Iluzija koja je ispropagirana nesrpskim Jugoslovenija

o ovome više drugi puta....



a ovdje za boldano molim neki dokaz.
Ili si opet zaboravio moj doprinos temi "Srbi na Srbe" o događajima iz 1914.g.?
I još jedno: gdje je Borojević za sebe rekao da je katolik (kako ti sugeriraš!).

Izvoliš:

Branimir Donat: Tijekom boravka na akademiji prelazi s pravoslavne na katoličku vjeru što je bilo uvjetovano njenim statutom.
http://istorijabalkana.yuku.com/sreply/170/t/Petar-Preradovi-1818-1872.html
http://www.dekada.org/?Opća kultura,tko-je-bio-petar-preradovic&d=4142
 
jel može neki konkretniji dokaz od ovog, ako nije problem?
Mate, kuš u rupicu.


679c847e96a6dcb4ff48bb6aace2a39e_700x550.jpg

Branimir Donat (1934-2010), književni kritičar, esejist i izdavač

Branimir Donat, pravim imenom Tvrtko Zane rođen je 1934. u Zagrebu. Bio je urednik u Nakladnom zavodu Matice hrvatske, a radio je i kao profesionalni književnik.

Pisao je kolumne i komentare u različitim novinama, a bio je i vrlo aktivan kao urednik u izdavačkoj kući "Dora Krupićeva", u kojoj je objavljivao knjige i autore koji su bili prešućivani i zaboravljeni.

Uredio je djela desetak hrvatskih književnika za ediciju Pet stoljeća hrvatske književnosti, a sastavio je između ostaloga i Antologiju hrvatske fantastične proze.

Na hrvatski jezik prevodio je djela francuskog književnika Guillauma Apollinaira.

Tijekom književno-kritičarskog djelovanja Branimir Donat otkrivao je nepoznate pisce i njihove zaboravljene knjige, a tiskao je i "Crni dossier", knjigu sudskih i inih dokumenata o političkim zabranama djela hrvatske književnosti u razdoblju komunizma.

Objavio je, uz ostalo, i knjigu "Politika hrvatske književnosti i književnost hrvatske politike".
 
Poslednja izmena:
izvor, članak, dokaz, primjer?...... šta bilo?

i veliš ti meni, ....ja nemam osnovnog znanja o povijesti..

Па да знаш ишта о стуктуру АУ, знао би да је била скоро па и да можемо рећи - фанатички католичка.

О драги Боже... Шта ти тражиш да ти се доказује...

Нешто да се занимаш - из католичке енциклопедије.

On the 21st of December, 1867, the new fundamental laws received the imperial approval. The first granted full freedom of faith and conscience and freedom in scientific opinion. The second declared: "All jurisdiction in the state is exercised in the name of the emperor". Thereby the Church's exclusive jurisdiction over marriage was impugned. The third law obliged all officials to take an oath to support the constitution. Two professors of dogmatics did not take the oath; these were Schrader, the Jesuit, and Hyacinth Pellgrinetti, the Dominican successor of Guidi. They were obliged to resign their professorships, and their places have not yet been filled.

Могу само да нагађам колико је Срба покатоличено и пре стварања АУ...

Ово сам мазнуо од Лесандра -


Као што је Јеврејима било у Румунији, таква је (скоро) била ситуација у АУ
- http://www.danas.rs/danasrs/feljton.24.html?news_id=78512


baš ljepo da si spomenuo Preradovića! šta je i on promjenio vjeru, čim je bio A-U general???

i veliš ti meni..... ja ne znam ništa o povijesti?

čini mi se da sam ja o povijesti više zaboravio nego si ti ikada znao.

То је већ нешто другачија прича. Просто сам фасциниран.


Честитам ти Божић уз песму Петра Прерадовића - Хрват или Србин z:poz:


„ Хрват или Србин
(Некоме пријатељу)

Ти се на ме срдиш, мили побратиме,
Велиш: Србин јеси, србско имаш име,
Твоји прадједови сви су Србљи били,
На Косову пољу модру крвцу лили,
А ти, њихов унук, за Србље, не мариш,
Већ се у Хрватсву покварену квариш!
Твој ме укор, побре, тишти, одвећ јако
И да ниесам војник, под тиском бих плако;
Ал овако знадеш, лаке су ми мисли,
И попуштам ондје, гдје би други стисли.
Изван ако хоћеш да се порвамо,
А ти седлај ноге, пак дојаши амо,
Установи мјесто, вриеме и другара,
Па ћемо разпачат, што нам срце пара,
А у циелом свиету нека спомен буде,
Да су до два брата били двије луде.
 
