HRISTOLOGIJA - dogmatsko učenje o Gospodu i Bogu našemu Isusu Hristu

aha, ti pametnjakovic opravdavas nas Trojicare sto nam je uslo kao normalno,


To je istina. Ušlo nam je kao običaj da i tekstove koji to ne govore pretvaramo u ispovedanje Božasntva ali šta time činimo? Zna li ko posledice? One su nesaglediva šteta doktrini o Trojstvu jer tako izlazeći sa argumentacijom samo činimo štetu dajući povoda onima koji ne veruju da nas optuže za namerno izvrtanje teksta što i radimo u suštini..većina nesvesno jer je tako naučena.

ali opravdavas i ucenike/apostole kojima nije bilo normalno zbog tradicije.


Naravno, bez razumevanja pozadine priče i tradicije samog naroda kako ćeš razumeti život i običaje? Dakle, oslovljavanje Hrista u običnom razgovoru sa Bože je bila zaista hula i to niko od učenika ne bi uradio da čoveku daje takve titule. Uzgred, ti znaš valda da su se sa "Gospode"-Kirios Hristu obraćali i oni koji Mu nisu bili učenici ili prijatelji samo ili oni koji su tražili pomoć neku i odakle ti ideja da bi Ga oni oslovljavali sa Bože? Nikako to nije podrazumevao grčki izraz Kirios...jer se ljudima tako ne obraća u razgovoru.

Ovo nama nije uslo kao normalno ko zna kada, vec je ovo apostolsko ispovedanje vere u Gospoda Boga
Jovan 20,28I odgovori Toma i reče mu: Gospod moj i Bog moj.
ovo je istina, a ti razmisli ko od nas dvojice vrda, da li je nama nesto uslo kasnije sto apostoli vec nisu ispovedali zbog jevrejske tradicjie, kopiram sa https://pouke.org/forum/index.php?/topic/15445-„господ-мој-и-бог-мој“/


E ovo je već nešto drugo. Da li si zapazio okolnosti i kada je ovo Toma izgovorio?

Dakle, ovde je Toma upotrebio izraz "Theos" što doista znači Bog-pandam Jehova na heb.. Kada je ovo izgovorio? Nakon uverenja da je Isus vaskrsao. Jako bitan momenat jer je video da je Hristos pobedio smrt. Toma je znao da je Isus "sam sebi povratio život" (što može samo Bog) sam pobedivši smrt na taj način kao što je Hristos jednom i rekao da "ima vlast vratiti svoj život" (tj. iskoristio svoj Božaanski autoritet sa neba). To je Toma shvativši ispovedio veru da je Hristos doista Bog(Theos) a ne samo Kirios (Učitelj, Gospodin).

To jeste prvo javno ispovedanje Hristovog Božanstva i to naravno nadahnutog Duhom Svetim. Ali to ne menja stvar za izraz Kirios...ono ostaje titula za "Gospodin"...dok ovaj drugi izraz Theos...sada jeste jedan novi element u shvatanju učenika ko je Hristos...ne samo Kirios već i Theos tj. Bog.

No, da to je prvi put i pre toga nikada učenici nisu upotrebili ovakvu formulaciju..to ni Sam Hristos nije želeo jer "nije želeo da se positoveti sa Bogom", Filibljanima 2,6.7.8

Razlog je višestruk..između ostalog Hristos nije želeo niko da Ga sledi zato što zna da je On Bog a i nije došao u obličju Božijem....(jer je želeo da ljudi shvate istinitost njegove nauke) ima još ali ovo je u suštini glavni razlog.

Tek nakon vaskrsa učenici su se mogli posebno osvedočiti ko je On jer je taj čin zapravo trebao biti ključan u razumevanju Hrista ali i onoga što je On učinio za nas.
 
E ovo je već nešto drugo. Da li si zapazio okolnosti i kada je ovo Toma izgovorio?

