Hristova priroda bila je kao i nasa

Christadelphian

Aktivan član
Poruka
1.554
Mora da je jedna od najvećih tragedija u hrišćanskom shvatanju da Gospodin Isus Hrist nije primio čast i uzvišenost koju je zaslužio zbog svoje pobede nad grehom, kroz izgradnju savršenog karaktera. Rasprostranjeno učenje koje se drži u ‘trojstvu’ čini Isusa Samim Bogom. Budući da Bog ne može biti iskušavan (Jak.1:13) i nema nikakvu mogućnost grešiti, to znači da se Hrist u stvari i nije morao boriti sa grehom. Njegov život na zemlji je bio stoga pretvaranje, proživljavajući ljudska iskustva, ali bez stvarnog osećajnja duhovne i fizičke dileme ljudske rase, budući da on nije bio lično pogođen time.

Hrist je bio jedinorođeni Sin Božiji. Kao takav, nije mogao biti anđeo ili prirodni sin Josipov. Sugerisano je od nekih da je za vreme njegovog života, Hristova priroda bila poput one Adamove prije pada. Odvojeno od nedostatka biblijskih dokaza o ovom gledištu, ne uspeva se ceniti da je Adam bio stvoren od Boga iz praha, dok je Isus bio ‘stvoren’ time što je bio rođen od Boga u Marijinoj utrobi. Tako, iako Isus nije imao ljudskog oca, bi začet i rođen kao i mi u svakom drugom pogledu. Mnogi ljudi ne mogu prihvatiti da čovek naše grešne naravi može imati savršen karakter. Ova je činjenica jedna prepreka istinskoj veri u Hrista.

Verovati da je Isus bio naše prirode, ali bezgrešan u svom karakteru, uvek savladavajući svoja iskušenja, nije lako. Iziskuje mnogo razmišljanja nad zapisima evanđelja o njegovom savršenom životu, udruženo sa mnogim biblijskim pasusima koji negiraju da je on Bog, da bi došli do čvrstog razumevanja i vere u istinskog Hrista. Daleko je lakše predpostaviti da je on bio Sami Bog, i stoga automatski savršen. Ipak ovo gledište ponizuje veličinu pobede koju je Isus izborio protiv greha i ljudske prirode.

On je imao ljudsku narav; on je delio svaku i jednu našu grešnu sklonost (Jev.4:15), iako ih je svladao svojom predanošću Božijim načinima i tražeći Njegovu pomoć da savlada greh. Ovo je Bog voljno dao, tako da je Bog "u Hristu svet sa sobom pomirio" preko vlastitig Sina (2Kor.5:19).

Reč ‘priroda’ se odnosi na ono što mi prirodno, u osnovi jesmo. Biblija govori samo o dve prirode – Onoj Božijoj, i onoj ljudskoj. Po prirodi Bog ne može umreti, biti iskušavan itd. Očito je da Hrist nije bio Božije prirode tokom svog života. On je stoga bio potpuno ljudske prirode. Po našoj definiciji reči ‘priroda’ treba biti jasno da Hrist nije mogao imati dve prirode istovremeno. Bitno je to da je Hrist bio iskušavan kao mi. (Jev.4:15), tako da je preko svog savršenog savlađivanja iskušenja mogao zaraditi oprost za nas. Pogrešne želje koje su temelj naših iskušenja dolaze iz nas (Mk.7:15-23), iz naše ljudske prirode (Jak.1:13-15). Bilo je stoga, potrebno, da Hrist bude ljudske prirode kako bi mogao iskusiti i savladati iskušenja.

Jevrejim 2:14 govori o ovom u potpunosti sa tako malo reči:-

"Budući pak da djeca (mi) imaju tijelo i krv (ljudsku prirodu), tako i on (Hrist) uze dijel u tome (prirodi), da smrću satre… đavola… Jer se zaista ne prima anđela, nego se prima (prirode) sjemena Avramova. Zato bješe dužan u svemu da bude kao braća, da bude milostiv i vjeran poglavar sveštenički pred Bogom, da očisti grijehe narodne. Jer u čemu postrada i iskušan bi u onome može pomoći i onima koji se iskušavaju"

