Ima li Hriscanstvo uopste veze sa Monoteizmom?

Mrdaywalker

Iskusan
Banovan
Poruka
5.005
Rijesio sam da otvorim jednu zanimljivu temu iako vrlo rijetko svracam na podforum religija. Mada nisam nesto pretjerano upucen u religijske materije.
Interesuje me, da li se hriscanstvo moze smatrati monoteistickom religijom, vjerovanjem u jednog Boga? Obicaj kod hriscana je da se u njihovoj molitvi obracaju ocu,sinu i svetome duhu. Sa odredjene tacke gledista to je politeizam odnosno prepisivanje Bogu druga.

Takodjer, prvobitna pojava hriscanstva bila je jako slicna Islamu. Posle smrti Isa (Isusa) desile su se promjene unutar crkve odnosno reforme u vjerovanju. Citao sam da sam Isus nije dozvoljavao da na njega gledaju ko na ''bozjeg sina''.
 
Takodjer, prvobitna pojava hriscanstva bila je jako slicna Islamu. Posle smrti Isa (Isusa) desile su se promjene unutar crkve odnosno reforme u vjerovanju. Citao sam da sam Isus nije dozvoljavao da na njega gledaju ko na ''bozjeg sina''.
Nakon Hristove smrti nije doslo ni do kakve radikalne promene u veri Crkve.Vera u Svetu Trojicu je ranohriscanska vera koja je bila sastavni deo svih baptizmalnih simvola.Kao prilog tome,navescu odlomke iz dela hriscanskih pisaca drugog veka gde je vera u Svetu Trojicu jasno izrazena:

-Atinagora Atinski,Molba za Hriscane(176-7.):

„Ko se ne bi čudio tome što ateistima zovu one koji poštuju Boga Oca,Boga Sina i Duha Svetoga i koji uče o Njihovom jedinstvu u sili i Njihovoj različitosti u poretku.“Zatim dalje kaze da hriscani „teže samo ka tome da upoznaju Boga i Njegovog Logosa,da poznaju jedinstvo Oca i Sina i kakvo je opštenje Oca sa Sinom,ko je Duh,u čemu se sastoji jedinstvo između Njih Trojice,Duha,Sina i Oca,a u čemu je Njihova razlika u tome jedinstvu...Sin Božiji jeste Logos Očev kao Njegova ideja i dejstvujuća sila.Jer po Njemu i kroz Njega je sve stvoreno,pošto su jedno Otac i Sin.A pošto je Sin u Ocu i Otac u Sinu,po jedinstvu i sili Duha,to je onda Sin Božiji Um i Logos Oca.Sin je prvi izdanak Oca,ali On nije u vremenu počeo da postoji-nije stvorenje,jer,pošto je Bog večni Um i večno logosan,On je u Sebi od početka imao Svoj Logos...Duh Sveti ishodi od Oca,kao sunčev zrak izliva se iz Njega i vraća se ka Njemu“.

-Ignatije Antiohijski(postradao 106.),poslanica Filipljanima:


„Tako je Gospod poslao apostole da uče među svim narodima,zapovedivši im da krštavaju u Ume Oca i Sina i Svetoga Duha,ne u jednu ličnost koja ima tri imena,niti u tri ličnosti koje su se ovaplotile,nego u Trojicu koji imaju istu slavu“.

-Teofilo Antiohijski(?-181.),Knjige Avtoliku:


„Ona tri dana, koji su bili pre stvaranja nebeskih svetila,jesu slika Trojice-Oca,Njegovog Logosa i Njegove Premudrosti“.



