Iluzija koja je ispropagirana nesrpskim Jugoslovenija

Za Preradovića ne znam, ali Borojević prosto nije bio Srbin, već pravoslavni Hrvat.

Savić Marković Štedimlija je bio Srbin samo u svojoj mladosti. Zar je uopšte moguće takvu srbofobnu šovinističku kreaturu proglasiti Srbinom, samo zato što je tako bio rođen.

Porijeklo Borojevića je apsolutno nebitno u kontekst Svetozarovog nacionalnog izjašnjavanja. Isto je tako nebitno zapadno i romansko porijeklo srpskih rimokatoličkih porodica iz Pomorja - Pucića, Vojnovića i drugih, kada govorimo o njihovog srbinskoj narodnosti.

Sada, ako pričamo o popisima stanovništva i svijesti pojedinaca, kako možemo govoriti kao da je ona nebitna u kontekstu onoga što je upravo i tema? :zcool:

Borojević nije Hrvat već Srbin koji se rodio u srpskoj pravoslavnoj porodici u selu Umetići pored Kostajnice koje je od svojeg postanka do poslednjeg rata bilo 100% srpsko (a postoji i srpsko selo Borojevići na Baniji), i koji je govorio srpskim maternjim jezikom.

selo Borojevići, Danas opština Donji Kukuruzari, ranije u sastavu bivše velike opštine Kostajnica, u Baniji
Nacionalni sastav, 1991.: Srbi 288 (97,95%); Hrvati 2 (0,68%); Jugosloveni 2 (0,68%); ostali i nepoznato 2 (0,68%); ukupno 294

selo Umetići, Danas opština Donji Kukuruzari, ranije u sastavu bivše velike opštine Kostajnica, u Baniji,
Nacionalni sastav, 1991.: Srbi 136 (100%); Hrvati 0; Jugosloveni 0; ostali i nepoznato 0; ukupno 136;

Tvoje relativizacije etničke pripadnosti bizarnog su karaktera i posledica su inercije komunjarske političke korektnosti a motivisane su ličnim nerazrešenim konfliktima. Čoveka koji se rodi kao Srbin smatraš pravoslavnim Hrvatom (kategorija koju je patentirao Pavelić), a Matiju Petra Katančića smatraš za hrvatskog pisca iako se smatrao "vlahom" i "Racem" a nikada Hrvatom.

Ono što je znajedničko Borojeviću, Vojnovićima i Puciću je srpski maternji jezik, da ne trošim vreme na genealogiju potonjih.
 
Poslednja izmena:
Borojević nije Hrvat već Srbin koji se rodio u srpskoj pravoslavnoj porodici u selu Umetići pored Kostajnice koje je od svojeg postanka do poslědnjeg rata bilo 100% srpsko (a postoji i srpsko selo Borojevići na Baniji), i koji je govorio srpskim maternjim jezikom.

selo Borojevići, Danas opština Donji Kukuruzari, ranije u sastavu bivše velike opštine Kostajnica, u Baniji
Nacionalni sastav, 1991.: Srbi 288 (97,95%); Hrvati 2 (0,68%); Jugosloveni 2 (0,68%); ostali i nepoznato 2 (0,68%); ukupno 294

selo Umetići, Danas opština Donji Kukuruzari, ranije u sastavu bivše velike opštine Kostajnica, u Baniji,
Nacionalni sastav, 1991.: Srbi 136 (100%); Hrvati 0; Jugosloveni 0; ostali i nepoznato 0; ukupno 136;

Tvoje relativizacije etničke pripadnosti bizarnog su karaktera i poslědica su inercije komunjarske političke korektnosti a motivisane su ličnim nerazrěšenim konfliktima. Čověka koji se rodi kao Srbin smatraš pravoslavnim Hrvatom (kategorija koju je patentirao Pavelić), a Matiju Petra Katančića smatraš za hrvatskog pisca iako se smatrao "vlahom" i "Racem" a nikada Hrvatom.

Ono što je znajedničko Borojeviću, Vojnovićima i Puciću je srpski maternji jezik, da ne trošim vrěme na genealogiju potonjih.

u prilog tome ide i dosta istaknutih Borojevica sa Banije ,neki su bili knezovi ,harambase itd...Najpoznatiji je Janko Borojevic knez.
 
Да не говоримо о томе колико је Боројевића настрадало у Јасеновцу...
Славен "фура" ту његову причу о нацијама и народностима, па тако и Руђера Бошковића сматра подједнако за српског и хрватског јунака на пољу знанствености.
 
