Hrvatska: Sa evrom došla poskupljenja, reagovao Plenković

Добро дошли

Buduća legenda
Poruka
27.854
zagreb-hrvatska.jpg

ZAGREB -
Prvog radnog dana nakon uvođenja evra u Hrvatskoj je došlo do niza poskupljenja, prenose hrvatski mediji.
Zbog toga je premijer Andrej Plenković sazvao sastanak s nadležnim ministrima i inspekcijskim vlastima.

On je u poruci na Tviteru naveo da je sazvao sastanak s nadležnim ministrima i predstavnicima Poreske uprave, Carinske uprave i Državnog inspektorata vezano za daljnje aktivnosti kako bi zaštitili potrošače od neopravdanog dizanja cena.
"Uvođenje evra nije razlog za povećanje cena roba i usluga", poručio je Plenković.

Na sastanku Plenkovića s ministrima i šefovima Poreske uprave, Carinske uprave i Državnog inspektorata, dogovoreno je da ministar privrede Davor Filipović pozove na sastanak predstavnike trgovačkih lanaca.
https://rtv.rs/sr_lat/region/hrvatska-sa-evrom-dosla-poskupljenja-reagovao-plenkovic_1405076.html
**************************************************
Усрећили се са Евром!
 
Усрећили се са Евром!
Tako je bilo i sa markom u Nemačkoj, kad su prešli na evro, sve je odjednom poskupelo bez razloga.
To ti je ljudska psiha i glupost - nešto što je u rvatskoj koštalo 500 nečega, sad treba da košta samo 65 nečega?
Ne ide to, malo je, daj da dodam još malkice...
 
Tako je bilo i sa markom u Nemačkoj, kad su prešli na evro, sve je odjednom poskupelo bez razloga.
To ti je ljudska psiha i glupost - nešto što je u rvatskoj koštalo 500 nečega, sad treba da košta samo 65 nečega?
Ne ide to, malo je, daj da dodam još malkice...
Naravno. Pokušavaju uloviti u mutnom, njihovo je da probaju, naše je da im se odupremo. Vidjeti ćemo kroz mjesec, dva što će i kako će biti.
Tržište je tu, pa će ono regulirati cijene. Pogotovo jer sad možemo u Sloveniju i Mađarsku bez problema. Pogotovo u Sloveniju nema granice i euro, možeš lako usporediti cijene. A onima iz Istre ni Italija nije daleko. Mislim da će to biti sve OK, da neće biti velikih skokova.
 
Ma neće, ali kao što si rekao: "lov u mutnom", pa ko se upeca, upeca.
Pa da, vidjeti ćemo.
Bila je neka frka sa Petrolom i Crodux-om (pumpe za gorivo) i bili su digli cijene na dva dana i navodno je jako malo ljudi bilo kod njih, a koliko čitam i dalje im ljudi ne dolaze. Napravili su si očito medvjeđu uslugu! Tako treba i sa svima ostalima.
 
Pa da, vidjeti ćemo.
Bila je neka frka sa Petrolom i Crodux-om (pumpe za gorivo) i bili su digli cijene na dva dana i navodno je jako malo ljudi bilo kod njih, a koliko čitam i dalje im ljudi ne dolaze. Napravili su si očito medvjeđu uslugu! Tako treba i sa svima ostalima.
Nema šta da se gleda, sve će to da se vrati u normalu (ili blizu toga), samo je pitanje vremena.
Vi ste u prednosti jer sad nemate granice sa komšijama iz EU, najgore je onima iz, recimo Dubrovnika ili Splita.
Za sve ostale je pichkin dim da odu preko grane, pazare jeftinije, vrate se kući i kažu onim lopovima koji su digli cene
da puše qurac i crknu od gladi.
Ja nešto ne ljubim EU, ali bih tako voleo da je Srbija na vašem mestu, samo zbog ovih naših lopova, nemaš pojma...
 
Nema šta da se gleda, sve će to da se vrati u normalu (ili blizu toga), samo je pitanje vremena.
Vi ste u prednosti jer sad nemate granice sa komšijama iz EU, najgore je onima iz, recimo Dubrovnika ili Splita.
Za sve ostale je pichkin dim da odu preko grane, pazare jeftinije, vrate se kući i kažu onim lopovima koji su digli cene
da puše qurac i crknu od gladi.
Ja nešto ne ljubim EU, ali bih tako voleo da je Srbija na vašem mestu, samo zbog ovih naših lopova, nemaš pojma...
U potpunosti se slažem s tobom. EU kakva god da bila ipak ima više pozitivnih stvari nego negativnih.
Ljudi koji su uz granicu sa Slovenijom i Mađarskom ili blizu granice vjerojatno će ići tamo u šoping ako bude povoljnije. A to je sjeverni dio Istre, Rijeka, Karlovac, Zagreb, Varaždin, Čakovec, Koprivnica, Virovitica. Pa možda i Osijek (u Mađarsku). To je, usudio bih se reći 1/4, pa možda i 1/3 Hrvatskog stanovništva.
Zašto bi ovdje platili više ako je tamo jeftinije? Ja bih sigurno išao tamo, da sam uz granicu, a vidjeti ću i ovako da li mi se isplati otići po nešto u Sloveniju, uz trošak puta tamo i nazad.
 
