HRISTOLOGIJA - dogmatsko učenje o Gospodu i Bogu našemu Isusu Hristu

I šta kažeš, tri sveta, a jedan od njih sin. Koji?
Sad zamisli da nisam čuo za bibliju a kamoli pročitao, pa mi tačno reci koji je od tri je sin

Prosto Sale. Za sina je određen Onaj kroz koga je sve stvoreno. Jovan kaže da je On Onaj kroz kojega je sve stvoreno. To je Taj od Tri Lica Božasntva. A sada kako..zašto..mislim da nam to nije otkriveno a ne možemo ni razumeti. Uzgred znaš i sam da je Sotona želeo znati neke stvari i nije mu dato...i zato se naljutio.

a koji je oplodio Mariju

Duh Sveti koji ima ulogu da posveti nas Bogu..da nas učini sinovima...vernim Bogu. Uzgred šta misliš ako smo i mi sinovi Božiji jesmo li onda Bog?
 
Prosto Sale. Za sina je određen Onaj kroz koga je sve stvoreno. Jovan kaže da je On Onaj kroz kojega je sve stvoreno. To je Taj od Tri Lica Božasntva. A sada kako..zašto..mislim da nam to nije otkriveno a ne možemo ni razumeti. Uzgred znaš i sam da je Sotona želeo znati neke stvari i nije mu dato...i zato se naljutio.



Duh Sveti koji ima ulogu da posveti nas Bogu..da nas učini sinovima...vernim Bogu. Uzgred šta misliš ako smo i mi sinovi Božiji jesmo li onda Bog?
E pa sad najbolje izvlačenje "nije nam otkriveno", šta to bog krije od nas, kako mu verovati ksd nam taji osnovno?
 
I šta kažeš, tri sveta, a jedan od njih sin. Koji?
Sad zamisli da nisam čuo za bibliju a kamoli pročitao, pa mi tačno reci koji je od tri je sin, a koji je oplodio Mariju i šta ovaj treći uopšte radi osim što je dobio titulu otac, a da ga nije ni napravio?
Христос је син. Дух Свети је оплодио Богородицу Марију.
 
E pa sad najbolje izvlačenje "nije nam otkriveno", šta to bog krije od nas, kako mu verovati ksd nam taji osnovno?

Pa ja samo kažem na osnovu onoga što vidim..nema u Bibliji niglde "opravdanje" zili ispovest zašto je Isus došao da strada a ne Druga dva Lica Božanstva. Pošto nema jasno je da su nam te stvari neotkrivena ali to ne znači da Bog nešto krije što je na štetu nama.
 
Pa ja samo kažem na osnovu onoga što vidim..nema u Bibliji niglde "opravdanje" zili ispovest zašto je Isus došao da strada a ne Druga dva Lica Božanstva. Pošto nema jasno je da su nam te stvari neotkrivena ali to ne znači da Bog nešto krije što je na štetu nama.
Kako ne krije kada nam nije rekao koji od tri je sin. To je najbitnije da shvatimo suštinu, zar ne?
 
Христос је син. Дух Свети је оплодио Богородицу Марију.
Pitam jocinom logikom. Ako su otac sin i sveti duh od večnosti onda znamo suštinu božju, a ako su tri sveta onda nikad nećemo saznati koja od tri je otac sin i sveti duh jer za jocu to su samo uloge, privremene od začetka do pedesetnice, a onda se vraćaju u prvobitno stanje. I da, Isus se odrekao božanstva na 33 godine :D
 
Pa ja samo kažem na osnovu onoga što vidim..nema u Bibliji niglde "opravdanje" zili ispovest zašto je Isus došao da strada a ne Druga dva Lica Božanstva. Pošto nema jasno je da su nam te stvari neotkrivena ali to ne znači da Bog nešto krije što je na štetu nama.
Pitam jocinom logikom. Ako su otac sin i sveti duh od večnosti onda znamo suštinu božju, a ako su tri sveta onda nikad nećemo saznati koja od tri je otac sin i sveti duh jer za jocu to su samo uloge, privremene od začetka do pedesetnice, a onda se vraćaju u prvobitno stanje. I da, Isus se odrekao božanstva na 33 godine :D
Није ваљда да је то рекао Јоца ? Привремене улоге ? Јоцо, шта је ово човече ? Накрцао си више јереси у пакет, па ко ће ово распетљати, шта ти би... Јоцо ?
 
Није ваљда да је то рекао Јоца ? Привремене улоге ? Јоцо, шта је ово човече ? Накрцао си више јереси у пакет, па ко ће ово распетљати, шта ти би... Јоцо ?
Ako meni kaže da nisam dobro razumeo, naći ću postove gde to tvrdi
 
Kako ne krije kada nam nije rekao koji od tri je sin. To je najbitnije da shvatimo suštinu, zar ne?

Je li to važno za tvoje spasenje? Prioritet nije znanje o ovim stvarima već znanje o Bogu..kakav karakter trebaš imati..kakav je Bog itd...no pitah te nešto pa ako bi mi odgvorio. Da li si ti Bog ako si nazvan sin Božiji?