Poslednja izmena:
Није Џемаил, него Џемал Биједић. За њега самог не знам, али породица Биједић је из Херцеговине, беговског је порекла и одвајкада је неговала свест о српским коренима. Биједићи спадају у мали број муслимаснких породица који су се јасно изјашњавали као Срби муслимани.

А то да је Џемал Биједић био вероватни Титов наследник је смешна глупост.
 
Није Џемаил, него Џемал Биједић. За њега самог не знам, али породица Биједић је из Херцеговине, беговског је порекла и одвајкада је неговала свест о српским коренима. Биједићи спадају у мали број муслимаснких породица који су се јасно изјашњавали као Срби муслимани.

А то да је Џемал Биједић био вероватни Титов наследник је смешна глупост.
Da, zvao se Dzemal a ne Dzemail.
A to da je sebe smatrao srbinom ubaci u svoju kolekciju neostvarenih zelja. Bio je clan muslimanskog drustva Gajret kasnio se prikljucio u KPJ.
Mnogi su ga smatrali buducim titovim naslednikom i mnogi su bacali krivicu njegove smrti na titovu suprugu Jovanku.
 
u etnickom smislu nikako nije mogao biti hrvat ,bio je srbin.

U 'etničkom', u 'vjerskom', u 'jezičkom', 'političkom', 'po načinu prđenja'...sve su to besmislice. Svetozar Borojević je bio Hrvat, o njegovom Srpstvu i naknadnoj asimilaciji u hrvatski nacionalni korpus (tipa Ive Andrića u srpski) nisam nikada ništa čuo.

Mehmed Spaho nema nista sa onim biciklistom iz Loznice Sulejmanom Spahom. Naprotiv, Mehmed Spaho bio je veliki intelektualac sa probosnjackim programom i ministar vlade kraljevine Jugoslavije sve do njegove misteriozne smrti.

Slicno se desilo i sa Dzemailom Bijedicem, prvi Bosnjak premijer komunisticke Jugoslovenske vlade i vjerovatni Titov naslednik koji je poginuo u navodnoj ''avionskoj nesreci''.

Kako nema veze kada je ista porodica?

Ostavimo se teorija zavjere, štetne su za sve nas...

----

Otkuda podaci da se Džemal Bijedić smatrao Srbinom?
 
U 'etničkom', u 'vjerskom', u 'jezičkom', 'političkom', 'po načinu prđenja'...sve su to besmislice. Svetozar Borojević je bio Hrvat, o njegovom Srpstvu i naknadnoj asimilaciji u hrvatski nacionalni korpus (tipa Ive Andrića u srpski) nisam nikada ništa čuo.



Kako nema veze kada je ista porodica?

Ostavimo se teorija zavjere, štetne su za sve nas...

----

Otkuda podaci da se Džemal Bijedić smatrao Srbinom?

http://sites.google.com/site/menicanin/borojevićPrezime Borojević je staro autohtono srpsko krajiško prezime na Baniji i zabilježeni su na tri glavna lokaliteta prema popisu stanovništva iz 1948. godine.
 
Poslednja izmena:
U 'etničkom', u 'vjerskom', u 'jezičkom', 'političkom', 'po načinu prđenja'...sve su to besmislice. Svetozar Borojević je bio Hrvat, o njegovom Srpstvu i naknadnoj asimilaciji u hrvatski nacionalni korpus (tipa Ive Andrića u srpski) nisam nikada ništa čuo.



Kako nema veze kada je ista porodica?

Ostavimo se teorija zavjere, štetne su za sve nas...

----

Otkuda podaci da se Džemal Bijedić smatrao Srbinom?

Dzemal Bijedić se poslije drugog svjetskog rata (na popisu 1948. je bilo 150 000 Srba muslimanske vjere, to su uglavnom komunisti) izjašnjavao kao Srbin, čak je i djeci dao srpska narodna imena. Mislim da sam i kod R. Čolakovića pročitao da je i u ratu njemu pričao da je srpskog porijekla (ne mogu se zakleti, možda sam pomiješao)!
A je li i ti možda misliš kao ovaj mrdaywalker da se izjašnjavao kao Bošnjak?
 
Dzemal Bijedić se poslije drugog svjetskog rata (na popisu 1948. je bilo 150 000 Srba muslimanske vjere, to su uglavnom komunisti) izjašnjavao kao Srbin, čak je i djeci dao srpska narodna imena. Mislim da sam i kod R. Čolakovića pročitao da je i u ratu njemu pričao da je srpskog porijekla (ne mogu se zakleti, možda sam pomiješao)!
A je li i ti možda misliš kao ovaj mrdaywalker da se izjašnjavao kao Bošnjak?