Dakle,pitanje da li je Bog Sveta Trojica se nije postavljalo.Ono sto je bilo sporno jeste nacin na koji ce se ta vera tumaciti i dozivljavati.Tako smo imali tropike,savelijance,monarhijane idr.,koje su na sebi svojstven nacin tumacili veru u Svetu Trojicu.Pitanje da li mozemo govoriti o jednom Bogu ukoliko kazemo da je on Sveta Trojica,postaje aktuelno sredinom drugog veka,kada je hriscanstvo doslo u dodir sa drevnom grckom filozofijom.To tzv. "grcko pitanje",je zaokupljalo gotovo sve apologete,da bi svoj najveci znacaj dobilo za vreme kapadokijskih otaca,tokom druge polovine cetvrtog veka.
Pre kapadokijaca(Vaslije Veliki,Grigorije Bogoslov,Grigorije Niski),prvi koji je delimicno dao odgovor na ovo pitanje bio je Tertulijan,koji je uveo trijadolosku formulu:"Una substantia,tres personae"("Jedna sustina a tri licnosti").Dakle,jedan Bog je jedna sustina u kojoj postoje tri licnosti ili ipostasi).Ovakvo glediste prihvatili su i kapadokijci koji su,da bi objasnili tajnu Svete Trojice,koristili primer sa tri coveka(ili tri sunca).Naime,kao sto tri coveka predstavljaju tri potpuna bica koja imaju jednu(istu) prirodu,tako i kada je u pitanju Bog imamo tri potpuna bica ali jednu sustinu.No,iako su prihvatili ovakvo poredjenje to su ucinili uz jedno veoma bitno ogranicenje.Postavilo se pitanje,zasto kada govorimo o ljudima postoje tri coveka,dok kada je u pitanju Bog nemamo tri Boga,iako je svako Bozansko bice u potpunosti nosioc bozanske prirode.Kapadokijci odgovaraju da,kada su u pitanju ljudi,moramo uzeti u obzir kategorije prostora i vremena.Naime,prostor i vreme su ono sto dele ljude,sto cini da ti nisi ja,i obrnuto.
No,kada je u pitanju Bog,ne mozemo ukljuciti prostor i vreme,jer te kategorije upucuju na odredjen pocetak,sto bi negiralo pojam bespocetnosti u Bogu.
Dakle,kapadokijci prihvataju ovakvo poredjenje,ali uz izuzimanje prostora i vremena.
Sve ovo do sada i nije bilo toliko revolucionarno(u odnosu na Tertulijanovu formulu),koliko ovo sto sledi.
Standardan odgovor na pitanje "zasto postoji svet?",bio je zato sto Bog(Otac) tako zeli i daje mu da postoji.Medjutim,kapadokijci se ne zaustavljaju na tome.Oni idu korak dalje i postavljaju pitanje:sta je uzrok postojanju Boga?Do tada ovo pitanje se nije postavljalo,vec je Bozije postojanje shvatano kao jedna neminovna realnost.Dakle,Bog jednostavno postoji zato sto je besmrtan po prirodi.Kapadokijci se ne zadovoljavaju ovim odgovorem i uvode pojam ontoloskog Nacela ili Uzroka,koji pronalaze u Licnosti Oca.Otac je,dakle,onaj koj vecno postoji,koji ne stupa u postojanje.Medjutim,to sto je on Otac jeste ontoloski naziv.Jer,ukoliko kazemo da je Bog Otac,onda je logicno pitanje koje sledi:ko mu je Sin.Otac je Otac samo u zajednici sa Sinom i Duhom,i iz tog odnosa prema njima crpi svoje postojanje,vlastiti identitet("Ako je Jedan od iskoni onda su Trojica"-Grigorije Bogoslov).Otac je taj koji zeli da postoji u zajednici sa Sinom i Duhom,na sta mu drugo dvoje,iz ljubavi,odgovaraju potvrdno.Ovakvim shvatanjem Bozije Trojicnosti dolazimo do jos jedne revolucionare ideje-a to je da je jedan Bog,ne jedna sustina,vec Otac("Bog je jedan jer je Otac"-Vasilije Veliki).Tako se teziste pomera sa sustine na licnost.Bog ne postoji zato sto je prosto besmrtan po prirodi,vec zato sto zeli da postoji,i to postojanje neprestano potvrdjuje kroz zajednicu sa drugim dvema licnostima.
 
Rijesio sam da otvorim jednu zanimljivu temu iako vrlo rijetko svracam na podforum religija. Mada nisam nesto pretjerano upucen u religijske materije.
Interesuje me, da li se hriscanstvo moze smatrati monoteistickom religijom, vjerovanjem u jednog Boga? Obicaj kod hriscana je da se u njihovoj molitvi obracaju ocu,sinu i svetome duhu. Sa odredjene tacke gledista to je politeizam odnosno prepisivanje Bogu druga.

Takodjer, prvobitna pojava hriscanstva bila je jako slicna Islamu. Posle smrti Isa (Isusa) desile su se promjene unutar crkve odnosno reforme u vjerovanju. Citao sam da sam Isus nije dozvoljavao da na njega gledaju ko na ''bozjeg sina''.
pozdrav :)

Hriscanstvo u osnovi je vera u JEDNOG Boga Tvorca i tako kaze i Biblija...
Biblija je Bozja rec i tamo nema trojstva...

