I ove je godine održana misa zadušnica za ustaškog zločinca Antu Pavelića.

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Stepinac je bio masovni ubica i koljac , ratni zlocinac i ratni huskac , monstrum u krvavom kardinalskom ogrtacu , demon sa Kaptola .. i olos nacisticka ..

За то су га оптужили комунисти 1946. године.

Обрати, пажњу, 1946. године. Надбискуп Алојзије Степинац је 1944. године победоносно и поздравно дочекао антифашистичке снаге у Загреб и 2 јeбене године се слободно шетао Загребом, био надбискуп целе СР Хрватске, док су Загребом шетали Срби са Козаре, из Лике, са Кордуна и Баније, у партизанским униформама.

Тек кад је одбио да нареди целој цркви да величају КПЈ и Тита на проповедима и подрже национализацију и аграрне реформе и одузимање поседа цркви, напрасно су се "сетили" да је за време Краљевине Југославије био антикомуниста, а да је надбискуп био и за време Павелића.

Степинцу је смештено за некакву "сарадњу" са усташама, као што је Дражи смештено за нацизам, а Владици Николају за подржавање Хитлера и величање антисемитизма.

Степинац је црно на бело за време рата осудио расне законе у НДХ, политику злочина према Србима, забранио покрштавање Срба, позвао свештенеки да од усташког ножа спасу кога год могу, а јавно осудио све оне свештенике и фратре из којекаквих вукојeбина који су улазили у усташке редове и рекао да то чине на сопствену одговорност, а не црквену.

А након рата му је нуђено да безбедно оде за Рим, није отишао. За време вишегодишње неправедне робије му је по други пут нуђено, а комунисти су били спремни и да га пусте, само да га се реше и да наставе да говоре како је био "усташа", и опет није отишао. Остао је са верујућим народом, са својом црквом, на крају је био и трован, а умро је достојанствено, са Божјим именом на уснама.

Највећи парадокс је био тај што су 1946. хапсили оне Србе који су тражили да иду да сведоче у његову корист, а и данас се неко усуђује да га оптужује за "антисемитизам", док га сваке године из Израела помињу они Јевреји који су само захваљујући њему преживели рат.
 
w15130821-1.jpg


vatikan6-1.jpg


img0118-1.jpg


croacia6-1.jpg


antepavelicsasuprugomupozadiniposla-1.jpg
 
Mislim...nije da nije...poslao dva pisma Paveliću gde kaže da je za NDH loše da se Srbi baš toliko kolju...kalja ugled kod prijatelja nacista. I oni se zgražavaju nad tolikim zverstvima

Па оно, јесте, требало је да се одрекне католичанства, пређе на православље, узме пушку у руке и оде у Ђујићеве редове. А то што је писао усташком врху да такви злочини немају подршку РКЦ и да ће држава која тако ради пропасти и нестати, то је знак да је "подржавао" клање Срба... :roll:

Ovo nisam znala. Neki dokazi?

У Првом светском рату је био цивилни добровољац на Солунском фронту, као болничар.

Након тога је подржао стварање Краљевине СХС.

Краљу Александру је рекао да ће у РКЦ имати јаког противника комунизма.

Био је за јачање утицаја РКЦ у Југославији, и био огорчен антикатоличким расположењем у њој и тежњама из Србије да она буде чисто православна држава (крваве литије, противљење Конкордату итд.).

Био присталица Кнеза Павла и приступања Југославије Тројном пакту, као најмудријем решењу.

У НДХ подржао неке ствари које су радиле усташе (социјална политика, брига о радницима и сељацима, јаче ослањање државе на цркву), а осудио расне законе против Јевреја и Рома, противио се жигосању православаца и Јевреја тракама око рамена, забрањивао било какво "покрштавање" православаца, јер је тврдио да су они већ хришћани и већ крштени, рекао је да је Јасеновац брука хрватске државе и брука хрватског народа, опомињао да се престане са злочинима против Срба, јер ће таква држава, ако остане злочиначка, пропасти и нестати.

И то се и догодило. НДХ је нестала, усташке штеточине су побегле из ње - ко је успео, а кога су партизани побили у Блајбургу, а Степинац је остао у Загребу и поздравио долазак антифашиста и братство и јединство српског и хрватског народа.

Две године га нико није ни хапсио, ни дирао, ни оптуживао. Ухапсили су га 1946. јер није хтео да у име цркве подржи комунистичке реформе. Осудили су га на 5 година и дали му могућност да побегне дипломатским и црквеним каналима, као и усташе. Он је одбио, и остао је да одслужи казну. За то време су га у Риму унапредили у кардинала.

Након робије му је опет дата могућност да емигрира, што је опет одбио. Остао је у кућном притвору до краја живота, а каснијим одбукцијама су му пронађени отровни елементи у организму, што упућује на то да је био трован, као и патријарх Гаврило.