Moraću da se poslužim metodama uvaženog korisnika Menjam.Se... z:)

Dakle, ovako funkcioniše današnji prosečni hrvatski mozak (a i Slavenov):



Veliko bečko pravoslavno vjenčanje brigadira Borojevića i Leontine Rosner

ceremony_overhead.jpg

Ceremonija vjenčanja u Hrvatskoj pravoslavnoj crkvi Sv. Ante Starčevića u Beču​

Jučer su se u bečkoj hrvatskoj pravoslavnoj crkvi Sv. Antuna Starčevića 1899. vjenčali hrvatski pravoslavni brigadir Svetozar Sveto Borojević i austrijanka Leontina, kćerka pukovnika Friedricha von Rosnera. Sveto Borojević oženio je 21 godinu mlađu Austrijanku Leontinu što je još jednim dokazom na daleko čuvene vitalnosti ovoga časnika hrvatskoga pravoslavnog podrijetla. Valja nam također istaknuti da je nekoliko dana pred vjenčanje kći austrijskog pukovnika Rosnera u istoj crkvi činom krštenja ceremonijalno prešla u hrvatsku pravoslavnu vjeru kako bi udovoljila tradicionalnim osjećajima i gorućim uvjerenjima svoga budućeg supruga, čovjeka od hrvatskoga pravoslavnog integriteta, austrijskoga brigadira-obersta Svetozara Borojevića. Zauzvrat, rekao je sredovječni brigadir Borojević svojoj mladoj supruzi Leontini, da kad budu dobili sina, dat će mu ime Friedrich, nadimkom Fritz, po njezinu ocu, a krštenje malog Friedricha-Fritza da će biti obavljeno u istoj ovoj hrvatskoj pravoslanoj crkvi u Beču, pri čemu će hrvatska pravoslavna crkva uz dopusnicu Carigradske patrijaršije napraviti iznimku i malog Borojevića krstiti njemačkim imenom Fritz.


http://2.***************/_6WRcJM7SGZY/TBXLkhTEMZI/AAAAAAAACfU/oFVRTq_-90Y/s1600/4-russian-orthodox-ceremony.jpg
Vjenčanje u Hrvatskoj pravoslavnoj crkvi Sv. Ante Starčevića u Beču
U prvom planu: Svetozar Borojević, Leontina von Rosner te velečasni fra Pantelija Hrvatinić​

Vjenčanju su nazočili mnogi članovi hrvatske pravoslavne općine u Beču, hrvatske pravoslavne udruge Sv. Ante Starčević kao i drugi uzvanici austrijskog časničkog kora te predstavnici carske zemaljske vlade. Okupljenim znatiželjnicima iz bečke hrvatske pravolsavne udruge Zakleti hrvatski pravoslavac dopušteno je pozdraviti bračni par prigodom izlaska iz crkve, dok je kontroverznoj bečkoj hrvatskoj pravoslavnoj udruzi Zadrti hrvatski pravoslavac i militantnoj skupini Hrvat jednako pravoslavac okupljanje zabranjeno, te su organi reda i zakona sukladno odluci zemaljskog ministarstvaa unutarnjih poslova proveli sigurnosne mjere u široj okolici hrvatske bečke katoličke crkve Sv. Ante Starčevića čime su, srećom, izbjegnuti mogući incidenti u sesretu s manjinskim bečkim rimokatolicima hrvatske narodnosti.

Štovano čitateljstvo, od jučer je, dakle, svima nama jasno da će naše gore list, budući nam general Borojević do kraja svojega života ostati vatreni hrvatski pravoslavac te se umiroviti u Gospodinu kao pravoslavac i time poslužiti budućim naraštajima hrvatskih pravoslavaca, a napose, i na koncu, mogućim budućim ideolozima mogućeg budućeg ustaškog pokreta kao uzor domoljublja i hrvatskoga pravoslavlja.​

Citirano prema: www.wienerzeitung.at/archiv/1899/or...na_hochzeit_in_kroat-orthodoxische_kirche.php
 
Poslednja izmena:
Ne bih se složio da je zapad-istok u hrišćanstvu bio jedna jedina podjela u Srijemu na Hrvate i Srbe. Prema starijim popisima stanovništva, prije ujedinjenja, a koji su razlikovali te dvije 'grane jezika', u Hrvatskoj i Slavoniji je zaista bilo i Hrvata pravoslavne vjere. Bili su minorna pojava, toliko minorna da imaju samo jednog jedinog predstavnika (Svetozar Borojević), ali istorijska činjenica. Poznavao sam čak nekolicinu, ali uglavnom su to bili stari ljudi, čiji su potomci uglavnom prihvatali srpski nacionalni identitet. Porijeklo ovog fenomena (državnost i državno nasljeđe i uticaj, te jezik koji je administracija nametala u Srijemu, Kraljevstva Hrvatske i Slavonije) je sasvim druga riječ, ali on se ne može osporavati.