Azra, Dragan i Milenko su imena njegove djece. Azra ti je srpsko narodno ime?
 
U 'etničkom', u 'vjerskom', u 'jezičkom', 'političkom', 'po načinu prđenja'...sve su to besmislice. Svetozar Borojević je bio Hrvat, o njegovom Srpstvu i naknadnoj asimilaciji u hrvatski nacionalni korpus (tipa Ive Andrića u srpski) nisam nikada ništa čuo.



Kako nema veze kada je ista porodica?

Ostavimo se teorija zavjere, štetne su za sve nas...

----

Otkuda podaci da se Džemal Bijedić smatrao Srbinom?

Slazem se da su teorije zavere stetne za sve nas.
Mehmed Spaho nije u srodstvu sa onim Spahom iz Loznice. Mehmed je rodjeni Sarajlija a onaj Loznicanin je nedje iz istocne Bosne,to sam citao na mnogim mjestima, samo isto prezime imaju.

Sto se tice gore navedenih rijeci ko je bio Dzemal Bijedic zaista je nepotrebno komentarisati.
 
Azra, Dragan i Milenko su imena njegove djece. Azra ti je srpsko narodno ime?

Slavene, želiš da kažeš da je Džemal Bijedić bio 66.6% Srbin? :lol:

Pazi kad ti je propao humor. "Samo da napomenem (mada to vecina zna) da je supruga rahmetli Dzemala nasa Rogaticka Razija Bijedić (djevojacki Ferhatbegovic)". Zar ne misliš da je Razija rođ. Ferhatbegović uticala da se žensko dete zove Azra? Ili možda misliš da je Razija uticala da se sinovi zovu Dragan i Milenko?

Narodi (prave nacije) identifikovane su početkom 19. veka, na osnovu jezika, a ovo ostalo je sve politička boranija. Zato nije isto kada se Vojnović, Pančić, Andrić, Kusturica, Selimović izjasne kao Srbi kao kada se Štedimlija, Borojević ili Slaven Letica izjasne kao Hrvati. A da ne pričam da je prvorečeno bilo na osnovu ubeđenja a drugo najčešće na osnovu teške nužde ili, kao u datim primerima, zbog statusnih ambicija. Borojević i ostali srpski oficiri u A-U morali su preći pod rimokatoličku franšizu jer oficirske škole nisu mogli pohađati pripadnici drugih veroispovesti. Analogan je slučaj sa Ivom Andrićem i njegovim školskim dokumentima.
 
Poslednja izmena:
Kad smo kod Džemala Bijedića, zainteresovao sam se malo za slučaj, ima svašta na netu. Obratiti pažnju da se u vreme dok je bio mlad komunista ilegalac svojoj budućoj ženi Raziji (koja mu je bila nadređena u ilegalnoj hijerarhiji) predstavljao kao Vidoje (mada je ona znala njegov pravi identitet, ali mu to nije otkrivala). Što znači da je u to vreme totalno prolazio kao Srbin.
 
Slavene, želiš da kažeš da je Džemal Bijedić bio 66.6% Srbin? :lol:

Pazi kad ti je propao humor. "Samo da napomenem (mada to vecina zna) da je supruga rahmetli Dzemala nasa Rogaticka Razija Bijedić (djevojacki Ferhatbegovic)". Zar ne misliš da je Razija rođ. Ferhatbegović uticala da se žensko děte zove Azra? Ili možda misliš da je Razija uticala da se sinovi zovu Dragan i Milenko?

Narodi (prave nacije) identifikovane su početkom 19. věka, na osnovu jezika, a ovo ostalo je sve politička boranija. Zato nije isto kada se Vojnović, Pančić, Andrić, Kusturica, Selimović izjasne kao Srbi kao kada se Štedimlija, Borojević ili Slaven Letica izjasne kao Hrvati. A da ne pričam da je prvorečeno bilo na osnovu uběđenja a drugo najčešće na osnovu teške nužde ili, kao u datim priměrima, zbog statusnih ambicija. Borojević i ostali srpski oficiri u A-U morali su prěći pod rimokatoličku franšizu jer oficirske škole nisu mogli pohađati pripadnici drugih věroispověsti. Analogan je slučaj sa Ivom Andrićem i njegovim školskim dokumentima.

Samo pitam kada se to Bijedić izjasnio Srbinom. Za Izetbegovića znamo.
 
Slazem se da su teorije zavere stetne za sve nas.
Mehmed Spaho nije u srodstvu sa onim Spahom iz Loznice. Mehmed je rodjeni Sarajlija a onaj Loznicanin je nedje iz istocne Bosne,to sam citao na mnogim mjestima, samo isto prezime imaju.