Због невиног осуђивања и страдања за веру, уживао је велики углед међу католицима. 1998. је проглашен за Блаженика.

Иначе, занимљиво је да му је стављана на терет и сарадња са четницима:

stepinacuk0.jpg
 

Да, Алојзије Степинац, као загребачки надбискуп и лидер РКЦ у Југославији, има слике и писма коресподенције са свима који су њоме владали: краљем Александром, кнезом Павлом, Мачеком, Павелићем, Титом.

Ево га и овде, поред Бакарића (одмах до микрофона, на почасној позицији), и у друштву са представницима СПЦ, док се још нико није "сетио" да је он заправо био "усташа":

croatia-photo-1-1.jpg


Мислим, провали... 2 године је поглавар РКЦ у комунистичкој Југославији, налази се на свим јавним дешавањима, сусретао се са Титом милион пута, дружио са вођама СПЦ у Хрватској... а овамо неки "демон".

А ево га и кнез Павле са Хитлером:

1-2.jpg

Ратко Младић са Веслијем Кларком:

Mladic-Clark-1.jpg

Итд.

Небитно. Шта год ко мислио за РКЦ, ипак се мора сложити да се ради о институцији која не би направила један тако идиотски потез, да сарадника нациста прогласи за блаженика.

И још да никоме није ни најмање сумњиво како то не смета ни Србији, ни Израелу, ни СПЦ, ни САНУ, ни Матици српској... Ено, јесу вам зилоти стављали слике владике Иринеја Буловића како се слика испод Степинчеве фотографије и смеје се?
 
Ako se ne varam Stepincu su poklali porodicu ustaše jer se pobunio protiv genocida nad Srbima...a da je pokrštavao ,pokrštavao je,to je fakatz:)

Убиле су му рођеног брата, за остатак породице не знам, Знам да је имао живу сестру и након рата. А Павелићев режим је сумњао да Степинац сарађује са комунистима.

Није покрштавао, лично је забранио покрштавање православаца. За њих је издао наређење да се сви пребези који спасавају живу главу само упишу као католици, а свештеницима забранио да им око тога праве проблема или да их крсте поново по католичком обичају.

Једино су Јевреји покрштавани, али му они нису узимали за зло, јер су као крштени католици спасавали главе и успели да преживе рат, а после се вратили својој вери.
 
Убиле су му рођеног брата, за остатак породице не знам, Знам да је имао живу сестру и након рата. А Павелићев режим је сумњао да Степинац сарађује са комунистима.

Није покрштавао, лично је забранио покрштавање православаца. За њих је издао наређење да се сви пребези који спасавају живу главу само упишу као католици, а свештеницима забранио да им око тога праве проблема или да их крсте поново по католичком обичају.

Једино су Јевреји покрштавани, али му они нису узимали за зло, јер су као крштени католици спасавали главе и успели да преживе рат, а после се вратили својој вери.

Brata i ostale žitelje rodnog mu sela....Znam da je papi poslao pismo u kojoj navodi cifru od 200.000 pokrštenih,tako da sumnjam da je zabranio pokrštavanje..
 
На Историји је, иначе, била једна комедија са Степинцем.

Један форумаш је цитирао Степинчево писмо свештенству где им говори да прихватају све јудаисте и православце и да им не праве никакве проблеме, јер су животи у питању и оставио коментар: "Ено га! Покрштава Србе!"

А неколико постова затим, исти тај форумаш, писмо Степинца где се противи покрштавању Срба и оставио коментар: "Ено га! Спречава да се Срби покрсте, него треба усташе да их покољу!"

То је оно, кажеш "А" - не ваља, кажеш "Б" - не ваља. А ћутиш - опет не ваља. Како год окренеш - не ваља. Као у оној басни о вуку и јагњету које му је, тобож, мутило воду.
 
Brata i ostale žitelje rodnog mu sela....Znam da je papi poslao pismo u kojoj navodi cifru od 200.000 pokrštenih,tako da sumnjam da je zabranio pokrštavanje..

Ма, уписаних у католике, преведених, то није исто.

Покрштавање је оно што су усташе донеле законе, да су морали да изваде потврде о моралној подобности, добију писмено одобрење од жупника, а онда се поново крсте по католичком обреду. Ваљда и неке изјаве да дају и потпишу. Степинац је то забранио, јер су православни већ крштени.

То јест, писао свештеницима да то не раде, не знам колико је могао да забрањује.
 
Brata i ostale žitelje rodnog mu sela....Znam da je papi poslao pismo u kojoj navodi cifru od 200.000 pokrštenih,tako da sumnjam da je zabranio pokrštavanje..

kao prvo i prvo nemoze srbe KRSCANE nitko pokrstiti, jer su vec krsteni.terminus kojeg trazis je valjda, famozno pokatolcavanje.drugo,ako je i bilo famoznih 200iljada pokatolcenih srba,nevirujes valjda da su ti jadnici za samo 4godine odbacili i pravoslavlje i svoje srpsko porijeklo.toliko naivan sigurno nisi..
 