Uglavnom, slažemo se da je za sremske i bačke (vojvođanske) Hrvate bila vrlo korisna prva Jugoslavija, a pogubna prva. Istina, Šokci i Bunjevci su bili u Kraljevini uklopljeni u hrvatski nacionalni korpus, i to u to vrijeme bez otpora. S druge strane u komunističkoj bivšoj nam državi, postoje primjeri gušenja bunjevačke nacionalne svijesti i osporavanja postojanja Bunjevaca (prije toga uopšte nije bilo), te se i to može dodati na spisak.

Slična stvar bi se mogla reći i za crnogorske Hrvate, Bokelje. U monarhiji, oni su uspjeli očuvati svoj položaj, pa čak i stvoriti zajednicu '8 hrvatskih općina'; u komunističkoj državi došlo je do njihovog nestanka i rapidnog izumiranja, svođenja na jednu vrlo malu nacionalnu manjinu.


Svetozar Borojević,feldmaršal Austro-ugarske
je rođen u selu Umetići,na regionalnom putu
Kostajnica-Petrinja na Baniji.
U istom selu rođena je i moja majka.
Otac Adam Borojević je bio natporučnik i
potiče iz susednog sela Knezovljani.
Moja je majka iz porodice Borojević,te joj
Svetozar dođe nekakav stric iz "druge ruke".
E,sad najvažnije - Svetozar Borojević,kao i cela njegova
porodica izjašnjavali su se kao pravoslavni Srbi iz
Austrougarske,jer su ti krajevi,kao što je poznato,
bili pod AU aneksijom.Nikakvi pravoslavni Hrvati i
slične gluposti i izmišljotine.
 
Poslednja izmena:
U 'etničkom', u 'vjerskom', u 'jezičkom', 'političkom', 'po načinu prđenja'...sve su to besmislice. Svetozar Borojević je bio Hrvat, o njegovom Srpstvu i naknadnoj asimilaciji u hrvatski nacionalni korpus (tipa Ive Andrića u srpski) nisam nikada ništa čuo.



Kako nema veze kada je ista porodica?

Ostavimo se teorija zavjere, štetne su za sve nas...

----

Otkuda podaci da se Džemal Bijedić smatrao Srbinom?

Ti pokušavaš iz petnih žila
da dokažeš ono što se ne može dokazati.....
Svetozar Borojević,na privremenom radu u AU kao feldmaršal
i vojskovođa,iz banijskog sela Umetići,12 kilometara od Kostajnice i 15
kilometara od Petrinje,rodio se i izjašnjavao kao PRAVOSLAVNI SRBIN
u državi Austrougarskoj,koja se kasnije raspala (isključivo srpskom
zaslugom) i čiji su delovi,pa i sela Umetići i Knezovljani (očevo selo)
pripojeni Banovini Hrvatskoj.
Šta više,ostrašćeni hrvatski seljaci razorili su spomenik Adama,
Svetozarevog oca iz šovinističkih pobuda.
Na kraju,preko 40 Borojevića,potomaka Svetozara stradalo je
u Jasenovcu od ustaša. Iz majčine porodice-neznatno manje.
Zato,idi na neku zabavniju temu ili igraj igrice.Ne mrsi muda na
ozbiljnoj temi,a nemaš pojma o onome o čemu raspravljaš......
 
Poslednja izmena:
hmm, da.....

uz uvažavanje Mrkaljevog lucidnog humora (moram priznati nasmijalo me!), moram se posipati pepelom i reći da sam pogriješio u stavu i mišljenju.
Definitivno je postojala određena diskriminacija po vjerskoj osnovi. Točka.

Vojna povijest mi je jedan od hobija, ali (nije da se sad vadim!) definitivno A-U nije baš područje koje me previše zanimalo do sada, i bio sam siguran da govorim točne činjenice.
U svakom slučaju sam pogriješio, i tu se nema što dodati.

