten, prelazi u poltrona trecinu vremena, verovatno bas zbog toga, vrlo lose komunicira sa ljudima na duze, jer je totalno subjektivan po pitanju kriterijuma sta je to posteno u nekoj situaciji, a vrlo cesto drugaciju varijantu smatra neprihvatljivom.

Znam jednog apsolutista po vrednoci....ali je lenj.....jednu apsolutista po pomoci ljudima, ali iza toga se krije prava motivacija da stavi nos u svaku corbu, a pomoc stvarno nije uslovljena, nego sredstvo da sazna sve sto moze , radio mileva sa pomoc varijantom...i nije neka tracara bas previse, ali motiv pomoci ljudima nije osnova....

I tako dolazimo do tebe koji ima neko misljenje o sebi , a prilicno vriste signali i postupci da ti je samo do sopstvenog interesa i smatras to normalnim....
Tako da ako spojim zelju da se okoristis bez rada i pricu da volis da radis, ispada da bi u svakoj situaciji zelja da se okoristis imala prvenstvo....
Zato sam i pitao ono sto sam pitao....jer zelja da se okoristis bez rada koju pokazujes prilicno cesto mi ima male varijante da je uz zelju da uzivas u radu...i da bi zbog toga naneo sebi stetu ili propustio priliku da se okoristis...
A zbog ostrascenosti, tesko da ce drugi pored tebe moci da ostvare svoje ispoljenje i usrecenje....Tu je glavni moment sto smeta kad si ti u pitanju, ovo ostalo bi sasvim bilo moguce , sebicnost i oportunizam nisu smetnja da uzivas u nekom radu.....ali su smetnja da i drugi uzivaju tu blizu tebe u svom radu, a ne tvom radu...

buudala

Legenda
Poruka
57.728
Ne bih ja rekao da gresim kad si ti u pitanju.....ali je dobro sto si se oglasio jer mnogi ljudi slicnog psiholoskog profila sebe i zamisljaju i ni trunku ne sumnjaju u svoju viziju o sebi...
Apsolutisti....
Npr ja znam jednog ta je apsolutista po postenju, a ako bolje zagledas, zapitas se zasto insistira da u svakom odnosu sa drugima izbaci postenje kao najvazniji motiv...
Objektivno trudi se da bude posten, prelazi u poltrona trecinu vremena, verovatno bas zbog toga, vrlo lose komunicira sa ljudima na duze, jer je totalno subjektivan po pitanju kriterijuma sta je to posteno u nekoj situaciji, a vrlo cesto drugaciju varijantu smatra neprihvatljivom.

Znam jednog apsolutista po vrednoci....ali je lenj.....jednu apsolutista po pomoci ljudima, ali iza toga se krije prava motivacija da stavi nos u svaku corbu, a pomoc stvarno nije uslovljena, nego sredstvo da sazna sve sto moze , radio mileva sa pomoc varijantom...i nije neka tracara bas previse, ali motiv pomoci ljudima nije osnova....

I tako dolazimo do tebe koji ima neko misljenje o sebi , a prilicno vriste signali i postupci da ti je samo do sopstvenog interesa i smatras to normalnim....
Tako da ako spojim zelju da se okoristis bez rada i pricu da volis da radis, ispada da bi u svakoj situaciji zelja da se okoristis imala prvenstvo....
Zato sam i pitao ono sto sam pitao....jer zelja da se okoristis bez rada koju pokazujes prilicno cesto mi ima male varijante da je uz zelju da uzivas u radu...i da bi zbog toga naneo sebi stetu ili propustio priliku da se okoristis...
A zbog ostrascenosti, tesko da ce drugi pored tebe moci da ostvare svoje ispoljenje i usrecenje....Tu je glavni moment sto smeta kad si ti u pitanju, ovo ostalo bi sasvim bilo moguce , sebicnost i oportunizam nisu smetnja da uzivas u nekom radu.....ali su smetnja da i drugi uzivaju tu blizu tebe u svom radu, a ne tvom radu...
Gresis Sizoje.