Pitam jocinom logikom. Ako su otac sin i sveti duh od večnosti onda znamo suštinu božju, a ako su tri sveta onda nikad nećemo saznati koja od tri je otac sin i sveti duh jer za jocu to su samo uloge, privremene od začetka do pedesetnice, a onda se vraćaju u prvobitno stanje. I da, Isus se odrekao božanstva na 33 godine

Uloge u spasenju...ne privremene uloge da se razumemo. Tri Lica Božasntva su Bog..to je Njihova suština oduvek i zauvek. Ali nazivi Otac-Sin su termini kojima se nama ljudima objašnjavaju ne sušastvenost Božija već odnos u procesu spasenja. Isus je "sin" da bismo mi mogli to postati kroz Njega i tako biti spaseni.
 
Ајде кад стигнеш, провери, да није нека грешка ?

Ovo su teme o sinovstvu..raspravljali smo to odavno..ali se opet nametnulo pisanjem pojedinih formuša iako smo to odavno razjasnili..oni sad očekuju od tebe kao teologa da pokušaš da im "pomogneš" u onome što sami nisu mogli odbraniti adekvatno ili misle da može bolje.

Naravno, ovde se diskutuje samo na osnovu činjenica...sad što neki to poistovećuju sa ovim i onim jednostavno tako im je lakše da bi zbog onog što ne mogu odbraniti bar pokušali diskreditovati na sporedan način. To je taktika ali dobro..legitimno je i to..Sale voli najviše to da radi. ;)..ali verujem da nije zlonameran.
 
Jovane prezviteru

Pravoslavnima je razjašnjeno i pre otvaranja teme i svi do jednog veruju da je bog otac sin i sveti duh

Simvol vere kod pravoslavnih

Верујем у једног Бога, Оца, Сведржитеља, Творца неба и земље и свега видљивог и невидљивог.
И у једног Господа Исуса Христа, Сина Божјег, Јединородног, од Оца рођеног пре свих векова; Светлост од Светлости, Бога истинитог од Бога истинитог, рођеног, не створеног, једносушног са Оцем, кроз кога је све постало;
Који је ради нас људи и нашега спасења сишао с небеса, и оваплотио се од Духа Светога и Марије Дјеве и постао човек;
И Који је распет за нас у време Понтија Пилата, и страдао и погребен;
И Који је васкрсао у трећи дан по Писму;
И Који се узнео на небеса и седи с десне стране Оца;
И Који ће опет доћи са славом, да суди живима и мртвима, његовом Царству неће бити краја.
И у Духа Светог, Господа, животворног, Који од Оца исходи, Који се са Оцем и Сином заједно поштује и заједно слави, Који је говорио кроз пророке.
У једну, свету, саборну и апостолску Цркву.
Исповедам једно крштење за опроштење грехова.
Чекам васкрсење мртвих.
И живот будућег века. Амин.

A šta ti razjašanjavaš i kome ja pojma nemam. A naravno da je legitimno tumačiti i na subotarski način kao što ti činiš, samo mi nije jasno zašto misliš da ne pišemo na temu o temi i zašto misliš da je običnom pravoslavcu potrebna pomoć teologa kada ima Simvol vere i zašto si ubeđen da tvoje neotkriveno saznanje o bogu mudrije od otkrivenog.
 
A šta ti razjašanjavaš i kome ja pojma nemam. A naravno da je legitimno tumačiti i na subotarski način kao što ti činiš, samo mi nije jasno zašto misliš da ne pišemo na temu o temi i zašto misliš da je običnom pravoslavcu potrebna pomoć teologa kada ima Simvol vere i zašto si ubeđen da tvoje neotkriveno saznanje o bogu mudrije od otkrivenog.

Sale..čekam odgovor..jesi li ti Bog ako si sin Božiji?

Šta kažeš?
 
Kako mogu biti sin božiji ako me čovek rodio?

Ljudi nazvani "sinovi Božiji" ;)..zar ne? Eno u 1. Mojsijevoj pre Potopa.."sinovi Božiji"..verni Božiji ljudi nazvani sinovi Božiji..takođe mi smo svi sinovi Božiji ako smo mu verni..Pavle kaže da sama tvar čeka na dolazak "sinova" Božijih tj. vernih koji će se preobraziti u potpuno Božijie obličje kada Hristos dođe...

Dakle, kada je neko od stvorenih nazvan sin Božiji..takođe i anđeli su tako nazvani...Jov 38...jesu li oni Bog zato što su sinovi Božji?

Pa onda pokušaj da shvatiš da li je Isusovo sinovstvo znak Božanstva ili nešto drugo?
 
Ljudi nazvani "sinovi Božiji" ;)..zar ne? Eno u 1. Mojsijevoj pre Potopa.."sinovi Božiji"..verni Božiji ljudi nazvani sinovi Božiji..takođe mi smo svi sinovi Božiji ako smo mu verni..Pavle kaže da sama tvar čeka na dolazak "sinova" Božijih tj. vernih koji će se preobraziti u potpuno Božijie obličje kada Hristos dođe...

