Ideja levice u doba "kraja istorije"

furtvengler

Obećava
Poruka
97
Iako se na planu takozvane politicke teorije, a najocigledniji izraz za to pronalazimo u cuvenoj Fukujaminioj knjizi, vec odavno, sasvim nekriticki, usvaja da je liberlani model jedini vitalni oblik politickog organozovanja, u Evropi se, tu i tamo, jos zagovaraju levicarske ideje, makar u intelektualnim krugovima.

Sa druge strane, razocarani "proletarijat", i takozvana "ibteligencija" u nasoj zemlji, sve vise artikulisu stanoviste da njihovo ucesce u petooktobarskim promenama nije bilo bezuslovno zalaganje za liberalni model, koji ce na rastucu nezaposlenost i socijalne prilike, odgovarati pozivanjem na sudbinsku neminovnost takozvane "tranzicije".

Dakle, ima li ideja levice ikakve perpektive, u doba "pomracenja uma" (Horhajmer), i vladavine liberalne ideologije?

Odnosno, da li su heroji levice danas, tek, obesadrzajeni stripoivani junaci, popun Ernesta Che Gevare, o kome se nimaju filmovi, cili lik dospeva na cuvene crvene majce?

Da li je levica, u stvari, drugo ime za emancipaciju covesanstva, i da li ima spasonosnog politickog puta, ka idealu slobode, izvan levice?
 
pa najveci levicari su takozvane "liberalne" drzave. socijalna davanja i jako dobro organizovana socijalna politika karakteristika su zemalja zapadne evrope i skandinavije (osim mozda vel.britanije).zato smatram da je ova tema deplasirana.levica postoji i na vlasti je u zapadnoj evropi,doduse modifikovana,socijal-demokratija,ali se nikako ne moze reci da je ideja levice propala

p.s. a ako si mislio na komunizam,iskreno se nadam da je ta "ideja"zauvek sahranjena i smestena na djubriste istorije (gde joj je uostalom i mesto)
 
Postovani gospodine Pagane,

Ideja levice se ne iscrpljuje ni u kakvim liberalnim okvirima. Levica, ako ste pazljivo citali moju poruku, podrazumeva upravo univerzalnu emancipaciju ljudstva, a to znaci, pored ostalog, proizvodjenje sveta, a ne smestanje u postojece, ispostavljene okvire. Liberalizam je, isto kao i ono sto Vi nazivate "komunizmom" jedan ispostavlljeni okvir. Ukoliko drustvenoim zbiljom vladaju anonimni zakoni trzista, na primer, onda to nije uspostavljeni svet, vec ispostavljenost, gotovost, okvir, u kome samo treba "pronaci svoje mesto" . Sloboda, razume se, nije ukpalanje, vec stvaranje, pa je ideja levice, u tom smislu, nastojanje da se proizvede svet u kome, pojednostavljeno receno, nece bit nadredjenih, metafizicki pravdanih principa, koji vladaju ljudskim sudbinama.

Razume se, ovakva ideja levice moze biti razumljiva tek kada se postigne emancipacija od zdravorazumskog naklapanja, kakvo je Vase, neduhovitoi povrsno "kvalifikovanje" komunizma, koje ste usvojili, u najbopljem slucaju, iz dnevnih novina, ili kakvog stranackog glasila.
 
furtvengler:
Postovani gospodine Pagane,

Ideja levice se ne iscrpljuje ni u kakvim liberalnim okvirima. Levica, ako ste pazljivo citali moju poruku, podrazumeva upravo univerzalnu emancipaciju ljudstva, a to znaci, pored ostalog, proizvodjenje sveta, a ne smestanje u postojece, ispostavljene okvire. Liberalizam je, isto kao i ono sto Vi nazivate "komunizmom" jedan ispostavlljeni okvir. Ukoliko drustvenoim zbiljom vladaju anonimni zakoni trzista, na primer, onda to nije uspostavljeni svet, vec ispostavljenost, gotovost, okvir, u kome samo treba "pronaci svoje mesto" . Sloboda, razume se, nije ukpalanje, vec stvaranje, pa je ideja levice, u tom smislu, nastojanje da se proizvede svet u kome, pojednostavljeno receno, nece bit nadredjenih, metafizicki pravdanih principa, koji vladaju ljudskim sudbinama.