No, uvažavajući sad tu činjenicu, molim za daljnju raspravu:
- kako je recimo Mikloš Horthy bio visoko rangirani oficir a izrazito se deklarirao kao kalvinist?
http://www.britannica.com/EBchecked/topic/272477/Miklos-Nagybanyai-Horthy

- kako je Milan Uzelac bio visoko rangirani oficir a izrazito se deklarirao kao pravoslavac?
http://www.austro-hungarian-army.co.uk/biog/UZELAC.HTM
 
No, uvažavajući sad tu činjenicu, molim za daljnju raspravu:
- kako je recimo Mikloš Horthy bio visoko rangirani oficir a izrazito se deklarirao kao kalvinist?
http://www.britannica.com/EBchecked/topic/272477/Miklos-Nagybanyai-Horthy

- kako je Milan Uzelac bio visoko rangirani oficir a izrazito se deklarirao kao pravoslavac?
http://www.austro-hungarian-army.co.uk/biog/UZELAC.HTM

Stvar je kompleksna. Ako gledamo samo na veroispovest pojedinca, onda bih podvukao tri aspekta: prvi je formalno izjašnjenje na rođenju kada pojedinac nema sposobnost odlučivanja i kada to za njega učine druga lica, drugi je formalni prilikom interakcije sa društveno političkim sistemom i treći je objektivni a odnosi se na intimu pojedinca i retko je kad za istraživača pouzdano saznatljiv (jedino u slučaju kada pojedinac ostavi beleške ili memoare u vidu iskrenih ispovesti). Drugi i treći aspekt mogu i ne moraju biti u saglasnosti.

Budući da je saznanje objektivnog religioznog osećanja gotovo nedokučivo, za nas je, dakle, interesantan drugi aspekt, interakcija pojedinca sa društveno-političkim sistemom, koji ima više momenata (stupanje u školu, stupanje u službu, sklapanje braka) i koji mogu imati konotaciju ličnog ili političkog stava, a mogu imati i konotaciju pragmatičnog odstupanja od stava usled statusne ambicije ili konotaciju prisile usled različitih društvenih faktora. Svemu treba dodati moguće promene u izjašnjavanju po pitanju religije iz neočekivanih razloga.

Što se tiče Preradovića, tu je u pitanju čuvena oficirska škola u Bečkom Novom Mestu prema čijem statutu su svi polaznici morali u rubrici veroispovest imati upisano rimokatolik. To mi je poznato. Ako razmislimo, Preradoviću tamo verovatno nisu tražili (pre)krštenicu već je upisan po automatizmu kao katolik. Šta se moralo upisati u tu rubriku u drugim školama, Austrijskim i Mađarskim, ne znam ali znam da je svakom studentu najpreči cilj položiti ispit a ne isticati svoje lične, porodične, nacionalne i tradicionalne vrednosti i stavove. I, u tom pravcu bih savetovao razmišljanje po pitanju kompleksa škola-religija.

Da bismo išli dalje neizostavno je da Matina konstatacija o "izrazitom deklariranju" Milana Uzelca pravoslavcem makar dvojako dobije na sadržaju. Mislim na potkrepa u vidu citata iz kojeg se vidi da se general Uzelac politički deklarira kao pravoslavac, potkrepa o pravoslavnom opelu nad Uzelčevom odru na Mirogoju 1954. što je minimum religiozne prakse da bi se čovek uopšte mogao smatrati vernikom, jer u suprotnom je ateista i njegove političke deklaracije možemo odbaciti odnosno prihvatiti kao čist oportunizam.

Mora se imati u vidu da se čovek može izjasniti kao nacionalnost A, B, C ali se članom verske zajednice P, Q ili R postaje i aktivno održava religioznom praksom (čiji je minimum krštenje, venčanje i sahrana). Dakle, ne možeš se izjasniti da si pravoslavac, ali možeš praktikovati pravoslavni versko-duhovni život, da ne kažem fazon.

Ako sve ovo imamo u vidu stvari se malo razbistre, zar ne?
 
Ma on moze da ga zove i bratom samo sto se tu malo za'ebo. Tema:


U broju Danas od petka 30. aprila, u veoma čitanoj rubrici Ličnost, Mirjana R. Milenković je napisala da je Sulejman Spaho rođen u Aleksincu, da živi u Loznici, a da mu je „deda Mehmed bio ministar, doktor prava koji je predvodio tada najjaču muslimansku stranku...“

Mehmed Spaho jeste bio ministar saobraćaja u više vlada, predsednik Jugoslovenske muslimanske organizacije (JMO, muslimani nisu imali stranaka) i sa Korošecom je obezbeđivao većinu u Skupštini Jeftiću (JNS) i Stojadinoviću (JRZ). Djeca Mehmedova su Zijo, ugledni advokat, Avdo, svojevremeno sa Zulfikarpašićem osnivač Bošnjačke stranke i Emina, a unuci su mu Mehmed i Kenan, unuka Feriha, svi u Sarajevu i Aida, profesor koledža u SAD. A istina sa Sulejmanom je jednostavna. On je unuk Fehima, Mehmedovog brata.