.....a da si opicen, vidi se iz aviJona.

Umri_muski

Buduća legenda
Banovan
Poruka
32.494
Ako nešto voliš, rad je apstraktni pojam. Ako nešto radiš jer moraš, onda je to zaista rad u punom smislu reči. I jedno i drugo jesu rad, ali prvi je uživanje.
Svi mi mozemo da pretvorimo radno okruzenje u koliko toliko prijatno okruzenje jer u protivnom bi rad bio mucenje...
Ali ono sto stvarno ne mozemo je da ga pretvorimo u uzivanje da bude ushicenje, nego vise podnosljivo ili negde i ravnodusno...
Ljudi zaborave ono sto im smeta..
Ne primecuju a ustvari mnoge stvari oduzimaju sebi bas zbog tih stvari....
Ili zbog mogucnosti kradje ili zbog sujete nekog drugog, ili zbog neprofesionalnosti ili zbog nedostatka ekspres usluge...
Ovo poslednje je pokusano da se resi tehnoloskim parkovima , tj velikom gustinom ponude raznih individualnih i prototip izrada...
Tada u tim parkovima zahtev za izradom necega sto bi moglo da se proveri za 2h se izdaje odmah, tj umesto sutra naruci, za tri dana stigne, mi imamo sad zamisli, za 1h posalji tehnicki crtez i zahteve, za 2,5h imas isporuku dok si jos svez na radnom mestu i do kraja dana imas dovoljno vremena da uocis prednosti i mane...
Efikasnost, nebitna , ali je bitna u ljudskom smislu....
Kreativnost...
Smem li da kazem koliko su srbi danas protiv kreativnosti u Srbiji....to je masovan pokret....
Ok, repetitivne radnje su takodje zadovoljstvo.....i opustanje...
Tri ispoliranje makete su iste naoko, ali su autoru donele uzivanje kao da su totalno razlicite...
Radni dan jedne apotekarke moze biti srecan iako objasnjava hiljadu puta isto za isti recept, a moze biti i nocna mora ako se :
-plasi da ce osoba sa druge strane da lose protumaci postupke kao neusluzne
-ako je komunikacija losa
-ako su medjuljudski odnosi u drustvu losi
-ako postoji agresivnost verbalna, fizicka ili psihicka...
-ako ne zna sta da radi, tj ne postoji u njoj ideja kako da se potavi u nekoj situaciji...

Zatim, posao zastite na radu je u Srbiji nekako van svih po pitanju svesti...
Cak i kad rade nesto kao hobi, ogroman broj ljudi sa strugom zavrsi bez prsta, elektrotehnicari sa lemilicom su vecito sa opekotinama malim od lemilice, a tu su i totalno neprimenjene mere zastite drugih....

I sve to utice na kvalitet ali i na uzivanje u nekom radu...

Da ne pricam vlast i njeno petljanje u sve i svasta, radi cistog otimanja para....
A sve to moze drugacije, tj moze i ugodnije i neprimetnije i da ima manje prevara i pronevera....moze ali ovako se ima utisak da se zeli da nema toga, a ustvari se radi da ima....prodavanje MzaB...

I da li bi vi licno odvojili neka materijalna i vremenska sredstva i resurse da bi stvorili sebi pravo za sebe radno okruzenje.....

Lorelajn

Veoma poznat
Poruka
11.493
Ima gomila poslova koji nisu nikome san snova da ih rade,ali su preko potrebni za funkcionisanje.
Sta bi bilo da ljudi rade samo ono sto vole da rade? A mozda i nisu zaista dobri u tome...Ima i toga...
Zar korist od rada ne moze da kompenzuje da radimo ono sto volimo? Vecini moze,ukoliko je korist veca.Recimo da mozemo da obezbedimo sebe i druge na razno razne nacine cine mnogo vise ljude sretnima nego da 8h se posvetimo necemu sto volimo a nemamo toliku korist.

