Manga Hilux
Stara legenda
- Poruka
- 83.166
Pokušaji definisanja humora kretali su se od veoma subjektivnih » odredjeno psihološko stanje koje teži da produzrokuje smeh » ka onim nešto objektivnijim «bilo koja poruka pretvorena u akciju, govor, pisanje, sliku ili muziku koja ima za cilj da produkuje osmeh ili smeh «TVRDNJA DA JE SMEH NAJBOLJI LEK, SKORO SVIMA JE POZNATA. KOLIKO JE ZNAČAJAN HUMOR U SVAKODNEVNOM ŽIVOTU I DRUŠTVENOM FUNKCIONISANJU LJUDI PREPOZNALI SU JOŠ GRČKI FILOZOFI. MNOGI PSIHOLOZI, SOCIJLOZI I LAJCI TAKODJE SU SE BAVILI OVOM TEMOM.
Neki autori ističu da su efekti koje humor proizvodi važniji od njegovog definisanja. Naime pokazano je da humor ima dejstva u smanjenju bola, poboljšanju imunološkog sistema i interpersonalnih odnosa, prevazilaženju stresa i izazivanju pozitivnih emocija. Katrzičko dejstvo humora, podstaklo je naučnike koji su uspeli da pokažu da čak i smeh koji je iznudjen (npr. golicanjem) takodje ima pozitivne efekte na zdravlje pojedinca. Pozitivne promene u rasploženju koje izaziva smeh čak iako nije produkt humora našle su svoju primenu u okviru različitih tretmana psiho-fizičkog zdravlja, a jedan od njih je i joga smeh.

.
Možemo zaključiti da humor uključuje kognitivni, emotivni i socijalni aspekt, kao i da su pozitivne emocije, tendencija ka smehu i socijalna podrška medjusobno povezani i zajedno utiču na smanjenje stresa. Pored ovoga humor koji se koristi u terapiji ima još i edukativnu odnosnu korektivnu ulogu. Njegov zadatak je održanje emotivne ravnoteže, pdsticanje boljeg uvida u problemsku situuaciju i negovanje pozitivne slike o sebi. Neki autori napominju da terapijski humor osim kratkotrajnog dejstva treba imati i dugosežne efekte. Naime ono što ga karakteriše jeste kognitivna promena i poboljšanje socijalnih odnosa. Stoga se terapeut ne sme zadovoljiti isključivo redukcijom tenzije i pozitivnim emocionalnim odgovorom.

Postoje čak pokušaji da se identifikuju različite crte ličnosti koje bi posredno mogle uticati na razvoj sposobnosti za humor. Neki autori, navode da bi ekstraverzija – intraverzija mogla biti jedna od njih. Iako ovakve klasifikacije mogu biti značajne i zanimljive za dalje proučavanje ne treba zaboraviti da percepcija humora zavisi i od predjašnjih iskustava i individualnih osobenosti pojedinca. Pored toga pol, godine i socijalni i kulturni uticaj ne smeju se zanemariti. Ukoliko pričamo o terapijskom humoru, u obzir moramo uzeti i trenutno psihičko stanje pojedinca. Neophodno je da terapeuti dobro poznaju sami sebe, a zatim i svoje klijente kako empatija i bezuslovno prihvatanje klijentove ličnosti ne bi bili narušeni. Gotove sve terapijske škole govore kako predmet humora nikada ne sme biti sam klijent ili njegove tegobe već isključivo njegovo ponašanje u određenoj situaciji.
Neki od osnovnih rizika koji se javljaju pri upotrebi humora u terapiji su: gubitak autoriteta, udaljavanje klijenta od terapije, kočenje terapijskog napretka, potvrda klijentovih osećanja. Preporučljivo je da terapeuti imaju uvid u dosadašnje iskustvo klijenta sa humorom. Neophodno je znati da li postoje negativna iskustva u prošlosti koja bi učinila klijenta posebno osetljivim na određeni tip humora. Pored toga potrebno je kreirati atmosveru u kojoj je humor dobrodošao i poznavati klijentove omiljene teme i preferirane šale. Na ovaj način terapuet nože orjentisati svoj humor ka situaciji (situacijoni humor). Osim toga terapuet može sa klijentom podeliti i nešto od svog ličnog iskustva sa humorom, ukoliko smatra da bi ovo moglo pomoći klijentu da bolje razume i prevlada teškoće. Korišćenje humora može biti spontano ili pak dato u obliku kreativnih terapijskih zadataka(racionalne humorističke pesme, vežbe protiv stida, paradoksalni domaći zadaci….). Ipak, pre svega, terapeut mora biti siguran da je uspostavljeno poverenje u terapijskom odnosu i da će upotreba humora biti dobrodošla.