Trojstvo kao paganska doktrina se uvukla tek u 4 veku u hriscnstvo i crkva ga je prihvatila...
Pravo hriscanstvo nema veze sa trojstvom vec je BOG JEDAN i ima mu je JEHOVA iliti JHVH na hebrejskom...
Takodje ISUS Hrist je Bozji SIn i stvoren je od strane Boga...
Isus Bas kaze za sebe da je Bozji SIn i da je njegov OTAC veci od njega... Jovan 14:28
 
Nakon Hristove smrti nije doslo ni do kakve radikalne promene u veri Crkve.Vera u Svetu Trojicu je ranohriscanska vera koja je bila sastavni deo svih baptizmalnih simvola.Kao prilog tome,navescu odlomke iz dela hriscanskih pisaca drugog veka gde je vera u Svetu Trojicu jasno izrazena:

-Atinagora Atinski,Molba za Hriscane(176-7.):

„Ko se ne bi čudio tome što ateistima zovu one koji poštuju Boga Oca,Boga Sina i Duha Svetoga i koji uče o Njihovom jedinstvu u sili i Njihovoj različitosti u poretku.“Zatim dalje kaze da hriscani „teže samo ka tome da upoznaju Boga i Njegovog Logosa,da poznaju jedinstvo Oca i Sina i kakvo je opštenje Oca sa Sinom,ko je Duh,u čemu se sastoji jedinstvo između Njih Trojice,Duha,Sina i Oca,a u čemu je Njihova razlika u tome jedinstvu...Sin Božiji jeste Logos Očev kao Njegova ideja i dejstvujuća sila.Jer po Njemu i kroz Njega je sve stvoreno,pošto su jedno Otac i Sin.A pošto je Sin u Ocu i Otac u Sinu,po jedinstvu i sili Duha,to je onda Sin Božiji Um i Logos Oca.Sin je prvi izdanak Oca,ali On nije u vremenu počeo da postoji-nije stvorenje,jer,pošto je Bog večni Um i večno logosan,On je u Sebi od početka imao Svoj Logos...Duh Sveti ishodi od Oca,kao sunčev zrak izliva se iz Njega i vraća se ka Njemu“.

-Ignatije Antiohijski(postradao 106.),poslanica Filipljanima:


„Tako je Gospod poslao apostole da uče među svim narodima,zapovedivši im da krštavaju u Ume Oca i Sina i Svetoga Duha,ne u jednu ličnost koja ima tri imena,niti u tri ličnosti koje su se ovaplotile,nego u Trojicu koji imaju istu slavu“.

-Teofilo Antiohijski(?-181.),Knjige Avtoliku:


„Ona tri dana, koji su bili pre stvaranja nebeskih svetila,jesu slika Trojice-Oca,Njegovog Logosa i Njegove Premudrosti“.



Dakle,pitanje da li je Bog Sveta Trojica se nije postavljalo.Ono sto je bilo sporno jeste nacin na koji ce se ta vera tumaciti i dozivljavati.Tako smo imali tropike,savelijance,monarhijane idr.,koje su na sebi svojstven nacin tumacili veru u Svetu Trojicu.Pitanje da li mozemo govoriti o jednom Bogu ukoliko kazemo da je on Sveta Trojica,postaje aktuelno sredinom drugog veka,kada je hriscanstvo doslo u dodir sa drevnom grckom filozofijom.To tzv. "grcko pitanje",je zaokupljalo gotovo sve apologete,da bi svoj najveci znacaj dobilo za vreme kapadokijskih otaca,tokom druge polovine cetvrtog veka.
Pre kapadokijaca(Vaslije Veliki,Grigorije Bogoslov,Grigorije Niski),prvi koji je delimicno dao odgovor na ovo pitanje bio je Tertulijan,koji je uveo trijadolosku formulu:"Una substantia,tres personae"("Jedna sustina a tri licnosti").Dakle,jedan Bog je jedna sustina u kojoj postoje tri licnosti ili ipostasi).Ovakvo glediste prihvatili su i kapadokijci koji su,da bi objasnili tajnu Svete Trojice,koristili primer sa tri coveka(ili tri sunca).Naime,kao sto tri coveka predstavljaju tri potpuna bica koja imaju jednu(istu) prirodu,tako i kada je u pitanju Bog imamo tri potpuna bica ali jednu sustinu.No,iako su prihvatili ovakvo poredjenje to su ucinili uz jedno veoma bitno ogranicenje.Postavilo se pitanje,zasto kada govorimo o ljudima postoje tri coveka,dok kada je u pitanju Bog nemamo tri Boga,iako je svako Bozansko bice u potpunosti nosioc bozanske prirode.Kapadokijci odgovaraju da,kada su u pitanju ljudi,moramo uzeti u obzir kategorije prostora i vremena.Naime,prostor i vreme su ono sto dele ljude,sto cini da ti nisi ja,i obrnuto.
No,kada je u pitanju Bog,ne mozemo ukljuciti prostor i vreme,jer te kategorije upucuju na odredjen pocetak,sto bi negiralo pojam bespocetnosti u Bogu.
Dakle,kapadokijci prihvataju ovakvo poredjenje,ali uz izuzimanje prostora i vremena.
Sve ovo do sada i nije bilo toliko revolucionarno(u odnosu na Tertulijanovu formulu),koliko ovo sto sledi.
Standardan odgovor na pitanje "zasto postoji svet?",bio je zato sto Bog(Otac) tako zeli i daje mu da postoji.Medjutim,kapadokijci se ne zaustavljaju na tome.Oni idu korak dalje i postavljaju pitanje:sta je uzrok postojanju Boga?Do tada ovo pitanje se nije postavljalo,vec je Bozije postojanje shvatano kao jedna neminovna realnost.Dakle,Bog jednostavno postoji zato sto je besmrtan po prirodi.Kapadokijci se ne zadovoljavaju ovim odgovorem i uvode pojam ontoloskog Nacela ili Uzroka,koji pronalaze u Licnosti Oca.Otac je,dakle,onaj koj vecno postoji,koji ne stupa u postojanje.Medjutim,to sto je on Otac jeste ontoloski naziv.Jer,ukoliko kazemo da je Bog Otac,onda je logicno pitanje koje sledi:ko mu je Sin.Otac je Otac samo u zajednici sa Sinom i Duhom,i iz tog odnosa prema njima crpi svoje postojanje,vlastiti identitet("Ako je Jedan od iskoni onda su Trojica"-Grigorije Bogoslov).Otac je taj koji zeli da postoji u zajednici sa Sinom i Duhom,na sta mu drugo dvoje,iz ljubavi,odgovaraju potvrdno.Ovakvim shvatanjem Bozije Trojicnosti dolazimo do jos jedne revolucionare ideje-a to je da je jedan Bog,ne jedna sustina,vec Otac("Bog je jedan jer je Otac"-Vasilije Veliki).Tako se teziste pomera sa sustine na licnost.Bog ne postoji zato sto je prosto besmrtan po prirodi,vec zato sto zeli da postoji,i to postojanje neprestano potvrdjuje kroz zajednicu sa drugim dvema licnostima.