Dakle, ovde je Toma upotrebio izraz "Theos" što doista znači Bog-pandam Jehova na heb.. Kada je ovo izgovorio?
sustina neprijatelsjtva je da ti navodno branis jevrejsku tradiciju i nas Trojicare, a u stvari falsifikujes sve, jer
1. niti smo Trojicari bili bez problema koji su po tebi apostoli imali, a u stvari pravis diverziju medju hriscanima, jer si nepriatelj
2. niti su jevreji zamenjivali jahve sa nekakvim teosom, vec su ubacivali samoglasnike iz reci ADONAI... ti sada natazes istinu jer je isti koren reci za gospodin, ali nemas obasnjenje odakle smelost da bas iz reci ADONAI ubacuju samoglasnike u JHVH, JEL SU TO NAPUSTILI TRADICIJU ILI UVELI NOVU?
3. TO NIJE SOLOMONSKO RESENJE STO TI NUDIS, vec djavolska perverzija da se sin i otac zamene, jer samo ako igraju uloge, mogu se zameniti, SAMO NEKO KO SE RUGA MOZE DA IMA TVOJE STANOVISTE
4. theos adonai, zar to nije dokaz? zasto onda izmislas problem jahvizma, i gde su dokazi da je taj problem resen sa nama trojicarima koji sui po tebi apostoli imali? -cela tvoja konstrukcija i perverzija je dokaz da si nevernik i da nam unosis razdor, cilj tvoj je da nas zavadis sa apostolskim ispovedanjem vere, podilazeci neprijateljima koji kazu da smo trojstvo uveli kasnije
5. ti znas sta su oni osecali i st su mislili, -a ja kazem da si uobrazio sve a narocito da ces nas ti opravdati
Razlog je višestruk..između ostalog Hristos nije želeo niko da Ga sledi zato što zna da je On Bog a i nije došao u obličju Božijem
TOTALNA PERVERZIJA, ti vise i ne krijes da sve izopacujes
 
Poslednja izmena:
A ni ja nisam tvrdio da su Trojičari došli kasnije..znači moje reči tumačiš kako ti se prohte..što nije pristojno
evo dokaz ko laze
Jovan Prezviter:


Ne, ja ti samo kažem šta imaju na umu učenici kada Hrista oslovljavaju sa Gospode. Oni tada ne misle na Jahve.

Ali ja ti govorim da Trojičari za Hrista u pogledu Njegove prave prirode nemaju problem da Ga poistovete sa Jahve.

To je već nešto drugo.

eto, ucenici ne misle na jahve, a trojicari misle [bar ti mislis da misle], znaci da su trojicari dosli kasnie, jer je jasno iz tvoga izLAGANJA da ucenici nisu trojicari

ti znas sta je na umu i ucenicima i trojicarima, citas svima misli, eto koliko si ti uobrazio, neverovatno.
ti znas ko misli, a ko ne misli, wise guy smart asssss
 
Poslednja izmena:
Tvoje je mišljenje tvoja stvar ali na sve tvoje postavljene stihove ja sam odgovorio :).

Ostalo je samo natezanje i uvođenje u priču nebitnih stvari uglavnom lične kvalifikacije ko je ko..ali to izlazi iz okvira diskusije već je relevantno samo ono što imamo da kažemo napostavljene stihove.

Rekoh, sve sam ih razmotrio ni jedan nisam preskočio pa je verujem to dovoljno..svako za sebe neka razluči šta je istina.

Pozdrav.
 
Dakle, Kirios u heb pevodu je Adoni....ne Adonaj ili Jahve...
jahve si ti ubacio kao dokaz da smo Isusa proizveli kasnije u Bozanstvo negirajuci Bozanstvo Gospoda Boga, navodno mi troicari koji nismo imali problem kao apostoli/ucenici, a pobegao si da odgovoris zasto ga Toma zove Bogom [teos].
adoni ili adonai, pokazi mi razliku - uostalom, zasto kopiras samo prvu etimologiju, kada ima i druge i trece
See also

jel vidis ti da i adon i adonaj vode na istu stranicu, i da se isto pisu?

kirios -supreme in authority - a ko drugi ako ne Gospod Bog; e sad ako je to za tebe neko gospodstvo kao red andjeoski ili kao neka lordovska titula, ti imas problem, mister, a ne mi - ucenici Gospodnji, kako bi ti voleo - TI IMAS PROBLEM, A NE MI.
 