Razume se, ovakva ideja levice moze biti razumljiva tek kada se postigne emancipacija od zdravorazumskog naklapanja, kakvo je Vase, neduhovitoi povrsno "kvalifikovanje" komunizma, koje ste usvojili, u najbopljem slucaju, iz dnevnih novina, ili kakvog stranackog glasila.

Мистер Фурт, ово што Ти пишеш "о левици" одавно је(пре једно 2 000 година) записано у Новом завету...
... а оно што смо ми у свом животу мимо теорије искусили од "комунизма" - пу, пу, пу... далеко било, ПОМЕНУЛО СЕ - НЕ ПОВРАТИЛО СЕ !
 
Danasnje ideje levice posle pada Istocnog bloka i idelogije marxizma-lenjinizma su se slile u tri toka (tako bar kazu teoreticari): socijaldemokrate (najblazi), pokret zelenih, i anarhisti (mnogi od njih zastupnici ideja Noama Chomskog, Proudhona, i Bakunjina). Ove sledbenike Che Guevare, kako ti navodis je cist imidz, oponasanje, i slaba vajda za obnovom marxizma-lenjinizma.

Imas dobar tekst o ovome na engleskom u filosofskom magazinu Friesian
 
Pre svega, mi smo, kako primecujete, iskusili tek "komunizam", a ne istinsko "ostvarenje filozofije", odnosno univerzalnu emancipaciju ljudstva, koju neki, jos uvek, nazivaju komunizmoim, bez navodnica. Ali, ova tema zahteva uatenticno promisljanje, a ne ideoloske floskule.

Sa druge strane, inrteresanrtna je Vasa opaska da se ideja levice moze pronaci u Novom Zavjetu, madas e ovde ne radi o "emancipaciji" kao proizvodjenu sveta, o kojoj je bilo reciu u mojoj poruci. Ipak, to je zanimljiv podstiv\caj za dalkji razgovor, posebno ako biste bili ljubazni da to poblize ekplivcirate.
 
Zarathustra:
Danasnje ideje levice posle pada Istocnog bloka i idelogije marxizma-lenjinizma su se slile u tri toka (tako bar kazu teoreticari): socijaldemokrate (najblazi), pokret zelenih, i anarhisti (mnogi od njih zastupnici ideja Noama Chomskog, Proudhona, i Bakunjina. Ove sledbenike Che Guevare, kako ti navodis je cist imidz, oponasanje, i slaba vajda za obnovom marxizma-lenjinizma.

Imas dobar tekst o ovome na engleskom u filosofskom magazinu Friesian

Zahvaljujem, postovani kolega, na preporucenom tekstu. Pokusacu da dodjem do njega.
Sa druge strane, ja sam postavio temu o ideji levice, a ne o plitickim partijama koje, u librelnim okvirima, nastoje da sprovedu nekakav levicarski politicki program. Sto se tice Che Gevare, slazem se.
 
Zarathustra:
A da li biste mogli da malo poblize objasnite kako zamisljate emancipaciju covecanstva u buducnosti ? U toliko ce zavisiti i smisao naseg odgovora, kao i njegova veza sa pojmom levice i levicarstva.

ako je vasa levica pojam prakse a ne ideologije onda sloboda ne postoji kao cilj, ideal, vec upravo kao oslobadjanje, proces, a taj proces moze onda da ima i krajnje konkretne ciljeve, bilo koje, to jest one koji u dano trenutku predstavljaju povod za daljnje oslobadjanje - dakle, vase levicarenje jeste LIBERALIZACIJA u najsirem smislu. kada se tome doda bilo koji sistem kao okruzenje u kojem dolazi do oslobadjanja, onda se ta vasa levica zove...?
 
HTML:
[QUOTE=Zarathustra]A da li biste mogli da malo poblize objasnite kako zamisljate emancipaciju covecanstva u buducnosti ? U toliko ce zavisiti i smisao naseg odgovora, kao i njegova veza sa pojmom levice i levicarstva.[/QUOTE]


Ideja univerzalne emancipacije ljudstva podrazumeva transcendiranje nuznosti, odnosno prevladavanje takozvanog kauzaliteta drustvenih kapitalistickih odnosa. To podrazumeva, na drustvenom planu, nadilazenje onog odnosa Gosporada i Roba, iz Hegelove Fenomenologije duha, u kontekstu ispostavljene klasne podele, koja se namece kao obavezujuce nacelo. Emancipacija, u tom smislu, pretpostavlja kako svest Roba o tome da na njemu pociva ovaj nadredjeni mehanizam, jer se on neposredno suocava sa "otporom prirode", tako i emancipovanje Gospodara iz odnosa kome je, iako Gospodar, i on, takodje, podredjen.

