ХРВАТИ САД КРАДУ И ИВУ АНДРИЋА

МАЧАК

Buduća legenda
Poruka
25.542
http://www.b92.net/kultura/vesti.php?nav_category=272&yyyy=2011&mm=04&dd=09&nav_id=505109
Spor oko prava na Andrićevo delo
Upravnik Zadužbine Ivo Andrić u Beogradu, pisac Dragan Dragojlović, izjavio je danas da je besmisleno osporavanje prava Zadužbine da raspolaže autorskim pravima jedinog nobelovca sa ovih područja, pozivanjem na njegovu nacionalnost i „fasifikovan“ testamen.
10072804434da05378137f2931394218_orig.jpg

"Tužno je i prava glupost što se pravno pitanje politizuje i unosi se jezik mržnje između Srba i Hrvata u godini u kojoj se obeležava pola veka od dodele Nobelove nagrade", kazao je Dragojlović u intervjuu za Tanjug.

On smatra da je najbitnije da javnost sazna da sudski spor nema nikakve veze sa Andrićevim poreklom jer niko ne osporava da je on rođen kao katolik, odrastao u hrvatskoj porodici, ali da se zvanično osećao srpskim piscem i da je celokupnu imovinu, uključujući autorska prava, ostavio Zadužbini što je sudski potvrđeno.

Testament, i sudsku odluku da je pravosnažan niko nije osporavao, podsetio je Dragojlović, pa ni glavni „krivac“ za aktuelnu medijsku hajku, Mirko Marjanović, hrvatski pisac iz BiH koji je od 1979. do 1988. bio član Upravnog odbora Zadužbine

Da podsetimo, Marjanović je, kao predsednik Matice Hrvatske za BiH, pokrenuo ediciju "Hrvatski pisci u BiH u 100 knjiga" i u nju, bez saglasnosti Zadužbine, uvrstio četiri Andrićeve knjige.

Dragojlović je naglasio da je Zadužbina pokušala da bez suda reši spor sa sarajevskim izdavačem, a kada je Marjanović to odbio, 2007. godine podneta je tužba. Prvostepeni sud je doneo presudu u korist Zadužbine jer je ceo slučaj sa pravne tačke poptuno jasan, a Matica hrvatska koja je izdavač, podnela je žalbu.
11255008094da0537838515628967798_orig.jpg

Ovaj spor bi trebalo, u najskorije vreme, da dobije svoje finale pred drugostepenim sudom u Sarajevu i Dragojlović je siguran da će odluka biti u korist Zadužbine.

Zato on doživljava aktuelno pisanje hrvatskih i bosanskih medija kao pokušaj pritiska na sud da se ospori legitimnost Zadužbine kao nosioca autorskih prava. To bi bio jedini način da se žalba onih koji su ih prekršili uvaži, smatra Dragojlović, inače će nelegalni izdavači biti obavezni da plate odštetu Zadužbini. Marjanović je ponovo svoje sumnje izneo nedavno, u tekstu koji prenosi hrvtaski "Jutarnji list".

"Temeljno je pitanje: kako to da Andrić svoju posljednju želju povjerenu Gvozdenu Jovaniću i Milanu Đokoviću, umjesto Veri Stojić, svojoj višegodišnjoj sekretarici, nije i potpisao, niti sudski zaveo i ovjerio, ako je 5. decembra 1974. godine, 12 dana prije odlaska u bolnicu, još bio pri svijesti? Neuvjerljivo je da on ovako važan dokument, dok još nije bio u bolnici, svjestan onoga što u njemu piše, ne potpisuje svojom rukom, da to umjesto njega čine drugi. Može li takav dokument, uopšte, biti pravno važeći? Može li proći valjanu pravnu provjeru?", navodi Marjanović.

Dragojlović je te izjave ocenio kao pokušaj medijske manipulacije. On je objasnio da Stojićeva nije bila nikada Andrićeva „sekretarica“ već najbliža saradnica i poverenica, a ona je bila, po Andrićevoj želji i prvi upravnik Zadužbine sve do svoje smrti.