Poslednja izmena:
jahve si ti ubacio kao dokaz da smo Isusa proizveli kasnije u Bozanstvo negirajuci Bozanstvo Gospoda Boga, navodno mi troicari koji nismo imali problem kao apostoli/ucenici, a pobegao si da odgovoris zasto ga Toma zove Bogom [teos].
adoni ili adonai, pokazi mi razliku - uostalom, zasto kopiras samo prvu etimologiju, kada ima i druge i trece
See also

jel vidis ti da i adon i adonaj vode na istu stranicu, i da se isto pisu?

kirios -supreme in authority - a ko drugi ako ne Gospod Bog; e sad ako je to za tebe neko gospodstvo kao red andjeoski ili kao neka lordovska titula, ti imas problem, mister, a ne mi - ucenici Gospodnji, kako bi ti voleo - TI IMAS PROBLEM, A NE MI.

Ima razlike, male ali značajne.

Razlika je velika jer Adonai uglavnom se koristi u heb.za Boga dok Adoni uglavnom za zemaljske gospodare.

A vidiš koji stih je u pitanju...Matej 20,8..pa ti prevedi to sa Gospod.. Ima li smisla?
 
Ima razlike, male ali značajne.

Razlika je velika jer Adonai uglavnom se koristi u heb.za Boga dok Adoni uglavnom za zemaljske gospodare.

A vidiš koji stih je u pitanju...Matej 20,8..pa ti prevedi to sa Gospod.. Ima li smisla?
tu malu razliku ste vi ljudi napravili, ja vidim dve iste reci da pisu
vidim koji je stih u pitanju, i vas smisao, ali znam i druge stihove npr.
1 Ja sam pravi čokot, i Otac je moj vinogradar;

nema ti smisla Gospod od vinograda, a jel ima Gospod od zetve, ili cemo i tu da stavimo ''gospodaru'' kao sto jesmo neki zarad boljeg smisla? pa cemo onda da se molimo gospodaru umesto Gospodu, jel ste to hteli vi koji ''znate smisao'', ili ste preskocili lekciju o podredjenosti i poslusnosti?
p.s. je li, ko ti je rekao da bezis od pitanja iznad u ovo sad? iz neposlusnosti mozes samo u podredjenost da pobegnes, kao uostalom i svi neprijatelji - kako mozes da vidis tu ''malu, ali znacajnu razliku'', a ovu koju ti ja pokazujem da ne vidis?
 
Poslednja izmena:
tu malu razliku ste vi ljudi napravili, ja vidim dve iste reci da pisu
vidim koji je stih u pitanju, i vas smisao, ali znam i druge stihove npr.
1 Ja sam pravi čokot, i Otac je moj vinogradar;

nema ti smisla Gospod od vinograda, a jel ima Gospod od zetve, ili cemo i tu da stavimo ''gospodaru'' kao sto jesmo neki zarad boljeg smisla? pa cemo onda da se molimo gospodaru umesto Gospodu, jel ste to hteli vi koji ''znate smisao'', ili ste preskocili lekciju o podredjenosti i poslusnosti?
p.s. je li, ko ti je rekao da bezis od pitanja iznad u ovo sad?

Samo ti primeni na Matej 20,8 i sl.tekstove pa vidi jel ima smisla.

Isusa su učenici oslovljavali sa Kirie...što je ravno Adoni..autoritet, učitelj, gospodin.
 
LEKCIJA O RAZLIKAMA
ti ponistavas razliku oca i sina, jhvh i adonai, pa u daljoj fazi podredjenosti i poslusnosti, a na drugoj pravis razliku izmedju gospodara i Gospoda [tamo gde ne treba]
moji vajni pravoslavci su otisli i korak dalje, pa ponistavaju razliku izmedju SPASITELJA I VRAGA [justin popovic sa knezom ovoga sveta i andrej kesarojski sa luciferom], rugajuci se onoj Hristovoj - ljubite svoje neprijatelje

Samo ti primeni na Matej 20,8 i sl.tekstove pa vidi jel ima smisla.

Isusa su učenici oslovljavali sa Kirie...što je ravno Adoni..autoritet, učitelj, gospodin.
Gospodine, mister, izreci sta nema smisla da ne bude posle da sam ti ja stavio reci koje nisi rekao, jer ne znamo svi da citamo misli kao ti
Gospod od vinograda [Mt 20,8]?
Gospod od zetve [Mt 9,38]?

zNAMO I MI PROSTI LJUDI D SE GOSPODISEMO, ETO, PA KADA SUTRA PONISTITE RAZLIKU IZMEDJU OBDANICE I NOCI [knj, otkr.], ...istine i lazi, dobra i zla, ...to ce biti jer citate misli osecanja, imate vizije itd, a nama prostima ce ostati jedna ista rec
gde necemo da pravimo razliku, a gde ste vi bas nasli da je napravite - eto pa mi reci sta pise adon ili adonaj, a ja ti NIKADA NECU RECI
 
