Hrvatska smanjuje plate u javnom sektoru do 20%

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Lesandar

Buduća legenda
Poruka
27.930
U hrvatskoj vladi danas će se precizirati set mera usmerenih prema smanjenju budžetskih izdataka u državnom i javnom sektoru koji idu na plate i druga primanja zaposlenih

Na prošlonedeljnom neformalnom sastanku Gospodarsko socijalnog vijeća (GSV) premijer Andrej Plenković pozvao je sindikate i poslodavce na solidarnost u krizi zbog pandemije koronavirusa.
Govori se o smanjenju plata državnim službenicima koje bi mogle ići do 20 odsto, neisplaćivanju dodataka na plate koje su prosvetni radnici izborili u štrajku, ali i rezanju plata zaposlenima na nacionalnom i lokalnom nivou.
Govori se i o tome da bi službe koje su na prvoj liniji odbrane od koronavirusa, a reč je o zdravstvenim radnicima, policiji, vatrogascima, bile izuzete iz rezanja prihoda.

Međutim, kome bi se, i u kojim iznosima, trebalo rezati, definisaće se danas na sastanku ministra finansija Zdravka Marića, privrede Darka Horvata, rada Josipa Aladrovića, uprave Ivana Malenice i još nekih s premijerom Andrejem Plenkovićem i šefom Kabineta predsednika Vlade, Zvonimirom Frkom Petešićem.
Na prošlonedlejnom sastanku GSV-a pokazalo se da neće biti lako dogovoriti se sa sindikatima, ali u Vladi kažu da će učiniti sve kako bi se sporazumno išlo u rezanja. Ona su nužna zbog smanjenja budžetskih prihoda zbog pada privredne aktivnosti i propasti turističke sezone koja čini oko 18 posto BDP-a, kao i izdacima za održavanje realnog sektora u životu. Samo prva dva paketa pomoći privredi vredna su 60 milijardi kuna, što je oko 7,8 milijardi evra.

- Predstavnici sindikata kao da žive u nekom paralelnom svetu. Oni govore o uskrsnicama, regresima, božićnicama, a nama je pitanje kako preživeti u iduća 24 meseca. Svetska ekonomija će pasti za 30 odsto, a Vlada je dala na dah da ljudi prežive sledeća tri meseca, ali se za to vreme moramo resetovati i reorganizovati privredu -
kaže sagovornik iz Vlade kome su sindikati ostavili utisak kao da ne razumeju šta se zbiva, da se moramo naviknuti na novi način života i da više nema sveta u kojem smo živeli do februara.
 
Nemojte se previše radovati, jer i sa tih 20% smanjena su plaće veće nego kod vas. A pitanje je što će biti i kod vas. Kod nas se bar pregovara, a vama će vaš vožd samo reći, toliko manje i gotovo. Vidjeti ćemo što će biti...
Vidjeti čemo, za sada znamo da je Srbija zemlja koja nije oslonjena na prihode od turizma.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top