Quantcast

Ideal lepote

sofija06

Primećen član
Poruka
816
Dostojevski: “Blago onom ko ima ideal lepote, pa makar i pogresan.”

-Svaki covek ima subjektivan kriterijum kada procenjuje lepotu. Kako se onda bilo ciji ideal lepote moze okarakterisati kao pogresan?
—————
Aleksandar Solženjicin: “Kad si mlad nemas iskustva, kad si star nemas snage.”

-Kad si mlad imas snagu da stices iskustva. Kad si star imas iskustva da ti olaksaju gubitak snage.
——-
“Ako ne mozes da kazes delima nemoj ni recima.”

-Recima se predstavljas. Delima se otkrivas.
—————
“Zlo se samo snagom dokazuje, sve ostalo pamecu.”

-Zlo nema snagu, vec nasilje. Nasilje je bes nemoci. Zato razara i stvara bol i patnju. Isto kao i kukavicluk u kojem je lukavstvo bez mudrosti.

Душко Радовић: “He васпитавајте децу ако не умете. Боље је бити неваспитан него лоше васпитан.”

-Nema mnogo razlike izmedju lose vaspitanog i nevaspitanog. Bolje ne imati decu ako ne umete da ih vaspitate ili ako ne zelite da ulozite trud u njihovo vaspitanje. Nije fer da deca ispastaju.

zxy

Veoma poznat
Poruka
13.817
Jeste onima ciji je ideal zenska lepota. Ali, ima i takvih kojima je ideal muska lepota. Njih zenska lepota ostavi ravnodusnim. Zabac je sve rekao. ;):D
Da je žabac čuo Teidu složio bi se i on kao i ja.A mogli bi da priupitamo još nekog,naprimer Tigra;) A što se tiče žena i šta se njima dopada to se msm zna:lol:

zxy

Veoma poznat
Poruka
13.817
“Lepota je jedino protiv čega ni vre me ništa ne može. Filozofije se rasipaju kao pesak, jedna vera prolazi za drugom, ali je lepota radost za sva vremena i svojina večnosti”.

sofija06

Primećen član
Poruka
816
“Lepota je jedino protiv čega ni vre me ništa ne može. Filozofije se rasipaju kao pesak, jedna vera prolazi za drugom, ali je lepota radost za sva vremena i svojina večnosti”.
Spoljasnja lepota se procenjuje i dozivljava kroz unutrasnju. Unutrasnja lepota je u dusi/duhu. Oni su nematerijalna, vecna sustina iza pojavnih oblika ili tela. Da bi unutrasnja lepota ostala ziva i razbudjena tad intelekt mora biti u stalnom kontaktu s dusom i duhom. Kad se izgubi taj kontakt lepota zamre. Intelekt se ogranici pojavom i vremenskom prolaznoscu. Izgubi sposobnost da sagleda dublji smisao i vecnu lepotu iza pojava. Zato nista vise ne pruza radost. Sve postane besmisleno.

• Podržavam
Reactions: zxy

zxy

Veoma poznat
Poruka
13.817
Spoljasnja lepota se procenjuje i dozivljava kroz unutrasnju. Unutrasnja lepota je u dusi/duhu. Oni su nematerijalna, vecna sustina iza pojavnih oblika ili tela. Da bi unutrasnja lepota ostala ziva i razbudjena tad intelekt mora biti u stalnom kontaktu s dusom i duhom. Kad se izgubi taj kontakt lepota zamre. Intelekt se ogranici pojavom i vremenskom prolaznoscu. Izgubi sposobnost da sagleda dublji smisao i vecnu lepotu iza pojava. Zato nista vise ne pruza radost. Sve postane besmisleno.
Znači sve dok postoji subjekt sa svojim intelektom,dušom i duhom postoji i večna lepota.E sad se postavlja pitanje da li je lepota neka a priori subjekta.Verovatno je neki estetičar već probao da nakalemi subjektu to kao što je Kant učinio sa kategoričkim imperativom svojoj filozofiji.Ovo me zanima i stoga što se isto pitanje može postaviti i za što šta drugo,naprimer za religiju tj religiozno osećanje.
Za mene je krajnje vreme da mi neko pomogne da rešim te dileme ,drugo sam sve rešio ostalo mi samo to;):lol:

sofija06

Primećen član
Poruka
816
Subjekt sve procenjuje kroz intelekt. Intelekt je svesni nivo. Medjutim, pored svesnog postoji i nesvesno. Tacnije, podsvesno i nadsvesno. Nadsvesno je duhovni potencijal (dusa/duh). Kada intelekt subjekta ima interakciju s nadsvesnim koristi puni svesni potencijal. To rezultira duhovnim razvojem koji oplemenjava intelekt. Intelekt dobija mudrost da prevazidje negativna iskustva; da ih osmisli i da nadje utehu i mir i u najtezim okolnostima.

Ako intelekt subjekta nema kontakt s nadsvesnim (zapostavlja duhovni razvoj) tada ostaje zarobljen iskustvima i vanjskim zbivanjima. Nije u stanju da ih prevazidje i da nadje konstruktivno resenje problema. Nedostaje mu unutrasnja, duhovna snaga da ima kontrolu nad sobom, svojim ponasanjem i zivotom. Njegov mir, sreca i zadovoljstvo vise ne zavise od njega, vec od svega izvan njega.

zxy

Veoma poznat
Poruka
13.817
Ma nervira me to što nema nekih pravila.Eto ja nekad sam voleo šlank a sad preferiram punije i to me baš zbunjuje.Dal se to menja lepota ili moj intelekt izvoljeva ,dal je kriva moja duša ili se duh mangupira,menščini još se neko meša,ali ja hm...ha , meni se sve dopadaju pa se pitam šta sa mnom nije u redu:think:;)

sofija06

Primećen član
Poruka
816
Menscini zxy da ti gledas samo ambalazu. :) Dzaba pakovanje ako nema mnogo unutra. Ne kaze se bez razloga: “O’zgo gladac, a unutra jadac.” :) Vanjska lepopa privuce, ali unutrasnja zadrzi.

zxy

Veoma poznat
Poruka
13.817
Menscini zxy da ti gledas samo ambalazu. :) Dzaba pakovanje ako nema mnogo unutra. Ne kaze se bez razloga: “O’zgo gladac, a unutra jadac.” :) Vanjska lepopa privuce, ali unutrasnja zadrzi.
Kako god ali osim večne lepote za koju ne znam šta je postoji u svakom čoveku neki ideal lepote koji traje koliko i on i bez obzira na to kakve kompromise u životu pravi taj ideal uvek na njega deluje i teži da se ostvari.A on sadrži oba dva ,i spolnji izgled i unutrašnje osobine.I prepoznaje se u svakom izboru,bio čovek toga svestan ili ne jer to je izbor njegove anime.Ako se tu umeša intelekt ili duh ,dakle računica,može samo štetu da napravi.Ali u praksi upravo tako dešavaju se stvari.A lepo je sve udesila priroda ,zato i jesu deca ljubavi najlepša.A deca su merilo uspešnosti braka ,kad je bračni izbor u pitanju.,itd,itd...

sofija06

Primećen član
Poruka
816
Izvini zxy, sto kasnim s odgovorom. Iako duh deluje kroz intelekt izmedju njih postoji razlika. Slazem se s tobom da svaki covek ima neki svoj ideal lepote, pa mu je nesto lepo, a nesto nije.

Zaljubi se zbog fizickog izgleda, ali se zavoli zbog karaktera. Idealno je kada su oboje u saglasnosti. Kada nisu, zaljubljenost brzo prodje. Ne preraste u ljubav. Ukoliko je karakter los, tad cak moze preci i u prezir.

Uspesnost braka zavisi od zrelosti ljudi, od njihove posvecenosti braku i jedno drugom. Za to je potrebno stalno zalaganje, a iznad svega iskrenost, spremnost na kompromis, medjusobno postovanje, timski rad i staranje o deci. Deci treba stabilnost, sigurnost i mir. Takvi kvaliteti produbljuju ljubav i ucvrscuju vezu. Nema srece tamo gde su partneri nezreli, sebicni, neiskreni i gde varaju jedno drugo.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.