Poslednja izmena:
"I priključivši se učenici njegovi probudiše ga govoreći: Gospode(Kurie-Κύριε )! Izbavi nas, izgibosmo", Matej 8,25

"I kad se moljaše Bogu na jednom mestu pa prest, reče mu neki od učenika njegovih: Gospode(Kurie-Κύριε )! nauči nas moliti se Bogu, kao što i Jovan nauči učenike svoje", Luka 11,1

"A kad videše učenici njegovi Jakov i Jovan, rekoše: Gospode(Kirie-Κύριε )! hoćeš li da rečemo da oganj siđe se neba i da ih istrebi kao Ilija što učini?", Luka 9,54

Izraz Κiριε, ne hebrejskom- Hebrew אֲדוֹנָי‎ (adoni, “sir, my lord”). (my) lord; mister (title)

Dakle, kada učenici oslovljavaju Hrista oni koriste izraz adoni(kao hebreji) a prevedeno na grč. sa Kurie što označava dakel nokog ko ima autoritet, učitelj, gospodar, gospodin..

Ovo ne implicira Božasntvo tj. obraćanje kao Bogu već zemaljski duhovni autoritet koji je Hristos imao kod učenika i kod naroda.
 
Kurie što označava dakel nokog ko ima autoritet, učitelj, gospodar, gospodin..

Ovo ne implicira Božasntvo tj. obraćanje kao Bogu već zemaljski duhovni autoritet koji je Hristos imao kod učenika i kod naroda.
"I priključivši se učenici njegovi probudiše ga govoreći: Gospode(Kurie-Κύριε )! Izbavi nas, izgibosmo", Matej 8,25
ti oces da kazes da je Hristos za ucenike bio obican ucitelj sa ljudskim autoritetom? pa takav sa zemaljskiim duhovnim autoritetom ne bi sebe izbavio, a ne druge.
https://sr.wikisource.org/sr-el/Утопио_се_поп_што_није_руку_дао

Izbavi nas, izgibosmo" - to se moze zavapiti samo nekome ko ima bozanski autoritet, a da su mislili da ga nije imao, zavapili bi direktno ka Bogu.. Kako su ga oslovili je nebitno, u momentu kada mislis da ces da se utopis ne razmisljas mnogo o formalnostima, sta tvoje oslovljavanje implicira.
 
Poslednja izmena:
ti oces da kazes da je Hristos za ucenike bio obican ucitelj sa ljudskim autoritetom? pa takav sa zemaljskiim duhovnim autoritetom ne bi sebe izbavio, a ne druge.
https://sr.wikisource.org/sr-el/Утопио_се_поп_што_није_руку_дао

Izbavi nas, izgibosmo" - to se moze zavapiti samo nekome ko ima bozanski autoritet, a da su mislili da ga nije imao, zavapili bi direktno ka Bogu.. Kako su ga oslovili je nebitno, u momentu kada mislis da ces da se utopis ne razmisljas mnogo o formalnostima, sta tvoje oslovljavanje implicira.
Grčki izraz je jasan po tom pitanju. Takođe Mešijah je čovek...duhovni autoritet ali najvišeg ranga.
Da, za učenike u ovoj fazi odnosa sa Hristom, i razumevanja Hrista, On je bio od Boga poslan zemaljski duhovni autoritet.

Izraz Kirio je ravan Adoni(kako su se i obraćali na heb) a to podrazumeva upravo to Gospodin, Učitelj, Autoritet.
 
Grčki izraz je jasan po tom pitanju. Takođe Mešijah je čovek...duhovni autoritet ali najvišeg ranga.
Da, za učenike u ovoj fazi odnosa sa Hristom, i razumevanja Hrista, On je bio od Boga poslan zemaljski duhovni autoritet.

Izraz Kirio je ravan Adoni(kako su se i obraćali na heb) a to podrazumeva upravo to Gospodin, Učitelj, Autoritet.
Grcki izraz je bio Messiah, a ne Hrist.
 