Ovaj pasus izvanredno ističe činjenicu da je Isus imao ljudsku prirodu: "i sam on tako" uze udeo u istoj (Jev.2:14). Ova fraza koristi tri reči istog značenja, kako bi misao doveo k nama. On uze udeo u istoj prirodi; zapis je mogao govoriti ‘sudelovao je u tom’, ali ističe, "uze dijel u tome". Jev.2:16 slično obrađuje poentu da Hrist nije imao anđeosku prirodu, budući da je on bio Abrahamovo seme, koje je došlo doneti spasenje mnoštvu vernika koji će postati Abrahamovo seme. Zbog ovoga, bilo je nužno da Hrist ima ljudsku prirodu. "Stoga je trebalo da u svemu postane braći sličan" (Jev.2.17) kako bi nam Bog mogao dodeliti oprost kroz Hristovu žrtvu. Reći da Isus nije bio potpuno ljudske prirode je stim neupućenost u same temelje dobre vesti o Hristu.

Bitno shvatiti kako je Hrist bio iskušavan baš kao i mi, i trebao je imati našu prirodu da bi to bilo moguće. Jev.2:14 jasno navodi da je Hrist imao prirodu “krvi i mesa" kako bi omogućio ovo. "Bog je duh" (Jv.4:24) po prirodi i iako On ima materijalno telo, kao "duh" On nema mesa i krv. To da je Hrist imao prirodu "mesa" znači da on ni na koji način nije imao Božiju prirodu za vreme svog života.

Pređašnji pokušaj ljudi da drže Božiju Reč, tj. da potpuno savladaju iskušenja, su svi propali. Zato "Bog… poslavši Sina svog u obličju grešnog tela i s obzirom na greh, osudi greh u telu" (Rim.8:3).

"Greh" se odnosi na prirodnu sklonost grehu koju imamo po prirodi. "plata za greh je smrt". Kako bi izašao iz ove neugodnosti, čoveku je trebala spoljna pomoć. On sam nije bio kadar usavršiti se; nije bilo niti je unutar tela izbavljenje tela. Bog je stoga intervenisao i dao nam je Svog vlastitiog Sina, koji je imao naše "grešno telo", sa svim poticajima greha koje imamo i mi. Ni nalik nekom drugom čoveku, Hrist je svladao svako iskušenje, iako je imao mogućnosti neuspeha i greha isto koliko i mi. Rim.8:3 opisuje Hristovu ljudsku prirodu da je "grešno telo". Nekoliko stihova ranije, Pavle govori da dobro ne prebiva" u telu, i da telo prirodno vojuje protiv pokornosti Bogu (Rim.7:18-23). U ovom kontekstu je sve divnije čitati da je Hrist imao "grešno telo" u Rim.8:3. Zbog toga, i njegovom savlađivanju tog tela, mi imamo način pobeći našem telu; Isus je bio silno svestan grešnosti svoje vlastite prirode. Jednom je bio oslovljen s "Učitelju dobri", s implikacijom da je dobar i savršen po prirodi. On je odgovorio "Što me nazivaš dobrim? Niko nije dobar – osim jednoga Boga" (Mk.10:17,18). Drugom prilikom, ljudi su stali svedočiti o Hristovoj veličini zbog serije neobičnih čuda koja je izveo. Isus nije iskoristio ovo "on ih je sve poznavao i nije imao potrebe da ko svedoči za čoveka; jer je sam znao šta beše u čoveku" (Jv.2:23-25). Zbog njegova velika poznavanja ljudske prirode( "jer ih je sve poznavao"), Hrist nije hteo da ga ljudi hvale lično po svojem pravu, budući da je on znao koliko zla je njegova vlastita priroda bila.
Krace nije moglo
koga zanima neka procita
pozdrav
 
:idea: Pustio sam te da razmisljas Christodelphiane, i stoga sam sa paznjom citao ovo tvoje izlaganje, i sta sam zakljucio? pitam se sad iskreno razmisljas li ti, imas li svoje misljenje, ili samo u odsustvu razuma deklamujes nam ucenje nekog gurua(prosto programski), zato te molim prijateljski ti savet dajem, procitaj ponovo-i-ponovo i ako treba OPET pazljivo ovo svoje razmatranje, pa mi odgovori(molim te de zuri sa odgovorom)
Neka te Bog cuva Christodelphiane!
Pozdrav! :wink:
 
:idea: I jos samo ovo,
Kada se molis Bogu, pomoli mu se da te na pravi put uputi i da te ispravi u verovanju ako gresis.
Isus je rekao u Mateju, 7:7-10: "Trazite i dace vam se, trazite i naci ce te, kucajte i otvorice vam se. Jer svaki koji trazi prima, i koji trazi nalazi, i koji kuca otvorice mu se. Ili koji je medju vama covek u koga ako zatrazi sin njegov hleba, kamen mu da?"
Pozdrav! :wink:
 