Sire gledano Hriscanstvo zaista lici na politeisticku religiju iako ljudi cesto donose prebrze zakljucke sto je pogresno, na religiju se ne gleda tek tako na brzaka... mada ono sto je sustina kod hriscana jeste da u molitvama spominju trojstvo sta je to drugo no prepisivanje Bogu jos 2 druga. U Islamu toga nema, Bog je jedan i jedini i niko mu ravan nije, nema bozjih sinova i oceva. Zato u Islamu svi bozji proroci imaju status obicnih ljudi - Smrtnika. Jedino sto ih cini specificnim oslanjajuci se na bozje objave jeste to da su imali bozje poslanstvo.
Sa tog aspekta Islam je stvarno cisto monoteisticka religija vjerovanja u jednog jedinog Boga.
 
hrishcjanstvo nije monoteistichka religija jer veruju u 3 vrhovna bicja. jedno od tih bicja uzima oblik oblaka ili vatrenog stuba, jedno mozhe da uzme oblik choveka, a trecje oblik goluba i vatrenih jezichaka. npr. hinduizam je monoteistichka religija, jer veruju u jedno bicje koje uzima mnoge oblike, za razliku od hrishcjana gde 3 lichnosti uzimaju razlichite odlike.
 
Poslednja izmena:
Nakon Hristove smrti nije doslo ni do kakve radikalne promene u veri Crkve.Vera u Svetu Trojicu je ranohriscanska vera koja je bila sastavni deo svih baptizmalnih simvola.Kao prilog tome,navescu odlomke iz dela hriscanskih pisaca drugog veka gde je vera u Svetu Trojicu jasno izrazena:

-Atinagora Atinski,Molba za Hriscane(176-7.):

„Ko se ne bi čudio tome što ateistima zovu one koji poštuju Boga Oca,Boga Sina i Duha Svetoga i koji uče o Njihovom jedinstvu u sili i Njihovoj različitosti u poretku.“Zatim dalje kaze da hriscani „teže samo ka tome da upoznaju Boga i Njegovog Logosa,da poznaju jedinstvo Oca i Sina i kakvo je opštenje Oca sa Sinom,ko je Duh,u čemu se sastoji jedinstvo između Njih Trojice,Duha,Sina i Oca,a u čemu je Njihova razlika u tome jedinstvu...Sin Božiji jeste Logos Očev kao Njegova ideja i dejstvujuća sila.Jer po Njemu i kroz Njega je sve stvoreno,pošto su jedno Otac i Sin.A pošto je Sin u Ocu i Otac u Sinu,po jedinstvu i sili Duha,to je onda Sin Božiji Um i Logos Oca.Sin je prvi izdanak Oca,ali On nije u vremenu počeo da postoji-nije stvorenje,jer,pošto je Bog večni Um i večno logosan,On je u Sebi od početka imao Svoj Logos...Duh Sveti ishodi od Oca,kao sunčev zrak izliva se iz Njega i vraća se ka Njemu“.

