Quantcast

Hristova smrt od tri dana-Božanstvo je "počivalo".

De_Sisti

Buduća legenda
Moderator
Poruka
34.684
Da razumem te...i ja sam lično nekeko više volim ovu definiciju koju si naveo i koja je tačna da je samo odvajanje od Boga smrt sama po sebi. To je apsolutno tačno s tim što kažem da tekstovi Pisma nadopunjuju jedan drugi i daju jednu celinu. Celina događaja ili jednog čina se sastoji u tome da razumemo sve aspekte nekog događaja i često je on složen. Tako u ovom kontekstu smrt jeste posledica odvajanja od Boga ali u isto vreme samu smrt direktno prema određenim tekstovim a Pisma izaziva i Gospod pravedno kažnjavajući one koji su sagrešili. Kada spojimo u jednu celinu ovo mi ćemo moći da razumemo da je zaista posledica greha i odvajanja od Boga smrt i to je ono logčično što proizilazi iz čovekovog postupka odvajanja od Boga ali isto tako možemo razumeti da i Bog aktivno učestvuje u tom delu kažnjavajući grešnike pa je to drugo lice ili naličje već jasne stvari da je poseldica greha i odvajanja od Gospoda smrt.

Evo pokušaću da konkretnim primerima tekstova ukažem zapravo na ovaj princip lica i naličja u tekstovima.

Naime u događaju u vezi Davovog prebrojavanja naroda Izraelskog kada je Gospod kaznio pomorom Izraela ako čitaš tekst u 2. Samuiovoj 24,1 stoji da je Gospod "nadražio" Davida da prebroji narod. Ako pak čitamo izveštaj iz 1. Dnevnika 21,1 stoji da je sotona "navratio" Davida da učini ovaj greh tj. prebrojavanja naroda. E sad mi se pitamo kako to da je Gospod tamo a ovde sotona? Ako tekstove razumemo u kontekstu kako treba oba govore o istoj stvari. Naime u 1. Dnavnika 21,1 stoji ko stoji iza Davidovg dela prebrojavanja..jasno je da je to sotona. On direktno to čini. Međutim, u 2. Samuiliovoj 21,1 stoji da se "Gospod" razgnevio na Izrailja zbog greha ida je tako David nadražen da učini ovo koje će dovesti do stradanja jer je narod išao pogrešnim putem. Mi znamo da je Gospod dopustio ovo činjenje Davidu i u tom kontekstu je Gospod "navratio" Davida da to učini..Gospodnje dopuštenje premda David nije uradio dobru stvar i sam je morao da se moli za oprost....O ovome i detaljim samog uporednog teksta se može još mnogo govoriti ali sam naveo da bismo otprilike uvideli upravo ovaj princip lica i naličja događaja. Oba teksta govore istinu i ispravno ukazuju na posledice greha naroda samo što učesnici u pomenutom događjaju koji stoje iza pozornice su svaki na svoj način "doprineli" ovom događaju..Gospod svojim dopuštenjem(premda je David mogao i drugačije da uradi ali nije) i sotoninim činom prevare kad je David već dopustio sam da ga sotona prevari.

Možda sam mogao navesti i neki drugi primer...možda malo jednostavniji ako bude navešću ali mislim da sam ukazao na suštinu. Greh jeste uzrok smrti ili neposlušanja ali u isto vreme Bog može nekim svojim činom da izazove tu smrt koja će i dalje biti shvatana kao posledica odvajanja od Boga bez obzira na dodatni čin Božije osvete.

Naravno, Bog jeste ljubav s tim što mi možda pojam ljubavi nekada gledamo isključivo sa aspekta našeg blaženstva i počivanja u njoj ali u Božijim očima ljubav podrazumeva i Božiju intervenciju u pogledu kažnjavanja onoga što je zlo.

Svakako ljubav je pre svega ovo prvo...slažem se.
Sve u svemu, priča o kazni za Adamov i Evin greh, to se meni svodi na sledeće:
"Otac je poslao Sina da nas spasi od kazne kojom nas je želeo/morao kazniti"
Ako nas je želeo kazniti, to baš i ne ide u prilog priči o velikoj ljubavi.
Ako nas je morao kazniti radi neke više pravde, to znači da i nad Bogom postoji neka objektivna nužnost kojoj se On pokorava.

U onome što je su Otac, Sin i Sveti Duh učinili za nas u domostroju spasenja, priča o kazni/odmazdi, je nekako suvišna, nepotrebna, sa stanovišta i doslednosti i razumevanja

Moj utisak jeste da je diskurs o kazni za prekršaj zakona, odmazdi i svemu tome, zapravo, samo odraz kontekstualnog pristupa tog vremena.
Prosto rečeno, to je rečnik i stil razumljiv tim ljudima tog vremena..
Rimska škola bogoslovlja je kasnije od toga izgradila i šire učenje o tome.

