Quantcast

IELTS -> pitanja i odgovori

BarneyG

Početnik
Poruka
26
Drugari, nije mi najjasnije ovo oko slanja rezultata ieltsa na adresu 5 institucija. Upravo sam rezervisao termin ali nisam prijavio da mi posalju rezultate nigde jer jos nemam spremnu aplikaciju za asessment. Na sajtu brit council pise da moze da se prijavi i naknadno da posalju rezultate na adrese koje izaberes ali pise da se to naplacuje 1000 din za obicnu postu i 3000 za dhl. Da li treba cekati da se skupe svi papiri pa onda traziti od brit councila da salju ili se odmah navede adresa institucije pa se rezultati posalju posle ispita a ostatak papira posaljem kada ih skupim?

Moji rezultati IELTS-a su stigli u instituciju za assessment vise od godinu dana pre ostalih papira i nije bilo nikakvih problema :p

Hedgehog

Obećava
Poruka
65
Da li neko zna kako se ocenjuju pravopisne i gramatičke greške? Na sajtu se navodi:

"Remember that your written answers need to be grammatically accurate and spelled correctly. You will lose marks for incorrect spelling."

Da li to znači da se ceo odgovor ne priznaje ako se napravi neka greška u spelovanju ili npr priznaju pola?

MirosIav

Zainteresovan član
Poruka
414
Da li neko zna kako se ocenjuju pravopisne i gramatičke greške? Na sajtu se navodi:

"Remember that your written answers need to be grammatically accurate and spelled correctly. You will lose marks for incorrect spelling."

Da li to znači da se ceo odgovor ne priznaje ako se napravi neka greška u spelovanju ili npr priznaju pola?

To možemo samo da nagađamo, jer se tačan način ocenjivanja ne zna. Ace The IELTS kaže da se greške u pisanju ne uzimaju u obzir, ali ako Listening i Reading pregledaju računari, onda je teško da će ti odgovor biti priznat ako nešto ne napišeš kako valja. U svakom slučaju, pola poena na IELTS-u ne postoji: dobija se od 0 do 40 u celim brojevima.

Milansel

Zainteresovan član
Poruka
159
Evo dok je sećanje sveže, prvi utisci sa današnjeg IELTS polaganja u Sava centru. Sala u kojoj sam bio je bila puna, jedno 30-ak kandidata, a verujem i ostale 2 sale! Iznenadio sam se koliko ljudi polaže IELTS, mada su se oba modula polagala. Konkretno sam izlazio na academic.
S obzirom da sam polagao nedavno i TOEFL, pokušaću iz ličnog iskustva da napravim parlelu sa IELTS-om.

Prvo, listening je na IELTS-u mnoogo lakši. Na Toefl-u morate hvatati beleške, npr slušate neko akademsko predavanje 6-7 min i hvatate iste. Meni se često dešavalo da nakon toga dobijem gomilu pitanja za koja uopšte nisam uhvatio belešku, tako da sam tu imao najslabiji score. Na IELTS-u od svih delova čini mi se da je upravo listening najlakši deo! A može se lepo uvežbati i možete time značajno poboljšati score, jer je dobrim delom stvar koncentracije.

Reading, podjednako težak na oba ispita! Tekstovi predugački, vremena užasno malo! Npr zadnjih 6-7 pitanja sam išao po random principu, jednostavno nije bilo vremena....

Writing-na prvom delu su bili oni pita grafikoni, 3 komada. Kao neko istraživanje, šta mladi misle o benefitima/rizicima upotrebe, pa prvi grafikon su bili mobilni telefoni, drugi nuklearna energija, i treći genetski modifikovana hrana. Prilično lak zadatak. Zatim drugi deo writing-a tema je bila nešto kao - neki poslodavci angažuju za neke poslove podjednak broj muškaraca i žena, pa kakvo je vaše mišljenje o tome. Isti slučaj sa vremenom kao i na reading-u, uvek ga fali...

Speaking - cue card je bilo da pričam o svom omiljenom web site-u. Definitivno najopušteniji deo ispita, a inače je bio popodne u prostorijama BC-a. Mnogo je lakši nego na Toefl-u, gde ste limitirani odgovorima na 45s i 60s, i gde morate isto da hvatate beleške pa kao da integrišete odgovore sa listeningom. Takvih komplikacija ovde nema. Meni je najteži deo bio 3 deo, sa pričom o apstraktnim stvarima tipa kako tehnologija utiče na generacije itd.