:idea: I jos samo ovo,
Kada se molis Bogu, pomoli mu se da te na pravi put uputi i da te ispravi u verovanju ako gresis.
Isus je rekao u Mateju, 7:7-10: "Trazite i dace vam se, trazite i naci ce te, kucajte i otvorice vam se. Jer svaki koji trazi prima, i koji trazi nalazi, i koji kuca otvorice mu se. Ili koji je medju vama covek u koga ako zatrazi sin njegov hleba, kamen mu da?"
Pozdrav! :wink:
 
(Марко 14)
60. И ставши првосвештеник на средину, запита Исуса, говорећи: Зар ништа не одговараш што ови против тебе свједоче?
61. А он ћуташе и ништа не одговараше. Опет га првосвештеник запита и рече: Јеси ли ти Христос, Син Благословенога?
62. А Исус рече: Ја сам тај; и видјећете Сина Човјечијега гдје сједи са десне стране Силе и долази на облацима небеским.

1. Син Благословенога - Син Божји - Друго Лице Свете Тројице - божанска природа.
2. Син Човечији - син Маријин - људска природа.

(Лука 2)
9. И гле, анђео Господњи стаде међу њих, и слава Господња обасја их; и испунише се страхом великим.
10. И рече им анђео: Не бојте се; јер вам, ево, јављам радост велику која ће бити свему народу.
11. Јер вам се данас роди Спас, који је Христос Господ, у граду Давидову.
12. И ово вам је знак: наћи ћете дијете повијено гдје лежи у јаслама.

Анђео Божји објављује рођење Спаситеља - Христоса - Господа.

1. Господ - божанска природа.
2. Дете повијено - људска природа.


(Јован 20)
27. Затим рече Томи: Пружи прст свој амо и види руке моје; и пружи руку своју и метни у ребра моја, и не буди невјеран него вјеран.
28. И одговори Тома и рече му: Господ мој и Бог мој!
29. Рече му Исус: Зато што си ме видио, повјеровао си; блажени који не видјеше а вјероваше.

1. Ребра и тело - лјудска природа.
2. Господ и Бог - божанска природа.
 
MaranAta:
(Марко 14)
60. И ставши првосвештеник на средину, запита Исуса, говорећи: Зар ништа не одговараш што ови против тебе свједоче?
61. А он ћуташе и ништа не одговараше. Опет га првосвештеник запита и рече: Јеси ли ти Христос, Син Благословенога?
62. А Исус рече: Ја сам тај; и видјећете Сина Човјечијега гдје сједи са десне стране Силе и долази на облацима небеским.

1. Син Благословенога - Син Божји - Друго Лице Свете Тројице - божанска природа.
2. Син Човечији - син Маријин - људска природа.

(Лука 2)
9. И гле, анђео Господњи стаде међу њих, и слава Господња обасја их; и испунише се страхом великим.
10. И рече им анђео: Не бојте се; јер вам, ево, јављам радост велику која ће бити свему народу.
11. Јер вам се данас роди Спас, који је Христос Господ, у граду Давидову.
12. И ово вам је знак: наћи ћете дијете повијено гдје лежи у јаслама.

Анђео Божји објављује рођење Спаситеља - Христоса - Господа.

1. Господ - божанска природа.
2. Дете повијено - људска природа.


(Јован 20)
27. Затим рече Томи: Пружи прст свој амо и види руке моје; и пружи руку своју и метни у ребра моја, и не буди невјеран него вјеран.
28. И одговори Тома и рече му: Господ мој и Бог мој!
29. Рече му Исус: Зато што си ме видио, повјеровао си; блажени који не видјеше а вјероваше.

1. Ребра и тело - лјудска природа.
2. Господ и Бог - божанска природа.
...i tako mic po mic, polako ali sigurno udaljismo se od Isusovog ucenja i onoga sto je on govorio, pa netreba da cudi sto Isusu teku suze! :roll:
Pozdrav!
 
freewill:
p.s Upoznat sam sa tim da ovo sto sam sada napisao mozes upotrebiti kao argument protiv mene. :wink:
Cudni su putevi Boziji
Neka vas Bog cuva sve!