Dakle emancipacija je jedan utopijski (ne "utopisticki") dogadjal, prevladavanje ispostavljenog drustvenog ustrojstva, koje zahteva, razumljivo, reflektovanje zbilje, i utoliko mogucnost uspostavljanja sveta. Naravno, ovo emancipovanje Roba, odnosno proletarijata je problem na kome padaju dosadasnja nastojanja oko izgradnje socoijalizma. Radnicka klasa se ne moze neposredno obrazovati, a cim se stvari "popularizuju", to vise nije emancipacija, vec indoktriniranje, gde se refleksija premesta na avangardu radnicke klase, a odatle na avangardu avangarde, sto se obicno zavrsava poznatim licem sa brkovima.

Dakle, ovaj projekat emancipacije je u dubokoj krizi. Namesto univerzalnopg misoanog zahvatanja zbilje, u smislu prosvetiteljskog "ostvarenja filozofije", danas se suocavamo sa prihvatanjem gotovih fomula o ustrojstvu kapitalistickog sveta. Nasi sabesednici tako izbacuju gotove, nepromisljene fraze, a u upotrenbi su formule o "neminosvnosti" trzisnih odnosa, "globalizacije" i slicno. U tom je smislu levica u krizi, i ta se kriza ne prevladava u takozvanim levicarskim partijama, koje pristaju na "liberalna pravila igre", zbog cega se, metodana liberalnog sveta, ne moze koraknuti izvan liberalne demokratije.

U najosnovnijim crtama, to sam imao na umu kada sam pokrenuo temu. Hvala.
 
Postovani Jabucilo,

Da dobro ste razumeli. Ideja levice je stvar prakse, u njenoj podernoj artikulacoija, koja sintetizuje i theoria i praxis i poiesis. Ali, upravo zato sto se radi o proizvodjenju, koje nije odredjeno "proizvodom", to nije "liberalizacija", u smislu razvijanja nacela liberalne drzave, jer je i sama liberalna drzava proizvod, koji odredjuje okvire "liberalizacije". Nema slobodne, odnosno prakse u omedjenim okvirima, jer to onda uvek podrazumeva jedan vec odredjeni obavezujuci okvir. Hvala na ovoj intervenciji...
 
molim i drugi put.
da rezimiram jos jednom pitanje: "Dakle, ima li ideja levice ikakve perpektive, u doba "pomracenja uma" (Horhajmer), i vladavine liberalne ideologije?"
moj odgovor: ima samo i upravo u doba vladavine liberalne ideologije. zato sto se apsolutna sloboda moze ostvarivati samo kao licno dostignuce i samo permanentnim odricanjem slobode kao slobode izbora (liberalna sloboda). sto je slozenija struktura izbora i normi koji taj izbor regulisu (koncept 'liberalne' odnosno situacione slobode), to jest sto se izbor vise izdize na pijedestal slobode to mu cena vise raste i na kraju nije nijedan izbor dovoljan sam po sebi (posto nije sam po sebi :) ), to je izrazenija potreba za apsolutnom slobodom kao apsolutnim izborom. a apsolutni izbor jeste izbor neizbora: "biram da nebiram". ovakav izbor moze da se napravi samo u ovakvo vreme. dakle, sve je super sto se tice leve strane.

a sta cemio sa desnom?
 
furtvengler:
Postovani gospodine Pagane,

Razume se, ovakva ideja levice moze biti razumljiva tek kada se postigne emancipacija od zdravorazumskog naklapanja, kakvo je Vase, .


mislim da je ovo srz Vaseg izlaganja,postovani filozofe...nemam ja tu dozu bolesnorazumskog naklapanja da bih razumeo "transedentiranje nuznosti","univerzalnu emancipaciju ljudstva",sve ovo suvishe podseca na "Manifest komunistichke partije",a o tome ne mogu i ne zelim da raspravljam.