Prema testamentu slavnog pisca koji je juna 1975. proglašen punovažnim, obrazovana je Zadužbina Ive Andrića kojoj su pripala sva sredstva od autorskih honorara kao i piščeva ušteđevina, uključujući novčani deo Nobelove nagrade.

...................................
...................................
Суседи из дана у дан доказују да немају образа....
И ако се Андрић још за живота изјашњавао као Србин,
све своје завештао српској култури,
сусједи покушавају све да негирају....
;) ;) ;)
 
http://www.b92.net/kultura/vesti.php?nav_category=272&yyyy=2011&mm=04&dd=09&nav_id=505109
Spor oko prava na Andrićevo delo
Upravnik Zadužbine Ivo Andrić u Beogradu, pisac Dragan Dragojlović, izjavio je danas da je besmisleno osporavanje prava Zadužbine da raspolaže autorskim pravima jedinog nobelovca sa ovih područja, pozivanjem na njegovu nacionalnost i „fasifikovan“ testamen.
10072804434da05378137f2931394218_orig.jpg

"Tužno je i prava glupost što se pravno pitanje politizuje i unosi se jezik mržnje između Srba i Hrvata u godini u kojoj se obeležava pola veka od dodele Nobelove nagrade", kazao je Dragojlović u intervjuu za Tanjug.

On smatra da je najbitnije da javnost sazna da sudski spor nema nikakve veze sa Andrićevim poreklom jer niko ne osporava da je on rođen kao katolik, odrastao u hrvatskoj porodici, ali da se zvanično osećao srpskim piscem i da je celokupnu imovinu, uključujući autorska prava, ostavio Zadužbini što je sudski potvrđeno.

Testament, i sudsku odluku da je pravosnažan niko nije osporavao, podsetio je Dragojlović, pa ni glavni „krivac“ za aktuelnu medijsku hajku, Mirko Marjanović, hrvatski pisac iz BiH koji je od 1979. do 1988. bio član Upravnog odbora Zadužbine

Da podsetimo, Marjanović je, kao predsednik Matice Hrvatske za BiH, pokrenuo ediciju "Hrvatski pisci u BiH u 100 knjiga" i u nju, bez saglasnosti Zadužbine, uvrstio četiri Andrićeve knjige.

Dragojlović je naglasio da je Zadužbina pokušala da bez suda reši spor sa sarajevskim izdavačem, a kada je Marjanović to odbio, 2007. godine podneta je tužba. Prvostepeni sud je doneo presudu u korist Zadužbine jer je ceo slučaj sa pravne tačke poptuno jasan, a Matica hrvatska koja je izdavač, podnela je žalbu.
11255008094da0537838515628967798_orig.jpg

Ovaj spor bi trebalo, u najskorije vreme, da dobije svoje finale pred drugostepenim sudom u Sarajevu i Dragojlović je siguran da će odluka biti u korist Zadužbine.

Zato on doživljava aktuelno pisanje hrvatskih i bosanskih medija kao pokušaj pritiska na sud da se ospori legitimnost Zadužbine kao nosioca autorskih prava. To bi bio jedini način da se žalba onih koji su ih prekršili uvaži, smatra Dragojlović, inače će nelegalni izdavači biti obavezni da plate odštetu Zadužbini. Marjanović je ponovo svoje sumnje izneo nedavno, u tekstu koji prenosi hrvtaski "Jutarnji list".

"Temeljno je pitanje: kako to da Andrić svoju posljednju želju povjerenu Gvozdenu Jovaniću i Milanu Đokoviću, umjesto Veri Stojić, svojoj višegodišnjoj sekretarici, nije i potpisao, niti sudski zaveo i ovjerio, ako je 5. decembra 1974. godine, 12 dana prije odlaska u bolnicu, još bio pri svijesti? Neuvjerljivo je da on ovako važan dokument, dok još nije bio u bolnici, svjestan onoga što u njemu piše, ne potpisuje svojom rukom, da to umjesto njega čine drugi. Može li takav dokument, uopšte, biti pravno važeći? Može li proći valjanu pravnu provjeru?", navodi Marjanović.