-Ignatije Antiohijski(postradao 106.),poslanica Filipljanima:


„Tako je Gospod poslao apostole da uče među svim narodima,zapovedivši im da krštavaju u Ume Oca i Sina i Svetoga Duha,ne u jednu ličnost koja ima tri imena,niti u tri ličnosti koje su se ovaplotile,nego u Trojicu koji imaju istu slavu“.

-Teofilo Antiohijski(?-181.),Knjige Avtoliku:


„Ona tri dana, koji su bili pre stvaranja nebeskih svetila,jesu slika Trojice-Oca,Njegovog Logosa i Njegove Premudrosti“.



Dakle,pitanje da li je Bog Sveta Trojica se nije postavljalo.Ono sto je bilo sporno jeste nacin na koji ce se ta vera tumaciti i dozivljavati.Tako smo imali tropike,savelijance,monarhijane idr.,koje su na sebi svojstven nacin tumacili veru u Svetu Trojicu.Pitanje da li mozemo govoriti o jednom Bogu ukoliko kazemo da je on Sveta Trojica,postaje aktuelno sredinom drugog veka,kada je hriscanstvo doslo u dodir sa drevnom grckom filozofijom.To tzv. "grcko pitanje",je zaokupljalo gotovo sve apologete,da bi svoj najveci znacaj dobilo za vreme kapadokijskih otaca,tokom druge polovine cetvrtog veka.
Pre kapadokijaca(Vaslije Veliki,Grigorije Bogoslov,Grigorije Niski),prvi koji je delimicno dao odgovor na ovo pitanje bio je Tertulijan,koji je uveo trijadolosku formulu:"Una substantia,tres personae"("Jedna sustina a tri licnosti").Dakle,jedan Bog je jedna sustina u kojoj postoje tri licnosti ili ipostasi).Ovakvo glediste prihvatili su i kapadokijci koji su,da bi objasnili tajnu Svete Trojice,koristili primer sa tri coveka(ili tri sunca).Naime,kao sto tri coveka predstavljaju tri potpuna bica koja imaju jednu(istu) prirodu,tako i kada je u pitanju Bog imamo tri potpuna bica ali jednu sustinu.No,iako su prihvatili ovakvo poredjenje to su ucinili uz jedno veoma bitno ogranicenje.Postavilo se pitanje,zasto kada govorimo o ljudima postoje tri coveka,dok kada je u pitanju Bog nemamo tri Boga,iako je svako Bozansko bice u potpunosti nosioc bozanske prirode.Kapadokijci odgovaraju da,kada su u pitanju ljudi,moramo uzeti u obzir kategorije prostora i vremena.Naime,prostor i vreme su ono sto dele ljude,sto cini da ti nisi ja,i obrnuto.
No,kada je u pitanju Bog,ne mozemo ukljuciti prostor i vreme,jer te kategorije upucuju na odredjen pocetak,sto bi negiralo pojam bespocetnosti u Bogu.
Dakle,kapadokijci prihvataju ovakvo poredjenje,ali uz izuzimanje prostora i vremena.
Sve ovo do sada i nije bilo toliko revolucionarno(u odnosu na Tertulijanovu formulu),koliko ovo sto sledi.
Standardan odgovor na pitanje "zasto postoji svet?",bio je zato sto Bog(Otac) tako zeli i daje mu da postoji.Medjutim,kapadokijci se ne zaustavljaju na tome.Oni idu korak dalje i postavljaju pitanje:sta je uzrok postojanju Boga?Do tada ovo pitanje se nije postavljalo,vec je Bozije postojanje shvatano kao jedna neminovna realnost.Dakle,Bog jednostavno postoji zato sto je besmrtan po prirodi.Kapadokijci se ne zadovoljavaju ovim odgovorem i uvode pojam ontoloskog Nacela ili Uzroka,koji pronalaze u Licnosti Oca.Otac je,dakle,onaj koj vecno postoji,koji ne stupa u postojanje.Medjutim,to sto je on Otac jeste ontoloski naziv.Jer,ukoliko kazemo da je Bog Otac,onda je logicno pitanje koje sledi:ko mu je Sin.Otac je Otac samo u zajednici sa Sinom i Duhom,i iz tog odnosa prema njima crpi svoje postojanje,vlastiti identitet("Ako je Jedan od iskoni onda su Trojica"-Grigorije Bogoslov).Otac je taj koji zeli da postoji u zajednici sa Sinom i Duhom,na sta mu drugo dvoje,iz ljubavi,odgovaraju potvrdno.Ovakvim shvatanjem Bozije Trojicnosti dolazimo do jos jedne revolucionare ideje-a to je da je jedan Bog,ne jedna sustina,vec Otac("Bog je jedan jer je Otac"-Vasilije Veliki).Tako se teziste pomera sa sustine na licnost.Bog ne postoji zato sto je prosto besmrtan po prirodi,vec zato sto zeli da postoji,i to postojanje neprestano potvrdjuje kroz zajednicu sa drugim dvema licnostima.

