Ili (obrišite, ič me briga)

Upravo je ispratila Rory-ja u školu. Shannon je jutros rano odvela blizance na kopno kod doktora. Blizaci su sve bolesti dobijali u paketu, onako nežni i slatki; za razliku od Rory-ja koji nije bio ozbiljnije bolestan ni jednom za tri godine, i obično delovao kao da će izrasti u dripca koji konjima čupa repove. Već je dva dana zanovetao da mu napravi gibanicu; jelo koje je obožavao kao da se radi o kakvom sablažnjivo skupom specijalitetu za retke gastronome. Bila je već debelo u poslu, kad je Hamish viknuo odole iz puba:
-Imaš posetu!..
Ona mahinalno baci pogled na stari sat na zidu. Poseta? Nijednom otkad je došla na ostrvo, nije imala posetu. Ovde je bilo malo devojaka njenih godina, a ni one kojih je bilo, nisu se s njom posećivale. Ma koliko se ona možda mogla praviti nevešta, ali najbolje što bi se uopšte reklo o odnosu ostrvljanja spram strankinje u njihovom gradu, jeste to da je velikodušno tolerišu. Da je iole ovisila o tuđem mišljenju ili naklonosti, pobegla bi sevajući petama sat vremena po dolasku. Međutim, nju to zaista nikad nije zanimalo.

Bespomoćno je pogledala nered po stolu, kao i svoje ruke. Hamish je iz nekog idiotskog razloga zvučao zvanično. Ko bi, za ime celog prokletog sveta, dolazio njoj u posetu, u ovo doba dana? Međutim, nije imala vremena da se pita. Stepenice su škripale, kao da dolazi više od jednog čoveka, ili je taj čovek neuobičajeno težak; i ona se skoro poplaši. Zurila je u vrata i nesvesno udahnula vazduh kad jedna ogromna senka ispuni dovratak i Angus McIntosh uđe u kuhinju.

Jako svetlo sa stropa rasteralo je bolećive senke jutra po ćoškovima, i ona ga po prvi put u životu uspe jasno i dobro videti. Nikad joj pre nije bio bliže. Uvek ga je viđala iz daljine, s leđa; a čak ni juče, kad mu je otišla na prag, nije ga razabrala pravo jer je stajao u senci. Međutim, skoro je zažalila za preimućstvom svog neznanja.

Uvek je imala utisak o njemu kao o velikom, uvrnutom neotesancu, iako je znala, iz razgovora, da su McIntoshi na ovom ostrvu aristokratija. Nekada je celo ostrvo bilo njihovo. Nekada je klan McIntosha držao ne samo ostrvo, već i golemu zemlju na kopnu. Onda ih je zadesilo par zlosrećnih generacija, i danas im nije preostalo ništa osim kuće na litici. Ali usprkos tome, činilo se da plava krv uvek nekako pronađe načina. Možda više nije imao zemlju i bogatstvo svojih predaka, međutim Angusu McIntoshu to nije ni trebalo. On je bio živa legenda u celoj prostranoj zemlji Škotskoj. Čak je i ona, došavši na ostrvo, pročitala nekoliko njegovih knjiga. Otkad je u Britaniji, tu i tamo je natrčavala na ime Angusa McIntosha, i svakako je znala za njega po čuvenju i listama bestselera. Međutim, zainteresovala se tek kad joj je Shannon natuknula najveću (i jedinu, ako ćemo pošteno) znamenitost svog rodnog ostrva pred polazak u Škotsku. Rekla je nešto u stilu: da li sam ti pominjala da sam išla u školu s Angusom McIntoshem? On još živi na ostrvu. Ona je pomislila: opa! Imaću čuvenog pisca u komšiluku! Više iz sprdnje nego zbog bilo čega drugog, uzela je neke njegove knjige koje su joj bleštale u lice u lokalnoj prodavnici. Pročitala ih je u dahu, za par noći.
Taj je čovek znao svoj posao, i bio majstor u njemu.