Indigo3

Domaćin
Banovan
Poruka
4.210
Svi poslovi koje sam do sad imala su me sami nalazili i kao grom iz vedra neba. Radim sa voljom i zavolim sve što radim, takav sam čovek. Trenutno radim nešto o čemu sam uvek maštala, i to mi znači veliko životno ostvarenje. Osećam se dobro i korisno, a pri tom mogu da živim dostojanstveno, hvala Bogu!
Kad je situacija nalagala, volela sam da perem čaše i po 10 sati na dan, i mogla bih opet da zatreba, sa istom voljom.
Ne volim da izdangubim, ali nisam baš toliko samarićanski raspoložena da radim npr. punu smenu mesec dana za 0,00 din jer sam život košta, a ne želim da se ikada više oslanjam na bilo koga: detinjstvo je prošlo, svoj sam čovek, i red je na mene da budem odgovorna za sebe, ali i za nekog drugog.
Ova tema me vraća u neki period traženja posla i kad je intervjuer napravio predlog da radim nekih mesec dana ni za šta da bi se izvrednovale moje sposobnosti, a onda od procenta... a gde je put, gde je hrana, gde su samo cipele koje se izližu idući tamo-'vamo, pa da budeš lep, zgodan, namirisan... veseo, pun optimizma, mami i tati da tražiš svaki dan globu...
Primamljiva ideja, ali sam je nekako odmah bacila u prvu kantu za smeće.

Umri_muski

Buduća legenda
Banovan
Poruka
32.494
Ima gomila poslova koji nisu nikome san snova da ih rade,ali su preko potrebni za funkcionisanje.
Sta bi bilo da ljudi rade samo ono sto vole da rade? A mozda i nisu zaista dobri u tome...Ima i toga...
Zar korist od rada ne moze da kompenzuje da radimo ono sto volimo? Vecini moze,ukoliko je korist veca.Recimo da mozemo da obezbedimo sebe i druge na razno razne nacine cine mnogo vise ljude sretnima nego da 8h se posvetimo necemu sto volimo a nemamo toliku korist.
Koji poslovi?
Imas ljudi koji nemaju nista sto vole da rade...sve im jedno...
Ko hoce da kompenzuje, on i sad kompenzuje...i nikad nece ni hteti drugacije...mnogo ljudi voli da kompenzuje...
Zar ti mislis da kod ljubavi , gde kao moze da bira, osoba bira stvarno...ne ne...
Usled straha da nece biti ovako ili onako ,kompenzuje se cesto, nebitno da li zene ili muskarci vise ili manje..
Kompenzuje se cak i sa celim zivotom, tj izabere se osoba koja nije merak nase ljubavi ako zadovoljava neke kriterijume koji ne izazivaju strah...

Moja teza je da su zenski kriterijumi za seks, za vezu i za brak totalno razdvojeni i da nemaju ama bas nikakve veze jedno sa drugim, da ne poverujes kad ovako kazem, ali to je iskustvo i praksa pokazala...Neko to zove odrastanje neko zove promena kad se iz iskrene mladosti predje u odraslost pa kasnije u zrelost..itd...

Umri_muski

Buduća legenda
Banovan
Poruka
32.494
комунизам?
Ne.....ali dobro je da si rekao.....
Nisu svi ljudi za okruzenja gde postoji sloboda izbora....
Ne mali broj ljudi se plasi slobode izbora, slobode donosenja odluka o sebi i za sebe...
Nisu ni svesni toga, jer imaju jednu dve odluke koje su tu u vazduhu , ali kad bi dosli u suocavanje sa samim sobom sam si birao, ajd sad koliko traje, pa predji na sledece, neki bi hladno presli na sledece, dok drugi bi ostali izgubljeni....ubije ih u pojam to sto ono sto su mislili da zele ustvari ne zele...