Iznenađuje (ili ne) da se Sulejman u razgovoru sa M. Milenković lažno predstavlja kao Mehmedov unuk, a iznenađuje (ili ne) da Tomislav Nikolić o njemu govori kao da je zaista reč o Mehmedovom unuku. Autor poznat redakciji

http://www.danas.rs/danasrs/dijalog/sulejman_nije_unuk_mehmeda_spahe.46.html?news_id=189686


Pravi unuk Mehmeda Spahe Kenan Spaho demantovao da je Sulejman iz Loznice unuk Mehmeda Spahe

http://www.bosnahistorija.com/index...d-spahe&catid=36:bosna-od-1918-1992&Itemid=68
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dakle ocito je da redovni gost Loznickih nocnih klubova i prijatelj Loznickih prostitutki voli da laze

Dakle, tako je kao što sam rekao.

Što se tiče tog podebljavanja, u istorijskom kontekstu kod starih Bosanskih muslimana nema to isuviše mnogo značaja. Imajmo na umu da je nasljednik Mehmeda Spahe i pozniji lider Jugoslovenske muslimanske organizacije bio Hrvat.
 
Ti pokušavaš iz petnih žila
da dokažeš ono što se ne može dokazati.....
Svetozar Borojević,na privremenom radu u AU kao feldmaršal
i vojskovođa,iz banijskog sela Umetići,12 kilometara od Kostajnice i 15
kilometara od Petrinje,rodio se i izjašnjavao kao PRAVOSLAVNI SRBIN
u državi Austrougarskoj,koja se kasnije raspala (isključivo srpskom
zaslugom) i čiji su delovi,pa i sela Umetići i Knezovljani (očevo selo)
pripojeni Banovini Hrvatskoj.
Šta više,ostrašćeni hrvatski seljaci razorili su spomenik Adama,
Svetozarevog oca iz šovinističkih pobuda.
Na kraju,preko 40 Borojevića,potomaka Svetozara stradalo je
u Jasenovcu od ustaša. Iz majčine porodice-neznatno manje.
Zato,idi na neku zabavniju temu ili igraj igrice.Ne mrsi muda na
ozbiljnoj temi,a nemaš pojma o onome o čemu raspravljaš......

Koji je istorijski izvor za ovaj podatak?

Koliko ja znam, prilikom jugoslovenskog ujedinjenja, Borojević se u potpunosti postavio na hrvatsku stranu i zagovarao prava Hrvata, nasuprot Srbije.
 
Poslednja izmena:
Srětan i radostan Božić tebi Mate, i ostalim hrišćanima kojima kalendar ne kasni.

Hvala!
Upravo stigao od punice iz Petrinje, i da znaš da sam se žurio da vidim što si napisao.

Doista, nisam znao ovo za akademiju u zlosretnom Bečkom Novom Mestu..... Mea culpa

Ovo za Uzelca ću probati malo izčačkati, mislim da je on umro u Petrinji.
 
Jah, znam tačno šta misliš; nekako se čoveku lako žuri kad polazi od punice. :lol:

Ovo za Uzelca ću probati malo izčačkati, mislim da je on umro u Petrinji.
Vidim da se Petrovaradin i Petrinja na različitim mestma spominju kao "Peterwardein" pa me to zbunjuje. Međutim, pronašao sam podatak da je Petrinja imala aerodrom, pa se najverovatnije radi o Petrinji kao mestu Uzelčeve povremene rezidencije:

AERODROM U PETRINJI; PETRINJA - 29. OKTOBAR 2008. - "Prije 79 godina Petrinja je imala vazdušnu luku i ovdje su slijetali avioni porodice Gavrilović, te vojni i drugi avioni. Iduće godine, 80 godina poslije, Petrinja će ponovo, imati aerodrom", ističe Antun Malović predsjednik Petrinjskog aerokluba, dodavši da će početi obnova aerodroma.

Uzelac:
http://domoljub.jimdo.com/domoljubi-ili/milan-uzelac/
http://www.valka.cz/clanek_13322.html

image.jpg
image.jpg


Što se tiče ličnih stavova etničkih Srba koji su bili ogrezli bilo u ustaštvu, bilo u drugom obliku antisrpstva, odnosno koji su deo svojeg dostojanstva investirali u svojevrsnu prevaru sebe i drugih, verujem da tu važi pravilo koje bi moglo da glasi: ko đavolu dušu proda, nikad ju ne otkupi. Radi se o psihologiji koja se može pratiti i po tome kako je npr. pevačima pravim Hrvatima danas mnogo lakše da dođu i pevaju u Beogradu nego nacionalno eksponiranim pohrvaćenicima srpske etničke pripadnosti. Valjda je život prekratak za dve psihološke revolucije takvih razmera.

