Ilustracije

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

sanja*

Drevna Kornjača
Poruka
8.704
.. ovaj topic posvećujem .. umeću ilustrovanja ..

.. i za početak .. naravno .. fantastični alan li ..

treebeard.jpg


hhttp://3.***************/-vs-Ntg2mhfA/TwOtJD3BsLI/AAAAAAAAYag/R7Gcut6ssew/s1600/alan%2Blee_faeries_ghillie%2Bdhu_med.jpg

http://2.***************/_Qi8IV_f6X_o/TMzO2CvXGwI/AAAAAAAACKo/4nDpxDr1-qE/s1600/3+Culhwch+alan%2520lee_the%2520mabinogion_culhwch%2520and%2520olwen_02.jpg

.. i džon hou ..

myth_and_magic_the_art_of_john_howe_0.jpg


myth_and_magic_the_art_of_john_howe_1.jpg
 
.. možda je trebalo da krenem s bobom živkovićem ..?

http://4.***************/-MOpnEQ3XdnY/TzMKWdrzwJI/AAAAAAAAOhY/Llt9vV5Ix4E/s1600/BOB+Zivkovic+u+ALEFU+%252819%2529.jpg

imgres


scaled.php


tumblr_m0djt0UPzq1qkglmvo1_500.jpg
 
a meni je ta sa Tomom i malim ejlienima medju omiljenim :lol:


Rafael Alvarez

Fresh Disinformation
acfd1a43a644c93c6b5da29e1acc845e.jpg


Night Witness
8f28ae003ad1cb7d47814587f8947145.jpg


The Golden Age
Editorial piece about our seniors embracing new technologies and social media
9c8c6a46609c5a0e71102aeb99cc7da9.jpg


The Terrible Truth Behind
813f0f62cde6a00c456cdc8ba3442523.jpg


0c16f7aabc1e8bc61cb8c98371e485c5.jpg
 
O ilustracijama, iz perspektive autora:

Pozicija ilustratora je specifična, jer on ne dela sam - njegov rad nužno podrazumeva interakciju s autorom dela koje ilustruje.
Ilustrator, shodno tome, mora da bude sposoban da oseti pisca i da razume i ispravno doživi delo.
Sem toga, za razumevanje dela nije dovoljno samo biti dovoljno pametan, nego često i poznavati kontekst, razumeti analogije s drugim delima, isl.
Dakle, on, pored likovnog talenta, mora da bude empatičan, inteligentan, senzibilan i široke opšte kulture.

Postoje četiri kategorije ilustratora:
- odličan ilustrator
- dobar ilustrator
- loš ilustrator
- ono-što-ne-bi-smelo-da-se-nazove-ilustratorom-a-ipak-vam-ga-dodele-da-vam-bude-ilustrator

Idem od poslednje kategorije.

Pošaljete tekst ilustratoru, i kad dobijete ilustraciju - shvatite da manijak ili nije pročitao tekst, ili ga je čitao tehnikom ofrlje, ili nije bio sposoban da ga razume.
Ukažete manijaku na to da ilustracija nema apsolutno nikakve veze s napisanim tekstom (tipa: u tekstu se govori o načinu na koji pčele grade saće, a ilustracija pokazuje mrava koji vrluda kroz travu. Ovo nije parodija, takve su mi se stvari dešavale. To jest, dešavaju se redovno, avaj) i dobijete odgovor tipa "ja sam ilustrator, moram da imam kreativnu slobodu".
Kahm. Na ovaj se način ne iskazuje nikakva kreativna sloboda, nego nesposobnost da se posao uradi kako treba.
Idemo dalje.

Loš ilustrator je onaj koji tekst razume, ali ne oseća autora, te ne uspeva da uklopi svoje i autorovo viđenje.
Tolkin je imao problema s ilustratorima za Hobita - masu ih je odbio jer im je falio upravo taj faktor odgovarajućeg senzibiliteta.
Postoji jedno izdanje Hobita ovde kod nas (zaboravih čije :p ) gde na marginama stoje razne ilustracije sa svojim povestima - koju je autor prihvatio, koju je odbio i zbog čega, isl.

Dobar ilustrator je onaj koji poseduje sve gorenavedene osobine - kada autor vidi ilustraciju dobrog ilustratora, oseti zadovoljstvo i pomisli "e, da, baš sam to tako zamišljao!"

Odličan autor pored navedenih osobina poseduje i klicu genijalnosti koja se manifestuje kroz originalnost rešenja.
Odličnog ilustratora, naime, precizna i detaljna uputstva autora ne sprečavaju da da mašti na volju i iskaže kreativnost.
Kada autor vidi ilustraciju odličnog ilustratora, sav zatreperi od oduševljenja i pomisli "majkumu! Kako se samo ovoga dosetio! Gle, kako mi to nije palo na pamet!"

:)

Eto, toliko za uvod u priču o ilustracijama.
Možemo kasnije da dajemo i razmatramo neke primere teksta i ilustracije - jer se ilustracija ne može posmatrati odvojeno od onoga što ilustruje :)
 
Poslednja izmena:
Možeš li navesti za šta su rađene te ilustracije?

(verujem da su sjajne i u odnosu tekst-ilustracija, ali čisto da taj odnos bude jasan, jer bez njega ilustracija nije ilustracija)
 
11206041_10206726906150491_8914030428777394701_n.jpg


Ova je moja :)

Stavljajte i vi svoje, ako imate :)

- - - - - - - - - -

Mada, naglašavam još jednom - bilo bi lepo da se uz ilustraciju priloži i tekst, jer se kvalitet ilustracije velikim delom gleda u odnosu na tekst koji je ilustrovan.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top