"I svetlost sija u tami i tama je nije nadjačala. " Jovan 1: 5

Tako je. To su primeri neznanja. Kada ljudi čine zlo iz neznanja. Veruju da će ih to
učiniti srećnima, a sreća se ne stiče tako. To je egoistična ljubav. Ja baš ne znam
ni što se ljubavlju zove. Božija ljubav je neuslovljena.
ok ali šta ćemo sa Satanom i demonima onda? da li bi trebali i njih da volimo jer i oni su deo kreacije? da li su oni iskonsko zlo ili su u neznanju? Da li ih Bog voli?

Ako me grize savest, to znači da neki deo mene zna da grešim. Da postoji
nešto živo u meni što je u kontaktu sa Izvorom, Bogom. To što ja to nisam
osvestila u sebi još uvek, pa zato grešim, zove se neznanje. Kada bih bila
u kontaktu sa savešću u svakom trenutku, ne bih grešila.
Ma dobro i ateisti greše a savest grize...nije to poenta...

Ja pričam o tragu i posledici koja kao plod ili produkt greha ostaje...
Zato i ljudi prave zakon o koji se takođe oglušuju i pored savesti...

ok ali šta ćemo sa Satanom i demonima onda? da li bi trebali i njih da volimo jer i oni su deo kreacije? da li su oni iskonsko zlo ili su u neznanju? Da li ih Bog voli?
I vidiš, to je povezano sa egom, lažnim ja. Ja i moje. Vezanost za porodicu,
a ne ljubav. Vezanost za naciju, a ne ljubav. Ta vezanost je produžetak ega,
on sve to oseća kao Ja i sve drugo je u stanju da uništi. Što znači da nema
nekog dubljeg uzroka? Ili ga ima?

To je u vezi onog od malo pre, nastavak..:lol: a sad da vidimo za sotonicu
i demone.. to će biti malo teže..
Da li ih Bog voli? Bog što ne voli to ne postoji. On je svedržitelj. Što znači
da sve što postoji on drži, svojom energijom. Kada je iz nečega povuče,
toga više nema.
Ako me sad spale na lomači, ti si kriv.. :lol:
Ali jedan dečko je na jutjubu objašnjavao da ono što dostigne svoju donju
granicu, više nije podržano i ne može da postoji. Dokle god postoji, nade
ima da će se uzdići, promeniti, popraviti, osvestiti, kako god..
Oni nisu deo kreacije u smislu da ih je Bog takvima stvorio, već su pali
u neznanje.

Ma dobro i ateisti greše a savest grize...nije to poenta...

Ja pričam o tragu i posledici koja kao plod ili produkt greha ostaje...
Zato i ljudi prave zakon o koji se takođe oglušuju i pored savesti...
Pa šta ako su ateisti. To što oni u Boga ne veruju, ne znači da Bog u
njih ne veruje i da nemaju savest kao i ostali ljudi. Nisu oni roboti, nego
samo imaju drugačija uverenja.

Da, zlo kao posledica postoji, rekoh.

I vidiš, to je povezano sa egom, lažnim ja. Ja i moje. Vezanost za porodicu,
a ne ljubav. Vezanost za naciju, a ne ljubav. Ta vezanost je produžetak ega,
on sve to oseća kao Ja i sve drugo je u stanju da uništi. Što znači da nema
nekog dubljeg uzroka? Ili ga ima?

To je u vezi onog od malo pre, nastavak..:lol: a sad da vidimo za sotonicu
i demone.. to će biti malo teže..
Da li ih Bog voli? Bog što ne voli to ne postoji. On je svedržitelj. Što znači
da sve što postoji on drži, svojom energijom. Kada je iz nečega povuče,
toga više nema.
Ako me sad spale na lomači, ti si kriv.. :lol:
Ali jedan dečko je na jutjubu objašnjavao da ono što dostigne svoju donju
granicu, više nije podržano i ne može da postoji. Dokle god postoji, nade
ima da će se uzdići, promeniti, popraviti, osvestiti, kako god..
Oni nisu deo kreacije u smislu da ih je Bog takvima stvorio, već su pali
u neznanje.
to implicira da se protiv demona treba boriti ljubavlju prema njima...mržnjom prema njihovim delima ali ljubavlju prema njima kao prema delu kreacije

“I svetlost sija u tami i tama je nije nadjačala. “ Jovan 1:5

Svetlo predstavlja istinu i pravednost, nasuprot tami, koja predstavlja zabludu i nepravednost.
Tako Jovan pokazuje da tama neće pobediti svetlo.

