Hula na Svetog Duha - šta je to?

Samoubistvo je neoprostivi greh (hula na Svetog Duha) jer nema načina za pokajanje. Možeš ubiti i 100 ljudi imaš vremena da se pokaješ.
Tako bar kažu.
Onaj što je bacio bombu na Hirošimu i zatro tadašnje u buduće naraštaje, pokajanjem može zadobiti carstvo, a onaj nesrećnik koji je skratio muke sebi on će večno goreti. Gori u životu i gori posle života, suđeno mu da gori, jer je protiv boga.
Nezgodan taj bog u tumačenju ljudi.
Ima tu drugi aspekt koji nismo pomenuli. Mozda je neko sa namerom konstruisao celu tu filozofiju. Iz cistog razloga da bi spasio nesrecnu dusu od samoubistva. Strah je ipak jedna od najjacih emocija. Mozda je u tim presudnim momentima strah jedino sto moze da odlozi sam cin. Pa kad prodje najcrnji momenat mozda vreme ucini svoje i stvari postanu bolje.
 
Taj slucaj je verovatno najredji razlog za samoubistvo, ako je ikad i bio u nekom realnom slucaju. Vise sam ga naveo kao teorijsku mogucnost.
Nemamo mi informacije o svim okolnostima i razlozima.
Zato, izbegavam mnogo priče o samoubistvima.

Vratio bih se ipak onoj opciji negiranja očiglednog dobra.
Primer: vaskrsenje Lazarevo.
Ne samo što to čudo nije obratilo vođe, nego ih je učinilo odličnim da ubiju, ne samo Isusa, nego i Lazara..
Meni je to primer
 
Ima tu drugi aspekt koji nismo pomenuli. Mozda je neko sa namerom konstruisao celu tu filozofiju. Iz cistog razloga da bi spasio nesrecnu dusu od samoubistva. Strah je ipak jedna od najjacih emocija. Mozda je u tim presudnim momentima strah jedino sto moze da odlozi sam cin. Pa kad prodje najcrnji momenat mozda vreme ucini svoje i stvari postanu bolje.
Sam si rekao da je to duži period. A samoubica kada reši tu povratka nema tako da sumnjam da se obazire na bilo kakvu sugestiju.
 
Sam si rekao da je to duži period. A samoubica kada reši tu povratka nema tako da sumnjam da se obazire na bilo kakvu sugestiju.
Samoubica ako je pravi vernik, po nekoj logici, bi trebao da neko vreme da provede u strahu, i da samim tim dozvoli da ga vreme izleci.
Hteo sam jos da naglasim, mislim da ce pravi istinski vernici bas retko da se okrenu samoubistvu. Istinski vernici koji ne osecaju da ih njihova sopstvena religija(kult) opterecuje. Religija mora da pruza utehu i olaksanje a ne da bude teret i obaveza.

E al stvarno dosta o samoubistvima. Imam osecaj da je bas skakljiva tema i da nije pozeljno lupetati. Jer ko zna kako ce ko da protumaci. Mislim jesam ja dosta vremena proveo razmisljajuci o tematici ali to me ne cini ekspertom :)
 
Šta to podrazumeva, da li u svakodnevnom životu hulimo na Svetog Duha?

Strah i čuđenje bude u našoj duši ove Gospodje reci. Kako može postojati greh koji se ne može oprostiti? I kako onda da kažemo da je Gospodnja milost neiscrpno more, pred kojim su svi gresi ljudi poput iskri vatre koje u nju upadaju?

Štaviše, zašto je bogohuljenje isključivo Duhu Svetom tako grozan greh da ostaje neoprostiv, a ne događa se isto kada se bogohuljenje obraća Licu, npr. Boga Oca?

Pre svega, moramo reći da pod bogohuljenjem na Duha Svetoga ne mislimo na doslovnu rec protiv Boga, već na nešto sasvim drugo.

Pa šta je hula na Duha Svetoga? Gospod je izgovorio ovu strašnu reč kada su knjizevnici i fariseji pripisali Njegovo isterivanje demona istim demonskim silama.
....................
Stoga, ako bismo dali opštu definiciju bogohuljenja protiv Svetoga Duha, rekli bismo da je to odbacivanje, ne iz neznanja, nego namerno, tvrdoglavo, dobrovoljno, arogantno, a zatim mrznja prema istini koja se evidentno svedoči božanskim otkrivenjem od samog Boga, i svesno i neopozivo opiranje do kraja.

Sada možemo shvatiti zašto ovaj greh ostaje neoprosten ovim ljudima za sva vremena: ne zato što je Božje milosrđe ima nedostatke, niti zato što Bog ne želi da im oprosti, već zato što su okamenili srce i um i tako čvrsto zatvorili oči da ne vide Svetlo Istine i ne mogu prihvatiti to da se predomisle i da požele da se pokaju.

Sistematsko odbijanje ovog Bozijeg poziva za pokajanje čoveka , i to svesno i potpuno odbacivanje božanske milosti, dok je istovremeno iznutra izobličen, čovek ne samo da se ne želi pokajati, već se hvali i zbog načina na koji živi, to je Gospod nazvao hulom na Duha Svetoga.

Bog želi, ali mu se ne moze smilovati i otpustiti grehe , jer on sam ne želi biti pomilovan. U tom smislu, mozemo reci: Bogohuljenje protiv Svetoga Duha je voljno nepokajanje čoveka.
..................................

https://www.ekklisiaonline.gr/ekkli...-pnevmatos-i-amartia-pou-den-sygchorite-pote/

( koristio sam gugle prevodilac uz moje popravke)
 
Poslednja izmena:
Gospod je izgovorio ovu strašnu reč kada su knjizevnici i fariseji pripisali Njegovo isterivanje demona istim demonskim silama.
Bogohuljenje protiv Svetoga Duha je voljno nepokajanje čoveka.
Da su fariseji ostali nepokajani, ali da nisu rekli Isusu da koristi demonske sile, ne bi hulili na svetog duha. Jer ih isus do tog momenta nije optuzio da hule na svetog duha iako je znao da se nece pokajati.
Nesto je supljo u ovoj definiciji.
 
Da su fariseji ostali nepokajani, ali da nisu rekli Isusu da koristi demonske sile, ne bi hulili na svetog duha. Jer ih isus do tog momenta nije optuzio da hule na svetog duha iako je znao da se nece pokajati.
U definiciji takodje kaze: dok je istovremeno iznutra izobličen sto znaci da su oni kao ocevidci tog cuda videli i jasno znali da je ono Bogom ucinjeno, ali su svesno i namerno govorili suprotno. Zato kaze takodje, da se ova hua vrsi ne iz neznanja vec sa punom svescu. Procitaj opet malo pazljivije.
 

Back
Top