Humor = inteligencija ?

Smisao za humor se najčešće definira kao sposobnost osobe da doživi neke podražaje i iskustva smiješnima i da uživa u smiješnim stvarima. No, on zapravo ima puno aspekata – sposobnost shvaćanja šala i viceva, način na koji osoba sama izražava humor i ima duhovite opaske, stupanj u kojem sama aktivno traži duhovite sadržaje koje će čitati ili gledati, pamćenje za viceve ili smiješne događaje iz vlastitog života te korištenje humora kao mehanizam nošenja sa stresom. Smisao za humor naravno ovisi o mnoštvu faktora, kao što su kultura u kojoj osoba živi, inteligencija, zrelost, obrazovanje i kontekst.

Općenito, istraživanja pokazuju da su nam ljudi koji imaju smisla za humor privlačniji od onih koji ga nemaju. No, na smisao za humor danas se ne gleda samo kao na vrlo poželjnu karakteristiku ličnosti, nego i kao na vrlo bitnu komponentu mentalnog zdravlja. U istraživanjima se pokazalo da je negativno povezan s depresijom, pesimizmom i zabrinutošću oko različitih životnih pitanja

Martin, R. A. (2007). The psychology of humor: An integrative approach.
 
Da, samo sto i on kada je nametljiv i kad postane kljucni deo necijeg identiteta postaje nesnosljiv i mucan. Duhovit covek mora da ima osecaj za realnost, pa da u odnosu na njega gradi svoju duhovitost, u suprotnom je samo polusvesni klovn ili ludak.

Izbegavam navalentno "duhovite" ljude jer su i oni smaraci koji su obrnuli krug od 360 stepeni i vratili se na smaracku pocetnu poziciju.
 
Pa sad ili jesi ili nisi duhovit.. ima vrlo inteligentnih ljudi koji uopšte nisu duhoviti, tako da bih se složio sa c. bradom da je to ipak osobina. Kažu da ako juriš duhovitost, obično uloviš glupost.. ako si u zabavnom društvu nešto se može i "prepisati" od njih :D
 
Pa sad ili jesi ili nisi duhovit.. ima vrlo inteligentnih ljudi koji uopšte nisu duhoviti, tako da bih se složio sa c. bradom da je to ipak osobina. Kažu da ako juriš duhovitost, obično uloviš glupost.. ako si u zabavnom društvu nešto se može i "prepisati" od njih :D
Ne može da se prepiše, nemaš zašto da se slažeš ili ne. Što se inteligencije tiče, ona obuhvata razne talente od kojih je smisao za humor samo jedan.
 
Poslednja izmena:
Pa meni se čini da treba neko da bude intelegentan da bi bio duhovit jer treba da zna da proceni kako da dobije tu reakciju od nekog ko ga sluša/gleda...
Naravno da su mi takvi ljudi privlačni,svima su manje ili više.
Za sebe ne mogu nešto da procenim da li sam stvarno duhovit ili nisam...šta znam...mislim da jesam pomalo,ali to je nešto što čovek za sebe jednostavno ne može najbolje da proceni.

Inače zanimljivo je da su uglavnom depresivni ljudi skloni tome da se najviše trude da budu duhoviti iz nekog razloga.
 
Da li tumačite duhovitu osobu kao inteligentnu i zašto?
Da li vas privlače takvi ljudi i rado provodite vreme sa njima?
Da li smatrate sebe duhovitom osobom?

Šta biste savetovali ovom liku: https://forum.krstarica.com/threads/humor.908097/

:)

Dobro pitanje. Bravo za temu!
Smatram da je tako. Da stvarno duhovit čovek mora biti veoma inteligentan. Uzmi recimo ove likove iz Državnog posla, na prvu sve ono izgleda kao čisto tupavljenje i izmotavanje a kada se zamisliš, koliko čovek mora da bude i kreativan i maštovit i pametan da bi sve ono smislio i izveo.
Takođe i da bi kapirao humor, čovek mora biti inteligentan.
 
Da, samo sto i on kada je nametljiv i kad postane kljucni deo necijeg identiteta postaje nesnosljiv i mucan. Duhovit covek mora da ima osecaj za realnost, pa da u odnosu na njega gradi svoju duhovitost, u suprotnom je samo polusvesni klovn ili ludak.

Izbegavam navalentno "duhovite" ljude jer su i oni smaraci koji su obrnuli krug od 360 stepeni i vratili se na smaracku pocetnu poziciju.

I to je tačno. Izrazito duhovite i zabavne ljude niko ne shvata ozbiljno. Ja znam par ljudi, pričaju mi neke skroz ozbiljne stvari a ja se smejem kao budala.
 
A ovisi kakav bastini humor ako joj treba publika jok ako spontano me nasmeje to da humor moze bit fejkovanje privlacenje paznje posebice u nas mentalni sklop i taj humor sto mi prija je iq humor a za njega nema sablon desi se ili jok iako se ne desava ne smeta nisam tip sto ga se mora zabavljati da bi funkcioniso to mogu i sam
 
Da li tumačite duhovitu osobu kao inteligentnu i zašto?
Da li vas privlače takvi ljudi i rado provodite vreme sa njima?
Da li smatrate sebe duhovitom osobom?

Šta biste savetovali ovom liku: https://forum.krstarica.com/threads/humor.908097/

:)
Nažalost mislim da bez inteligencije slabo ima humora,
uspešan humor zahteva da razmišljaš brzo i u skladu sa situacijom, nešto što sporijim ljudima jednostavno ne ide...
 
Nažalost mislim da bez inteligencije slabo ima humora,
uspešan humor zahteva da razmišljaš brzo i u skladu sa situacijom, nešto što sporijim ljudima jednostavno ne ide...
a najgore na kasu u prodavnicu uvijek ima neka dosetka sto s musterije sto s kasirke i ja se uvijek nesto kazem sto ne ocekuju nikad se ne nasmiju a bukvalno kao da mi namjestaju loptu i ja uvijek omasim ceo fudbal
 
ide cova ulicom u neko doba noci, kad odjedared ugleda tipa kako lezi na trotoaru...dodje do njega, malo bolje se zagleda i primeti kako mu je noz zaboden u ledja...ali covek je jos ziv, te se ovaj sage i upita -
- covece, da li vas boli?
-samo..kad se smejem....
 
Ko se zajeb.. a dok radi sa parama?Čekaj da se naplatiš, pa onda.
pa i ja to kazem a one se dovikuju i uvlace te u svoju spiku sad ja treba tu da uletim i prospem neke fazone uglavnom misle da sam alkos pa me ne cimaju e a jedna u kfc brte vidim da joj dosadno kao pa de siti kasnis na svoju porudzbinu mladicu ja je gledam neznamo se i nesto kao prihvatim spiku mlako a ona kao ocekivala ono jarane brate kume neznam ti ja to
 

Back
Top