Izavor istine Je Bog JHVH Jehova.
Takodje je Bog JHVH izvor fizickog i duhovnog svetla....
I svega dobrog, posto je i sam Bog ljubav.
1 Jovanova 4
7 Voljeni, volimo jedni druge, jer ljubav potiče od Boga, i svako ko voli rođen je od Boga i poznaje Boga.
8 Ko ne voli, nije upoznao Boga, jer Bog je ljubav.

Bog, posto je izvor svetla i jedini svemoguc, njega ne moze nadvladati tama – duhna tama koja potice
od palih duhovnih stvorenja Sotone i Demona.

Bog JHVH Jehova je apsolut i kao Stvoritelj najmocnije bice u univerzumu.
Istina je ono cime Bog osvetljava nas put koji vodi u vecnost.

A istinu mozemo naci u Bibliji posto je ona Bozja pisana rec.
Istina - koja je Bozja rec, osvetljava nama put i rasteruje tamu...

Takodje da nas ne bi nadvladala duhovna tama, trebamo razvijati osobine koje su Bozanske vrline
kao sto su ljubav dobrota, mirmilosrdje itd... Galatima 5:22

Kada imamo osobine Boga koji je izvor svetlosti, time i mi ostajemo u svetlosti i istini i tako nadvaldavamo tamu...

Rimljanima 12

9 Neka vaša ljubav ne bude licemjerna! Mrzite zlo, držite se dobra!

10 Bratskom ljubavlju srdačno ljubite jedni druge! Prednjačite u iskazivanju poštovanja jedni drugima!

2 Radujte se u nadi! Strpljivo podnosite nevolju! Ustrajte u molitvi!

17 Nikome ne vraćajte zlo za zlo! Činite ono što svi ljudi smatraju dobrim!

18 Ako je moguće,koliko o vama ovisi, budite u miru sa svim ljudima!

19 Ne osvećujte se, ljubljeni, nego dajte mjesta srdžbi Božjoj, jerje pisano: “Moja je osveta, ja ću uzvratiti, kaže Jehova.”

21 Ne daj da te zlo nadvlada, nego nadvladaj zlo dobrom!

to je tačno, svetlost je svetlija od mraka

to implicira da se protiv demona treba boriti ljubavlju prema njima...mržnjom prema njihovim delima ali ljubavlju prema njima kao prema delu kreacije
Tako je. Ali ljubav prema njima treba razlikovati od ljubavi prema delima njihovim
ili prema stanju nesvesti njihove.
I dok duhovno ne ojačaš baš, baš, ne radi to. Ima ljudi koji ih okruže svetlošću
i prožimaju svetlošću, sve dok se u svetlosti ne rastvore. Tako ih spašavaju.
Tako i nas spašavaju.

Pa šta ako su ateisti. To što oni u Boga ne veruju, ne znači da Bog u
njih ne veruje i da nemaju savest kao i ostali ljudi. Nisu oni roboti, nego
samo imaju drugačija uverenja.

Da, zlo kao posledica postoji, rekoh.
Slažem se.
Ali upravo zato niko ne može reći ne znam..

Ukrao pa ne zna da ne valja..

Uredu, ne veruje u Boga pa ga briga za njegov zakon...Ali imaš ovozemaljski zakon koji pripisuje kaznu za to što si uradio.
Ili misle, ma baš me briga, imam vezu proćiću.
Ali opet zna da je loše uradio, čim se pravda...
A ako je uzeo nekom nešto, taj ga neće imati i pričinjena mu je šteta...a ovaj profitira na tuđoj nesreći...koju je sam izazvao...A ne zna...

Zna i te kako...zlo je zlo i treba ga pravim imenom zvati...
Okretanje glave vodi u još gore i totalnu anarhiju kojoj smo sve bliži..