Dragojlović je te izjave ocenio kao pokušaj medijske manipulacije. On je objasnio da Stojićeva nije bila nikada Andrićeva „sekretarica“ već najbliža saradnica i poverenica, a ona je bila, po Andrićevoj želji i prvi upravnik Zadužbine sve do svoje smrti.

Prema testamentu slavnog pisca koji je juna 1975. proglašen punovažnim, obrazovana je Zadužbina Ive Andrića kojoj su pripala sva sredstva od autorskih honorara kao i piščeva ušteđevina, uključujući novčani deo Nobelove nagrade.

...................................
...................................
Суседи из дана у дан доказују да немају образа....
И ако се Андрић још за живота изјашњавао као Србин,
све своје завештао српској култури,
сусједи покушавају све да негирају....
;) ;) ;)

I ti se možeš izjasniti kao mačak ali da ga hebeš nisi ni blizu porodici mačaka.
 
Ivo Andrić rođen je 9. oktobra 1892. godine u Dolcu kraj Travnika u tadašnjoj Austro-Ugarskoj. Matične knjige kažu da mu je otac bio Antun Andrić, školski poslužitelj, a mati Katarina Andrić (rođena Pejić) i da je kršten po rimokatoličkom obredu

I ???
Kaj si sad rekao ?
Odnosno prepisao ?
Pa to svi znamo !!!
Gdje je srpsko porijeklo ???
I po ocu i očevu čukunčukunčukun djedu i po majci i njezinim čukučukun djedovima je Hrvat !
Gdje je tu srpsko porijeklo ?
Ali ako je čovjek sam za sebe zbog previlegija i u Kraljevini YU i u SFRJ rekao da je Srbin --OK.
Za takvu moralnu spodobu i nulu nikaj čudno.
Pa taj bi bio i nacist da je trebalo.
Ali kakve to veze ima s porijeklom ?
Koje je hrvatsko a ne srpsko!!!!
 
Ivek je bio hrvat....nikad se on nije izricito izjasnjavao kao srbin vec kao jugosloven.....iako je ziveo ovde dugo u bg-u u prizrenskoj i pisao....bio je on zanimljiv i zbog drugih stvari ne zbog ovoga....


Србин се и рађа и постаје
Србин је стање свести
Србин је начин живота
Србин је хајдучка егзистенција
Србин је пут којим се ређе иде

______________$$$$$$__________ ____
_____________$$$$$$$$_________ ____
___________$$$$$$$$$$$$_______ ____
_____________$$$$$$$$_________ ____
_________$$$__$$$$$$__$$$_____ ____
___________$$_$$$$$$_$$_______ ____
___________$$_$$$$$$_$$_______ ____
____$$$$_$$$__$$$$$$__$$$_$$$$ ____
__$$$$$$______$$$$$$______$$$$ $$__
_$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$ $$$_
$$$$$$$$$++++Orthodox++++_$$$$ $$$$
__$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$ $$__
____$$$$______$$$$$$______$$$$ ____
_________$$$__$$$$$$__$$$_____ ____
___________$$_$$$$$$_$$_______ ____
___________$$_$$$$$$_$$_______ ____
_________$$$__$$$$$$__$$$_____ ____
______________$$$$$$__________ ____
______________$$$$$$__________ ____
______________$$$$$$__________ ____
_____________$$$$$$$$_________ ____
___________$$$$$$$$$$$$_______ ____
_____________$$$$$$$$_________ ____
_______________$$$$___________ ____
______________________________ ___
 
Ivek je bio hrvat....nikad se on nije izricito izjasnjavao kao srbin vec kao jugosloven.....iako je ziveo ovde dugo u bg-u u prizrenskoj i pisao....bio je on zanimljiv i zbog drugih stvari ne zbog ovoga....

Ovo je vrlo točno napisano.
Najzanimljiviji je bio jer je predao potpisan ulazak Kraljevine u Trojni pakt osobno Ribentropu.
Poslije je naravno to prešućivano jer je bio komunist.