Ja bih sigurno išao tamo, da sam uz granicu, a vidjeti ću i ovako da li mi se isplati otići po nešto u Sloveniju, uz trošak puta tamo i nazad.
Ja bih išao iz inata, taman i da mi se ne isplati zbog goriva.
Odeš preko, pazariš, popiješ kaficu, prošetaš se i vratiš.
Naravno, samo dok se marva ne opameti malo, ipak mi je domaći proizvođač bitniji od stranog, naravno da ću
domaći proizvod platiti i nešto skuplje, ali u razumnim granicama.
 
Ja bih išao iz inata, taman i da mi se ne isplati zbog goriva.
Odeš preko, pazariš, popiješ kaficu, prošetaš se i vratiš.
Naravno, samo dok se marva ne opameti malo, ipak mi je domaći proizvođač bitniji od stranog, naravno da ću
domaći proizvod platiti i nešto skuplje, ali u razumnim granicama.
Pa ima nešto i u tome. Ne mogu reći da si u krivu.
 

... 1738 povreda zakona o uvođenju eura​

6edab816c0583c8020a5.jpeg

Turistički i tržišni inspektori pritom su utvrdili ukupno 1.738 povreda odredbi Zakona, istaknuli su iz Državnog inspektorata.
"Od ukupnog broja obavljenih nadzora, tržišna i turistička inspekcija Državnog inspektorata obavile su 6.943 inspekcijskih nadzora", navode iz DIRH-a.

Дržavni inspektorat RH (DIRH) izvijestio je u utorak da su dosad utvrdili 1.738 povreda odredbi Zakona o uvođenju eura kao službene valute u Hrvatskoj te obveze dvojnog iskazivanja cijena, te 51 slučaj prodaje određenih prehrambenih proizvoda iznad najviše dopuštene maloprodajne cijene određene odlukom Vlade.

Iz DIRH-a su, naime, izvijestili da su od stupanja na snagu Zakona o uvođenju eura kao službene valute u Hrvatskoj te obveze dvojnog iskazivanja cijena, koje je započelo 5. rujna 2022., tržišna, turistička i inspekcija rada obavile 8.028 nadzora s ciljem zaštite potrošača i radnika te pravilnog informiranja potrošača o cijenama proizvoda i usluga u kunama i eurima.
"Od ukupnog broja obavljenih nadzora, tržišna i turistička inspekcija Državnog inspektorata obavile su 6.943 inspekcijskih nadzora", navode iz DIRH-a.
https://www.vecernji.hr/vijesti/drz...o-1738-povreda-zakona-o-uvodenju-eura-1646677
***************************************
Трговци као ратни профитери: Чим настане некакав метеж, то одмах искажу колика је цена метежа.
Наздравље Хрвати, уведите и долар као средство за плаћање. Можда ће трговци да примете неку разлику у курсу валута и то искористе.
 
zagreb-hrvatska.jpg

ZAGREB -
Prvog radnog dana nakon uvođenja evra u Hrvatskoj je došlo do niza poskupljenja, prenose hrvatski mediji.
Zbog toga je premijer Andrej Plenković sazvao sastanak s nadležnim ministrima i inspekcijskim vlastima.

On je u poruci na Tviteru naveo da je sazvao sastanak s nadležnim ministrima i predstavnicima Poreske uprave, Carinske uprave i Državnog inspektorata vezano za daljnje aktivnosti kako bi zaštitili potrošače od neopravdanog dizanja cena.
"Uvođenje evra nije razlog za povećanje cena roba i usluga", poručio je Plenković.