Jovan Prezviter

Ističe se
Poruka
2.921
Sve u svemu, priča o kazni za Adamov i Evin greh, to se meni svodi na sledeće:
"Otac je poslao Sina da nas spasi od kazne kojom nas je želeo/morao kazniti"
Ako nas je želeo kazniti, to baš i ne ide u prilog priči o velikoj ljubavi.
Ako nas je morao kazniti radi neke više pravde, to znači da i nad Bogom postoji neka objektivna nužnost kojoj se On pokorava.

On samo želi da greh i zlo nestanu i nepostoje. Prorok zato veli:"Plemiće njene zvaće da caruju, ali neće biti nijednog, i svi će knezovi njeni otići u ništa", Isaija 34,12 :)

Baš zato jer ih će Bog zauvek očistiti greh i posledice greha. Jer je ljubav. To je suština.

U onome što je su Otac, Sin i Sveti Duh učinili za nas u domostroju spasenja, priča o kazni/odmazdi, je nekako suvišna, nepotrebna, sa stanovišta i doslednosti i razumevanja
Naravno, mi možemo svoje misli fokusirati na Njega kao ljubav ali On će upravo iz ljubavi jednom zasvagda rešiti problem greha i osloboditi verne.

Moj utisak jeste da je diskurs o kazni za prekršaj zakona, odmazdi i svemu tome, zapravo, samo odraz kontekstualnog pristupa tog vremena.
Prosto rečeno, to je rečnik i stil razumljiv tim ljudima tog vremena..
Rimska škola bogoslovlja je kasnije od toga izgradila i šire učenje o tome.

Pravda će biti na kraju izvršena s tim da postoje različite interpretacije oko ove teme i to svakako je posebna tema za diskusiju:).

De_Sisti

Buduća legenda
Moderator
Poruka
34.684
On samo želi da greh i zlo nestanu i nepostoje. Prorok zato veli:"Plemiće njene zvaće da caruju, ali neće biti nijednog, i svi će knezovi njeni otići u ništa", Isaija 34,12 :)
Baš zato jer ih će Bog zauvek očistiti greh i posledice greha. Jer je ljubav. To je suština.
Naravno, mi možemo svoje misli fokusirati na Njega kao ljubav ali On će upravo iz ljubavi jednom zasvagda rešiti problem greha i osloboditi verne.
Pravda će biti na kraju izvršena s tim da postoje različite interpretacije oko ove teme i to svakako je posebna tema za diskusiju:).
:)
Adamov prestup Otac je rešio praštanjem, a ne kažnjavanjem Sina umesto nas.
Sinovljeva žrtva nije trpljenje Očeve kazne, nego ispunjenje Adamovog priziva, život s Bogom, u potpunosti.
A u palom svetu, takav život neminovno vodi ka krstu.
Jer, svet "mene mrzi jer ja svjedočim o njemu da su djela njegova zla ".

Za ovo čišćenje od greha i posledica greha, slažem se, mada, opet, ne vidim gde je tu potreba za juridičkom kaznom?
"Pravda će biti izvršena", meni to kao da ukazuje na postojanje neke objektivno neupitne pravde nad Bogom. Bog jeste pravedan, ne po merima ljudskim, nego iznad merila ljudskih. Ljubav je Božija pravda. I dela Njegova su u tome.

Jovan Prezviter

Ističe se
Poruka
2.921
Adamov prestup Otac je rešio praštanjem, a ne kažnjavanjem Sina umesto nas.
Sinovljeva žrtva nije trpljenje Očeve kazne, nego ispunjenje Adamovog priziva, život s Bogom, u potpunosti.
Patnja sina Božijeg na žalost jeste kazna umesto nas. Ako pogledamo šta prorok kaže to bi ovako glasilo:"Ali on bi ranjen za naše prestupe, izbijen za naša nezakonja; kar beše na njemu našega mira radi i ranom njegovom mi se iscelismo. Svi mi kao ovce zađosmo, svaki nas se okrenu svojim putem, i Gospod pusti na njega bezakonja svih nas", Isaija 53,5.6.