Kad bolje razmislim, tri su faktora koja konvertitu onemogućavaju rekonverziju, jedan unutrašnji faktor i dva faktora naše sredine:

1) Griža savesti je tolika da osoba postepeno ali nepovratno formira unutrašnjeg neprijatelja od uzroka zbog kojeg ju savest grize, pa je put ka pokajanju blokiran. I što je osoba većeg moralnog integriteta to će se teže opredeliti za rekonverziju tj. unutrašnju kontrarevoluciju; takva će osoba uspostaviti ravnotežu između osećaja kazne od griže savesti i svoje amoralne odluke o konverziji. To je češće slučaj kod prisilnih ili imam-nekakav-dokaz-prisilnih konverzija, dok kod konverzija motivisanih statusnom ambicijom, kod oportunista sa slabim osećajem za nacionalne, religiozne ili tradicionalne vrednosti može doći i do rekonverzije i rerekonverzije itd.

2) Pored griže savesti postoji i (stereotip ili zaista) izneverena i oštro osuđujuća srpska zajednica, sa problematičnim izgledima za uvažavanje ma kakvog pokajanja, verovatno i sa tendencijom brutalnog iskorištavanja pokajnika u atmosferi pretećeg "opravdanog" linča.

3) S druge strane, nasuprot dosađujuće savesti i osuđujuće srpske zajednice, u Hrvatskoj vlada atmosfera potpunog uvažavanja, prihvaćanja i pozdravljanja konvertitskog čina pojedinca što mu utire put bez povratka.

I kad sve to uzmemo u obzir, šta nama uopšte znače izjave Uzelca ili Borojevića, kakva je njihova težina, ako znamo da je Uzelac tipičan primer gore opisanog obrasca - jednom konvertit - uvek konvertit - nikad rekonvertit, što je dokazao autodestruktivnim aktom uvrede kralja Aleksandra (i to je možda najznačajniji citat koji imamo na raspolaganju po pitanju njegovog stava). Uzelac je prvo bio na strani A-U, zatim se njime, najverovatnije bez ikakvog poštovanja i uvažavanja poslužila vojska SHS, da bi ga velikodušno primila Pavelićeva avijacija. On 1954. umire kao ustaša i to je njegovo konačno opredeljenje. A da li je zvao hrvatskog pravoslavnog popa da ga pred smrt ispovedi, to znaju samo momci iz HSP-a i, kako vidim, debelo sponzorisanog sajta www.hrvatskipravoslavci.com . :zroll:

Borojević je uzorni primer čoveka od moralnog integriteta. Kako on, koji je do 1918. svim svojim srcem bio uz Cara može postati simpatizer Jugoslovije, koja mu je, (a to sam opisao pod 2), uskratila penziju? Siguran sam da ni njemu nije bio pravoslavni pop na sahrani u Celovcu - možda neko tvrdi suprotno? Iskreno tragajući za religioznim ubeđenjima ove dvojice generala srpskog porekla, ja mislim da su obojica skončali kao ateisti razočarani u život.
 
Poslednja izmena:
Jah, znam tačno šta misliš; někako se čověku lako žuri kad polazi od punice....

vidim da ćemo se složiti o više stvari nego sam i mislio u početku.....

Vidim da se Petrovaradin i Petrinja na različitim městma spominju kao "Peterwardein" pa me to zbunjuje. Međutim, pronašao sam podatak da je Petrinja imala aerodrom, pa se najvěrovatnije radi o Petrinji kao městu Uzelčeve povrěmene rezidencije:



Uzelac:
http://domoljub.jimdo.com/domoljubi-ili/milan-uzelac/
http://www.valka.cz/clanek_13322.html

image.jpg
image.jpg

što se tiče njegovog prebivališta i smrti, sigurno je umro u Petrinji, netko je pobrkao Petrovaradin....
tu mi treba par dana, ali mislim da ću iskopati nešto detaljnije....

Što se tiče ličnih stavova etničkih Srba koji su bili ogrezli bilo u ustaštvu, bilo u drugom obliku antisrpstva, odnosno koji su děo svojeg dostojanstva investirali u svojevrsnu prěvaru sebe i drugih, věrujem da tu važi pravilo koje bi moglo da glasi: ko đavolu dušu proda, nikad ju ne otkupi. Radi se o psihologiji koja se može pratiti i po tome kako je npr. pěvačima pravim Hrvatima danas mnogo lakše da dođu i pěvaju u Běogradu nego nacionalno eksponiranim pohrvaćenicima srpske etničke pripadnosti. Valjda je život prěkratak za dvě psihološke revolucije takvih razměra.