Ne, on ga zaista zove djedom, ali onda su mu to pravo uskratili i napadali ga što laže, pa se razjasnio - on je unuk Mehmedova brata, a ne direktni potomak. Da, u vrlo su bliskom srodstvu, ali za Sulejmana je Mehmed 'pravi djedo'.
 
Ne, on ga zaista zove djedom, ali onda su mu to pravo uskratili i napadali ga što laže, pa se razjasnio - on je unuk Mehmedova brata, a ne direktni potomak. Da, u vrlo su bliskom srodstvu, ali za Sulejmana je Mehmed 'pravi djedo'.

Ma on moze da ga zove i bratom samo sto se tu malo za'ebo. Tema:


U broju Danas od petka 30. aprila, u veoma čitanoj rubrici Ličnost, Mirjana R. Milenković je napisala da je Sulejman Spaho rođen u Aleksincu, da živi u Loznici, a da mu je „deda Mehmed bio ministar, doktor prava koji je predvodio tada najjaču muslimansku stranku...“

Mehmed Spaho jeste bio ministar saobraćaja u više vlada, predsednik Jugoslovenske muslimanske organizacije (JMO, muslimani nisu imali stranaka) i sa Korošecom je obezbeđivao većinu u Skupštini Jeftiću (JNS) i Stojadinoviću (JRZ). Djeca Mehmedova su Zijo, ugledni advokat, Avdo, svojevremeno sa Zulfikarpašićem osnivač Bošnjačke stranke i Emina, a unuci su mu Mehmed i Kenan, unuka Feriha, svi u Sarajevu i Aida, profesor koledža u SAD. A istina sa Sulejmanom je jednostavna. On je unuk Fehima, Mehmedovog brata.

Iznenađuje (ili ne) da se Sulejman u razgovoru sa M. Milenković lažno predstavlja kao Mehmedov unuk, a iznenađuje (ili ne) da Tomislav Nikolić o njemu govori kao da je zaista reč o Mehmedovom unuku. Autor poznat redakciji

http://www.danas.rs/danasrs/dijalog/sulejman_nije_unuk_mehmeda_spahe.46.html?news_id=189686


Pravi unuk Mehmeda Spahe Kenan Spaho demantovao da je Sulejman iz Loznice unuk Mehmeda Spahe

http://www.bosnahistorija.com/index...d-spahe&catid=36:bosna-od-1918-1992&Itemid=68
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dakle ocito je da redovni gost Loznickih nocnih klubova i prijatelj Loznickih prostitutki voli da laze
 
Poslednja izmena:
Ma on moze da ga zove i bratom samo sto se tu malo za'ebo. Tema:


U broju Danas od petka 30. aprila, u veoma čitanoj rubrici Ličnost, Mirjana R. Milenković je napisala da je Sulejman Spaho rođen u Aleksincu, da živi u Loznici, a da mu je „deda Mehmed bio ministar, doktor prava koji je predvodio tada najjaču muslimansku stranku...“

Mehmed Spaho jeste bio ministar saobraćaja u više vlada, predsednik Jugoslovenske muslimanske organizacije (JMO, muslimani nisu imali stranaka) i sa Korošecom je obezbeđivao većinu u Skupštini Jeftiću (JNS) i Stojadinoviću (JRZ). Djeca Mehmedova su Zijo, ugledni advokat, Avdo, svojevremeno sa Zulfikarpašićem osnivač Bošnjačke stranke i Emina, a unuci su mu Mehmed i Kenan, unuka Feriha, svi u Sarajevu i Aida, profesor koledža u SAD. A istina sa Sulejmanom je jednostavna. On je unuk Fehima, Mehmedovog brata.

Iznenađuje (ili ne) da se Sulejman u razgovoru sa M. Milenković lažno predstavlja kao Mehmedov unuk, a iznenađuje (ili ne) da Tomislav Nikolić o njemu govori kao da je zaista reč o Mehmedovom unuku. Autor poznat redakciji

http://www.danas.rs/danasrs/dijalog/sulejman_nije_unuk_mehmeda_spahe.46.html?news_id=189686


Pravi unuk Mehmeda Spahe Kenan Spaho demantovao da je Sulejman iz Loznice unuk Mehmeda Spahe

http://www.bosnahistorija.com/index...d-spahe&catid=36:bosna-od-1918-1992&Itemid=68
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dakle ocito je da redovni gost Loznickih nocnih klubova i prijatelj Loznickih prostitutki voli da laze

Pa ti si u jednom gore postu rekao da Sulejman Spaho nema nikakve veze sa Mehmedom Spahom i da je iz istočne Bosne, a sad kažeš da je on ipak unuk Mehmedovog brata, biće da i ti voliš malo da... zaobiđeš istinu. z:D
 
Narodi (prave nacije) identifikovane su početkom 19. věka, na osnovu jezika, a ovo ostalo je sve politička boranija. Zato nije isto kada se Vojnović, Pančić, Andrić, Kusturica, Selimović izjasne kao Srbi kao kada se Štedimlija, Borojević ili Slaven Letica izjasne kao Hrvati. A da ne pričam da je prvorečeno bilo na osnovu uběđenja...
o ovome više drugi puta....