Svakako je mogao dozvoliti sebi da bude bahato, arogantno kopile. Samouvereni gard s kojim je sad pred njom stajao, uistinu je značio da se neki ljudi rađaju pod srećnom zvezdom. Bio je poslednji u nizu od sedam ili osam vekova plavokrvnih dripaca koji su drmali i tresli ovi delom Škotske, a uz to je imao i svog ličnog talenta; tek toliko da mu niko pod nebom ne može prebaciti kako je - samo McIntosh. Nekim ljudima, znala je, predstavlja ogroman teret to što su im preci osnivači domovine i što je mizerno malo toga preostalo da se uradi ne bi li iole opravdali prezime koje nose. Drugi, pak, uspeju sopstvenim trudom; ali ih mori nedostojno poreklo pri, s uspehom neizbežnim, kontaktom s kraljevima. Angusa McIntosha nije mučilo ništa pod nebom. On je imao sve.

Smatrala bi njegovu legendarnu ekscentričnost punim njegovim pravom, samo da se nije zamerio njoj, lično. Shannon je rekla: svi su McIntosi uvrnuti, to je oduvek tako. Niko se na ostrvu nije zamarao čuđenjem što Angus McIntos živi osamljen u kući na litici, s ćerkom jedinicom, ne kontaktira ni sa kim i ne dozvoljava da iko kontaktira s njim. Pa šta? Njegovi su preci radili još stotinu puta gore stvari, i, svakako, sa stotinu puta gorim posledicama po ostrvo i ljude koji na njemu žive. Čak je i ona, iz zemlje u kojoj je plemstvo stučeno u prah pre neizbrojivo mnogo godina, znala kako je aristokratiji prirođena uvrnutost. Zato se i kaže da im je krv plava. Jer je to nešto drugo.

Posmatrala je Angusa McIntosha u kuhinji McGonagallovih, i svakako razumevala da je on nešto drugo. Bila je u stanju ispoštovati njegovo čudaštvo, izolaciju, aroganciju... Ne slažući se, ali dozvoljavajući da je to njegovo prokleto pravo, mogla je ispoštovati što i svoju kćer drži podalje od sveta. Ali nikako nije bila u stanju zanemariti način na koji se poneo prema njoj. Uopšte nije imala sluha za kopilad koja smatra da je bezobrazluk jedino čega su svi na svetu uopšte dostojni.

Na kraju krajeva, čovek uvek primi lično.

Neugodno svesna svojih ruku ubrljanih brašnom, oholo je digla bradu pred njim i rekla:

-Da?

Nije se potrudila ni da ga pozdravi. Uostalom, i on je ćutao kao zaliven, kao da je ona došla u njegovu kuhinju. Bio je toliko visok da je odmah znala da nikad nije videla nikoga ni približno njegove visine; neverovatno velik i snažan muškarac, kao Zevs na Olimpu. Gotovo ga je mogla zamisliti kako u ruci steže munju. Širina njegovih ramena, linija nogu; sve je to bilo kao izvajano u slavu kakvom božanstvu. Pretpostavila je da bi mu, svučenom, ljudi (žene?) podigli oltar i prinosili žrtve; ali tu je misao smesta, uz psovku, oterala iz glave. Onda joj je pažnju zaokupila neobično poznata boja i izgled njegove divlje kose pale na ramena; i trebalo joj je par trenutaka pre nego je shvatila da istu takvu kosu ima i njegova ćerka. Bila je crvena i zlatna kao požar, i isto tako gusta i kvalitetna. Na ostrvu je, naravno, bilo riđokosih ljudi - ako igde, ovde ih je moralo biti - međutim, ona još nijednom nije pomislila: ovako sam zamišljala autentičnog Škota.
Ako je to bilo merilo ičega, onda je Angus McIntosh bio najautentičniji Škot u istoriji tog izraza.

On pogleda u nju onim Moraginim najplavljim plavim očima na svetu; a imao je neočekivano zgodnu riđezlatnu bradu, nije mogla da ne primeti; i reče:

-Dobro jutro, miss. Nadam se da vam ne smetam.

Tatjana trepne poput guščice, i sva njena oholost poče da se osipa kao malo peska na vetru. Nikad se nije mogla rogušiti na ljude koji se ponašaju primereno.