I pored povoljnih kredita, nisu svi preduzetnici ili cak i kad imaju svoja sredstva, ne pretvaraju ih u preduzetnicki kapital...

Poslednja izmena:

Code Illusionist

Iskusan
Moderator
Poruka
6.658
Svi mi mozemo da pretvorimo radno okruzenje u koliko toliko prijatno okruzenje jer u protivnom bi rad bio mucenje...
Ali ono sto stvarno ne mozemo je da ga pretvorimo u uzivanje da bude ushicenje, nego vise podnosljivo ili negde i ravnodusno...
Ljudi zaborave ono sto im smeta..
Ne primecuju a ustvari mnoge stvari oduzimaju sebi bas zbog tih stvari....
Ili zbog mogucnosti kradje ili zbog sujete nekog drugog, ili zbog neprofesionalnosti ili zbog nedostatka ekspres usluge...
Ovo poslednje je pokusano da se resi tehnoloskim parkovima , tj velikom gustinom ponude raznih individualnih i prototip izrada...
Tada u tim parkovima zahtev za izradom necega sto bi moglo da se proveri za 2h se izdaje odmah, tj umesto sutra naruci, za tri dana stigne, mi imamo sad zamisli, za 1h posalji tehnicki crtez i zahteve, za 2,5h imas isporuku dok si jos svez na radnom mestu i do kraja dana imas dovoljno vremena da uocis prednosti i mane...
Efikasnost, nebitna , ali je bitna u ljudskom smislu....
Kreativnost...
Smem li da kazem koliko su srbi danas protiv kreativnosti u Srbiji....to je masovan pokret....
Ok, repetitivne radnje su takodje zadovoljstvo.....i opustanje...
Tri ispoliranje makete su iste naoko, ali su autoru donele uzivanje kao da su totalno razlicite...
Radni dan jedne apotekarke moze biti srecan iako objasnjava hiljadu puta isto za isti recept, a moze biti i nocna mora ako se :
-plasi da ce osoba sa druge strane da lose protumaci postupke kao neusluzne
-ako je komunikacija losa
-ako su medjuljudski odnosi u drustvu losi
-ako postoji agresivnost verbalna, fizicka ili psihicka...
-ako ne zna sta da radi, tj ne postoji u njoj ideja kako da se potavi u nekoj situaciji...

Zatim, posao zastite na radu je u Srbiji nekako van svih po pitanju svesti...
Cak i kad rade nesto kao hobi, ogroman broj ljudi sa strugom zavrsi bez prsta, elektrotehnicari sa lemilicom su vecito sa opekotinama malim od lemilice, a tu su i totalno neprimenjene mere zastite drugih....

I sve to utice na kvalitet ali i na uzivanje u nekom radu...

Da ne pricam vlast i njeno petljanje u sve i svasta, radi cistog otimanja para....
A sve to moze drugacije, tj moze i ugodnije i neprimetnije i da ima manje prevara i pronevera....moze ali ovako se ima utisak da se zeli da nema toga, a ustvari se radi da ima....prodavanje MzaB...

I da li bi vi licno odvojili neka materijalna i vremenska sredstva i resurse da bi stvorili sebi pravo za sebe radno okruzenje.....
Obožavam romane (sarkazam) :D
Okej, tako je, čak iako nešto volimo taj posao sadrži i delove koje ne volimo. Međutim, u glavi sam imao primer drugarice koja je dizajner interijera. Obožava posao, crta, renderuje. Nema problema. Possvećeno radi posao. Zarađuje kroz hobi. U tom smislu reči, ona uživa. Ali gde ima rad sa ljudima, to već zavisi od osobe do osobe. Ja lično volim programerski posao. Igam se, plaćen sam i to je to :D

Lorelajn

Veoma poznat
Poruka
11.493
Koji poslovi?
Imas ljudi koji nemaju nista sto vole da rade...sve im jedno...
Ko hoce da kompenzuje, on i sad kompenzuje...i nikad nece ni hteti drugacije...mnogo ljudi voli da kompenzuje...
Zar ti mislis da kod ljubavi , gde kao moze da bira, osoba bira stvarno...ne ne...
Usled straha da nece biti ovako ili onako ,kompenzuje se cesto, nebitno da li zene ili muskarci vise ili manje..
Kompenzuje se cak i sa celim zivotom, tj izabere se osoba koja nije merak nase ljubavi ako zadovoljava neke kriterijume koji ne izazivaju strah...