Dakle, kada je neko od stvorenih nazvan sin Božiji..takođe i anđeli su tako nazvani...Jov 38...jesu li oni Bog zato što su sinovi Božji?

Pa onda pokušaj da shvatiš da li je Isusovo sinovstvo znak Božanstva ili nešto drugo?
Jesam ti odgovorio, jesam
Aj sad ti meni
 
Jesam ti odgovorio, jesam
Aj sad ti meni

Nisi Sale. Pitam te je li sin Božiji oznaka za Božanstvo? Ako jeste jesu li stvorenja budući nazvana sin Božiji neka vrsta Božasntva? Kada to razjasniš sebi onda to primeni i u slučaju Hrista..zašto je On nazvan Sin Božiji..je li to znači da je Bog zato što je sin Božiji ili to znači nešto drugo.

A nisam razumeo šta treba da odgovorim..zašto pišem ovo što pišem..nisam baš najbolje razumeo?
 
zašto misliš da ne pišemo na temu o temi i zašto misliš da je običnom pravoslavcu potrebna pomoć teologa kada ima Simvol vere i zašto si ubeđen da tvoje neotkriveno saznanje o bogu mudrije od otkrivenog.

Ovo su tri pitanja koliko vidim.

Prvo ne razumem..zašto mislim da ne pišete na temu o temi? Nisam razumeo?

Drugo zašto mislim da je tebi potrebna pomoć teologa? Pa rekoh..hoćeš i RIA-u da uključiš u diskusiju..šta znam..možda smatraš da je potrebno

Treće opet ne razumem dobro..moje neotkriveno znanje..ne znam na koje neotkriveno znanje o Bogu? Ja sam samo rekao da nam nije otkriveno zašto je baš Hristos morao doći da umre umesto nas na krstu a zašto to nije Duh Sveti ili Drugo Lice Božasntva. To ne znamo zašto je tako baš moralo biti. To je to..jel govorim nešto što nije tačno? Da li ti znaš zašto je tako moralo biti?
 
Je li to važno za tvoje spasenje? Prioritet nije znanje o ovim stvarima već znanje o Bogu..kakav karakter trebaš imati..kakav je Bog itd...no pitah te nešto pa ako bi mi odgvorio. Da li si ti Bog ako si nazvan sin Božiji?



Uloge u spasenju...ne privremene uloge da se razumemo. Tri Lica Božasntva su Bog..to je Njihova suština oduvek i zauvek. Ali nazivi Otac-Sin su termini kojima se nama ljudima objašnjavaju ne sušastvenost Božija već odnos u procesu spasenja. Isus je "sin" da bismo mi mogli to postati kroz Njega i tako biti spaseni.
Opet i opet uloge, kakve bre uloge, nije bog pozorišni glumac. Kroz Sina je sve stvoreno i sve se završava sa njim i sve ostalo između.
 
Ljudi nazvani "sinovi Božiji" ;)..zar ne?
Ma tebe mogu nazvati i da si pravoslavni, ali nisi u suštini niti sa takvim stavom nećeš ni biti. Tako i sinovi božiji su oni koji su slušali boga, mada ti i nije neka novost jer su i rimljani sebe tako nazivali npr cezar. U Bibliji mojsija je bog nazvao Bog (velikim b) faraonu. To su sve ljudske titule. Samo je jedan sin božiji u suštini ne u ulozi ili tituli.
Ti poštuješ sotonu jer je bog ovog sveta, koji ima veće zvanje od recimo Hrista koji je samo u ulozi sina božijeg?
Ne razumem zašto vi adventisti i jehovini svedoci toliko omalovažate Isusa Hrista, a od njega očekujete spasenje?
 
Ovo su teme o sinovstvu..raspravljali smo to odavno..ali se opet nametnulo pisanjem pojedinih formuša iako smo to odavno razjasnili
Prvo ne razumem..zašto mislim da ne pišete na temu o temi? Nisam razumeo?
Ovo je tema, šta ne razumeš? Tema je o Hristu.
Što se tiče razjašnjena, razjasnili su samo pravoslavni i to u Simvolu vere, a tebe ponovo pitam:
Ko je sin od tri suštine ili tri jehove kako ti voliš da kažeš? Ako ti opet nije jasno šta te pitam evo ponovo.
Pravoslavni kažu bog je otac sin i sveti duh u večnosti i nije otac sišao na zemlju već Sin, on je taj pomazanik kroz koga je sve stvoreno.
Ti kažeš ima tri jehove
1 jehova
2 jehova
3 jehova
Kombinuj brojeve kako hoćeš npr 1,1,3 ili 3,2,2 ili 3,3,3... I ja te pitam
Koji jehova je otac
Koji jehova je sin i
Koji jehova je sveti duh
Ako to ne razumes šta te pitam ili ne znaš odgovor, o čemu bi i šta bi mi ti razjašnjavao?
 

Back
Top