Hrvati su mnogo više angažovani na internetu nego Srbi

Sensei

Master
Moderator
Poruka
67.396
Kad god sam tražio preko Gugla neku zanimljivu vest objavljenu na "našem" jeziku, uglavnom bi se pojavljivale sa hrvatskih portala, nekada sa bosanskog i najredje sa srpskog. Takodje, postoji mnogo više i mnogo opširnijih postavki na Vikipediji na hrvatskom nego na srpskom (osim onih o junačkim delima srpskih sinova). Da li su Hrvati širokogrudiji i spremnije da besplatno dele sa ostalima svoj trud i rad?
 
Clanci su super na Vikipediji ; ne znam sta im fali
članci jesu super, oni što su postavljeni. Ali recimo, zadnje što sam tržio je bila Hiromantija
Hrvatski člnak
Srpski članak

a bilo je najmanje 10 drugih koje sam u zadnjih mesec dana primetio po istom principu.
Zato i kažem, čini mi se da je njihovo interesovanje šire od našeg.
 
dobro, to jeste škakljiva tema, ali da li ne smemo da pomenemo Hrvat i Srbin u istoj rečenici?. Apsolutno mi nije namera da izazivam razdor, već da prozovem Srbe za našu neaktivnost. Hrvati (i Bosanci, pa i Crnogorci) su tu upali jer nam je jezik defacto isti a tema se odnosi se na rezultate pretrage na "našem" jeziku. Da li se mi Srbi zadovoljavamo što postoje vikipedija članci na drugim "bratskim" jezicima koje odlično razumemo pa nema potrebe da pretraživač registruje i srpsku varijantu?
 
Kad god sam tražio preko Gugla neku zanimljivu vest objavljenu na "našem" jeziku, uglavnom bi se pojavljivale sa hrvatskih portala, nekada sa bosanskog i najredje sa srpskog. Takodje, postoji mnogo više i mnogo opširnijih postavki na Vikipediji na hrvatskom nego na srpskom (osim onih o junačkim delima srpskih sinova). Da li su Hrvati širokogrudiji i spremnije da besplatno dele sa ostalima svoj trud i rad?
Pa, ako su... globalizacija ti je to!
 
Kad god sam tražio preko Gugla neku zanimljivu vest objavljenu na "našem" jeziku, uglavnom bi se pojavljivale sa hrvatskih portala, nekada sa bosanskog i najredje sa srpskog. Takodje, postoji mnogo više i mnogo opširnijih postavki na Vikipediji na hrvatskom nego na srpskom (osim onih o junačkim delima srpskih sinova). Da li su Hrvati širokogrudiji i spremnije da besplatno dele sa ostalima svoj trud i rad?

U pravu si .I ja sam to primetila.
Baš na Vikipediji , kao što kažeš , ali i na drugim mestima.
Hrvati jesu opširniji , nude više podataka , više se može naći i pročitati ...

Njunjav smo mi narod...
Ništa ne umemo kako treba.
 
Lenji i nezainteresovani .Kao što kaže Mita u uvodnom postu , znamo da pišemo naširoko sam o junačkim delima srpskih sinova ...I o Grandu i politici , eventualno...
da znaš da ću da počnem ja da ubacujem. Sad ću da otvorim nalog i da počnem da dopisujem tamo gde fali. U poslednjih par meseci sam naleteo na barem 10 stvari koje nisu imale nikakve ili veoma traljave informacije.
 
Pa ovo bas i nije tacno.

Kao sto rece kolega Smartanbil imamo vise od pola miliona verifikovanih (638,018) artikala na srpskom jeziku sto je gotovo 3 puta vise od komsija i oko 23 miliona "edit-a" naspram 5 miliona, sto u prevodu znaci da smo visestruko angazovaniji, takodje imamo gotovo duplo vise materijala (fajlova) i aktivnih korisnika.. Inace sve zavisi od oblasti koja se pretrazuje, u mom slucaju sam nailazio na oskudne tekstove kako na srpskom tako i na hrvatskom jeziku pogotovo u prirodnim naukma (malo losije stojimo sa fizikom ali zato imamo bogate artikle iz oblasti biologije, hemije ...) sto mi i ne predstavlja neki problem, niti bi trebalo, jezici su nam gotovo identicni, za mene je to sve isto.

PS.

Takodje Wikipedia na srpskom jeziku je zvanicno najveca juznoslovenska Wikipedia i na listi svih Wikipedia zauzima 20. mesto
 
Poslednja izmena:
dobro, to jeste škakljiva tema, ali da li ne smemo da pomenemo Hrvat i Srbin u istoj rečenici?. Apsolutno mi nije namera da izazivam razdor, već da prozovem Srbe za našu neaktivnost. Hrvati (i Bosanci, pa i Crnogorci) su tu upali jer nam je jezik defacto isti a tema se odnosi se na rezultate pretrage na "našem" jeziku. Da li se mi Srbi zadovoljavamo što postoje vikipedija članci na drugim "bratskim" jezicima koje odlično razumemo pa nema potrebe da pretraživač registruje i srpsku varijantu?

Nije to crno-bijelo.

Za wiki bih se složio, manje a bolje. Također, ne treba zaboraviti da na hrvatskom ima niz drugih enciklopedijskih vrela:
http://portal.lzmk.hr/index.aspx (Istra, film, nogomet, Krleža, opća enciklopedija, medicina..)

No, s druge strane, srpski internet daleko šije hrvatski u pogledu digitalizacije baštine, knjiga, novina, publikacija, časopisa,....
gdje na hrvatskom internetu praktički nema ništa. Pola "hrvatskih zanimljivih sadržaja" su napravili Amerikanci, Google.

Dok recimo, za ljubitelje starijih stvari, nema ništa ni približno slično ovom: http://www.uzzpro.gov.rs/biblioteka-digit.html

Tu se vide spisi, recimo, sa zasjedanja srpske skupštine. Dok za hrvatski Sabor, ili dalmatinski- Google: https://archive.org/details/izviesca_brzopisna_i_analiticna_xvi_zasjedanja_sabora_dalmatinskoga_1877
 

Back
Top