Taj je čovek bio izuzetno grub s njom koliko juče, međutim, sad joj se obraćao uljudno, i, svakako, kulturnije nego ijedan čovek kojeg je srela u zadnjih godinu dve dana. Naglasak kojim su ovi ljudi govorili, njenom je uhu često bio sasvim nerazumljiv, kao da uopšte ne govore engleski; međutim, on je pričao potpuno normalno, i, svakako, koristio prave reči. Bila je ljuta, ne više na njega koliko na sebe, što naseda na takve smicalice; ali nije si umela pomoći. Odjednom je postala oštro i neprijatno svesna svoje, za ovo mesto, uvrnute odeće: kratke suknje na debele čarape i visoke cipele na vezivanje; svog malog crnog džempera i svojih perli; i svojih noktiju obojanih u crno. Jutros je, žureći, pokupila masu svoje kose u otprilike izvesnu punđu, mada nije bilo šnala koje su dugo uspevale držati njenu kosu, i upravo je postala svesna kako je mnogo od tog poispadalo. Hitrim je pokretom smakla pramen s obraza, shvativši šta čini tek kad je već uradila - ruke su joj bile bele od brašna. Njemu preko lica pređe neobičan izraz, kao da će se nasmijati, i ona utučeno shvati da se verovatno umazala.

Krasno. Sad će još pričati s njim i musava.

Panično grabeći sve poraspadale delove svog dostojanstva, oholo je odgovorila:

-Ne, u redu je. Da li ste nešto trebali, gospodine McIntosh?

-Da se ispričam, svakako.

Ona se zgrozi nad njegovim rečima. Imala je neočekivan dojam da je u pitanju neka psina, da je zavitlava. Znala je da je ovo što doživljava verovatno presedan u gradu. Angus McIntosh u životu nije ušao u Hamishev pub ili u bilo čiju kuću u krugu od dvesta milja uopšte. Ideja da će doći odskorašnjoj strankinji iz istočne Evrope bila je upravo jeres. On se nije ispričavao ljudima s kojima njegova porodica živi vekovima i koje, verovatno, zna poimence.
Kakvu glupost izvodi?

Naterala se da kaže:
-Oh?
Onda joj proradi kućno vaspitanje. Možda je taj čovek bio bezobrazno kopile, šta god da mu je sad; ali ona je znala red. Rekla je:
-Sedite, molim vas. Želite li čaj? Kafu?

On je nekoliko trenutaka oklevao. Neobičnim ju je, hitrim pogledom celu obuhvatio; tako da je imala dojam da je tim jednim pogledom zapazio svaki, i najmanji, detalj na njoj; i svakako ga zapamtio. U isto vreme to nije bio mnogo lep pogled. Tako su poznavaoci gledali rasna grla. Ona se ponovo smrači; ali onda on zaustavi oči na njenim, i odjednom se tako lepo nasmeši da joj to istera dah ispod rebara. Nije volela kad se smeh nije doticao čovekovih očiju. Kako se on nasmešio; ceo onaj nadmeni, oholi gard za tren spade, i oči mu omekšaju, postanu, za ne poverovati, ali još plavlje... Imao je savršene zube, osmeh za bilborde.

Rekao je:

-Ne, hvala. Mrsko mi je što vam smetam ovako rano ujutro. Ali obećao sam Morag da ću doći da vam se ispričam.

Ona pomisli: a, obećao si Morag... To je već imalo smisla u posvemašnjoj pomrčini. Ono je slatko dete videlo kakav mu je otac skot. Iz mračne satisfakcije trgnuše je njegove reči:

-Svakako bi bili veom ljubazni ako bi prihvatili moje izvinjenje. Moje jučerašnje ponašanje bez svake je sumnje bilo ružno i neotesano. Ali izuzetno sam slab na svoju ćerku, miss. Postajem ishitren kad je vidim u suzama.

Ona je i dalje ćutala. On reče:

-Da li biste privatili moje izvinjenje, miss?

I onda se ponovo nasmeši tako da njoj klecnuše kolena.

Pomislila je kako on, sasvim sigurno, zna kakav dojam na ljude, a pogotovo žene; ima taj osmeh. Svako ko se tako smeši savršeno je dobro upoznat šta se tim osmehom može.
Znala je to, i svejedno nije uspela odoleti.

Rekla je, skoro kroz zube, ali je svejedno rekla:
-U redu je, gospodine.
Ali se ni uz najbolju volju nije mogla naterati na iole uljudniju reakciju. Jedva nešto blaže, dodala je:
-Je li Morag dobro?
-Oh, da. To je bila samo obična posekotina.
-Drago mi je.

