Ma zezam se ja, znam da je to bio opšti naziv, nego sam hteo da vidim dal će neko da se upeca pa da se malo davimo oko toga.
U suštini, ko zna iz kog vremena potiče taj naziv, možda negde s početka 19. veka kad je bilo više ustanaka hrišćanske raje ili u gomili ustanaka u Crnoj Gori tokom 18. veka.
A i u samom hercegovačkom ustanku nisu bili samo Srbi nego i Hrvati. Don Ivan Musić je bio imenovan za vojvodu Donje hercegovine 8Popovo Polje9 i vodio je jedinice sa mešovitim katoličko-pravoslavnim ljudstvom. Čak se po nekim izvorima računa da su određeni događaji u nekim hrvatskim selima inicirali ustanak u Nevesinju.
Zanimljivo ovo za ustaše da su bili rezerva pra-domobrana. Nešto ko second grade domobrani.
Ne znam koliko bi onima u 2. svetskom ratu prijalo da ih tako neko nazove?