p.s. prebaci se na forum filozofija...ipak mi ovde nismo toliko "prosveceni" i "transcedentalno emancipovano nuzni" i "uklopljeni u ustrojstvo kosmickog komunistickog pokreta koji je najbolji na svetu i najsavrseniji od svih sistema koji su nastali iz velikog praska",ili nekog drugog pokreta jos uvek nevidjenog ali koji ce tek biti nesto... :twisted: :twisted:

p.s. mani se chadjavog teoretisanja

sa postovanjem
 
serb_pagan:
mislim da je ovo srz Vaseg izlaganja,postovani filozofe...nemam ja tu dozu bolesnorazumskog naklapanja da bih razumeo "transedentiranje nuznosti","univerzalnu emancipaciju ljudstva",sve ovo suvishe podseca na "Manifest komunistichke partije",a o tome ne mogu i ne zelim da raspravljam.

p.s. prebaci se na forum filozofija...ipak mi ovde nismo toliko "prosveceni" i "transcedentalno emancipovano nuzni" i "uklopljeni u ustrojstvo kosmickog komunistickog pokreta koji je najbolji na svetu i najsavrseniji od svih sistema koji su nastali iz velikog praska",ili nekog drugog pokreta jos uvek nevidjenog ali koji ce tek biti nesto...

p.s. mani se chadjavog teoretisanja

sa postovanjem

Vidis i Hegel ti je plod filosofije "slobodnozidarske zidokratije". Ma ti si kralj, pravi si cedista :) . Sta god ti se stavi na tanjir ti pokusas. S obzirom da je tebe najvise intelektualno dojmio Aleksejevic Istarhov nije ni cudo sto ne razumes o cemu gospodin pise.
Budi barem toliko kulturan i "samoukloni" se s teme ! Pusti da se razgovor odvija kulturno
S postovanjem :D


P. S. Da te podsetim tvoje zivotne devize «Zivot je borba. Pravednost bez sile je smesna. Dobro treba da bude sa pesnicama, inace ono nije dobro».
Naravoucenije : "Svoje neistomisljenike potrebno je iznabadati da bi ih ubedio u ispravnost svoje pozicije" :8:
 
Postovani Jabucilo,

Tu sad postoji problem. Naime, moze li se iz neslobode u slobodu uci spontano? Uzmimo primer demokratije. Da je moguce da se iz totalitarizma spontano i demokratskim sredstvima udje u demokratiju, svuda bi na svetu, spontano, nstupila demokratija.Tako je i sa prevladavanjem liberalne ideologije, jer se, kada je u pitanja ideja emancipacije, radi upravo o nadilazenju kapitalistickih odnosa.

Na Vase pitanje "sta cemo sa desnicom", moze se odgovoriti sa konstatacijom da su i poklitcka partijska levica i politicka partijska desnica danas u sferi liberalno/kapitalistickih odnosa, i da je u tom smislu ideja desnioce, kao konzervativna ideja, prisutna u samom ustroijstu globalnog kapitalizma/.Nema desnice koja nastoji da nadidje postojeci poredak. (Ako dozvolite da primetim, sjajan ste i podsticajan sagovornik).
 
Postovani Pagane,


Oprostite ako sam bio ostar u prethodnoj poruci. A sada da pokusam da vas necemu naucim:

1. Vi svakako imate zavidnu dozu zdravorazumskog naklapanja, jer je, da citiramo Hegela, upravo zdrav razum uvek ispon nivoa potrebnog za istinsko posredovanje; a Vi, kako vidim, stvari uzimate neposredno, zdravo za gotovo;

2. Sto se tice "Manifesta komunisticke partije", spremno priznajem da ovo delo uzimam najozbiljnije, a ne bi bilo lose da ga i Vi porocitate, pre nego sto o njemu izvalite nekoliko bajatih fraza. Isto kao sto sam se i ja upoznao sa Vasom paganstinom, dovoljno dobro da i sada imam uvidu sa kim u stvari imam posla;

3.Komunisticki sistem "na svetu" svakako nije ni od cega savrseniji, zato sto, naprosto ne postoji. Nisam nikakav apologeta socijalizma, ali ovde govorimo, ako niste primetili, o ideji levice, a ja se pitam ima li ona realnu politicku perspektivu, sred (neposrednog) liberalnog mirenja sa "krajem istporije".

4. Sto se ticew Vase konstatcije da niste dovoljno prosveceni, tome zaista ne mogu da protivrecim, i tome se sa Vama potpuno slazem. A kada je u pitanju savet da odem na "filozofiju", pa stvar i jeste u tome "da svet postane filozofskim, a filozofija svetskom", kako rece, necete mi verovati, onaj gresni hegelovac - Marks.