Sve u svemu, sad mi je jasnije zašto mnogo više kandidata ide na IELTS nego na Toefl! Tako da ne napravite grešku kao moja malenkost koja je 2 puta bacala pare na Toefl, a imao sam mogućnost izbora.

I za kraj, napisaću sopstvenu prognozu, pa ćemo videti 9-avg kad stignu score-ovi koliko sam bio dobar prognozer! L-7, R-6, W-7, S-6.5

p.s. Koristan materijal za pripremu: https://www.youtube.com/user/AcademicEnglishHelp/videos
Meni je ovaj lik odličan i preporučujem njegove videos!
Takođe, vrlo koristan sajt sa primerima testova, skriptovima i odgovorima: http://www.ielts-exam.net/index.php?option=com_content&task=section&id=15&Itemid=64

Pozdrav svima!

taramtaram

Početnik
Poruka
5
Zdravo svima.
Pratim ovu temu već duže vreme, ali se ne odlučujem da pišem, nemam objašnjenje zašto. Nadam se da mi nećete zameriti ako sam nešto od starih postova, koji već sadrže odgovore na moja pitanja, propustio.

Zanimaju me neke stvari vezane za ocenjivanje. Ne bih da izađem na ispit nespreman. Konkretno, video sam da Milansel daje prognozu svog score-a, pa me zanima na osnovu čega si napravio tu prognozu. Evo recimo moj primer za Listening, 29 tačnih odgovora od 41 pitanje. Hajde da kažemo da imam 65-70% tačnih odgovora. Koja je to ocena na IELTS-u? Napominjem da je ovo score-u koji dobijam radeći u idealnim uslovima, neka bude 60% tačnih odgovora na samom testu. Koja je to ocena? Ako su ocene od 0-9 i ako je svaki tačan odgovor jedan poen, da li to znači da za 65-70% tačnih odgovora mogu da očekujem ocenu 6,5 ili 7, odnosno za 60% tačnih odgovora ocenu 5,5 ili 6?

Iz dosadašnjeg iskustva Reading mi pretstavlja najveći problem. Imam testove za Academic, pa njih vežbam, iako ću polagati General. Možda je i to problem.
Na Writing još uvek ne obraćam mnogo pažnju, to sam ostavio za kraj. Imam svakodnevno email komunikaciju na engleskom, pisao sam neke tekstove i ranije. Verujem da ću uz pomoć nekog profesora, brzo uhvatiti šablon.
Za Speaking sam od nekih ljudi kojima je engleski prvi jezik, dobio ocenu 6,5 (upoređivali smo moje speaking sa primerima koje sam našao na YouTube).
Listening sam već naveo.

I evo da se otvorim na kraju. Vučem traume još iz osnovne škole zbog Engleskog jezika i svaki test mi dođe kao odlazak na gubilište. Zato sva ova pitanja o ocenjivanju.
Engleski koristim svakodnevno na poslu. Svi me razumeju i ja njih. Često se nalupetam u emailovima, ali se nalupetaju i drugi. Bio sam u USA neko vreme. Čitam stučnu literaturu bez problema, pa i ostale knjige časopise, novine.

Pozdrav.

Milansel

Zainteresovan član
Poruka
159
U suštini imaš dobru osnovu, ali za IELTS je bitan sam pristup ispitu. Negde sam pročitao da i native english speaker može da ima problem da dobije visoke ocene na ispitu ako se prethodno nije pripremao.
Ocenjivanje, nije baš to tako kao što misliš. Ukucaj u google 'ielts score calculator' pa ćeš videti koju ocenu dobiješ na osnovu unetih tačnih odgovora. Npr. na ovom sajtu http://www.examenglish.com/IELTS/IELTS_Band_Score_Calculator.html ako uneseš broj tačnih odgovora 29 za General reading dobićeš band 6, dok za istu ocenu na Academic reading ti treba 22 odgovora od 40.

Ja sam svoju prognozu bazirao upravo na osnovu očekivanog broja tačnih odgovora, a od 40 maximalnih.

