Quantcast

Ideja Boga

R.Žiskar

Elita
Moderator
Poruka
15.631
Bilo kako bilo ni Hinduisti ni Budisti ne veruju u Hrista,bez obzira sto postoji mnogo frakcija te religije. Dakle, preko 2,5 milijarde ljudi ce na strasnom sudu biti otpisano iskljucivo na osnovu toga sto ne veruje u Hrista ili bar zbog toga dto nisu monoteisti kao muslimani. Velika je sansa da i muslimani budu spaljeni zbog toga sto ni oni ne veruju u Hrista i ako su monoteisti, ali Hrista ne priznaju kao Boga. Na kraju ce u carstvu nebeskom svi moci da stanu pod jednu sljivu, a ovi ostali pod jedan maslacak i to bez da se guraju.
Заправо неће, јер тих 2,5 млрд људи не верује у истог Бога, верују у нешто друго и можда ће њима бити по њиховом веровању.
Мени, као Православцу, није битно да ли ће тих 2,5 млрд људи који верују у нешто друго бити са мном или са неким другим после смрти. И они и ја можемо само да претпостављамо и нагађамо.

Шта ако, рецимо, стигнемо "тамо негде" и онда нам се објасни да смо сви у праву? Или да нико није у праву?
Буди шта хоћеш, веруј у шта хоћеш док је то добро и теби и другима.
Ја се углавном бавим собом, својим гресима, својим начинима и приступима Богу. Могло би се чак рећи да је доста интровертан начин веровања. Можда зато и нема толико ширења Православља, напротив.

Зашто неко мисли да ће сви они који не исповедају веру у Христа бити на некаквом страшном суду, нисам сигуран.

momcilo95

Ističe se
Poruka
2.754
Govorim o tome da budusti, jogini i ostali dalekoistocnjacki meditatori praktikuju jogu i meditaciju putem kojih imaju neke misticne uvide i spoznaje. Dakle njima je dozovljeno da prakticno istrazuju metafizicku sferu. Hriscanstvo i uopste abrahamske religije za razliku od njih nisu blagonaklone prema toj misticnoj dimenziji religije, one kazu: budi dobar, moli se, posti, ispostuj formu, udovolji Bogu itd, dok je za njih meditacija prizivanje demona i konekcija sa palim duhovima podnebesja zbog koje se zavrsava na ognju paklenom.

momcilo95

Ističe se
Poruka
2.754
Заправо неће, јер тих 2,5 млрд људи не верује у истог Бога, верују у нешто друго и можда ће њима бити по њиховом веровању.
Мени, као Православцу, није битно да ли ће тих 2,5 млрд људи који верују у нешто друго бити са мном или са неким другим после смрти. И они и ја можемо само да претпостављамо и нагађамо.

Шта ако, рецимо, стигнемо "тамо негде" и онда нам се објасни да смо сви у праву? Или да нико није у праву?
Буди шта хоћеш, веруј у шта хоћеш док је то добро и теби и другима.
Ја се углавном бавим собом, својим гресима, својим начинима и приступима Богу. Могло би се чак рећи да је доста интровертан начин веровања. Можда зато и нема толико ширења Православља, напротив.

Зашто неко мисли да ће сви они који не исповедају веру у Христа бити на некаквом страшном суду, нисам сигуран.
To nije uobicajeno verovanje jednog Hriscanina. Tipican primerak je na primer Miroljub Petrovic. Dakle islednicki pristup prema svakom ko ne ispoveda veru u Hrista, jer je on jedini sveopsti, svemogući itd. Indijci i Kinezi na lomacu jer pobogu ni oni ne veruju u Hrista bez obzira sto mnogi od njih nikad u životu nisu ni imali priliku da veruju u Hrista jee nisu ni znali za njega.

R.Žiskar

Elita
Moderator
Poruka
15.631
To nije uobicajeno verovanje jednog Hriscanina. Tipican primerak je na primer Miroljub Petrovic. Dakle islednicki pristup prema svakom ko ne ispoveda veru u Hrista, jer je on jedini sveopsti, svemogući itd. Indijci i Kinezi na lomacu jer pobogu ni oni ne veruju u Hrista bez obzira sto mnogi od njih nikad u životu nisu ni imali priliku da veruju u Hrista jee nisu ni znali za njega.
Свакако ти бираш шта је за тебе типично.
Мене жалости да си одабрао Мирољуба Петровића, али свако има право на слободан избор. Тако Бог каже.

vitadj

Zainteresovan član
Poruka
189
Свакако ти бираш шта је за тебе типично.
Мене жалости да си одабрао Мирољуба Петровића, али свако има право на слободан избор. Тако Бог каже.
Ako ćemo realno, tipičan hrišćanin je negde između. No to nije toliko bitno.
Sa stanovišta religije bitno je šta knjiga kaže o tome. A to što kaže svi već znamo.
E sad, nekima se to ne sviđa pa taj deo (zajedno sa ostalim problematičnim delovima) jednostavno preskoče, a drugi (po knjizi ispravno) to prihvataju kao normalno i istinito.