Hristos jeste došao i da živi u potpnosti u skladu sa voljom Božijom ali pre svega da bi poneo sve naše grehe na sebe. Hristova čistota života ne bi vredela ništa što se nas tiče i našega spasenja da Hristos nije pretrpeo umesto nas. Jedino tako smo mogli biti vrćeni u očev dom. Inače da je postojalo drugačije rešenje Hristos ne bi morao stradati pa čak ni doći na ovu zemlju i živeti među grešnima. Kažem da je postojalo drugo rešenje da se mi spasemo cela Histova misija ne bi bila potrebna. Zato Hristos i kaže u Getsimaniji.."oče da me mimoiđe čaša ova"... ako može ako postoji drugo rešenje ali to retoričko Hristovo pitanje pokazuje samo kolika je dubina ponora za Božijeg Sina predstavljalo ovo poniženje...čak i za samo Božanstvo ovo je bio veoma delakatan trenutak...mi zapravo mislim nismo ni svesni ni krajičkom uma kolika je ovo žrtva. Isusove reči pokazuju tu dubinu koje samo Božasntvo razume u potpunosti a mi ćemo tokom čitave večnosti ovo pitajne izučavati i samo ćemo se diviti sve više i više oko pojedinosti ovog čina.

Zato brate kažem ovaj čin je i za samo Božanstovo delikatno tako da mi možemo samo zamisliti koliko je neverovatno ono što je Bog učinio za nas i kakve su razmere ovog čina.

A u palom svetu, takav život neminovno vodi ka krstu.
Jer, svet "mene mrzi jer ja svjedočim o njemu da su djela njegova zla ".
Naravno, mnogi sledbenici Hristovi će stradati i stradali su zbog Hrista..ali nijedan svojim stradanjem ne bi mogao doprineti svom spasenju ni trunku da nije bilo Hristove žrtve.

Za ovo čišćenje od greha i posledica greha, slažem se, mada, opet, ne vidim gde je tu potreba za juridičkom kaznom?
"Pravda će biti izvršena", meni to kao da ukazuje na postojanje neke objektivno neupitne pravde nad Bogom. Bog jeste pravedan, ne po merima ljudskim, nego iznad merila ljudskih. Ljubav je Božija pravda. I dela Njegova su u tome.
Ta pravda je odraz samog Boga. On ne može da bude izvan nje jer bi pogazio sopstvena načela. Bog sve može to znamo ali znamo da je On veran svojim načelima i ona su NJegova odlika. Tako da ne mislim da je Bog ili Božija sloboda uskraćena ili determinisana jer je to sve odraz Božije volje, On tako želi, On ne želi da odstupa od svojih svetih načela tako da pravda je nešto sasvim izvesno od strane Božanstva.

Slažem se da je ljubav glavni činilac Božije pravde...zato što je ljubav zato je i pravedan jer da nije ljubav ne bi bio ni pravedan. Sve je to odlika jedne jedinstvene prirode Božije.

Pozdrav.

Jovan Prezviter

Ističe se
Poruka
2.921
I kada će se to dogoditi, šta kaže Biblija?
Nisam siguran da shvatam ni šta su to izgubili svojim neposlušenjem, na šta konkretno misliš?
Kada će se dogoditi obnova onoga što su Adam i Eva izgubili? Kada Hristos dođe i obnovi carstvo nebesko.

Šta su izgubili? Sve ono što su imali pre pada u greh. Isto ono što će dobiti kada Hristos uspostavi carstvo.

Mislim da nije teško ovo razumeti osim ako se ne filozofira :)

coco bill

Poznat
Poruka
7.710
Da, večni u vremenskom smislu. Dakle, izgubili su ga i njihova nada na dobijanje večnog života kao naša je u dolasku, stradanju i vaskrsu Mesije.
To je pogrešno razmišljanje, tako tipično za protestante.
U svetu u kojem su Adam i Eva nastali su vladali božanski zakoni, a ono što je božansko ne pripada vremenu.
Vreme je svetovna kategorija koja označava prolaznost.
Dakle, ni večni život nije vremenska kategorija, nego duhovna.
Na nebu, u Carstvu božjem nema vremena.
A carstvo božje je, kao što reče Isus, u tebi, baš kao što je i Hrist u tebi, samo ga trebaš otkriti u sebi, ne moraš ga čekati...

Jovan Prezviter

Ističe se
Poruka
2.921
To je pogrešno razmišljanje, tako tipično za protestante.
Ispada po tebi da pravoslavni ne veruju da su Adam i Eva izgubili večni život već samo protestanti.. A ispada kao da ti braniš stav pravoslavnih a nisi hrišćan već gnostik..

Ne coco, večnost života koji su Adam i Eva izgubili jeste opšte hrišćanski stav po ovom pitanju.

U svetu u kojem su Adam i Eva nastali su vladali božanski zakoni, a ono što je božansko ne pripada vremenu.
Vreme je svetovna kategorija koja označava prolaznost.
Adam i Eva kao prvo nisu Bog...te njihov život jeste u kategoriji vremena ali naravno večnosti u okviru tih vremenskih dimenzija. A atemporalnost je isključivo vezano za Boga..ali ok..ja znam da ti kao gnostik svakako kao i svi gnostici izjednačavaš čoveka i Boga..što po Bibliji nije ista kategorija :)

Dakle, ni večni život nije vremenska kategorija, nego duhovna.
Na nebu, u Carstvu božjem nema vremena.