Tako je. Ali ljubav prema njima treba razlikovati od ljubavi prema delima njihovim
ili prema stanju nesvesti njihove.
I dok duhovno ne ojačaš baš, baš, ne radi to. Ima ljudi koji ih okruže svetlošću
i prožimaju svetlošću, sve dok se u svetlosti ne rastvore. Tako ih spašavaju.
Tako i nas spašavaju.
Starac Pajsije je pričao kako se jednom danima danonoćno molio za đavola da se spase....napokon mu se đavo ukazao kao dečačić koji mu se plezi i rekao mu da se ne moli više za njega jer njemu je sasvim dobro ovako...

Slažem se.
Ali upravo zato niko ne može reći ne znam..

Ukrao pa ne zna da ne valja..

Uredu, ne veruje u Boga pa ga briga za njegov zakon...Ali imaš ovozemaljski zakon koji pripisuje kaznu za to što si uradio.
Ili misle, ma baš me briga, imam vezu proćiću.
Ali opet zna da je loše uradio, čim se pravda...
A ako je uzeo nekom nešto, taj ga neće imati i pričinjena mu je šteta...a ovaj profitira na tuđoj nesreći...koju je sam izazvao...A ne zna...

Zna i te kako...zlo je zlo i treba ga pravim imenom zvati...
Okretanje glave vodi u još gore i totalnu anarhiju kojoj smo sve bliži..
Pod neznanjem se misli na sasvim drugo neznanje. Neznanje o tovoj pravoj
prirodi, o tome ko ili šta si ti. I za to niko neće reći da ne zna, ali ne zna i
pojma nema da je to uzrok svih problema.
Počinje i da se rimuje.. :ceka:

nego šta ćemo sa životinjama? ako ih volimo zašto ih koristimo u ishrani ili ubijamo u samoodbrani ili kad nam ugrožavaju životni prostor? i bubašvaba i vaška su deo kreacije? zašto je Bog napravio prirodu tako da životinje jedu jedna drugu?
Pa kako da ih volimo, kad ni sebe ne volimo?
Meni je interesantno da jednakom strašću prskaju štetočine i ateisti i vernici.
Ateistima nije ni za zameriti jer oni imaju uverenje da su na vrhuncu lanca
i da imaju pravo da tlače slabije. Al šta je vernicima? Gde je ljubav i zahvalnost
za Bogom stvoreno? Nikad nisam čula da je neko u molitvi pitao Boga
''Bože, sve si tako lepo stvorio, ali ne razumem što si stvorio buba švabu.
Možeš li mi pomoći da odgonetnem čemu ona služi?'' Jok.. otrova joj sipaj..

Pa kako da ih volimo, kad ni sebe ne volimo?
Meni je interesantno da jednakom strašću prskaju štetočine i ateisti i vernici.
Ateistima nije ni za zameriti jer oni imaju uverenje da su na vrhuncu lanca
i da imaju pravo da tlače slabije. Al šta je vernicima? Gde je ljubav i zahvalnost
za Bogom stvoreno? Nikad nisam čula da je neko u molitvi pitao Boga
''Bože, sve si tako lepo stvorio, ali ne razumem što si stvorio buba švabu.
u religiji Indijanaca smatra se da smo rod sa svim živim bićima...kad Indijanac ubije životinju radi hrane ili odeće ili kad ubere biljku on je moli za oproštaj i zahvaljuje joj se....

nego gde je granica ljubavi za kreaciju? i bakterije i virusi i paraziti su deo kreacije?

u religiji Indijanaca smatra se da smo rod sa svim živim bićima...kad Indijanac ubije životinju radi hrane ili odeće ili kad ubere biljku on je moli za oproštaj i zahvaljuje joj se....

nego gde je granica ljubavi za kreaciju? i bakterije i virusi i paraziti su deo kreacije?
Sve što postoji je deo kreacije. Osim naravno onoga što je čovek stvorio
razrušivši deo kreacije i stvorivši nešto svoje, mrtvo.
Nema granica ljubavi.
Međutim naše znanje i razumevanje je mnogo ograničeno. Ne znamo šta
čemu služi, ni kako funkcioniše. Niti se pitamo. Tako nam je neki program
ugrađen da se od prirode branimo, a ona je stvorena da nam služi.