Moja teza je da su zenski kriterijumi za seks, za vezu i za brak totalno razdvojeni i da nemaju ama bas nikakve veze jedno sa drugim, da ne poverujes kad ovako kazem, ali to je iskustvo i praksa pokazala...Neko to zove odrastanje neko zove promena kad se iz iskrene mladosti predje u odraslost pa kasnije u zrelost..itd...
Ja se slazem sa ovom poslednjom tezom...ali to nije tema :)
Za gore takodje,ima ljudi koji ne vole nista da rade,ima ljudi kao Indigo koji u svemu nadju nesto lepo,svrhu i zavole,tu spadam i ja.
Realno manji je postotak ljudi koji su talentovani,posveceni za nesto i mogu da zive od toga,ostali kada dodju kuci,deca gladna..i nisu toliko sretni.
Secam se svoje profesorice klavira koja je radila za neku mizernu lovu rekla..ako zelis to samo za svoju dusu da radis,mozes to u slobodno vreme,isto kao i profesor filozofije...
Onda imas kao u komunizmu,ljude koje su radili rado za neke vece ciljeve,ideale,za zajednicu,za bolje sutra,nebitno sta...Gradili puteve,pruge,radili u fabrikama...No opet nisu morali da biraju glad,nemastina+rad.

Umri_muski

Buduća legenda
Banovan
Poruka
32.494
Obožavam romane (sarkazam) :D
Okej, tako je, čak iako nešto volimo taj posao sadrži i delove koje ne volimo. Međutim, u glavi sam imao primer drugarice koja je dizajner interijera. Obožava posao, crta, renderuje. Nema problema. Possvećeno radi posao. Zarađuje kroz hobi. U tom smislu reči, ona uživa. Ali gde ima rad sa ljudima, to već zavisi od osobe do osobe. Ja lično volim programerski posao. Igam se, plaćen sam i to je to :D
Da li ti je ikad palo na pamet da u samom programerskom poslu postoji vise etapa, a sigurno to znas, i da neki ljudi vise vole jednu etapu a neki drugi vole drugu etapu...
Algoritmicari, softwarashi za bezbednost, mrezni programeri itd itd...
Tada ovo sto sam pricao dobija drugaciji smisao.....
Ti volis programiranje, a radi i ono sto ne volis ali deo je posla...a radio bi skupljanje tacni u firminom restoranu vrlo rado vise nego da pises dokumentaciju za software...totalno nepovezana stvar...
Profesionalne dogme sta je deo su nastale voljom i zeljom menadzera i radi smanjenja cene rada i troskova proizvodnje, a ne chekiranjem koje poslove vole da rade radnici....

A iznenadili bi se koliko razlicitih licnih cheking lista ima ista bransha...ukljucujuci i sat vremena nosenja dzakova ili istovar slepera...

Tu sto se tice softwarasha Google ima taj drugaciji pristup, slobodne inicijative i po pitanju poslovnih projekata i po pitanju aktivnog odmora...
Ali to je odradjeno samo zato sto se u toj industriji moglo da podeli po projektima skoro sve...
A u sustini sve se i moze podeliti po projektima...u bilo kojoj industriji...

Ono sto nisam pomenuo je odgovornost , saobraznost, kredit (ne znam na srpskom, zasluga) timeframe i jos neke stvari koje su potrebne da bi se sve moglo totalno osloboditi nezeljenih delova...
Mrzi vas cetkanje cipela imalinom....? Neko u tome uziva...
Mrzi vas pisanje help dokumenta? Neko u tome uziva...
Mrzi vas ciscenje WC? Neko u tome takodje ne vidi nista lose ili cak i uziva...