Kad bolje razmislim, tri su faktora koja konvertitu onemogućavaju rekonverziju, jedan unutrašnji faktor i dva faktora naše srědine:

1) Griža savěsti je tolika da osoba postepeno ali nepovratno formira unutrašnjeg neprijatelja od uzroka zbog kojeg ju savěst grize, pa je put ka pokajanju blokiran. I što je osoba većeg moralnog integriteta to će se teže oprěděliti za rekonverziju tj. unutrašnju kontrarevoluciju; takva će osoba uspostaviti ravnotežu između osěćaja kazne od griže savěsti i svoje amoralne odluke o konverziji. To je češće slučaj kod prisilnih ili imam-někakav-dokaz-prisilnih konverzija, dok kod konverzija motivisanih statusnom ambicijom, kod oportunista sa slabim osěćajem za nacionalne, religiozne ili tradicionalne vrědnosti može doći i do rekonverzije i rerekonverzije itd.

2) Pored griže savěsti postoji i (stereotip ili zaista) izněverena i oštro osuđujuća srpska zajednica, sa problematičnim izgledima za uvažavanje ma kakvog pokajanja, věrovatno i sa tendencijom brutalnog iskorištavanja pokajnika u atmosferi prětećeg "opravdanog" linča.

3) S druge strane, nasuprot dosađujuće savěsti i osuđujuće srpske zajednice, u Hrvatskoj vlada atmosfera potpunog uvažavanja, prihvaćanja i pozdravljanja konvertitskog čina pojedinca što mu utire put bez povratka.

I kad sve to uzmemo u obzir, šta nama uopšte znače izjave Uzelca ili Borojevića, kakva je njihova težina, ako znamo da je Uzelac tipičan priměr gore opisanog obrasca - jednom konvertit - uvěk konvertit - nikad rekonvertit, što je dokazao autodestruktivnim aktom uvrěde kralja Aleksandra (i to je možda najznačajniji citat koji imamo na raspolaganju po pitanju njegovog stava). Uzelac je prvo bio na strani A-U, zatim se njime, najvěrovatnije bez ikakvog poštovanja i uvažavanja poslužila vojska SHS, da bi ga velikodušno primila Pavelićeva avijacija. On 1954. umire kao ustaša i to je njegovo konačno oprěděljenje. A da li je zvao hrvatskog pravoslavnog popa da ga prěd smrt ispovědi, to znaju samo momci iz HSP-a i, kako vidim, debelo sponzorisanog sajta www.hrvatskipravoslavci.com . :zroll:

Borojević je uzorni priměr čověka od moralnog integriteta. Kako on, koji je do 1918. svim svojim srcem bio uz Cara može postati simpatizer Jugoslovije, koja mu je, (a to sam opisao pod 2), uskratila penziju? Siguran sam da ni njemu nije bio pravoslavni pop na sahrani u Celovcu - možda něko tvrdi suprotno? Iskreno tragajući za religioznim uběđenjima ove dvojice generala srpskog porěkla, ja mislim da su obojica skončali kao ateisti razočarani u život.

ovo sad ti skrećeš temu na Srbe - visoke službenike u NDH. Nije mi to bila namjera, zato spominjati Uzelca, krenuli smo od A-U i vjerskog kriterija u visokim vojnim školama pa ne bi bilo dobro da sad krivo završimo. Samo da kažem da Uzelac nije bio jedini i izolirani slučaj visokog oficira - Srbina u NDH, tu je sigurno ispred svih general Fedor Dragojlov, a ima ih još.

Ovo sa uzrocima konvertitstva kako ih ti vidiš.... pa to što kaže jedan kolega sa ovog foruma: more bit, a i ne mora.....!

Naime, u svakom slučaju treba uzeti u obzir da je sudbina njih dvojice (Borojevića i Uzelca) bila dijametralno suprotna, gdje ovako gledajući bez obzira na Borojevićev stav o svom nacionalnom i vjerskom pripadanju jednoj ili drugoj naciji i vjeri, ostao dosljedan svom političkom i moralnom upredijeljenju!

S druge strane, Uzelac izgleda nije nikada imao problem izjašnjavanja pripadnosti srpskoj naciji i vjeri, ali mu se kao krimen uzima druga vrsta konvertitstva - ono moralno. Međutim, i ta grižnja savjesti koji spominješ je izgleda proradila jer da nije, sigurno ne bi onako uvrijedio Aleksandra i time zapečatio svoju karijeru!
S toga, i ovdje se ipak radi o dosljednosti!

I na kraju, da li je on baš umro kao ustaša? Mislim ne, ako je što pomislio na kraju svog života onda je to jedino moglo biti: "bio sam dobar vojnik"!
 

