NUSKMP
Zainteresovan član
- Poruka
- 474
IGRE SA KOCKICAMA
Kockice su,kao rekvizit za igru,poznate još od davnina.Pominju se u drevnim civilizacijama Kine,Indije,Egipta,Grčke,Rima.Upravo od njih i potiče reč „Kocka“,ili „Kockanje“, u smislu poroka.Jedan trenutak (Bacanje Kockice),može doneti,ili odneti čitavo bogatstvo.Upravo se za Kockice i Rulet vezuju ljudi,skloni bolesnom hazardu.Ipak, mnogobrojne nehazardne intelektualne igre,danas su dovele do toga,da se Kockice mogu legalno kupiti bilo gde,pa čak i u prodavnici dečijih igračaka.
„Kockice za Igru“ su u stvari kocke,sa malo zaobljenim rogljevima i posebno obeleženim stranama.Njihove brojne vrednosti su postavljene tako,da naspramne strane uvek daju zbir 7.Brojevi nisu ispisani ciframa,već tačkicama,koje se nazivaju „Oke“ (Oči,Okice).
U mnogim istorijskim Epovima,opisuje se propadanje pojedinih likova,koji upražnjavaju Igre sa Kockicama.One su danas nezaobilazni rekvizit u Kazinima i Klubovima za Igru,a pošto se oko njih često okreće i velika suma novca,skoro uvek privuku uz sebe određeni broj prevaranata i nepoštenih ljudi.Tako su se i pojavile „neispravne“ („rađene“) Kockice,koje u sebi imaju olovnu kuglicu,malo pomerenu iz težišta.Zbog toga,one statistički padaju više puta na jednu stranu,a igrači koji znaju,obilato to i koriste.Izrađene su i „magnetne“ Kockice,koje su se koristile u pojedinim Kazinima.Ipak,kao savršenstvo obmane,smatraju se „Kockice sa Živom“.U njihovom telu postoje sitni kanali.Igrač koji baca,jedno vreme ih zadrži u položaju,koji želi da one zauzmu posle bacanja.Taj trenutak je dovoljan,da se živa slije niz kanale,pomeri težište,a zatim pri bacanju,one uglavnom padnu na željenu stranu.Čak i u iskopinama grobnica Starog Egipta, pronađene su „rađene“ Kockice,koje su očigledno služile za prevaru.
Jedino takve Kockice je i moguće „naučiti“ bacati.Rezultat bacanja ispravnih Kockica je uvek plod čiste sreće,ali se ipak radi preventive,koristi i „Čaša“ iz koje se baca.
„Kockice“ su kroz Istoriju prolazile kroz mnogobrojne zabrane.Još u III Veku do Nove Ere,u Starom Rimu su bile zabranjene samo igre sa Kockicama.Pri tome treba imati na umu,da su istovremeno bile dozvoljene,čak i „Gladijatorske Igre“.Od XII-og Veka,širom Evrope se vodi intenzivna borba protiv Igara sa Kockicama.Od daleke 1396-e godine,ne samo da su zabranjene Igre sa Kockicama,već i njihova proizvodnja i prodaja.
Hrišćanstvo i Crkva je uvek imala posebno kritički osvrt na Kockice za Igru,jer su se po Bibliji,sa njima zabavljali vojnici (čuvari) ispod raspeća Isusa Hrista.
Ipak,ništa nije uspelo da spreči razvoj ogromnog broja igara sa njima,jer je svaka zabrana,istovremeno i svojevrstan izazov.
IGRE SA JEDNOM KOCKICOM
S v i nj a
U ovoj igri može učestvovati više igrača.Pre početka partije,svako baca po jednom,a onaj sa najmanjom bačenom vrednošću,igra prvi.Dalje se potezi odvijaju,redom u desnu stranu, u suprotnom smeru kretanja skazaljke na časovniku.Svaki igrač ima svoju kolonu,u koju mu se upisuje rezultat.Prvi igrač ima kolosalnu prednost,pa je poželjno igrati onoliko partija,da se svakome ova privilegija omogući podjednak broj puta.
Igrač baca Kockicu i očitava razultat bacanja (gornja vrednost Kocke).Zatim ako želi,baca još jednom,pa novi rezultat sabira sa predhodnim.Igrač može bacati, koliko god želi puta za redom,ali ako padne „Jedinica“,dotadašnji zbir u toj seriji mu se poništava,a potez prelazi sledećem desnom igraču.
Svako sam odlučuje,kada će prekinuti sa bacanjem.Tada mu se u kolonu upisuje dotadašnji zbir bacanja.U slučaju pojave „Jedinice“,igrač za tu seriju bacanja prolazi bez rezultata,ali njegov skor na papiru iz predhodnih poteza ostaje.U ovoj igri,jednom upisani bodovi,ne mogu se nikao izgubiti.
Kada neko od igrači ostvari 100 bodova ili više,igra se tog trenutka prekida,a on postaje pobednik.
Varijacije: Da bi se anulirala prednost prvog igrača,može se za završetak partije uvesti dodatno pravilo.Kada jedan igrač dostigne 100 bodova,svi koji su na potezu iza njega,imaju pravo na još jednu seriju bacanja.U tom slučaju,sa dostizanjem 100 bodova,igra se ne prekida odmah,već po želji onoga,kome je to pošlo za rukom.Naime,on može produžiti bacanje i na taj način ostvariti još ubedljiviju prednost.Naravno,u slučaju pada „Jedinice“,gubi pravo na upis bodova iz te serije.
Međutim,na ovaj način se nije postiglo mnogo.Prvi igrač gubi prednost,ali je zato dobija onaj,koji igra kao poslednji.On ima celu situaciju „na dlanu“ i zna tačno,koliko mu je neophodno za pobedu.Zbog toga se ipak,znatno više upražnjava prva opisana varijanta.
