Hronike Ambera

markoimarijana

Zainteresovan član
Poruka
496
Hey,jel citao neko Hronike Ambera od Zelaznya?To je trrilogija.Vrlo cudna knjiga.Svidja mi se najvise nacin pisanja.Cela trilogija je napisana u prvom licu.Da nije te cinjenice,procitao bih samo prvi deo.Sto Vragana kaze(na drugoj temi)delovi sa Korvinovim sincicem Merlinom su smaracki i neocekivano prosto raspleteni.Zao mi samo sto je budala Merlin ostavila Frakira.Svoj gajtan za davljenje koji ima svoj um.Sta bih ja dao za jedan takav kanap.Svejedno preporucujem svima da procitaju.Korisno iskustvo.:lol:
 
мислим да сам читао ово али нисам сигуран....јел ту постоји неки лик што има неки нож па може да са њим "просече" пролаз између светова или тако нешто?
 
Ne,to je "Njegovo mracno tkanje"-cudotvorni noz na sta ti mislis....
Hronike Ambera su posle PLIVa moja omiljena epska fantastkika...Zapravo,George Martin je bio neka vrsta ucenika Rogera Zelaznya...Neke ideje Zelaznyja su stvarno genijalne,aduti i senke i Uzor,ali kada je preterano ubacio elemente filozofije u serijal,gotovo da ga je upropastilo...mada uprkos tome je dosta zanimljivo,a humor koji je zastupljen u Hronikama je najjaci :D ...
 
Sigurno jedna od mojih omiljenih serija tog tipa. Ideje o senkama i multiverzumu su interesantne i u doba kada je pisano su bile originalne, a Korvin je upecatljiv i primamljiv anti-heroj.

Ni meni se ne svidja druga serija gde se u potku uplicu sve jace note moderne Amerike - dno je onaj smarac Luka, arhetipski preprodavac koriscenih automobila ubacen u fantasticni scenario.
 
Zaista,divim se masti tog coveka(Zelaznya).Ta gomila svetova,od kojih svaki ima neke veze sa ovim nasim budjavim.Prvu knjigu Hronika sam procitao sa slascu.Korvin je totalno pozitivan,a i zaista ima fantastican smisao za humor.Detaljno opisivanje njegovog zarobljenistva od strane brata Erika je bilo cool.Nigde jos nisam procitao toliko detaljnu neciju patnju u zatvoru ili tamnici(osim mozda Grof Monte Kristo).A zatim Avalon,dijamantski barut,otkrice Crnog puta.Dvorkinov i Oberonov ludi plan,Dzulijanov Morgenstern.Prosto fantasticno.:lol:
 
:)Konačno nađoh vas, dobre ljude, koji volite ovu triologiju. Pročitala sam u jednom dahu sve tri knjige za sedam dana. Sad kad čitam vaše komentare, podsećam se koliko je ovo fantastičan, fenomenalan roman i koliko sutra uzeću opet da čitam. Ja sam oduševljena i volela bih da one opise svetova ( senki ) vidim i u bioskopu.
 
sasvim je moguce uraditi film,Hronike Ambera.Mislim da bi cak postigao fine rezultate.
Samo bi morali nekako da zavrse pricu o Merlinu,jer poslednja knjiga je zavrsena razocaravajuce.Za vreme Korvina bilo je svega,i zapleta i raspleta i kulminacije.Dok kod Merlina sve je zbunjujuce.Prve tri knjige sa Merlinom(Aduti prokletstva,Znak Haosa i Krv Ambera)nemaju nikakve veze sa Vitezom Senki i Princom Haosa. Sve vodi ka kulminaciji,a onda kad treba da pukne,ono nema kulminacije.Drugim recima,zamrsen zaplet je jednostavno odmrsen.
 
Hvala,Balthy. Procitacu cim zavrsim sa Jordanom. Zavrsio sam Gospodara Haosa II i sad pocinjem Krunu maceva. Ludilo pravo,ali moram procitati Zelaznija pod hitno. Boze ponasam se kao da nemam vremena za sve. Steta sto nemam moc Logrusa da mogu da citam vise knjiga odjednom.
 
Jedino bih napomenuo da je Zelazny napisao deset knjiga koje su usle u Hronike Ambera.
Prvih pet se bavi Korvinom,a drugih pet sa njegovim sinom Merlinom.
To znam pouzdano,jer imam i Hronike Ambera na Engleskom.Ipak ih nikada nisam procitao ,jer je Zelazni pisao jednim veoma kompleksnim jezikom ,koji je premasivao moja znanja.
Verujem da sam jedan od njegovih prvih obozavatelja na ovim prostorima,jer sam ga procitao(prvih pet knjiga) jos 1996.Tada sam pozeleo da mu napisem pismo.To je trebalo da bude velika pocast za njega , jer ja nisam imao obicaj da pisem poznatim ljudima(ustvari nikada do tada mi nije takva ideja pala na pamet,a za sve ,koji su to radili , sam tvrdio da su budale , jer trace svoju vreme i energiju)
Ubrzo sam otkrio ,na internetu, da je umro (mislim)1995.
Ok.Sta je tu je.Protiv prirode se ne moze.
Onda sam odlucio da jednog dana odem na njergov grob.
(Uvek sam mislio,a i danas tako mislkim,da je odlazak na groblje da bi se video grob poznatih potpuno imbecilna stvar)
Ispostavilo se zatim da je on bio kremiran,a da mu je pepeo bio rasut po planinama Santa Fea.
Dugo sam planirao da jednog dana odem na planine Santa Fea,ali se ta ideja sa vremenom ugasila u meni.
Zeleo sam i da napisem pismo njegovoj cerci,koja je otprilike istih godina kao ja,ali nisam nikada uspeo da dodjem do njene adrese.
Meni su njegovo delo mnogo pomoglo u zivotu,posebno kada sam ga citao drugi put tokom bombardovanja Beograda 1999.
Eto,to je ukratko bila kratka prica o mojim dogodovstinama sa Rogerom Zelaznyjem.
 