Evo što je o toj moralnoj nakazi rekao Krleža :

"Jeste li pročitali što sam napisao u povodu Andrićeve smrti? Danas mi to predbacuju. A da sam šutio, što bi rekli, to možete zamisliti. Da nije bilo Nobela, Andrić bi bio mali nepoznat pisac. Jeste li čuli ono more praznih riječi oko njegove smrti? Samo mrtve fraze kakve pišu sluškinje prepisujući ih iz ljubavnog listara. Govore o 25 godina njegovog partijskog rada. Da li je itko učinio manje od Andrića za Partiju? Po svom djelu bio je stoproccentni nihilist, u životu arbitrirao je u Belvederu. Bio je Stojadinovićev čovjek, ambasador kod Hitlera. Zašto se to prešućuje?

Mi smo se razišli 1919. Ja sam bio komunist, on je otišao u rojaliste. Preda mnom drhtao je kao žaba pred zmijom, u strahu da ga u jednom času ne dohvatim. Za njega ja sam bio samo pisac pamfleta, fakin, kojeg treba izbjegavati."
 
Ovo je vrlo točno napisano.
Najzanimljiviji je bio jer je predao potpisan ulazak Kraljevine u Trojni pakt osobno Ribentropu.
Poslije je naravno to prešućivano jer je bio komunist.


Evo što je o toj moralnoj nakazi rekao Krleža :

"Jeste li pročitali što sam napisao u povodu Andrićeve smrti? Danas mi to predbacuju. A da sam šutio, što bi rekli, to možete zamisliti. Da nije bilo Nobela, Andrić bi bio mali nepoznat pisac. Jeste li čuli ono more praznih riječi oko njegove smrti? Samo mrtve fraze kakve pišu sluškinje prepisujući ih iz ljubavnog listara. Govore o 25 godina njegovog partijskog rada. Da li je itko učinio manje od Andrića za Partiju? Po svom djelu bio je stoproccentni nihilist, u životu arbitrirao je u Belvederu. Bio je Stojadinovićev čovjek, ambasador kod Hitlera. Zašto se to prešućuje?

Mi smo se razišli 1919. Ja sam bio komunist, on je otišao u rojaliste. Preda mnom drhtao je kao žaba pred zmijom, u strahu da ga u jednom času ne dohvatim. Za njega ja sam bio samo pisac pamfleta, fakin, kojeg treba izbjegavati."

Dobro , videli smo sta je o ondricu mislio prosecni pisac , Krleza , Moze se reici da su o andricu istomislil krleza i Milo budak , kao i citav niz tih hrvatskih intelektualaca .
Mogu da mu pljunu pod prozor . Nema nista gore od ljubomore koja se javlja kod manje talentovanih pisaca , prema vecima i boljima .
 
Dobro , videli smo sta je o ondricu mislio prosecni pisac , Krleza , Moze se reici da su o andricu istomislil krleza i Milo budak , kao i citav niz tih hrvatskih intelektualaca .
Mogu da mu pljunu pod prozor . Nema nista gore od ljubomore koja se javlja kod manje talentovanih pisaca , prema vecima i boljima .

OK.
Čak se i mogu složiti i s tvojim mišljenjem da je sve stvar ljubomore.
Ali to ne mijenja činjenicu da je Andrić bio kao čovjek moralna ništarija.
Hrvat, Srbin ( ??? ), Bošnjak, slovenac...... i Marsovac ako treba ali moralna nakaza definitivno.
 
не могу они њега украсти, човек се грозио хрвата, постоје сачувани документи и записи шта је он мислио о њима

Ajd postaj jedan taj sačuvani dokument a la Velke ???
Valjda je u doba interneta i to dostupno ?
Ili je to zapisano samo u tvojoj srBskoj glavurdi ?
Hrvat se grozio svoje nacije i to još sve zapisano u dokumentima ???
Vjerovatno kao i oporuka bez njegova potpisa napisana u srBskoj kuhinji opsjena i laži.
E jadni li ste !!!
 

Back
Top