Na sastanku Plenkovića s ministrima i šefovima Poreske uprave, Carinske uprave i Državnog inspektorata, dogovoreno je da ministar privrede Davor Filipović pozove na sastanak predstavnike trgovačkih lanaca.
https://rtv.rs/sr_lat/region/hrvatska-sa-evrom-dosla-poskupljenja-reagovao-plenkovic_1405076.html
**************************************************
Усрећили се са Евром!
whatever-hands.gif
 
U potpunosti se slažem s tobom. EU kakva god da bila ipak ima više pozitivnih stvari nego negativnih.
Ljudi koji su uz granicu sa Slovenijom i Mađarskom ili blizu granice vjerojatno će ići tamo u šoping ako bude povoljnije. A to je sjeverni dio Istre, Rijeka, Karlovac, Zagreb, Varaždin, Čakovec, Koprivnica, Virovitica. Pa možda i Osijek (u Mađarsku). To je, usudio bih se reći 1/4, pa možda i 1/3 Hrvatskog stanovništva.
Zašto bi ovdje platili više ako je tamo jeftinije? Ja bih sigurno išao tamo, da sam uz granicu, a vidjeti ću i ovako da li mi se isplati otići po nešto u Sloveniju, uz trošak puta tamo i nazad.
To za hrvatski budzet nece biti bas dobro koliko ja shvatam, da pola Hrvatske pazari preko.
 
Pa u redu. Znam da neće, pogotovo ne na one cijene pred godinu dana ili prije korone. Ali dobro, bitno da sad više toliko ne poskupljuje.
Pa da.
Svuda je bilo tako, i u Nemačkoj, Italiji i Francuskoj.
Problem je što ide na manje, ja sam se još kad su prešli sa marke na euro pitao zašto to nije išlo
u obrnutom smeru - npr. 2 eura za marku.
To bi onda samo po sebi ličilo na poskupljenje, nešto što je koštalo 100 maraka, koštalo bi 200 eura, ne bi
im poskupljenja prolazila baš tako. Ali ovako izgleda kao da je pojeftinilo, pa se trgovci i ugostitelji ozbiljno zabrinuli,
odmah krenuli da ispeglaju tu razliku što je više moguće, da se narod ne zbuni suviše...
 
Pa da.
Svuda je bilo tako, i u Nemačkoj, Italiji i Francuskoj.
Problem je što ide na manje, ja sam se još kad su prešli sa marke na euro pitao zašto to nije išlo
u obrnutom smeru - npr. 2 eura za marku.
To bi onda samo po sebi ličilo na poskupljenje, nešto što je koštalo 100 maraka, koštalo bi 200 eura, ne bi
im poskupljenja prolazila baš tako. Ali ovako izgleda kao da je pojeftinilo, pa se trgovci i ugostitelji ozbiljno zabrinuli,
odmah krenuli da ispeglaju tu razliku što je više moguće, da se narod ne zbuni suviše...
Ja sam danas bio u Konzumu i cijene su iste koliko sam mogao primjetiti. Koliko vidim najviše poskupljuju ugostitelji.
 

PLENKOVIĆ TERA HRVATSKU U PROPAST: Uvođenje evra napravilo još veću pometnju u ekonomiji

195131_02022022andrejplenkovic_fmob.jpg

TREĆEG dana od prelaska Hrvatske sa kune na evro poskupljenje određenih roba i usluga izazvalo je veliku pažnju javnosti, a poslanik Nikola Grmoja iz opozicionog Mosta kaže da je za to isključivo odgovoran premijer Andrej Plenković.


- Prošle godine imali smo inflaciju zbog štampanja novca kojim su kompenzovane štete preduzetnicima i građanima zbog suludih epidemioloških mera i zatvaranja/lokdaunova koja/i su onemogućavala poslovanje. A na tu inflaciju imali smo i dodatnu jer se celu prošlu godinu koristila situacija i dizale su se cene kao priprema za uvođenje evra.
Upozoravali smo da je najgore vreme za uvođenje evra i da ćemo imati dodatna povećanja cena što se i dogodilo - napisao je Grmoja na svom Fejsbuk profilu.

On tvrdi da je jasno da se sada svi prave nevešti, iako su znali da će do rasta cena doći.
- Ministar Filipović tek sad najavljuje crne liste i preti zamrzavanjem cena određenih proizvoda. Najbolje bi bilo da vlada ništa ne čini jer svaku njihovu intervenciju će platiti građani - primetio je Grmoja.

Ukazao je da ako budu ograničene cene određenih proizvoda rašće cene drugih, jer trgovci moraju da se namire.
- Isto kao što građani plaćaju njihov porez na ekstraprofit. Proračun se puni, ali preko leđa građana odnosno potrošača - kaže Grmoja.
https://www.novosti.rs/planeta/region/1188390/hrvatska-andrej-plenkovic-uvodjenje-evra-opozicija
*********************************
Пожуда да се домогну Евра као важеће валуте, Кроатинци скоро да банкротирају. Није им ваљала Марка, Динар, Куна,... хоће Евро. Па ево им га!
 

Back
Top