I mi duhove za trku imamo

Ispod petrovaradinske tvrdjave jos uvek ima hodnika koji nisu ispitani.

Neki od njih vode ispod Dunava i izlaze negde na teritoriji Novog Sada.

Nekada, pre 40-ak godina u nekim od tih hodnika si se krili kriminalci...

I cuveni kriminalac Sadik koji nije imao jednu nogu i hodao je na stakama...

U jednoj reportazi sa njim sam (davno) citao da je on tvrdio da u mracnim hodnicima ispod tvrdjave ima - utvara !
 
Ispod petrovaradinske tvrdjave jos uvek ima hodnika koji nisu ispitani.

Neki od njih vode ispod Dunava i izlaze negde na teritoriji Novog Sada.

Nekada, pre 40-ak godina u nekim od tih hodnika si se krili kriminalci...

I cuveni kriminalac Sadik koji nije imao jednu nogu i hodao je na stakama...

U jednoj reportazi sa njim sam (davno) citao da je on tvrdio da u mracnim hodnicima ispod tvrdjave ima - utvara !

Malo je emisija naivno urađena. :D

Sad po hodnicima možeš da nađeš stare krevete, klošare, pokoje gaće i grudnjak nekog zaboravnog zaljubljenog para i slično. Hodnici koji i du ispod Dunava nisu nađeni ako se ne varam. Teško je ispod reke prokopati, pogotovo ako je u pitanju takva reka kao Dunav.

Šta su čuli i šta su videli, ostaje diskutabilno, jer kako se kaže, u strahu su velike oči. Mada mi se sve čini da se ovi likovi što rade misiju dobro zezaju, putuju i tako to. I još dobiju pare za to.
 
Ispod petrovaradinske tvrdjave jos uvek ima hodnika koji nisu ispitani.


Stoji, mnogi su urušeni

Neki od njih vode ispod Dunava i izlaze negde na teritoriji Novog Sada.

Ne na teritoriju Novog Sada.
U vreme gradnje tvrđave to je bio veoma močvarni teren, nego ka Trandžamentu, i to tri od kojih je sredinom osamdesetih još samo jedan bio prolazan.
 
Stoji, mnogi su urušeni



Ne na teritoriju Novog Sada.
U vreme gradnje tvrđave to je bio veoma močvarni teren, nego ka Trandžamentu, i to tri od kojih je sredinom osamdesetih još samo jedan bio prolazan.

Interesantno!

Povezi se sa Pagankom, on ce na leto da organizuje jednu turisticko-naucnu ekspediciju kroz tunele Petrovaradinske tvrdjave.
 
Bilo bi zanimljivo videti šta se krije po tim tunelima... al malo dublje :).
Petrovaradinska tvrđava je za mene uvek bila posebno mesto :heart: ... u sred noći, obavijena oreolom prošlosti i nekadašnjih vetrova.... ahhh (setno gledam u daljinu :) ).
Ne bih imala ništa protiv da malo istražujem i ispod nivoa zemlje.
 
Hihi :lol:
Šalu na stranu, od čitave te oblasti, ako bih se negde mogla pretpostaviti da se kriju utvare..sigurno bi to bila Tvrđava!
Idealno, zapušteni podzemni hodnici (tamas, što bi se reklo), zidovi koji su se nagledali koječega..
Samo, šteta što je tako urbanizuju, oni kafići na vrhu mi se uopšte ne uklapaju u stil Tvrđave.
 
Dakle, idemo u ekspediciju :klap:
MPM, ponesi oruđe za hvatanje duhova!! :)

Ne mogu da verujem. ;)
Stvarno hoćete da se spustimo dole?
Hodnici na Đavi nisu nikakav mitski lavirint. Nikom se ne bi isplatilo da tako nešto gradi.
To su galerije, koje sa tvrđavom povezuju odbrambene položaje u podnožju brda.
Npr. oni zidovi na samoj obali imaju ponegde još vidljive otvore za gađanje. Iza svakog od tih otvora stajao je vojnik tvrđave sa puškom. Ta posada je morala biti smenjivana nekim putevima van domašaja bilo čega izvan tvđave, a i ti putevi su morali da budu osmišljeni tako da ne predstavljaju slabu tačku ako bi neki od tih isturenih položaja pao. Zato su izvedeni da se i sami lako mogu braniti iz smera tvrđave. Zbog toga je lako njima ići u smeru od tvrđave, a dosta teže nazad, otud i priličan broj nestalih.
 
Poslednja izmena:
Hihi :lol:
Šalu na stranu, od čitave te oblasti, ako bih se negde mogla pretpostaviti da se kriju utvare..sigurno bi to bila Tvrđava!
Idealno, zapušteni podzemni hodnici (tamas, što bi se reklo), zidovi koji su se nagledali koječega..
Samo, šteta što je tako urbanizuju, oni kafići na vrhu mi se uopšte ne uklapaju u stil Tvrđave.

Hodnici i nisu tako zapušteni.
Jedan deo je osvetljen ili je bio osvetljen, poslednji put sam tamo bio u Maju 89. Otad su se ti zidovi nagledali još koječega mislim u toku famoznih devedesetih, svašta se pričalo, ali to je normalno i za neka normalnija vremena. Ono što se nije urušilo, uglavnom je puno prašine, pa se ne preporučuje alergičnima, a od entiteta je poznato nekolicina koji su stradali u sumnjivim obračunima i policijskim torturama. Najpoznatiji je neki turčin, ubijen kao zarobljenik, veoma pogan, ako već do sad nije iskupljen. Pravog rata oko same tvrđave nikad nije ni bilo. Veoma jaka za svog vremena širila je strah, time odbijala i najveće ludake. Mahom je služila za smirivanje Bačke i na debelu korist novosađanima ali to je već lokalpatriotski off topic.
 

Back
Top