Činilo se da više nemaju šta reći jedno drugom.
Zaista, odmah po njenim rečima, on nanovo poprimi onaj strašni gard posvemašnje oholosti. Učinilo joj se da je izrastao za još nekoliko palčeva kad se prestao smešiti. Bez pozdrava, klimnuo je glavom, okrenuo se i izašao.

Ona osta stajati i gledati za njim; i iako je čula kako grmi stepeništem nadole; opet se nekoliko puta uzastopce pitala je li sve sanjala.
 
6. (?)

Shannon ju je pozvala s vrata.
-Dođi da popiješ čaj, draga!
Ona vikne:
-Evo, samo da se nešto objasnim s Rory-jem.
Shannon prevrne očima i ode. Tatjana pogleda u dečaka koji je sedeo naduren u svojoj pidžami s Harry-jem Potterom na metli. Kao gavranovo krilo crna kosa pala mu je preko lica na isti način na koji je padala njegovom ocu. Ali Rory McGonagall je samo likom podsećao na svog veselog, srdačnog oca-šereta. Upravo se durio onako kako Hamishu, verovatno, za života nije palo na pamet; streljajući pogledom razmaženog princa kojem se upravo reklo ne. Ona uzdahne.
-Hoću da bueš u krevetu pre nego izbrojim do tri, Rory McGonagall.
On se obrecne:
-Neću. Neću da idem u krevet pre nego mi čitaš. Uvek mi čitaš pre spavanja.
-Sad nemam vremena. Uostalom, postaješ malo prestar za priče za laku noć, zar ne?
-Nisam prestar. Hoću da mi čitaš.
-Nisam te pitala šta hoćeš. Lezi da te mogu pokriti.
On je lukavo pogleda.
-Ti zapravo ne bi smela raditi u pubu. Tata nema dozvolu da drži strane radnike.
-Idi pa ga prijavi u policiju. Ali tek ujutro.
-To je istina! Čuo sam Seana McNeila kad je...
-Oh, Sean McNeil! Možeš i njega da povedeš kao svedoka. Ali tako mi boga, prethodnop ćeš spavati pa makar te ja vezala za krevet.
Ona neopozivim pokretom zadiže pokrivač i kako on osta nepomično sedeti, s tvrdoglavim inatom, podvikne:
-Smesta!
Dečak se mrovoljno uspentra u krevet. Kad ga je pokrila i krenula da ga poljubi, okrenuo je glavu rekavši besno:
-Ne ljubi me. Više te ne volim.
Ona veselo reče:
-Oh, u redu. Idem da kažem mami da ću odsad biti Seamusova i Connorova miss, a tebi nek nađu jednu finu škotsku gospođu od pedeset godina, sa sedom kosom i prutom.
Dečak se vidno zgrozi. On je smatrao da bi svim ljudima sede kose trebalo zakonom zabraniti da se približavaju deci na manje od pet metara. Hrabro je ćutao sve dok nije došla do praga, a onda, očigledno više ne izdržavši, bojažljivo i više nimalo durljivo, reče:
-Ti nećeš ići kod mame, zar ne, Tanja? Neću nikakvu babu umesto tebe. Nek Seamus i Connor nađu svoju miss. Nećeš ići kod mame? Jel da da nećeš, Tanja?
Ona se nasmije.
-Ali naravno da neću, budalice. Ja sam tvoja miss. Spavaj sad.
Ugasila je svetlo, i dok je zatvarala vrata čula je kako je s olakšanjem odahnuo.