Ja licno sam cistio WC u vojsci...Nista strasno , ali je sretna okolnost bila to sto su svi cistili WC a ja bio spec jedinica (tada) pa je prosao predlog da budemo pazljivi i centrirani (znace ljudi sta znaci)....WC je bio cistiji nego bilo koja studentska kuhinja u BG, garantujem...
Kad ti tri puta dnevno cistis maksimalno precizno i pedantno nesto sto nije ni uprljano , to je toliko cisto i sredstva kojima se cisti su toliko cista, da je sigurno cistije od obicne sudopere...

Znao sam cistaca ulice koji je uzivao u svom poslu , kad sam ja bio mali....Doduse nije imao verovatno neku suludu normu i nije bilo cilj da se smanji trosak poslovanja time sto ce iste radnike drilovati za sve, nego je posao radio normalnom brzinom i pazljivo...i vesto...

Neko voli da bude mesar...
To ukljucuje i klanje zivotinja...a drugima je to nemoguca misija..

Umri_muski

Buduća legenda
Banovan
Poruka
32.494
Ja se slazem sa ovom poslednjom tezom...ali to nije tema :)
Za gore takodje,ima ljudi koji ne vole nista da rade,ima ljudi kao Indigo koji u svemu nadju nesto lepo,svrhu i zavole,tu spadam i ja.
Realno manji je postotak ljudi koji su talentovani,posveceni za nesto i mogu da zive od toga,ostali kada dodju kuci,deca gladna..i nisu toliko sretni.
Secam se svoje profesorice klavira koja je radila za neku mizernu lovu rekla..ako zelis to samo za svoju dusu da radis,mozes to u slobodno vreme,isto kao i profesor filozofije...
Onda imas kao u komunizmu,ljude koje su radili rado za neke vece ciljeve,ideale,za zajednicu,za bolje sutra,nebitno sta...Gradili puteve,pruge,radili u fabrikama...No opet nisu morali da biraju glad,nemastina+rad.
Ne, niste razumeli sta ja hocu da kazem...
NIKAD, ali nikad ja necu saterivati ovce i vukove u isti tor...
Znaci ovo nije pitanje moras ako svi hoce, niti je pitanje moras ako tu zivis, ovo je pitanje ima li , hoces li...ako neces, a bre ima toliko firmi koje jedva cekaju nekog da kinje za dobre pare..

To je kao da pitam sledece...Hoces dobru platu od 10,000e ali da budes dostupan kad god je potrebno i dan i noc ili hoces platu od 1200e a da ti se zna u minut da zavrsavas 7,5h posle pocetka posla...u minut..
Hoces li posao na kojem se samo radi ili hoces posao gde je obavezna fiskultura...(Japan) zbog para ili zbog toga sto se lepo osecas kad si sa takvim ljudima...
Socio komponenta nije novost, ljudi upisuju srednje skole i fakultete zbog drustva koje ide tamo....
Ali to ovde nije pitanje....pitanje je hoces li da radis ono sto volis i da ispostujes kulturu sistema u kojem svi rade ono sto ih zanima i u cemu uzivaju...
To znaci da je neprihvativo biti clan tog sistema ako ti je neodvojivo da nekog smatras nizim bicem ako radi kao cistac ulice......jednostavno onda moras biti u drustvu gde se ceni tvoja karijera a ne ceni dosta drugih karijera....