Ма, уписаних у католике, преведених, то није исто.

Покрштавање је оно што су усташе донеле законе, да су морали да изваде потврде о моралној подобности, добију писмено одобрење од жупника, а онда се поново крсте по католичком обреду. Ваљда и неке изјаве да дају и потпишу. Степинац је то забранио, јер су православни већ крштени.

То јест, писао свештеницима да то не раде, не знам колико је могао да забрањује.

bas tako..
 
Ма, уписаних у католике, преведених, то није исто.


То јест, писао свештеницима да то не раде, не знам колико је могао да забрањује.

Lapsus linguae,nisam se baš nasretnije izrazio...pokatoličavanje..

@walter
Nisam ni rekao da su odbacili porijeklo i postali Hrvati...prešli su u katolicizam da bi pobjegli od ustaške kame
 
Lapsus linguae,nisam se baš nasretnije izrazio...pokatoličavanje..

@walter
Nisam ni rekao da su odbacili porijeklo i postali Hrvati...prešli su u katolicizam da bi pobjegli od ustaške kame

nisi mozda ti.ali masa tvojih zemljaka jos uvik misli da je jedan veliki broj srba '41 pokatolcen i postao Hrvat.to sam na ovom forumu vec x-puta citao..
 
Stepinac je bio masovni ubica i koljac , ratni zlocinac i ratni huskac , monstrum u krvavom kardinalskom ogrtacu , demon sa Kaptola .. i olos nacisticka ..

Boro,u pravu si!
Jes' da svojom rukom nije nikog zakl'o,
ali je inspirisao na stotine
ustaša u mantiji,koji su to radili
u njegovo ime,u ime poglavnika
i u ime NDH.
Mnogi Hrvati nastoje da ga operu
i skinu Stepincu taj crni žig
ratnog zločinca,ali teško to ide....
Istorija dugo pamti i ne prašta....!!!.
 
Ako se ne varam Stepincu su poklali porodicu ustaše jer se pobunio protiv genocida nad Srbima...a da je pokrštavao ,pokrštavao je,to je fakatz:)

Šta,bre,ti mantraš,čoveče!?
Ko je Stepincu poklao porodicu.
Pišeš notorne gluposti!!!
Najbližem Pavelićevom saradniku i
katoličkom čelniku u NDH,
ustaše poklale porodicu....???
Budibogstobom!?
 
Poslednja izmena:
Да, Алојзије Степинац, као загребачки надбискуп и лидер РКЦ у Југославији, има слике и писма коресподенције са свима који су њоме владали: краљем Александром, кнезом Павлом, Мачеком, Павелићем, Титом.

Ево га и овде, поред Бакарића (одмах до микрофона, на почасној позицији), и у друштву са представницима СПЦ, док се још нико није "сетио" да је он заправо био "усташа":

croatia-photo-1.jpg


Мислим, провали... 2 године је поглавар РКЦ у комунистичкој Југославији, налази се на свим јавним дешавањима, сусретао се са Титом милион пута, дружио са вођама СПЦ у Хрватској... а овамо неки "демон".

А ево га и кнез Павле са Хитлером:

1.jpg

Ратко Младић са Веслијем Кларком:

http://3.***************/_Y7kQSOBuEJw/SGfuA4vKbhI/AAAAAAAAAUY/efI84XBmies/s320/Mladic-Clark.jpg

Итд.

Небитно. Шта год ко мислио за РКЦ, ипак се мора сложити да се ради о институцији која не би направила један тако идиотски потез, да сарадника нациста прогласи за блаженика.

И још да никоме није ни најмање сумњиво како то не смета ни Србији, ни Израелу, ни СПЦ, ни САНУ, ни Матици српској... Ено, јесу вам зилоти стављали слике владике Иринеја Буловића како се слика испод Степинчеве фотографије и смеје се?
Tada se još ni za Bakarića
niko nije "setio" da je ustaša.
Setili su se tek 1971.kada se eksponirao
u separatističkom pokretu "Hrvatsko proljeće".
 
Lapsus linguae,nisam se baš nasretnije izrazio...pokatoličavanje..

Ма, знам. :) Тачно сам одмах сконтао на шта мислиш, зато сам и оно појаснио. :)

На пример, Стефан Немања је баш био прекрштен, то јест поново крштен. Крштен је као дете у католичкој цркви, као католик, а после се при преласку на православље поново крстио. Иако није морао. Постоје теорије да је то урадио из политичких разлога, јер је започињао православну династију, а да га након смрти не би Барски надбискуп својатао као католика, као што је био случај са зетском династијом Војислављевића.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top