Ušla je u kuhinju i Shannon je upita:
-Pa? Trebam li da dam oglas za novu dadilju?
-Samo preko Rory-ja mrtvog. Ti kao da neprestano zaboravljaš da me tvoj sin voli, Shannon. Juče mi je zabranio da se udajem narednih deset godina.
-Zašto?
-Da bi me oženio on, naravno. Kakvo mi pitanje postavljaš?
-Neću nikakve snahe iz Istočne Evrope.
-Možeš da nastaviš da nećeš. Ionako tu tebe niko ništa ne pita.
-Pomoć! Okrenula si rođenog sina protiv mene!
-O tom si trebala ranije misliti.
Nasmijale su se. Tatjana je žurno ispijala svoj čaj. Odole iz puba čula se galama i smeh. Pitala je:
-Puno je, je li?
Shannon uzdahne.
-Kao čep. Kako se približi zima, niko ne radi ništa drugo osim što greje klupu u pubu.
-Ah, šta i da rade.
-Možda da idu i spašavaju decu po stazama oko grada?
Tatjana podiže pogled. Shannon i Hamish su bili tolerantni u vezi pušenja u kući, dokle god je svoj porok upražnjavala kad nema dece u sobi; ali ona se svejedno retko koristila tom povlasticom. Obično bi zapalila cigaretu uz jutarnju kafu - nešto što ni još pet puta po pet godina u Engleskoj ne bi uspelo iskoreniti - negde napolju na svojim osamljeničkim šetnjama kad je imala slobodno, i naveče pre spavanja. Sad je upravo povukla prvi dim i pošla da odloži upaljač, kad je Shannoine reči zaustaviše u pola pokreta. Zainteresovano je podigla pogled na nju. Mladoj je ženi lice bilo savršeno mirno, i glas nedužan; ali bilo je obesnog svetlucanja u njenim očima koje ju je sasvim razotkrivalo.
Ona povuče još jedan dim, a onda upita:
-Šta ti sad pa to znači, Shannon McGonagall?
-Oh, ništa. Čujem da si imala posetu jutros.
-Može li na ovom ostrvu čovek primiti posetu a da ta vest ne optrči grad u roku od pola sata?
Shannon odmahne glavom.
-Ne može. Ali ne postavljaš tu svar kako bi trebala. Poseta Angusa McIntosha? Draga moja, to nije vest, to je senzacija. Ne sećam se da je Angus McIntosh za života ušao u nečiju kuću na ovom ostrvu.
-Lepo. Sad možete okačiti emajliranu ploču nad ulazom u pub, sa sve datumom. A ako me dobro platiš, svojeručno ću je potpisati.
-Ne glupiraj se!
-Ti se ne glupiraj, do vraga. Šta je značila ona aluzija o spašavanju dece?
Shannon opet poprimi nevin izraz.
-Svako ima slabu tačku, zar ne? Nisi sastavila dugo na ostrvu, a već si prokljuvila koja je njegova. Ti si jedna lukava mala...
-Da te slabije poznajem, Shannon McGonagall, zaklela bih se da si kvarna do srži u kostima. Želiš li reći da imam nekakav plan na pameti? Upozoravam te da ne volim ni šale na taj račun.
Shannon prasne u smeh.
-Pazi samo kako se vređa. Koji ti je vrag, Tatjana? Zezam te.
Ona mrzovoljno odgovori:
-Ne treba ti ovoliko vremena na ostrvu da bi shvatio kako je slaba tačka Angusa McIntosha njegova ćerka.
-Ali koji ti je đavo, pobogu? To je bila samo idiotska provokacija. Ni u ludilu mi ne bi palo na um da bi se ti služila takvim gadostima.
-Niti bi one imale svrhe. Da li je Angus McIntosh osoba koja naseda na gluposti?
-Ne, nikako. On ne naseda ni na šta, kad smo već kod... Ali, s druge strane, ti imaš obilje sopstvenih prednosti.
-O čemu pričaš?
-Ne blesavi se, Tatjana. Možeš reći šta god želiš o Angusu McIntoshu, ali svakako ne i to da je slep.
Tatjana se veselo nasmije.
-Ma čuješ li se uopšte? Govoriš o Angusu McIntoshu.
-Koji je došao pod moj krov prvi put za trideset i pet godina da se ispriča istočnoevropskoj imigrantkinji-dadilji.
Ona se ugrize za jezik.
-Priznajem da ta priča uopšte ne drži vodu. Šta misliš da mu je na pameti?
Shannon bezobrazno otpovrne:
-Ne znam baš na pameti, ali...
-Oh, bože. Da li London uopšte nije uticao na tebe, Shannon McGonagall? Prava si zatucana provincijalka s umom prljavijim od slivnika. Da li je t.ucanje u pozadini svega što ljudi uopšte rade?
-Uglavnom. Pokušavam ti reći da ne verujem da bi Angus McIntosh došao da se izvinjava da imaš pedeset godina i dvaput toliko kilograma. Doček koji ti je upriličio samo je bleda senka dobrodošlice koju su ljudi u ovom gradu od njega navikli dobijati. On je bezobrazniji nego da je izmislio taj izraz. Pala bih mrtva kad bi se Angus McIntosh ispričao meni, naprimer.
-Zašto pravite toliku famu oko njega?
-Oh, vidim da su već na delu određene...
-Prekini.
-Ne, već ti prekini, bezobraznice. Ja poznajem Angusa McIntosha ceo život, još otkako smo bili deca. Ako ja kažem da je neverovatno to što je danas učinio, onda mi možeš na reč verovati.
-Znam da je neverovatno, do vraga. I sama sam bila zapanjena. Godinama sam imigrant u ovoj zemlji i doživela sam sve i svašta... Ali ne pamtim da me je iko otkačio kao on, juče. Nisam stekla utisak o njemu kao o čoveku koji ide okolo i ispričava se, u pravu si. Međutim, opet je to učinio.
Slegla je ramenima.
-Ko bi ga znao? Rekao je da ga je Morag naterala.
-Prazne priče!
-Otkud znaš? On jeste slab na svoju ćerku.
-Ali joj nikada ne bi povlađivao u tome.
-Možda i ne bi...
Onda je odmahnula glavom i ugasila cigaretu.
-Kako god, to je završena priča. Idem dole.
-Jesi li sigurna?
Ona se isceri.
-Da idem dole? Sasvim.
-Da je to završena priča?
Shannon se klackala na stolici s pakosnim ruganjem na licu.
-Šta da kažem Rory-ju ako ne budeš čekala narednih deset godina, Tatjana?
-Oh, nosi se do sto đavola. Inače ću uzeti tvog sina za ruku i otići u policiju da vas prijavim kako držite nelegalne radnike imigrante. On gori od želje da svedoči u to ime.
-Hvala ti što me zamenjuješ, draga. Još koju godinu i dobićeš povišicu!
-Reče Škot i osta živ.
Dok je zatvarala vrata, začu kako preko kuhinje hitnut upaljač udara o zid, i Shannoin sočan komentar.
 