Mislim da nam nista lepse nisi mogaaao pozzeleti. Kad se osetimo nesigurnim, trebmo pogledati u svoje duse i srca, odgovore cemo tamo naci...Neko te odgovore iam, neko na zalost nema, ali dace Bog- doci ce i taj do njih. Pozdrav i zcoskaa. :wink: :wink:
 
freewill:
:idea: Pustio sam te da razmisljas Christodelphiane, i stoga sam sa paznjom citao ovo tvoje izlaganje, i sta sam zakljucio? pitam se sad iskreno razmisljas li ti, imas li svoje misljenje, ili samo u odsustvu razuma deklamujes nam ucenje nekog gurua(prosto programski), zato te molim prijateljski ti savet dajem, procitaj ponovo-i-ponovo i ako treba OPET pazljivo ovo svoje razmatranje, pa mi odgovori(molim te de zuri sa odgovorom)
Neka te Bog cuva Christodelphiane!
Pozdrav! :wink:
Ako nesto citiram , ako za nesto kazem mozda , ako za nesto ne znam ja napisem
da li sam tu napisao tako nesto ?
Savetujem tebi da i ti procitas zajedno sa navedenim stihovima pa da mi se ponovo javis .
Ako ti ja licim na nesto programirano onda cemu uopste prica ti vec imas svoje predrasude svoje unapred razmisljanje .
U ovo gore sam sasvim siguran i tesko da bi mogao da me skrenes sa tog nauka .
Pozdrav
 
MaranAta:
freewill:
...i tako mic po mic, polako ali sigurno udaljismo se od Isusovog ucenja i onoga sto je on govorio,

А ко је онда говорио наводе јеванђеља које сам цитирао ? 8)

:idea: Ajde MaranAta, nemam nameru da te jurim po forumu i da se igramo macke i misa, ako ti je do zabave reci cu Aljoni posto je ona videla SUPERMENA kroz prozor da ga pozove i da caskamo.
Sta si se stego, odgovorio sam ti uvazavajuci svaki tvoj argumentovani deo-argumentom, posteno bi bilo i da ti toko ucinis, nemoj da skrtaris, ja imam strpljenja i znam slusat, odgovaras sa "ha, izvini nisam te cuo, mozes li da ponovis to jos jednom"(iskreno zaviri u svoje srce, nek ti Bog dragi bude svedok, s'kakvom si namerom na moj odgovor tebi odgovorio, reci sebi da nisi ovo podrugljivo rekao) nismo tu da se ubedjujemo pobogu vec da razmenjujemo misljenja
Pozdrav!
 
Жао ми је због времена које си узалуд бацио припремајучи онолики текст. Једну ствар би требао да стекнеш, а то је осећај за претеривање. Ако си мислио да имам толико времена за губљење (читање оноликог текста), грдно си се преварио. У принципу, аријанизам је ЈЕРЕС која је престала да буде претња Божјој Цркви око 2. Васељенског Сабора. А то беше... јааааако давно. Данашњи Аријанци су само гомила јадника који лутају около негирајући Бога, а онда неким чудом, очекују од тог истог Бога, ког су негирали, да их препозна. Смешни сте. 8)
 
MaranAta:
Жао ми је због времена које си узалуд бацио припремајучи онолики текст. Једну ствар би требао да стекнеш, а то је осећај за претеривање. Ако си мислио да имам толико времена за губљење (читање оноликог текста), грдно си се преварио. У принципу, аријанизам је ЈЕРЕС која је престала да буде претња Божјој Цркви око 2. Васељенског Сабора. А то беше... јааааако давно. Данашњи Аријанци су само гомила јадника који лутају около негирајући Бога, а онда неким чудом, очекују од тог истог Бога, ког су негирали, да их препозна. Смешни сте. 8)
:idea: Tuzno je kada se coveku(verniku)lepim prikazu ruzna dela njegova. 8)
Onaliki tekst je bio vecinom sacinjen od Bibliskih citata, izgleda da je tebi zaista citanje Biblije gubljenje vremena.
Negiram Boga zato sto verujem da je Bog jedan i jedini?! :roll:
Ko je smesan pokazace vreme tj. dan kada cemo se svi pred Njim skupiti i odgovarati za svoje postupke
Ti misli kako mislis, veruj u sta verujes, radi sta radis, uistinu i radicu i ja, i cekaj, a cekacu i ja.
Pozdrav!
 

Back
Top