Treće, General i Academic modul se razlikuju u Reading i Writing sekciji, dok je Listening i Speaking isti kod oba. Tako da mislim da ti nije baš dobar pristup da reading spremaš iz akademskih tekstova a planiraš General da polažeš! Dalje, writing bi trebalo da obratiš pažnju, jer postoji određena forma koju oni očekuju da se ispoštuje da bi dobio visok score.
Inače, čuo sam i od osoblja BC-a da je mnogima reading najteži deo!

Meni je priprema ispita takođe bila pravi smor, naročito jer sam pre toga pripremao Toefl.
I na kraju složiću se sa mišljenjima mnogih koji su polagali IELTS, da ni jedan ni drugi ispit ne reprezentuju realno poznavanje engleskog, ali oba imaju visok rejting kod akademskih institucija i ambasada i šta je tu je, jedino se oni priznaju za relevantne.

taramtaram

Početnik
Poruka
5
Hvala Milansel.

Evo pronadjoh i ovo (nadam se da će biti dobro formatirana tabela, a ako nije http://australian-immegration.blogspot.com/2013/01/how-to-calculate-your-ielts-bandscores.html ):

IELTS Listening marking schemes
For the listening test, which contains 40 questions, the approximate band scores can be calculated using this table.

Band Score 9 8.5 8 7.5 7 6.5 6 5.5 5 4.5 4 3.5 3 2.5
Score / 40 39-40 37-38 35-36 32-34 30-31 26-29 23-25 18-22 16-17 13-15 10-12 8-10 6-7 4-5

IELTS General Reading marking schemes

For the general reading test, which contains 40 questions, the approximate band scores can be calculated using this table.
Band Score 9 8.5 8 7.5 7 6.5 6 5.5 5 4.5 4 3.5 3 2.5
Score / 40 40 39 37-38 36 34-35 32-33 30-31 27-29 23-26 19-22 15-18 12-14 9-11 6-8

Ohrabrujuće. Mada još nedovoljno za izlazak na ispit sa punim samopouzdanjem.

Slažem se za Writing i sigurno ću morati da poradim na formi i učenju fraza, kao i za Speaking, barem prvi deo da ide glatko, pa ću imrovizovati druga dva dela.
Za sada sam fokusiran na Listening-u i Reading-u. Pod download su mi došle 8 Canbridge knjiga sa testovim i koliko vidim u svakoj ima samo po jedan primer Readinga za General, tako da sam u potrazi za testovima. Ako neko ima nek podeli pls. Prihvatam Milanseov savet i krećem na General Reading. Baš mi je teško palo :-)

MirosIav

Zainteresovan član
Poruka
414
Pozdrav svima,
da li se IELTS test moze polagati ranije, pa da se recimo za vizu (Kanada, Australija) aplicira kasnije, tj.koliko vazi test? I da li se za 6 meseci mozi spremiti test? IDa li moj suprug koji je stomatlolog mora da polaze jos neki test? Hvala

http://forum.krstarica.com/showthre...i-odgovori?p=25829612&viewfull=1#post25829612
Može i kraće. Koliko će ga dugo spremati zavisi od trenutnog nivoa znanja.
Za zdravstvene radnike postoji i OET, koji se može polagati umesto IELTS-a.

Da li je potrebno nositi fotografije na IELTS, na dan polaganja?

2012. sam ja nosio sliku, dok su ove godine moju ženu oni fotografisali. Ako će oni slikati, prvo pošalju obaveštenje o tome na mail. Najbolje je da pozoveš telefonom i da pitaš kakvo je trenutno stanje.

Poslednja izmena:

Milansel

Zainteresovan član
Poruka
159
Kada se registrujete za ispit imate 5 radnih dana da platite u KEŠU u njihovim prostorijama, s obzirom da je BC strani kulturni centar ovo je jedini način plaćanja. Morate priložiti uz formular i 2 fotografije pasoškog formata. Ako odnesete novac lično, tada će vas takođe fotografisati. Ako niste iz Beograda i neko u vaše ime donese novac i fotografije, onda će vas fotografisati kada dođete na dan ispita. U svakom slučaju, potrebne su i fotografije i bićete fotografisani u svakom slučaju.