U Srbiji mnogi imaju kafanske karijere biznismena, a takvi ne mogu da opstanu u USA ili u Nemackoj...ili u Svedskoj...oni su uslovljeni da budu ovde....gde je moguca kafanska karijera...
Oni ce svim svojim resursima da izazivaju raspad firme koja ima lepo uspostavljen proces rada, ne zbog toga sto mrze tu firmu nego zato sto ce sirenje takvog poslovanja unistiti njihovu kafansku biznis karijeru....
Otud mnogi ljudi ne vide otkuda vetar duva i zasto se neke stvari namerno sabotiraju u Srbiji...jednostavno nesto ce da bude pogodjeno uspehom tih dobrih stvari....Bolja organizacija vremena ce dovesti do toga da vredan bolje prolazi od mutikashe, a to nije u interesu mutikashe...
Zato vecina mora da gubi 2h do posla..

Kad se renovira neka saobracajnica, ulica i postavlja novi asfalt, to moze da se odradi kao u SFRJ , pa da se odradi predvece leti i u toku noci pod reflektorima, i po deonicama i da remeti saobracaj samo jedan dan... a moze i drugacije, da se zatvori saobracaj istovremeno za deset takvih ulica i to u celoj duzini i onda da se radi deset dana i onda da budu neopsive guzve, da se putuje po 5h ili da gubite medjugradski prevoz jer niti ste obavesteni niti je bilo moguce doci iz kraja u kraj grada bas u tom periodu...kolaps je valjda rec, ali to nije kolaps, to je namerno izazvan kolaps...

Zasto?
Zato sto onda mnogi ljudi vide da se nesto radi, da se nesto napreduje, da u tom mazohizmu ce sutra dobro zapamtiti da su se mucili tih 10 dana ali zapatili su to...
A ono sto se desilo izmedju 22h i 6h ujutro za jedno vece i crn svezi asfalt jedno vreme ne ostavljaju takav utisak i secanje duboko kod povrsnih ljudi...

Zato vi kao sugradjanin morate da gubite deset dana nepovratno , pa posle na nekom drugom mestu takodje opet deset dana nepovratno....i tako od prilike do prilike..

Umri_muski

Buduća legenda
Banovan
Poruka
32.494
Evo da malo prosirim...
Od desetak drugara koje dobro znam, vecina su takvi da ne vole da rade zbog rada.
Vecina voli da radi zato sto tako dobija postovanje i samim tim vrednost tamo gde radi...
Ne znaju oni nesto svetski dobro i poznato, ali znaju to sto tamo treba da se odradi i onda su lokalno uvazeni , znaju svoj posao..
I taj osecaj postovanja je dovoljno njima, a ne uzivaju nesto u radu, niti ih interesuje....
Da dobiju milijarde dolara, ako ne bi imali to sto im pruza osecaj postovanja drugih, ne bi se lepo osecali...morali bi da traze nesto....pa sad i snobovstina i starletizam nisu iskljuceni iz toga...spoje seks i to postovanje valjda...
Npr ako si obrazovan vaspitan, lep imas kesh, onda si u centru paznje girica, da ne kazem ribica i tako dobijas to postovanje a plus i uzivanje i to je njima dovoljno...znaci da bi im posao playboya bio ok uz neki dodatak posla playmakera za musko drustvo...ubirac kirija po BG bi im bio kao stvoren posao za njih...secka se , ugadja sebi, a lepo mu....

Neki drugari su sa druge strane samotnjaci i njih usrecuju neke druge stvari, izazovi profesionalni iako nisu vrednovani od strane drustva...
A nisu...