Kratko, precizno, jasno...Nema se šta dodati na ovo objašnjenje! Reputacija, Petre....:super:
 
hrishcjanstvo nije monoteistichka religija jer veruju u 3 vrhovna bicja. jedno od tih bicja uzima oblik oblaka ili vatrenog stuba, jedno mozhe da uzme oblik choveka, a trecje oblik goluba i vatrenih jezichaka. npr. hinduizam je monoteistichka religija, jer veruju u jedno bicje koje uzima mnoge oblike, za razliku od hrishcjana gde 3 lichnosti uzimaju razlichite odlike.

govoris o iskvarenom hriscanstvu....
 
pozdrav :)
Trojstvo kao paganska doktrina se uvukla tek u 4 veku u hriscnstvo i crkva ga je prihvatila...
A kao sto sam pokazao u mom postu,navodjenjem istorijski izvora,ovo je jos jedna laz koju si do sada ponovila x puta.Hriscanska vera u Svetu Trojicu je postojala mnogo ranije pre 4.veka.
Isus Bas kaze za sebe da je Bozji SIn i da je njegov OTAC veci od njega... Jovan 14:28

Otac jeste veci od Sina(i od Duha) u uzrocnom smislu,tj.on je Uzrok njihovog vecnog postojanja.Dok,kada je u pitanju sustina ne postoji subordinacionizam.
 
hrishcjanstvo nije monoteistichka religija jer veruju u 3 vrhovna bicja. jedno od tih bicja uzima oblik oblaka ili vatrenog stuba, jedno mozhe da uzme oblik choveka, a trecje oblik goluba i vatrenih jezichaka. npr. hinduizam je monoteistichka religija, jer veruju u jedno bicje koje uzima mnoge oblike, za razliku od hrishcjana gde 3 lichnosti uzimaju razlichite odlike.

A ti izgleda ne razlikujes ikonomiju od teologije.
 
Sire gledano Hriscanstvo zaista lici na politeisticku religiju iako ljudi cesto donose prebrze zakljucke sto je pogresno, na religiju se ne gleda tek tako na brzaka... mada ono sto je sustina kod hriscana jeste da u molitvama spominju trojstvo sta je to drugo no prepisivanje Bogu jos 2 druga. U Islamu toga nema, Bog je jedan i jedini i niko mu ravan nije, nema bozjih sinova i oceva. Zato u Islamu svi bozji proroci imaju status obicnih ljudi - Smrtnika. Jedino sto ih cini specificnim oslanjajuci se na bozje objave jeste to da su imali bozje poslanstvo.
Sa tog aspekta Islam je stvarno cisto monoteisticka religija vjerovanja u jednog jedinog Boga.
Ukoliko prihvatimo takvo shvatanje,onda dolazimo do sledeceg problema:takav Bog ne moze da bude ljubav oduvek.Ukoliko kazemo da jeste,onda logicnim sledom dolazimo do pitanja:koga je voleo pre stvaranja sveta,kada je on bio jedini koji postoji?Dakle,mogao je da tu ljubav da ispoljava samo na sebi,sto i nije nikakva ljubav vec samoljublje.
 
Duboko receno Petre!
ovo je po mom ubedjenju jos jedan od argumenata zasto je hriscanstvo istinita vera, jer pored opita onostranog u ovostranom kroz nacin eklisioloskog prisajedinjenja a time i upodobljenja, tajna trijadologije zapravo pokazuje koliko je hriscanstvo IZNAD monoteizma ali i politeizma...

Da,trijadoloski dogmat i jeste najvazniji upravo zbog toga sto je direktno povezan sa nasim postojanjem.Naravno,ne mislim da ostali nisu,ali postojanje Boga kao Svete Trojice jeste ideal ka kome tezimo i koji ostvarujemo u Evharistiji.Zato Zizjulas i kaze da je nacin postojanja u Crkvi,nacin na Koji postoji Sveta Trojica.To je postojanje u kojem svoj identitet ne temeljimo na bioloskim osnovana nego ga crpimo iz odnosa sa Bogom,koji jedini,kao istinski postojeci,ima mogucnost da nam da istinsko postojanje.
 
A kao sto sam pokazao u mom postu,navodjenjem istorijski izvora,ovo je jos jedna laz koju si do sada ponovila x puta.Hriscanska vera u Svetu Trojicu je postojala mnogo ranije pre 4.veka.