Inače, nakon razmišljanja o @Soradze i njenim rečima, odlučila sam da se držim svoje prvobitne namere, a to je da više ne pišem. Ne osećam se prijatno dolaziti ovamo.

Hvala vam svima na podršci i odvojenom vremenu. Sve što dalje budem pisala, odsad će biti ovde.

kazivanja

Polako, molim!
Ovo mi deluje kao da sam ja oterala odavde našu Susan!
Ako sam u nešto uverena, to je da sam je pozvala da ostane sa nama ovde, na Krstarici, na blogu.
Možda je protumačila u lošoj konotaciji šalu "Ostani di si da si, kad ni za di si nisi", za koju sam baš naglasila da se odnosi na sve nas koji smo ovde i da smo svi pod istom parolom ovde...
Takođe vas molim da sve što bi ste pitali o meni i o napisanom - pitate mene - javno...
Želim da kažem da lično samopoštovanje ne bih izgubila tako olako kako mi cela ova ujdurma govori...Ako me neko ne shvata, neka me pita!
Poštovanje Susan i svima...
 
Polako, molim!
Ovo mi deluje kao da sam ja oterala odavde našu Susan!
Ako sam u nešto uverena, to je da sam je pozvala da ostane sa nama ovde, na Krstarici, na blogu.
Možda je protumačila u lošoj konotaciji šalu "Ostani di si da si, kad ni za di si nisi", za koju sam baš naglasila da se odnosi na sve nas koji smo ovde i da smo svi pod istom parolom ovde...
Takođe vas molim da sve što bi ste pitali o meni i o napisanom - pitate mene - javno...
Želim da kažem da lično samopoštovanje ne bih izgubila tako olako kako mi cela ova ujdurma govori...Ako me neko ne shvata, neka me pita!
Poštovanje Susan i svima...

Ja verujem da je shvatila da ne želi ili ne može da menja sebe.
Mislim da ako se neko tako loše oseća ovde, treba poštovati njegovu odluku.

I ne mislim da si je ti oterala niti išta što si napisala.

Iako bi volela da je ovde i da piše i da je i dalje gnjavimo našim nestrpljenjem, ipak potpuno razumem kako se oseća.

Volela bi da nastavi da piše, spokojnija nego što je bila, a ko želi da pročita naći će. 😊
 
Ja verujem da je shvatila da ne želi ili ne može da menja sebe.
Mislim da ako se neko tako loše oseća ovde, treba poštovati njegovu odluku.