Ostajte mi zdravo!
 
Zarathustra:
Vidis i Hegel ti je plod filosofije "slobodnozidarske zidokratije". Ma ti si kralj, pravi si cedista :) . Sta god ti se stavi na tanjir ti pokusas. S obzirom da je tebe najvise intelektualno dojmio Aleksejevic Istarhov nije ni cudo sto ne razumes o cemu gospodin pise.
Budi barem toliko kulturan i "samoukloni" se s teme ! Pusti da se razgovor odvija kulturno
S postovanjem :D


P. S. Da te podsetim tvoje zivotne devize «Zivot je borba. Pravednost bez sile je smesna. Dobro treba da bude sa pesnicama, inace ono nije dobro».
Naravoucenije : "Svoje neistomisljenike potrebno je iznabadati da bi ih ubedio u ispravnost svoje pozicije" :8:

sto se ti meshash u nasu raspravu?ti si kao neki drveni advokat ili sta? covek i sam dobro odgovara
 
furtvengler:
2. Sto se tice "Manifesta komunisticke partije", spremno priznajem da ovo delo uzimam najozbiljnije, a ne bi bilo lose da ga i Vi porocitate, pre nego sto o njemu izvalite nekoliko bajatih fraza. Isto kao sto sam se i ja upoznao sa Vasom paganstinom, dovoljno dobro da i sada imam uvidu sa kim u stvari imam posla;

pa naravno da sam procitao "manifest",upravo zbog toga da bih mogao da se prepirem sa komunjarama i moram da Vam kazem da sam se prilicno zgrozio idejama bradatog jevrejina,recimo ukidanjem nasledjivanja i privatne svojine,drustvenim odgojem dece i slicnim laprdanjima.iskreno,lepo je uticao na moju probavu.manifest-utopija i to na nivou "velikog brata",veoma ogavna i destruktivna utopija.mislim da je dovoljno pokazala u praksi koliko vredi.
dijalektika je koliko vidim Vasa jaca strana.fali vam neka genijalna misao velikog marshala tipa "zivimo kao da ce vecno biti mir,a spremajmo se kao da ce sutra biti rat".

napustam vasu shtrebersku diskusiju,ipak ja ne citam toliko,treba i nesto drugo u zivotu da se radi...npr.ova slatka mala,ma sta mi to radis bre...pa vidis da kuc :twisted:
 
ustvari,moram pre toga da uradim jos jednu stvar.postavljam odlomak iz dela velikog Istharova,pa bih zamolio filozofe,da daju njihovo vidjenje ovog,za mene genijalnog razmatranja komunizma.
sa postovanjem za sve ucesnike ove diskusije

Vas Serb_pagan
 

Prilozi

  • New Rich Text Document.zip
    20,2 KB · Pregleda: 5
furtvengler:
Postovani Jabucilo,

Tu sad postoji problem. Naime, moze li se iz neslobode u slobodu uci spontano? Uzmimo primer demokratije. Da je moguce da se iz totalitarizma spontano i demokratskim sredstvima udje u demokratiju, svuda bi na svetu, spontano, nstupila demokratija.Tako je i sa prevladavanjem liberalne ideologije, jer se, kada je u pitanja ideja emancipacije, radi upravo o nadilazenju kapitalistickih odnosa.

Na Vase pitanje "sta cemo sa desnicom", moze se odgovoriti sa konstatacijom da su i poklitcka partijska levica i politicka partijska desnica danas u sferi liberalno/kapitalistickih odnosa, i da je u tom smislu ideja desnioce, kao konzervativna ideja, prisutna u samom ustroijstu globalnog kapitalizma/.Nema desnice koja nastoji da nadidje postojeci poredak. (Ako dozvolite da primetim, sjajan ste i podsticajan sagovornik).

Postovani,

ja upravo tvrdim da se ova emancipacija ostvaruje vise nego ikada. ova kultura tezi prevazilazenju svog osnovnog nacela - slobode izbora. oslobadjanje je danas istinitije nego ikada jer danas SE BUDUCA DRUSTVENA ELITA OSLOBADJA SVOJE SLOBODE. menja slobodu izbora na slobodu obaveze. TRAMPI VISAK SVOJIH PRAVA NA UVECANJE SVOJE DUZNOSTI.
 

Back
Top