Brajane2211,bravo na trudu.Ja nikad ne bih otisao toliko daleko. Mislim naravno treba imati nekoga ko ti promeni zivot da bi se toliko promenio. Meni je u odrastanju pomogla JKR,i sad me tretiraju kao budalu zato sto razmisljam zrelije i drugacije od svojih vrsnjaka.A Hronike Ambera su bile takodje jedna od knjiga koje su mi pomogle u odrastanju i razvijanju sopstvenih stavova.Hvala Zelazny zbog toga. Dosta sam naucio od Korvina i Merlina.
 
Steta sto tako mislis. U toj knjizi je Zelazny tacno opisao kako razmislja jedna poznata licnost,naravno,ne mislim na danasnju slavnu licnost. Kako razmislja jedan clan kraljevske loze,jedan politicar,jedan strategicar. Objasnjava kako treba zrelo razmisljati. Mene je odusevio nacin na koji Korvin sumira sve dogadjaje koji su mu se desili.:lol:
 
Duhh verovatno ali ja nisam neki fan da citam knjige :)

Vishe volim gledam filmove

znam da to ne valja al sta cu...Ima li leka za moj problem?Drugarica mi rekla procitaj 2-3 knjige i videcesh svidece ti se da citash ja procitao 2 i ne mogu :)...

Alli zanimljivo je to da idem na svaki sajam knjiga OBOZAVAM da kupujem knjige i da pravim kolekcije ali kada treba da citam problemi :)

Ima li leka??
 
Duhh verovatno ali ja nisam neki fan da citam knjige :)

Vishe volim gledam filmove

znam da to ne valja al sta cu...Ima li leka za moj problem?Drugarica mi rekla procitaj 2-3 knjige i videcesh svidece ti se da citash ja procitao 2 i ne mogu :)...

Alli zanimljivo je to da idem na svaki sajam knjiga OBOZAVAM da kupujem knjige i da pravim kolekcije ali kada treba da citam problemi :)

Ima li leka??

Hahaha,brate,stvarno si me nasmejao. Haha.Pazi,lek ti komplikovan,a to je ustvari savet. Probaj da citas neke akcione romane. Moja sestra je imala isti problem kao i ti. E,a onda sam joj pokazao Sidni Seldona i njegove krimi romane. Evo sad ne moze da se odvoji od njega. Procitala je dosad ja mislim oko 10 njegovih knjiga. Sad cita Paklene planove. A ako ikad budes mogao(ako se izlecis) ti se vrati na Hroniike. A posle na forum da na pricas utiske. hehehe Pozz:lol:
 
Zaista je steta sto je Zelazny upropastio drugu polovinu romana (poslednjih 5 nastavaka iliti pricu o Korvinovom sinu). Deo o Korvinu sam shvatio kao pricu koja govori o svakodnevnom zivotu ljudi na visokom polozaju koji iako su u najblizem krvnom srodstvu samo i iskljucivo gledaju svoj interes.
Taj opis tih likova i nacin razmisljanja, meni se jako svideo.
Kasniji tok romana je delovao kao da je Zelazny bio placen da naskraba sto vise strana, pa sta god da ispadne. 80% odgovora na kljucna pitanja su: "Ne smem ti sad reci, suvise je opasno". I tako sve do kraja. Druga stvar koja me je mnogo nervirala su beskrajno dugi dijalozi (i trijalozi) gde posle nekoliko redova vise ne mogu da pohvatam sta ko govori i kome govori, pa sam morao da se vracam na pocetak i da pratim red po red.
Sve u svemu nastavak je potpuno razocaravajuci i na momente mi deluje kao da to uopste i nije nastavak price o Korvinu.
 
Svakako,znam na sta mislis. Vec sam rekao ranije.Zaplet je vrh,ali rasplet je prost i jednostavan da to nemozes da poverujes. Npr.Korvinov Uzor. Pominje se kroz zadnjih 5 delova a nista se u vezi njega ne dogadja. Sviranje ..... Nije vazno. Korvin rules.
 
Sa sve obozavaoce velikog majstora Zelaznija 2 dodatne kratke price iz ``Amber`` multiverzuma.

Postoji jos jedna no nju ce te moci da procitate u nekom od narednih brojeva e-zina SF tima.
 

Prilozi

  • Hall of Mirrors.txt
    33,9 KB · Pregleda: 25
  • Blue Horse Dancing Mountains (Amber).txt
    11 KB · Pregleda: 15
Duhh verovatno ali ja nisam neki fan da citam knjige :)

Vishe volim gledam filmove

znam da to ne valja al sta cu...Ima li leka za moj problem?Drugarica mi rekla procitaj 2-3 knjige i videcesh svidece ti se da citash ja procitao 2 i ne mogu :)...

Alli zanimljivo je to da idem na svaki sajam knjiga OBOZAVAM da kupujem knjige i da pravim kolekcije ali kada treba da citam problemi :)

Ima li leka??

Ti kupuj, ja ću da čitam pa ćemo dati nekome da snimi film :D ;)
 

Back
Top