Mnogo ljudi ima koji su u vezi posla u traganju za postovanjem, rutinom, i zadovoljni su time...i njima bi odjednom oslobadjanje silnih opcija postao problem..
Posto tada ipak imaju jaci odnos sa poslom a slabiji sa okruzenjem , pa bi i osecaj postovanja bio totalno drugaciji...ako ne i neprihvatljivo nistavan..
Sa druge strane, su ljudi koji ne postuju druge ljude zato sto su bogati, zato sto znaju ovo ili ono , nego zato sto su ljudi i totalno im je nebitno sve ostalo...
Tada i nemaju toliko prisan odnos u vezi posla sa credit oznakama i vrednovanjem (zasluge) nego ih interesuju neki njihovi razlozi...i tu oslobadjanje od ometaca odjednom donosi totalno drugaciju pricu...
A tu bih mozda mogao da uzmem kao primer posao na fakultetu...
Iako je predavanje i odnos sa studentima (ne u smislu studentkinja i ovo ono sto je obavezno u trt mrt obrazovanju) na neki nacin skretanje resursa onoga ko bi da proucava nesto , istovremeno moze biti i korisno bas u smislu sirenja percepcione mreze na srodnu ali ne strogo usku oblast...
Naravno posao na faxu u ovakvoj zemlji je neka druga prica i ne zavisi od kvaliteta nego od podobnosti postojecim strukturama politike i profesure...
Ali iz neke druge stvarnosti gledam na ovo kao varijantu..

Isti covek moze osecati zadovoljstvo zbog razlicitih motiva, npr shushke...shushke...ja na pijaci kad prodajem poljoproizvode za kesh...jeste zadovoljstvo poslom i sve to moze biti karijera ali to nije ono ni u pojedinacnom sto me ushicuje, znaci usrecuje da, ushicuje ne....
Ovo usrecivanje je ustvari vise zbog onog gore navedenog, samo malo izmenjeno , ne postovanje licnosti nego postovanje rada na tim poljo proizvodima..
Malo cudno zvuci, ali je to....Pretvaranjem u novac, ne toliko brojcano nego sklapanje dila izmedju kupca i prodavca je prikaz potrebe i uvazavanja te robe i rada na toj robi...
Nalik zanatliji koji prodaje obucu , slikaru sliku itd..Otud i isti pojavni fenomeni, npr sefte je sujeverje, ali spustanje cene kad je nekome merak da kupi je slicno kao spustanje cene slike da bi visila na necijem zidu....kontakt stvaraoca i uzivaoca...

Sve ovo su idejne a ne materijalne emotivne reakcije ali se apsolutno mogu spustiti u jednu ravan, tj na ravan materijalnog i tada ce slika svega biti uprostena i objasnjena da kazem seljacki , a varijanta je i drugi nacin, dripacki.....Iako dripacki zvuci pezorativno , nekad je dripacko tumacenje bolje i pristojnije od seljackog...
Ali one ipak nisu materijalne i tu gube veliki deo vrednosti ako se iskazuju knjigovodstveno ili menadzerski ili poslovno...

Nisu za svakog, ili tacnije nisu za vise od 10% ljudi , ali varijante mogu da budu za neku brojku do 20% ljudi, vise od toga sumnjam.....
Cak ni u budizmu gde se gaji postovanje drugih i bizarnih poslova i aktivnosti u smislu sloboda donosi uvek cak i kad nema vidljiv smisao, opet nema toliko ljudi kojima znaci sloboda ispoljavanja da bi u nju ulozili vrednost koja je materijalna....sto je pitanje sa pocetka ove teme...

Namerno materijalizovana vrednovanja nekih vasih stavova i vrednovanja..
Jer mislim i 90% ljudi bi podrzalo nesto ali novcano , zmijce u novcaniche....a u novcano vrednovanom sistemu kakav je danas svuda, takav pristup je katastrofalno nakaradan, jer se onda ne favorizuje podrzano nego ono sto niti je uskladjeno niti podrzano od strane tog pojedinca...
Na primer, das coveku 300 dinara da ti donese nove cipele, nije te briga odakle...On ce ukrasti te cipele, za te pare, jer mu je lako ukrasti ih...Ti ces imati mirnu savest jer si platio ispod cene ali to je ok u danasnjem svetu, a sta je neko radio nije do tebe..
Uz uhodavanje takve mashinerije uskoro imate eksploziju raznih pojava....kao npr prebacivanje kabla preko dalekovoda da bi se napravio kratak spoj, prekinula struja, zatim odsekao kabl duzine par km radi prodaje bakra u stari otpadni bakar...

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.