Najveći Zbir
Ovo je sigurno,najprostija moguća igra sa Kockicama.U njoj mogu učestvovati više igrača,koji pre početka partije,uplaćuju određenu sumu u „Pot“.
Svako baca Kockicu po 3 puta za redom i sabira rezltate bacanja.Pobednik je onaj,koji ostvari najveći Zbir i on osvaja ceo sadržaj Pota.
Igrači mogu igru i značajno usložiti.Naime,mogu se dogovoriti,da bacanje traje 3 kruga, svako baca samo po jednom i takođe sabira svoje rezultate.Međutim,između I i II,kao i II i III kruga,uvodi se dodatno „Pokersko Klađenje“,pa mnogo toga zavisi od procene igrača,ali i umešnost u blefiranju isplivava na površinu.
Slepi Miš
Ova igra je namenjena dvojici igrača.Jedan baca Kockicu,a drugi pogađa ishod bacanja. U slučaju da pogodi,dobija 1 bod,a u slučaju promašaja,ostaje bez bodova.Igrač koji baca,u svakom slučaju ne može dobiti bodove.Posle svakog bacanja,uloge se menjaju.Tako bi otprilike izgledao kratak opis ove igre,ali to ipak nije sve tako prosto.
Bacanja se ne izvode na uobičajen način.Igrač uzima Kockicu,promućka je između dve spojene šake,a zatim je zajedno sa njima,prosto spušta na sto.Pri tome,ruke ostaju preko Kockice. U tom trenutku,niko od dvojice igrača nezna rezultat bačene Kockice.
Protivnik pogađa šta je palo,a pri tome ima 3 mogućnosti:
-može reći „Malo“,sa čime trdi,da Kockica pokazuje 1,2,ili 3,
-može reći „Veliko“,što znaći da Kockica pokazuje 5,ili 6,
-može reći „Četvorka“,gde je sve jasno.
Ako pogodi,dobija 1 bod.
Ako je rekao „Veliko“,a palo „Malo“ i obrnuto,on ostaje bez bodova.
Međutim,ako je rekao „Veliko“,ili „Malo“,a Kockica pala na 4,isti igrač baca ponovo, ali sada otvoreno i na standardan način.I dalje je na snazi prognoza,izrečena prilikom prvog bacanja.Ako se ovom prilikom ona ostvari,igrač takođe dobija 1 bod,a u protivnom,ostaje bez njega.U slučaju nove Četvorke,bacanje se vrši i dalje,sve do konačne odluke.
Ako protivnik prognozira „Četvorku“ i pogodi,on dobija 2 boda.Međutim,ako padne bilo šta drugo,ostaje bez bodova.
Pobednik je igrač,koji prvi sakupi 9 bodova.
Samrtni Skok
U ovoj igri mogu učestvovati 3,do 10 igrača.Prvi na potezu može biti bilo ko,ali se u sledećm potezu,on obavezno menja,redom u desno.Mora se igrati toliko partija,da svako po jednom bude prvi na potezu.
Prvi igrač najpre govori jedan broj između 20 i 30,baca Kockicu,glasno izgovara rezultat bacanja,a zatim je predaje sledećem desnom igraču.On baca ,pa dobijeni rezultat dodaje na predhodni i njega glasno izgovara.Igra sledeći desni igrač.Svako svoj rezultat dodaje na predhodni zbir,a kada neko tom prilikom izgovori zadani broj,ili ga premaši,ispada iz igre.On uplaćuje 1 žeton u Pot,zadaje novi broj od 20,do 30,predaje kockicu sledećem desnom igraču, koji počinje iz početka,ali bez njega.
Igra se produžava,sve dok se opet ne postigne ili premaši zadani broj,a postupak je identičan,kao i u prvoj seriji bacanja.
Kada se na ovaj način eliminišu svi igrači osim jednog,on je pobednik,uzima sve žetonne iz Pota,pa može uslediti nova partija.U njoj je prvi na potezu,desni sused prvog igrača iz predhodne partije.
Potez,u kome igrač dostigne,ili premaši zadati broj,naziva se „Samrtni Skok“,po čemu je cela igra i dobila ime.
Crna Trojka
U Crnoj Trojci mogu učestvovati više igrača i svakome se rezultat upisuje u zasebnu kolonu.
Igrač baca Kocku,pa rezultat može odmah upisati,ili se odlučiti da baca i dalje.Rezultat svakog sledećeg bacanja,on pridodaje na predhodna,a može bacati,koliko god hoće puta.Problemi za njega nastupaju,kada padne „Trojka“.Ona,ne samo da mu poništava rezultat iz tog poteza,već i ceo dotadašnji njegov skor sa papira.Prosto se u njegovoj koloni podvlači crta,upisuje nula,a od sledećeg kruga,on počinje iz početka.
Partija traje 10 krugova,a pobednik je igrač,koji posle toga ima najveći rezultat.
Jasno je da igrači na početku reskiraju i u svakom krugu bacaju po nekoliko puta.Međutim,kako se igra bliži kraju,rezultati u kolonama su sve veći i veći,pa je samim tim i veći reskir.Tada svako samo teži, da prođe bez „Trojke“.Naravno,slabiji igrači moraju i reskirati.
Oko Centra
Svako baca Kockicu samo po jednom,a posle svakog bacanja se upisuje rezultat.Partija teče 10 krugova,odnosno,svako baca,ukupno po 10 puta.Igrač sa najvećim zbirom bodova je pobednik.
Bodove donose,samo Oke (tačke) oko Centralne.Znači, „Trojka“ donosi 2 boda, a „Petica“,4 boda.Ostali ishodi bacanja se ne boduju.