Sve što postoji je deo kreacije. Osim naravno onoga što je čovek stvorio
razrušivši deo kreacije i stvorivši nešto svoje, mrtvo.
Nema granica ljubavi.
Međutim naše znanje i razumevanje je mnogo ograničeno. Ne znamo šta
čemu služi, ni kako funkcioniše. Niti se pitamo. Tako nam je neki program
ugrađen da se od prirode branimo, a ona je stvorena da nam služi.
nije li hrišćanstvo doprinelo takvom stavu učeći da trebamo da mrzimo ovaj svet?
Indijanci žive tj. živeli su u skladu sa prirodom. Hrišćani ne. A Bog je kaznio Indijance preko hrišćana koji su ih ubijali pa stavili u rezervate....
Nije li ovo svet gde vlada zakon jačeg kao što u prirodi vlada zakon jačeg? A oni koji vole sve oni kao Isus budu odbačeni od ovog sveta?
hrišćanstvo nas kroz Isusov primer uči da onaj ko voli sve bude odbačen od svih i progonjen...a da li je stvarno tako? možda je upravo obrnuto...kad nekog stvarno voliš on ti prirodno uzvraća...da li je Isusova ljubav zaista bila prava i bezuslovna ako priča o kazni za sve koji ne idu uskim putem koji on propoveda?
da li je Isus bio pravi Mesija ako je odbačen od ljudi i ako njegovi sledbenici ne slede njegova uputstva nego ga obožavaju da bi dobili večni život??

Poslednja izmena:
to je rekao Pavle koji po meni nije dobar reprezent Isusovog učenja o ljubavi....a moguće je i da je mislio da treba mrzeti zla dela a ne počinioce zlih dela...
Mislio je na onog ko čini zla dela..

2. Solunjanima 3,6Zapovjedamo vam pak, braćo, u ime Gospoda našega Isusa Hrista, da se odvojite od svakoga brata koji živi neuredno, a ne po uredbi koju primiše od nas.

Sam Hrist je takođe bio jasan po ovom pitanju.

Mi smo u duhovnoj borbi zato je bitno da dobrim nadvadamo zlo...

21 "Ne daj da te zlo nadvlada, nego nadvladaj zlo dobrom!"

Bog je izvor i tvorac svega dobrog i savrsenog.
a Sotona - pali andjeo je uzrocnik zla zajedno sa svojim demonima.

O toj duhovnoj borbi je zapisano u Efezanima 6

Efezanima 6
Obucite svu Božju ratnu opremu da biste mogli da se oduprete Đavolovim spletkama.
12 Jer se ne borimo protiv krvi i tela, nego protiv vlasti, vođa i vladara ovog mračnog sveta, to jest protiv zlih duhovnih sila na nebu.
13 Zato uzmite svu Božju ratnu opremu, da biste mogli da im se oduprete u zli dan i da, nakon što učinite sve što je potrebno, ostanete postojani.
14 Dakle, budite postojani. Oko struka opašite pojas istine, na grudi stavite oklop pravednosti,
15 a na noge obujte spremnost da propovedate dobru vest mira.
16
Pored toga, uzmite veliki štit vere, kojim ćete moći da ugasite sve plamene strele Zloga.
17 Stavite na glavu kacigu spasenja i uzmite u ruku mač duha, to jest, Božju reč.
18 Istovremeno, molite se u svakoj prilici pod vođstvom duha svakim oblikom molitve i usrdnih molbi.

Iako je Isus osudio religiozne vodje prvog veka,
on je znao da postoji neko drugi ko stoji iza njihovih zlih misli i postupaka.

Isus im je rekao: „Vaš je otac Đavo i želite da postupate po željama svog oca.
On je bio ubica ljudi od kada se pobunio i nije ostao postojan u istini, jer u njemu nema istine. Kad govori laž, svoje govori, jer je lažov i otac laži“
Jovan 8:44

Iako je Isus priznao da su ljudi u stanju da čine zlo,
on je ukazao na sam uzrok zla — Satanu Đavola.

Bog nam preko Biblije razotkriva taj uticaj Zlog.

Koliko je velik Satanin zao uticaj vidi se u 1. Jovanova 5:19, gde stoji: „Ceo svet je u vlasti Zloga.“ Đavo uvlači ljude u vrtlog sve veće nevolje.
U stvari, nikada ranije nije bio toliko odlučan da nanosi zlo. Zašto? Zato što su on i demoni zbačeni s neba kada je 1914. uspostavljeno Božje Kraljevstvo.