momcilo95

Ističe se
Poruka
2.754
Ono što ja pokusavam da kazem je kako da neki narodi (Indijanci, Eskimi, Aboridzini, Kinezi, Indijci) uopšte i veruju u neku konkretnu personifikaciju Boga (Hrista, Alaha) kada nikad u zivotu nisu ni culi za njega i ti nije deo njihove tradicije. A u bibliji jasno stoji "veruj u mene, jer ja sam Bog tvoj" ili tako nešto. Znaci da veće sanse za spasenje ima onaj koji veruje u Hrista pa makar i kršio sve zapovesti i bio los covek nego onaj koji u njega ne veruje, a recimo pomaze ljudima, dobar je covek i altruista.

R.Žiskar

Elita
Moderator
Poruka
15.631
Ono što ja pokusavam da kazem je kako da neki narodi (Indijanci, Eskimi, Aboridzini, Kinezi, Indijci) uopšte i veruju u neku konkretnu personifikaciju Boga (Hrista, Alaha) kada nikad u zivotu nisu ni culi za njega i ti nije deo njihove tradicije. A u bibliji jasno stoji "veruj u mene, jer ja sam Bog tvoj" ili tako nešto. Znaci da veće sanse za spasenje ima onaj koji veruje u Hrista pa makar i kršio sve zapovesti i bio los covek nego onaj koji u njega ne veruje, a recimo pomaze ljudima, dobar je covek i altruista.
Опет тужно што тако тумачиш али нема забране тумачења.
Ако посматраш религије које се ослањају на Библију, па их примењујеш на оне који нису чули за исту, имаш два решења: или ћеш сачекати да чују па да одлуче или ћеш прихватити да не морају да чују већ да имају право да верују у шта год хоће или неће.
Као кад би питао човека који није прочитао Достојевског зашто је студент убио. Гледао би те бело, зар не? Али, можеш да му даш "Злочин и казну", да му предложиш да прочита па да дискутујете. Не можеш осуђивати некога што не зна разлоге убиства ако знаш да није прочитао роман. Можеш, ако имаш такву жељу само да сматраш да није у реду што није прочитао роман, али не и због радње у роману о којој дотични не зна ништа.
А чак и да зна, не мора да значи да ће твоје мишљење о роману да се подудара са његовим.

R.Žiskar

Elita
Moderator
Poruka
15.631
Ako ćemo realno, tipičan hrišćanin je negde između. No to nije toliko bitno.
Sa stanovišta religije bitno je šta knjiga kaže o tome. A to što kaže svi već znamo.
E sad, nekima se to ne sviđa pa taj deo (zajedno sa ostalim problematičnim delovima) jednostavno preskoče, a drugi (po knjizi ispravno) to prihvataju kao normalno i istinito.
Отприлике ту негде где и типични атеиста. Мада стварно није битно.
Није са становишта сваке религије битно шта књига каже. Некад је битно како се написано тумачи.Заправо је мали број оних који буквално тумаче Библију. Али, то смо већ прежвакали више пута...

4thman

Aktivan član
Poruka
1.119
Sve religijske knjige su napisali mudri ljudi, sad da li su i istinite, to je vec druga prica, nebitna sa stanovista vernika. To niko ne spori.
Dal naucenog, nateranog ili zivotom motivisanog da veruje. Lakse je pripadati nego ne pripadati.

A ovo drugo sto si rekao, ista ta knjiga kaze da ako si gresnik i ne pokajes se neces imati spasenje. Ako se pokajes i promenis, hoces.
Po meni je to licemerno. Ne treba biti gresan, ali opet treba i znati sta su zaista gresi.

Mislim da dolazi doba humanizma i pravog prosvetlenja, jos uvek smo u fazi transformacije, koliko ce trajati, pa jos ova generacija Z, tj kad ta generacija postane mudra i bitna za covecanstvo, jos nekih 15-20tak godina, jel onda po alfabetu pocinje novi krug. Ukoliko ove starije generacije zbog nekog svog ubedjenja ili gluposti, neogranicene, ne ucine nesto da se buducnost ne odigra...

Capture.JPG

Bog. Apsolut. Igra se sa nama svima.
Galaksijama.

Poslednja izmena:

momcilo95

Ističe se
Poruka
2.754
Da, jedina ideja Boga koju mogu da prihvatim je ideja nespoznatljivog Apsoluta, kolektivne više svesti ili kako ti kazes neka peta dimenzija itd. Antropocentricne ideje Boga tipa Jehova ili Isus jednostavno ne piju vodu.