Otac jeste veci od Sina(i od Duha) u uzrocnom smislu,tj.on je Uzrok njihovog vecnog postojanja.Dok,kada je u pitanju sustina ne postoji subordinacionizam.

aj nauci da citas, pre nego... Trojstvo se uvuklo u 4 veku u hriscanstvo, a ne da nije ranije postojalo...
i to nije hriscanska vera...
hriscanstvo ne poznaje trojstvo...
naravno da je ranije postojalo trojstvo, ali ne u hriscanstvu...
i to je bas dokaz da ono nije hriscanska doktrina nego paganska...

a tvoje filozofiranje o duhu ne prolazi...
 
aj nauci da citas, pre nego... Trojstvo se uvuklo u 4 veku u hriscanstvo, a ne da nije ranije postojalo...
i to nije hriscanska vera...
hriscanstvo ne poznaje trojstvo...
naravno da je ranije postojalo trojstvo, ali ne u hriscanstvu...
i to je bas dokaz da ono nije hriscanska doktrina nego paganska...
.
Aha,znaci oni gornji pisci nisu bili hriscani???Ili da procitas spis o stradanju svetog Justina?
Takodje,nisi iznela nijedan dokaz da je ucenje o Svetoj Trojici paganskog porekla.Najzad,ukoliko ovo ucenje nije svojstveno hriscanstvu,da li bi mogla da mi navedes grupu hriscana s kraja 1.i pocetka 2.veka,koja nije verovala u Svetu Trojicu,a koja je prihvatala sva ostala verovanja JS?
 
Aha,znaci oni gornji pisci nisu bili hriscani???Ili da procitas spis o stradanju svetog Justina?
Takodje,nisi iznela nijedan dokaz da je ucenje o Svetoj Trojici paganskog porekla.Najzad,ukoliko ovo ucenje nije svojstveno hriscanstvu,da li bi mogla da mi navedes grupu hriscana s kraja 1.i pocetka 2.veka,koja nije verovala u Svetu Trojicu,a koja je prihvatala sva ostala verovanja JS?

Slutim da besmrtna zeli da kaze da trijadoloski dogmat nema utemeljenje u biblijskom tekstu, sto nije netacno. Potpuno je druga tema sta pravoslavlje sve smatra izvorima svoje vere pored Biblije (crkveno predanje usmeno i pismeno, svetootacka tradicija...). JS tu bastinu ne priznaju za autenticno hriscanstvo kakvim ga oni vide i krstavaju ga kao lazno, iskrivljeno i sl. U sustini sve se svodi na - The pot calling the kettle black. :mrgreen:
 
Poslednja izmena:
Slutim da besmrtna zeli da kaze da trijadoloski dogmat nema utemeljenje u biblijskom tekstu, sto nije netacno. Potpuno je druga tema sta pravoslavlje sve smatra izvorima svoje vere pored Biblije (crkveno predanje usmeno i pismeno, svetootacka tradicija...). JS tu bastinu ne priznaju za autenticno hriscanstvo kakvim ga oni vide i krstavaju ga kao lazno, iskrivljeno i sl. U sustini sve se svodi na - The pot calling the kettle black. :mrgreen:
Ne kakvim ga mi vidimo nego kakvo jeste...
Zastupamo istinu o hriscanstvu koja je zapisano u Bibliji:)
znaci izvorno hriscanstvo zastupamo...
 
Rijesio sam da otvorim jednu zanimljivu temu iako vrlo rijetko svracam na podforum religija. Mada nisam nesto pretjerano upucen u religijske materije.
Interesuje me, da li se hriscanstvo moze smatrati monoteistickom religijom, vjerovanjem u jednog Boga? Obicaj kod hriscana je da se u njihovoj molitvi obracaju ocu,sinu i svetome duhu. Sa odredjene tacke gledista to je politeizam odnosno prepisivanje Bogu druga.

Takodjer, prvobitna pojava hriscanstva bila je jako slicna Islamu. Posle smrti Isa (Isusa) desile su se promjene unutar crkve odnosno reforme u vjerovanju. Citao sam da sam Isus nije dozvoljavao da na njega gledaju ko na ''bozjeg sina''.

To nije politeizam.Za razliku od politeizma gde je svaki bog individua i može samostalno da dela u hrišćanstvu toga nema.Bog Otac,Bog Sin,Bog Duh Sveti su tri lica svete i nerazdeljive trojice.Uvek deluju kao svojevrsno jedinstvo.Kad u hrišćanstvu kažemo Bog uvek mislimo na TROJEDNU svetu trojicu.
To što si ti pitala je upravo jedna od mnoštva jeresi kojima se služe Jehovini Svedoci.Čuvajte se takvih i njihovih manipulatornih tehnika i pokušaja da od vas naprave poslušnu ovčicu bez ikakvog kritičkog razmišljanja spremnu na sve za svog vođu i sektu.
Dakle, Bog je jedan a Sveta Trojica su tri lica (ne tri Boga) jednog Boga i uvek su u jedinstvu.
Drugo pitanje:Hrišćanstvo nikada ne može biti slično islamu jer je islam nastao mnogo,mnogo(oko četiri veka) posle hrišćanstva.To bi bilo isto kao kada bih rekao:Vaš otac jako liči na vas.Odmah uočavate nelogičnost u iskazu.
Treće:U Svetom pismu stoji da se Bog otac se javlja glasom,pri krštenju Gospoda Isusa Hrista i kaže(parafraziram.Tačan navod ćete naći u Novom zavetu):Ovo je sin moj ljubljeni,koji je po mojoj volji,njega poslušajte.
 