U vezi s tim, Biblija je prorekla:Otkrivenje 12:7-12

Otkrivenje 12:9 I bio je zbačen veliki zmaj, prazmija, koji se zove Đavo i Sotona, koji zavodi sav svijet. Bio je zbačen na zemlju, a s njim su bili zbačeni i anđeli njegovi.

12 „Teško vama, zemljo i more, jer je Đavo sišao k vama, veoma gnevan, znajući da ima malo vremena!“ .

Kako danas Satana utiče na ljude?

Satana utiče pre svega tako što širi duh koji upravlja ljudskim načinom razmišljanja i postupanja. U skladu s tim,

Đavo je u Efezanima 2:2 nazvan ’vladarem koji vlada vazduhom, duhom [to jest preovladavajućim stavom] koji sada deluje u sinovima neposlušnosti‘. Taj demonski ’vazduh‘ ne podstiče na strah pred Bogom i na dobrotu, već na pobunu protiv Boga i njegovih merila. Na taj način Satana i demoni podržavaju i pospešuju zlo koje čine ljudi.

Prema Bibliji Bog ce zauvek unistiti zlo
da bi ljudi mogli kao savrsena bica da zive vecno na Zemlji

Poslednja izmena:
nego šta ćemo sa životinjama? ako ih volimo zašto ih koristimo u ishrani ili ubijamo u samoodbrani ili kad nam ugrožavaju životni prostor? i bubašvaba i vaška su deo kreacije? zašto je Bog napravio prirodu tako da životinje jedu jedna drugu?
sta je problem, neces da jedes, gladuj, neces zivotinje, neces telo Hristovo, a one su date upravo da bi dosli do ovoga
Jovan 6,48Ja sam hljeb života.
Jovan 6,49Ocevi vaši jedoše manu u pustinji, i pomriješe.
Jovan 6,50Ovo je hljeb koji silazi s neba: da koji od njega jede ne umre.
Jovan 6,51Ja sam hljeb živi koji siđe s neba; koji jede od ovoga hljeba življeće vavijek; i hljeb koji ću ja dati tijelo je moje, koje ću dati za život svijeta.

nego bi vi da volite demone, buba-svabe i sta ti ja znem kakve sve jos gluposti necete da izmislite, a coveka, ko ce coveka da voli?
ma, bre, jel ni muvu ni komarca ne smem papucom da opaucim? zastranili ste vas dvoje
kad Indijanac ubije životinju radi hrane ili odeće ili kad ubere biljku on je moli za oproštaj i zahvaljuje joj se....
pa kada ne zna za Boga da se Njemu zahvali.
biljci se moilis? pazi, ima ljudi koji se pretvore u biljke, ili u zivotinje - nemo' bre da brukate ljudski rod iduci iz jedne u drugu krajnost

pitamo se za ljude zasto su ovakvi onakvi, a za prirodu sta ima da se pitamo, da pricamo sa zmijama, bubasvabama? odoste vi u basne, ako ne u:

Анимизам - Википедија

Aнимизaм је примитивнa рeлигиja чији су слeдбeници хиљaдaмa годинa приписивaли божaнскe особинe животињaмa, звeздaмa и идолимa било коje врстe и прaктиковaли су спиритизaм, врaџбинe, гaтaњe и aстрологију.[7] Они користe мaгију, чини, очaрaвaњe, прaзновeрje, aмајлиje, тaлисмaнe, чaролиje или било штa зa штa вeрују дa ћe им помоћи дa сe зaштитe од злих духовa и дa умирe добрe духовe. Eлeмeнти aнимизмa присутни су у многим рeлигијамa укључујући хиндуизaм, мормонизaм и култовe Новог добa. Психоаналитичари сматрају да се овај начин мишљења јавља код детета које не разликује субјективно од објективног

Poslednja izmena:
jel možeš da mi citiraš to gde Hrist kaže nešto slično?

Matej 18,15Ako li ti sagriješi brat tvoj, idi i pokaraj ga među sobom i njim samijem; ako te posluše, dobio si brata svojega.
Matej 18,16Ako li te ne posluša, uzmi sa sobom još jednoga ili dvojicu da sve riječi ostanu na ustima dva ili tri svjedoka.
Matej 18,17Ako li njih ne posluša, kaži crkvi; a ako li ne posluša ni crkve, da ti bude kao neznabožac i carinik.

Back