Samo ponoviću..čovek nije isto što i Bog..ne možeš čoveku pripisati svojstva Boga kroz atemporalnost. To je odlika Boga a stvorenja su u vremenu ipak.

A carstvo božje je, kao što reče Isus, u tebi, baš kao što je i Hrist u tebi, samo ga trebaš otkriti u sebi, ne moraš ga čekati...
Sam Isus je govorio o svom slavnom povratku..Isus nije izjednačio "carstvo Božijie" u nama koje je moguće i ovde na zemlji ali je samo bleda senka onoga što će doći, i dakle onog koje će doći na vidljiv način. Da, Isus govori o vidljivoj uspostavi carstva Božijeg koje opet gnostici ne mogu razumeti jer uvek razmišljaju u kategorijama mističnog i nevidljivog nasuprot samim Isusovim rečima u kojima On govori o vidljivom carstvu...seti se onoga kada su Ga upitali učenici kada će doći "kraj" sveta tj. vreme blisko Hristovm dolasku..Isus šta kaže? Ne kaže ono je već došlo zašto pitate za događaje u vremenskom okviru ili im je upravo dao vremenske okvire i događaje koji će uslediti? Da dao im je vremenske okvire što ukazuje da je ono vidljivo carstvo Božije u budućnosti a ne da je već došlo.

Pozdrav.

coco bill

Poznat
Poruka
7.710
Isus nije izjednačio "carstvo Božijie" u nama koje je moguće i ovde na zemlji ali je samo bleda senka onoga što će doći, i dakle onog koje će doći na vidljiv način. Da, Isus govori o vidljivoj uspostavi carstva Božijeg
Ništa, izivni što sam te uznemiravao, zayebo sam se, pomislio sam da ti ipak o duhovnosti govoriš. :pop2:

Nastavi da čekaš svog Godoa :lol:

Jovan Prezviter

Ističe se
Poruka
2.921
Ništa, izivni što sam te uznemiravao, zayebo sam se, pomislio sam da ti ipak o duhovnosti govoriš. :pop2:

Nastavi da čekaš svog Godoa
:)

Govorim o duhovnosti...naravno coco. Ali se ne razumemo. Ti poistovećuješ carstvo Božije u nama i ono koje će doći:). Ja ne sporim carstvo Božje "u nama" tj. trenutak kada Bog počinje da deluje u našem srcu i kada nas menja..to jeste carstvo Božije u nama. Ali zar Isus ne govori o carstvu koje će doći? Evo sam reci? Zato sam Isus govori o dva carstva Božijega...ne bi trebali da mešamo ta dva..

Ne uznemiravaš..nipošto..naravno piši svoje viđenje:)..ja samo iznosim ono što je sam Isus učio po ovom pitanju..ako nije tako slobodno me ispravi.

Zoran Štros

Zainteresovan član
Poruka
493
1. PETROVA 3,18

Doista, i Krist jednom za grijehe umrije, pravedan za nepravedne,

da vas privede k Bogu - ubijen doduše u tijelu, ali OŽIVLJEN U DUHU.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

1.PETROVA 3,19

U njemu otiđe i propovijedati duhovima u tamnici
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
SIN G Jehoshua je u svome DUHU otišao ponuditi spasenje
duhovima mrtvih ljudi koji su umrli u potopu.
--------------------------------------------------------

1. PETROVA 4,6

Zato je i mrtvima naviješteno evanđelje

da osuđeni doduše po ljudsku, u tijelu, žive po Božju - u duhu.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
SIN G Jehoshua je u svome DUHU otišao ponuditi spasenje
duhovima mrtvih ljudi koji su umrli u potopu.
--------------------------------------------------------

================================================

Odmah po smrti (Bog ne može umrijeti)
SINA od Boga Jedinoga Oca JHVH – G Jehoshue,
Bog Otac JHVH je OŽIVIO SINA u DUHU
(tijelo je ostalo mrtvo u grobu još 3 dana).

G Jehoshua je po nalogu Boga Jedinoga Oca Jahve

otišao u "skladište" uspavanih duhova mrtvih ljudi,

ali samo onih PRED potopnih,
koje je tada Bog JHVH PROBUDIO -

da bi im SIN G Yehoshua objavio Evanđelje,

te da se i oni mogu spasiti PO G Jehoshui
OD Boga Jedinoga Oca JHVH.