Svetozar Borojević,na privremenom radu u AU kao feldmaršal
i vojskovođa,iz banijskog sela Umetići,12 kilometara od Kostajnice i 15
kilometara od Petrinje,rodio se i izjašnjavao kao PRAVOSLAVNI SRBIN
u državi Austrougarskoj,koja se kasnije raspala (isključivo srpskom
zaslugom) i čiji su delovi,pa i sela Umetići i Knezovljani (očevo selo)
pripojeni Banovini Hrvatskoj.


kolega, Vojna krajina je pripojena Hrvatskoj davno prije nego se A_U raspala....vi to vjerovatno dobro znate....


Šta više,ostrašćeni hrvatski seljaci razorili su spomenik Adama,
Svetozarevog oca iz šovinističkih pobuda.
......

na koji spomenik mislite, kolega? ...nadgrobni spomenik?
 
vidim da ćemo se složiti o više stvari nego sam i mislio u početku.....



što se tiče njegovog prebivališta i smrti, sigurno je umro u Petrinji, netko je pobrkao Petrovaradin....
tu mi treba par dana, ali mislim da ću iskopati nešto detaljnije....



ovo sad ti skrećeš temu na Srbe - visoke službenike u NDH. Nije mi to bila namjera, zato spominjati Uzelca, krenuli smo od A-U i vjerskog kriterija u visokim vojnim školama pa ne bi bilo dobro da sad krivo završimo. Samo da kažem da Uzelac nije bio jedini i izolirani slučaj visokog oficira - Srbina u NDH, tu je sigurno ispred svih general Fedor Dragojlov, a ima ih još.

Ovo sa uzrocima konvertitstva kako ih ti vidiš.... pa to što kaže jedan kolega sa ovog foruma: more bit, a i ne mora.....!

Naime, u svakom slučaju treba uzeti u obzir da je sudbina njih dvojice (Borojevića i Uzelca) bila dijametralno suprotna, gdje ovako gledajući bez obzira na Borojevićev stav o svom nacionalnom i vjerskom pripadanju jednoj ili drugoj naciji i vjeri, ostao dosljedan svom političkom i moralnom upredijeljenju!

S druge strane, Uzelac izgleda nije nikada imao problem izjašnjavanja pripadnosti srpskoj naciji i vjeri, ali mu se kao krimen uzima druga vrsta konvertitstva - ono moralno. Međutim, i ta grižnja savjesti koji spominješ je izgleda proradila jer da nije, sigurno ne bi onako uvrijedio Aleksandra i time zapečatio svoju karijeru!
S toga, i ovdje se ipak radi o dosljednosti!

I na kraju, da li je on baš umro kao ustaša? Mislim ne, ako je što pomislio na kraju svog života onda je to jedino moglo biti: "bio sam dobar vojnik"!

Hehehe. Ne da Mate da diram u njegove Srbe. ;)

U redu je, Mate, između ostalog bitno mi je bilo da pokažem kako je pravoslavni Hrvat oskimoron. Kolicima li se prstima oni krste? Sva je prilika dvama. :)
 
Ćuti, još je dobro šo su promijenili sliku i izbacili velikohrvatski karakter. Ranije su tu bile granice NDH, odnosno Hrvatske sa Bosnom i Hercegovinom, a sada su je zbog toga izbacili i stavili samo obične granice RH.
Зато других небулоза на све стране: Bosanski i Hrvatski Srbi, istorijski su Vlasi; NOVA AUTOKEFALNA CRKVA? Udruga građana: Pravoslavci smo, nismo Srbi: TAJNA STROGO SKRIVANOG DNEVNIKA NIKOLE TESLE...
 
Ćuti, još je dobro šo su promijenili sliku i izbacili velikohrvatski karakter. Ranije su tu bile granice NDH, odnosno Hrvatske sa Bosnom i Hercegovinom, a sada su je zbog toga izbacili i stavili samo obične granice RH.

И још им на банеру стоји Свети Никола и Никола Тесла... Мислим да сам се ја сада више посрамио на један начин, него што ће они икада...
 
TAJNA STROGO SKRIVANOG DNEVNIKA NIKOLE TESLE...

To je ona žena; Makedonka po rođenju, kako li se zvaše...ona je to fabrikovala, odnosno izmislila i objavila u jednom novinskom članku, pa čak i javno tvrdila to; autorka je mnogobrojnih falsifikata i samoproklamovani 'borac protiv zla u Srpstvu'; ustvari i sama ništa mnogo drugčija od ljuti tipa Štedimlije...
 
8 - sandžački Muslimani su uživali prava jednaka sa Srbima u prvoj državi i njihova elita je vladala i Sandžakom i Kosmetom; bili su dio vladajućih garnitura, nije bilo ama baš nikakve osvete za pojedine kolaboracije u doba ratne okupacije; ovo važi i za one sa crnogorske strane.

Slavenove istorijske istine! hahaha
:zskace::zskace::zskace:

Pokolj u Šahovićima
 

Back
Top