Milansel

Zainteresovan član
Poruka
159
Speaking i reading pogodio prognozu u dlaku! Pravo razočarenje na writing-u, svega 5.5 a bio sam ubeđen da sam od svih delova najbolje to uradio! Nije mi jasno kako. Jedino mi pada na pamet zbog ružnog rukopisa i zato što nisam odvajao pasuse, a nisam imao ni vremena na kraju da ispravim greške! Da li je moguće da se na rukopisu i sitnim greškama toliko izgubi!? Ili sam totalno promašio temu, više ni sam ne znam....

Uglavnom moraću ponovo, remark ne vredi, niti imam vremena 8 nedelja da čekam, a i gledano matematički sumnjam da mi se overall score može podići sa uspešnim remarkom, tako da ću ga preskočiti.

taramtaram

Početnik
Poruka
5
Milansel, baš mi je žao što si dobio 5.5 na Writing-u. Uopšte mi nije jasno na osnovu kog kriterijuma ocenjuju Writing.
Kako si uradio Listening?

Definitivo mi je Milanselov savet mnogo pomogao za Reading. General Reading je dosta lakši i razumljiviji. Score-ovi na vežbanjima mi se kreću uglavnom oko 6.5. Listening oko 7.
Ostaje mi Writing, mada vidim da će glavni problem da bude spelling, nema tastature i spell check-a , ali o tome više posle urađenih vežbanja.
Speaking radim svakodnevno.

Prijavio sam ispit za 21. Septembar. Ostalo je da odnesem pare, slike i ID u BC. Ima još dosta vremena i verovatno će sve leći na svoje mesto do ispita.

Milansel

Zainteresovan član
Poruka
159
Jel polagao neko u Novom Sadu, da li se razlikuje od BG-a?

U Novom Sadu odnedavno kao postoji termin, ali se i otkazuje zbog nedovoljnog broja kandidata, pa vas samo prebace za BG. Ali, izgleda da će u Septembru biti održan sobzirom da ima kandidata, pa mislim da ću i ja reprizu ispita ipak probati u NS-u! Srećno svima.

@taramtaram
Ja sam isto Listening na vežbanjima imao vrlo solidan score 7-7,5, ali na ispitu se nešto desilo, ne znam ni sam šta (valjda nervoza, dekoncentracija). Moguće čak da sam neke odgovore prepisivao u pogrešna polja! Za writing garant promašena tema i/ili rukopis, nema šta treće, s obzirom da sam se u oba zadatka držao forme... Paradoks je da sam najbolju ocenu dobio na speakingu koji ama baš uopšte nisam ni vežbao, a dobrano sam podbacio upravo na onome što sam najviše vežbao, listening i academic reading! Ali šta je tu je, zato postoji popravni....

Fina-cura

Početnik
Poruka
17
Ljudi treba mi pomoć. Prijaviću IELTS za 26 oktobar. počela sam da se spremam.vežbam iz knjiga koje sam skinula sa ruskog sajta. i Reading mi ne ide nikako, bas je tesko.imam mnogo lose rezultate na njemu. kako to da spremim. takodje i Writing. nikad nisam znala da pisem sastave iz srpskog, jednostavno ne umem ni da zapocnem. trebaju mi sve 5 na IELTSU. ako imate nekoga za časove da mi preporučite ili neki kurs, bilo šta.

Milansel

Zainteresovan član
Poruka
159
Moja preporuka su online kursevi. Konkretno, ja sam uzeo sledeći: www.aehelp.com
Košta svega 30 CAD, ili oko 2500 din, sa popustom, i odličan je za početnike. Pokriva sve aspekte IELTS-a. U paketu je uljučeno sledeće: knjiga (250 strana), student workbook, video tutorijali sa objašnjenjima kako najefikasnije savladati materijal, Practice tests, Audio Cd.

Don Silvio

Početnik
Poruka
13
ja planiram da spremam IELTS test a engleski mi je dvostruka 0 :) staces ko prizna duplo mu se doda... planiram da krenem na privatne casove pa da mi neko pomogne da se spremim... shvatom to kao ispiti kao i svaki drugi na faxu te da nije neki bauk i da moze da se poloze pogotovo ako znas kako izgleda... svideo mi se nacin razmisljanja da napravis neke univerzalne teme pa samo menjas neke pojmove jako dobro razmiljanje samo meni nije bas najjasnije kako si uspjeo to da izvedes da sklopis taj neki koncept da li bi mogao da vidim kako si to napravio i kako izgleda

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.