I ne mislim da si je ti oterala niti išta što si napisala.

Iako bi volela da je ovde i da piše i da je i dalje gnjavimo našim nestrpljenjem, ipak potpuno razumem kako se oseća.

Volela bi da nastavi da piše, spokojnija nego što je bila, a ko želi da pročita naći će. 😊
Hvala, Nataly, utešno zvuči tvoj komentar...
:vzagrljaj: :heart2:🌺🌺🌺
 
Како волем кад после изузетно напорног дана,
седнем уз туркиш чај, лагани блуз и читам овако добро штиво :heart2:
Хвала ти што пишеш за нас и немењај се ни због кога :zaljubljena:


пс
неким чудним лавиринтима а помоћу урока, наћићу пут до твојих нових Сновиђења :zaljubljena:
 
@Soradze, nije bila nikakva uvreda s tvoje strane, jednostavno sam razmislila o svemu što si napisala, i zaključila kako sam pojela gov.no vrativši se ponovo da pišem. Osim toga, cela ta ujdurma od pre nedelju dana jako me je iznervirala, a ja ionako imam problem sa svojim mentalnim mirom (ili nedostatkom istog). Počeli su se pojavljivati neki ljudi kojima sam otvoreno rekla da ne želim nikakv kontakt s njima, i uz sve ostalo što se desilo, to je nekako prevaglo nad ostalima koji su me hvalili. Negativna energija je ono što me je oteralo, a, kao što rekoh, razmislila sam i o tome što si rekla (izvini ako sam tvoje reči pogrešno protumačila) da govorim kako ću prestati da pišem samo zato što znam da će mi ljudi početi govoriti da ostanem.
Mada mi to ni jednog trenutka nije bilo svesno na pameti, počela sam se pitati je li bilo nesvesno. A, ako jeste, onda samo sviram onoj stvari, ko dete koje ima tantrum u prodavnici jer hoće da mu se kupi kinder jaje a roditelji odbijaju. Ideja o tome veoma me je posramila.

Zbrojivši sve to skupa, anskioznost, otrovnu atmosferu koja vlada na forumu uopšte, zaključila sam da ne, hvala.

Tebi apsolutno ništa ne zameram, štaviše. Zapravo, hvala ti. :)

Ja ću, naravno, nastaviti da pišem:

kazivanja

svi nastavci započetog, a i ubuduće, sad su tamo


I, koga god uopšte zanima. Hvala :)
.
 
Poslednja izmena:
@Soradze, nije bila nikakva uvreda s tvoje strane, jednostavno sam razmislila o svemu što si napisala, i zaključila kako sam pojela gov.no vrativši se ponovo da pišem. Osim toga, cela ta ujdurma od pre nedelju dana jako me je iznervirala, a ja ionako imam problem sa svojim mentalnim mirom (ili nedostatkom istog). Počeli su se pojavljivati neki ljudi kojima sam otvoreno rekla da ne želim nikakv kontakt s njima, i uz sve ostalo što se desilo, to je nekako prevaglo nad ostalima koji su me hvalili. Negativna energija je ono što me je oteralo, a, kao što rekoh, razmislila sam i o tome što si rekla (izvini ako sam tvoje reči pogrešno protumačila) da govorim kako ću prestati da pišem samo zato što znam da će mi ljudi početi govoriti da ostanem.
Mada mi to ni jednog trenutka nije bilo svesno na pameti, počela sam se pitati je li bilo nesvesno. A, ako jeste, onda samo sviram onoj stvari, ko dete koje ima tantrum u prodavnici jer hoće da mu se kupi kinder jaje a roditelji odbijaju. Ideja o tome veoma me je posramila.

Zbrojivši sve to skupa, anskioznost, otrovnu atmosferu koja vlada na forumu uopšte, zaključila sam da ne, hvala.

Tebi apsolutno ništa ne zameram, štaviše. Zapravo, hvala ti. :)

Ja ću, naravno, nastaviti da pišem:

kazivanja

svi nastavci započetog, a i ubuduće, sad su tamo

Draga, odgovoriću ti na e-mail...
dahće mi sotona za vratom
znaš kome da pošalješ mail...
ništa mi ne piši javno, ni na pp
 

Back
Top