..... a drugo najčešće na osnovu teške nužde ili, kao u datim priměrima, zbog statusnih ambicija. Borojević i ostali srpski oficiri u A-U morali su prěći pod rimokatoličku franšizu jer oficirske škole nisu mogli pohađati pripadnici drugih věroispověsti. Analogan je slučaj sa Ivom Andrićem i njegovim školskim dokumentima.

a ovdje za boldano molim neki dokaz.
Ili si opet zaboravio moj doprinos temi "Srbi na Srbe" o događajima iz 1914.g.?
I još jedno: gdje je Borojević za sebe rekao da je katolik (kako ti sugeriraš!).
 
Da li ti vidiš da sam ja to negdje napisao?

Što je čovjek za sebe rekao to je bila njegova stvar, a taman ja mislio što mislio - to nije tema.

Jel imaš ti neki podatak da su A-U časnici mogli biti samo katolici??

u to ne ulazim ,samo tvrdim da je doticni bio srbin ,kako se izjasnjavao je manje bitno ...Kazem to zato sto mi je dobro poznati odakle je i ko su mu pretci .
 
u to ne ulazim ,samo tvrdim da je doticni bio srbin ,kako se izjasnjavao je manje bitno ...Kazem to zato sto mi je dobro poznati odakle je i ko su mu pretci .

I meni je poznato dosta toga o Vojnoj krajini, pa šta?

Činjenica je da iako se izjašnjavao Hrvatom nije bio katolik, dapače.
Molim da netko bar pokuša potkrijepiti Mrkaljevu tezu (o, baš bih to volio vidjeti!).
 
I meni je poznato dosta toga o Vojnoj krajini, pa šta?

Činjenica je da iako se izjašnjavao Hrvatom nije bio katolik, dapače.
Molim da netko bar pokuša potkrijepiti Mrkaljevu tezu (o, baš bih to volio vidjeti!).

pa nista ,kazem covek je srpskog porekla ,ostalo me ne interesuje ....sto se izjasnjavao kao hrvat ,njegova stvar ,iako su mu roditelji srbi.
 
o ovome više drugi puta....



a ovdje za boldano molim neki dokaz.
Ili si opet zaboravio moj doprinos temi "Srbi na Srbe" o događajima iz 1914.g.?
I još jedno: gdje je Borojević za sebe rekao da je katolik (kako ti sugeriraš!).


Па ти немаш ни основа знања о историји... Невероватно је да не знаш да припадници неримокатичке вере нису могли постати официри у АУ.


Чињеница - Прерадовић и Боројевић jeсу били Срби, али такође су, на одређени начин повезани са Хрватима. Али, то их не чини Хрватима, но у крајњем случају хрватским војницима/песницима (што је такође упитно).
Иначе Прерадовићев портрет виси на зиду општинске библиотеке ту код нас, заједно са осталим великанима српске литературе, па и Андрићем.


I meni je poznato dosta toga o Vojnoj krajini, pa šta?

Која ли су то сазнања ?
 
Poslednja izmena:
Па ти немаш ни основа знања о историји... Невероватно је да не знаш да припадници неримокатичке вере нису могли постати официри у АУ.

izvor, članak, dokaz, primjer?...... šta bilo?

i veliš ti meni, ....ja nemam osnovnog znanja o povijesti..


Чињеница - Прерадовић и Боројевић jeсу били Срби, али такође су, на одређени начин повезани са Хрватима. Али, то их не чини Хрватима, но у крајњем случају хрватским војницима/песницима (што је такође упитно).
Иначе Прерадовићев портрет виси на зиду општинске библиотеке ту код нас, заједно са осталим великанима српске литературе, па и Андрићем.




Која ли су то сазнања ?

baš ljepo da si spomenuo Preradovića! šta je i on promjenio vjeru, čim je bio A-U general???

i veliš ti meni..... ja ne znam ništa o povijesti?

čini mi se da sam ja o povijesti više zaboravio nego si ti ikada znao.
 

Back
Top