4thman

Aktivan član
Poruka
1.119
Ali tako mozemo da ih dozivimo, kroz taj Trosveti krug... Nisu dzabe trougli simbol najstarije monoteisticke religije.

Sveti Duh je to sto nama daje Apsoluta. A Bog(Alah, Jahve, ...), i Sin (Isus, Shem, Mohamed, ...), sto delimo sa ostalima.
Isus je pokusao. Da li ce stvarno doci opet, eh, da li mislis da smo zasluzili nakon sta sve radimo i sta smo radili?
Ja mislim da se on cesto ponavlja, tj spasava ovaj 3D svet. Ko supermen recimo, epizoda za epizodom, dok recimo oni koji su religiozni ce to odmah odbaciti. Jel imaju svoje svete spise, Zavete, Kuran, Tore, i ostale...

Poslednja izmena:

fauler

Poznat
Poruka
8.215
Ne mislite da sam ja došao da donesem mir na zemlju; nisam došao da donesem mir nego mač.

Jer sam došao da rastavim čoveka od oca njegovog i kćer od matere njene i snahu od svekrve njene:

I neprijatelji čoveku postaće domašnji njegovi.

Koji ljubi oca ili mater većma nego mene, nije mene dostojan; i koji ljubi sina ili kćer većma nego mene, nije mene dostojan.- Matej 10:34-

U Jevanđelju Isus traži da ga volite više od svojih najbližih,i kaže da je došao tu da vas rastavi od vaših najbliži itd. Ko od vernika voli Isusa više od svoje dece? Ima li takvih?
Ako nema što kažete da ste vernici? Već su ga jednom razapeli kada bi se ponovo vratio sa ovom suludom pričom ponovo bi ga obesili lol

Poslednja izmena od moderatora:

momcilo95

Ističe se
Poruka
2.754
Mislim da ga danas ne bi obesili jer svaki lajf kouc danas moze da fura tu pricu. Jednostavno bi mislili da je lud ili završio bi u Lazi.

- - - - - - - - - -

Ali tako mozemo da ih dozivimo, kroz taj Trosveti krug... Nisu dzabe trougli simbol najstarije monoteisticke religije.

Sveti Duh je to sto nama daje Apsoluta. A Bog(Alah, Jahve, ...), i Sin (Isus, Shem, Mohamed, ...), sto delimo sa ostalima.
Isus je pokusao. Da li ce stvarno doci opet, eh, da li mislis da smo zasluzili nakon sta sve radimo i sta smo radili?
Ja mislim da se on cesto ponavlja, tj spasava ovaj 3D svet. Ko supermen recimo, epizoda za epizodom, dok recimo oni koji su religiozni ce to odmah odbaciti. Jel imaju svoje svete spise, Zavete, Kuran, Tore, i ostale...
Pricao je neki lik koji zastupa koncept reinkarnacije, da postoje neke duse iz pete dimenzije koje ponekad odluče (iako to nisu u obavezi) da se otelotvore ovde na zemlji kako bi pokušali da nam daju neka ucenja ili da nas spasu od propasti. Navodno su takvo bili i Isus i Muhamed, Krišna, Lao Ce i ostali. Dakle nije rec ni o kakvom Bogu nego o duši koja zivi u mnogo višoj dimenziji, prosla je taj proces samsare iliti ponovnog rađanja, dozivela prosvetljenje i koja se mozda zarad dobrobiti čovečanstva spustila na zemlju da nam ukaze na neke nepravilnosti.

4thman

Aktivan član
Poruka
1.119
Ne mislite da sam ja došao da donesem mir na zemlju; nisam došao da donesem mir nego mač.

Jer sam došao da rastavim čoveka od oca njegovog i kćer od matere njene i snahu od svekrve njene:

I neprijatelji čoveku postaće domašnji njegovi.

Koji ljubi oca ili mater većma nego mene, nije mene dostojan; i koji ljubi sina ili kćer većma nego mene, nije mene dostojan.- Matej 10:34-

U Jevanđelju Isus traži da ga volite više od svojih najbližih,i kaže da je došao tu da vas rastavi od vaših najbliži itd. Ko od vernika voli Isusa više od svoje dece? Ima li takvih?
Ako nema što kažete da ste vernici? Već su ga jednom razapeli kada bi se ponovo vratio sa ovom suludom pričom ponovo bi ga obesili lol
Necu da branim Bibliju, ali bukvalno tumacenje nije bas dobar primer za ovo.
Nema dokaza da je bas ovako rekao kako je rekao. Nema smisla to verovati zato sto je rekao i: voli komsiju kao i samog sebe.
Ali opet i tu su oni koji su zapisali umesali svoje prste, verovatno. Ili prepisivali.

Jevreji ga ne priznaju, ako je zaista bio vise od proroka, a bio je taj kojeg su cekali...
I dalje cekaju neku novu verziju Hrista.

Poslednja izmena od moderatora: