Ima li bog zelje i potrebe?

Jacob

Buduća legenda
Poruka
49.567
Imam pitanje.

Ako je Bog, svemocan i sve zna, apsolutno sve, zasto bi zeleo da stvori univerzum?

Takvo jedno bice ne bi imalo zelje i potrebe, koje su ljudske osobine, zato ne bi imalo nikakav razlog da stvori univerzum jer ne bi imalo potrebu i zelju da tako nesto uradi.

Dakle ima li bog zelje i potrebe?
 
Очигледно да не разумеш Божји карактер(Дух).
Ствара из љубави,ствара бесконачно добро, зато што бира добро, бира љубав. То није потреба, него слободан избор, као што га и ми имамо.Јер, није себичан(као његов противник пали анђео), па да сам себи буде довољан.
 
Очигледно да не разумеш Божји карактер(Дух).
Ствара из љубави,ствара бесконачно добро, зато што бира добро, бира љубав. То није потреба, него слободан избор, као што га и ми имамо.Јер, није себичан(као његов противник пали анђео), па да сам себи буде довољан.

Ljubav je emocija, ljudska emocija, svemoguce i savrseno bice ne bi imalo emocije jer ako ih ima nije svrseno...
 
Очигледно да не разумеш Божји карактер(Дух).
Ствара из љубави,ствара бесконачно добро, зато што бира добро, бира љубав. То није потреба, него слободан избор, као што га и ми имамо.Јер, није себичан(као његов противник пали анђео), па да сам себи буде довољан.

Jacob je ocigledno jedan od onih koji misle da je sebicnost upravo proporcionalna kolicini moci. Ovom temom je, u stvari, pokazao dosta o sebi, kakav je covek i koji je njegov glavni zivotni pokretac. Strah. I iz njega proistekli kompleksi.

Cudo jedno koliko malo je potrebno da provalis coveka, samo ako znas da razmisljas i gde da gledas.
 
Jacob je ocigledno jedan od onih koji misle da je sebicnost upravo proporcionalna kolicini moci. Ovom temom je, u stvari, pokazao dosta o sebi, kakav je covek i koji je njegov glavni zivotni pokretac. Strah. I iz njega proistekli kompleksi.

Cudo jedno koliko malo je potrebno da provalis coveka, samo ako znas da razmisljas i gde da gledas.

Osim sto konstantno pokusavas da izigravas forumaskog psihologa od kako si se pojavio, i dajes profile forumasa imas li sta na temu da kazes?


Ako nemas, putuj igumane...
 
Osim sto konstantno pokusavas da izigravas forumaskog psihologa od kako si se pojavio, i dajes profile forumasa imas li sta na temu da kazes?


Ne izigravam ja nista, sam podleces. Ovom temom si se toliko izofirao, a da toga ni svestan nisi.

No nebitno. Da se vratimo na temu.

Pogresno je razmisljati o Bogu i njegovim osobinama sa stanovista nemocnog uplasenog coveka, kao sto ti to cinis. Da bi razumeo Boga, moras da shvatis da apsolutna moc ne kvari apsolutno. Strah kvari apsolutno. Ili tacnije, kukavicluk (sto nije isto sto i strah) kvari apsolutno. Strahu u apsolutnoj moci nema mesta, ne postoji. Stoga, apsolutna moc moze biti samo pozitivna, dobra, ona koja tezi ljubavi, a samim tim i stvaralacka, a ne rusilacka.
 
Ljubav je emocija, ljudska emocija, svemoguce i savrseno bice ne bi imalo emocije jer ako ih ima nije svrseno...

Zanimljiva logika...
Reci mi na kom principu radi ?? Aka zasto svemoguce i savrseno bice mora da bude bez emocija - iz cega proizilazi da ti gledas na emocije kao nesto inferijorno u odnosu na recimo nesto drugo; i sta je to sa cime poredis emociju da bi ona tako izgledala ??
Zasto nesto sto ima emocije mora biti ne savrseno ??
 
Ne umede ti da shvatiš. Čitav bog je projekcija ljudi, ne samo njegova taština (koja je bezmerna, uostalom).


Shvatio sam ja sta ti htede reci, nevezano za nespretnost konstatacije.

Vidi, ljudi, kao bica sa najvisim nivoom svesti, imaju sasvim dobre rezone i instinkte u pogledu sustine stvari i sveta oko sebe. Problem pocinje kad te iste rezone i instinkte pocnu razradjivati. Tada se neminovno pojavi doza projekcije sopstvenih osobina na posmatrani pojam. Isti je slucaj sa ljudskom percepcijom Boga. Covek, od praiskona, je imao sasvim validan osecaj o postojanju viseg bica i tvorca svega, ali problem je nastao onog momenta kad je istom poceo pripisivati osobine pokojnog pradede koji je u stanju da zakuca 12icu u hrastovu klupu.


Sada mi vec ovde pada nesto drugo na pamet. U pitanju je blaza digresija, no nadam se da ce mi kolege sagovornici oprostiti.

Pogledaj zivotinje. Njihov nizi oblik svesti ih onemogucava da naslute postojanje bozanstva. E sad, ja, da sam onakav kakvim me ateisti sa ovog pdfa dozivljavaju, bih mogao izvucem interesantnu paralelu izmedju njih samih i vec pomenutih zivotinja, ali necu, jer se ipak nadam da su i oni, u dubini duse, svesni cinjenice da Bog ipak postoji. :bye:
 
Ne umede ti da shvatiš. Čitav bog je projekcija ljudi, ne samo njegova taština (koja je bezmerna, uostalom).

тако је нешто тврдио Фројд, с том разликом да је сматрао да је Бог наша пројекција очинске фигуре.
али ја тебе питам Зази- шта је тврдио Јунг?
 
тако је нешто тврдио Фројд, с том разликом да је сматрао да је Бог наша пројекција очинске фигуре.
али ја тебе питам Зази- шта је тврдио Јунг?
Bolje ti reci šta je rekao Jung, pošto vidim da goriš od nestrpljenja. :mrgreen:
U svakom slučaju, smatrao je da je okretanje spiritualnosti lek za alkoholizam. Odonsno, preporučivao je zamenu alkohola opijumom za narod. :D
A i šta bi se moglo očekivati od nekoga zainteresovanog za astrologiju i alhemiju? :mrgreen:
 
zudnja i nemastina su dve stvari
zaljubljenost i pohlepa se ne radja iz nemastine vec samo iz lakomosti odnosto pozude koja prerasta na kraju u bezumlje
tu dolazimo do prve i jedine kontradikcije bozjeg poimanja bezumnika koji rusi jedno da bi izgradio drugo bio on motivisan pozudom ili srebroljubljem
za ovo se obicno uhvate ateisti ne shvatajucu metaforu duhovnog oslobodjenja odricajem i nemastinom
 

Back
Top