Poslednja izmena:
To nije politeizam.Za razliku od politeizma gde je svaki bog individua i može samostalno da dela u hrišćanstvu toga nema.Bog Otac,Bog Sin,Bog Duh Sveti su tri lica svete i nerazdeljive trojice.Uvek deluju kao svojevrsno jedinstvo.Kad u hrišćanstvu kažemo Bog uvek mislimo na TROJEDNU svetu trojicu.
To što si ti pitala je upravo jedna od mnoštva jeresi kojima se služe Jehovini Svedoci.Čuvajte se takvih i njihovih manipulatornih tehnika i pokušaja da od vas naprave poslušnu ovčicu bez ikakvog kritičkog razmišljanja spremnu na sve za svog vođu i sektu.
Dakle, Bog je jedan a Sveta Trojica su tri lica (ne tri Boga) jednog Boga i uvek su u jedinstvu.
Jeres je da je trojstvo uopste u hriscanstvu...
 
Da li si ti vernik (bilo koje religije)?
Gde piše to što ti tvrdiš?
Ko to kaže?
Možda New age biblija i Kula stražara ili neka druga duboko prosvetljivačka literatura?
Ajd reci mi šta nije jeres prema tvom mišljenju ili učenju?
Inače, kaže se Sveta Trojica.
Istoprija hriscanstva i religije svedoci o tome...
Takodje Biblija...
Kaze se trojstvo.. jer je to doktrina o trojstvu koja je paganska...
a mnostvo dokaza imas o tome....
 
Istoprija hriscanstva i religije svedoci o tome...
Takodje Biblija...
Kaze se trojstvo.. jer je to doktrina o trojstvu koja je paganska...
a mnostvo dokaza imas o tome....

Gde se u Svetom pismu kaže da Bog nije Sveta trojica i da je verovanje u Svetu trojicu kao jednog nerazdeljivog Boga politeizam.
Nisam dobio odgovor:Da li si vernik neke religije ili se dopisujem sa antiteistom?
Na osnovu čega je ta doktrina paganska-gde to piše?
Kako može istorija hrišćanstva da svedoči o tome?
Pozdrav :-)
 
Slutim da besmrtna zeli da kaze da trijadoloski dogmat nema utemeljenje u biblijskom tekstu, sto nije netacno. Potpuno je druga tema sta pravoslavlje sve smatra izvorima svoje vere pored Biblije (crkveno predanje usmeno i pismeno, svetootacka tradicija...). JS tu bastinu ne priznaju za autenticno hriscanstvo kakvim ga oni vide i krstavaju ga kao lazno, iskrivljeno i sl. U sustini sve se svodi na - The pot calling the kettle black. :mrgreen:

Ne bih se slozio sa time da je vera u Svetu Trojicu biblijski neutemeljena,no to je jos jedna tema o kojoj sam opsirno pisao vise puta.
Naravno,ne mozes ni ocekivati da sve stoji u Bibliji.Jer,Crkva koja je kanonizovala Sveto pismo,a koju Besmrtna odbacuje(=jos jedan paradoks),nije to ucinila da bi Sveto pismo postalo jedini izvor vere.Verovanje u sveto predanje je takodje ranohriscansko.A koliku je vaznost zauzimalo u ranoj Crkvi,vidi se i iz toga sto mu sveti Irinej posvecuje jedno citavo poglavlje,u svom delu "Protiv jeresi".
Besmrtna je jasno rekla kako je vera u Svetu Trojicu usla u hriscanstvo tek u 4.veku,sto jednostavno cinjenicno nije tacno( i nije joj prvi put da to ponavlja).O tome jasno govore istorijski izvori hriscanskih pisaca koje sam naveo.Sad,druga stvar je sto ona ne priznaje te pisce za hriscane,sto je i ocekivano,jer ne postoji nijedan koji je verovao u sve sto i JS.Dakle,logican zakljucak koji sledi jeste da to izvorno hriscanstvo o kojem Besmrtna govori nikada nije postojalo...barem da pojave JS u 19.veku.To je istorijski veoma lako proverljiva cinjenica.
 

Back
Top