Grčki izraz je jasan po tom pitanju. Takođe Mešijah je čovek...duhovni autoritet ali najvišeg ranga.
Da, za učenike u ovoj fazi odnosa sa Hristom, i razumevanja Hrista, On je bio od Boga poslan zemaljski duhovni autoritet.

Izraz Kirio je ravan Adoni(kako su se i obraćali na heb) a to podrazumeva upravo to Gospodin, Učitelj, Autoritet.
Mesija je covek, Adoni gospodin covek od autoriteta. Po tebi onda sta proizilazi, na koju vodenicu ti navodis i zasto to radis?
Ušlo nam je kao običaj da i tekstove koji to ne govore pretvaramo u ispovedanje Božasntva ali šta time činimo? Zna li ko posledice? One su nesaglediva šteta doktrini o Trojstvu jer tako izlazeći sa argumentacijom samo činimo štetu dajući povoda onima koji ne veruju da nas optuže za namerno izvrtanje teksta što i radimo u suštini..većina nesvesno jer je tako naučena.
kako to mi cinimo stetu ako smo religiozni, a to valjda znaci da verujemo u BOGA, A NE U COVEKA.
Covek je bio samo da se ne bi vise jedini Bog zamenjivao za one koji se lazno predstavljaju bogovima i bozijim glasnicima/poslanicima/slugama - taj covek je postao jedini posrednik nas ljudi i Boga, sto nije bilo ranije, pre njega. Ja samo diskutujem o kontekstu, a u prevari da li je vise bio covek ili Bog da bi bio potpuni ovo drugo, u tu prevaru necu da ulazim,jer smatram da je vestacki konstruisana da bi se ljudi glozili. Dogma je potpuni i covek i Bog, a ne jedno na racun drugog sto je prevara da bi navdno imali tako celinu, jer celini pripada i Treca Ipostas, Sveti Duh. Zpravo Celini pripadamo svi koji se spasavamo, i nema da se neko vise, a neko manje spasava, nego ili - ili.
 
Mesija je covek, Adoni gospodin covek od autoriteta. Po tebi onda sta proizilazi, na koju vodenicu ti navodis i zasto to radis?

Kao što vidiš, samo na pravilno razumevanje teksta. Ništa više od toga.

kako to mi cinimo stetu ako smo religiozni, a to valjda znaci da verujemo u BOGA, A NE U COVEKA.

Štetu možemo načiniti ako neshvatimo pravilno Hristovu zemaljsku misiju.

No, znam i razumem šta hoćeš ovde reći. Ovde je pitanje izraza i onoga što su učenici podrazumevali pod time u to vreme. I sam Hristos nije želeo u tom momentu da oni Ga doživljavaju kao Boga.To bi bilo pogrešno za njihovu veru i duhovni rast. Takođe i ljudi koji su Ga slušali nije trebalo da Ga dožive kao Boga. Suština Hristove Misije je bilo da ljudi i učenici razumeju principe duhovnog života koji je Hristos došao između ostaloga da im pojasni tj. suštinu otkrivene volje Božije. To je trebalo da bude prihvaćeno na osnovu provere istinitosti onoga što je Hristos pričao i činio. Da je imao Božasnki autoritet mnogi bi Ga prihvatili iz straha a ne iz ljubavi i poverenja.

Drugi razlog Hristovog Čovečanskog obličja jeste pobeda nad grehom. Da je Hristos u Božasnkoj prirodi pobedio greh to ne bi bila pobeda jer je lako Božanskoj prirodi da pobedi greh. Hristos je došao u "telu grehovnom" tj. ovom našem slabom, oslabljenom grehom, i tako pobedio greh. Tako je On umesto Adama učinio ono što je on trebao i time nama omogućio "usinovljenje". Zato je važna Hristova ljudska priroda i predstava ovde na zemlji. Zato i kaže Jovan Bogoslov da je važno razumeti da je "Hristos u telu došao" i zašto je ta ljudska priroda morala doći do izražaja u Hristovom ovom zemaljskom životu.

Božasntvo Hristovo je važno u pobedi nad smrću.

Pozdrav.
 
Poslednja izmena:
Upravo obrnuto. Hristos je grčki izraz. Ali naravno ništa loše samo po sebi. Grci tako kažu za Spasitelj. A hebreji Mešijah(Mešijah, משיח) ...Mesija.

Da vidimo, da li je bas tako:
In Abrahamic religions, a messiah or messias (Hebrew: מָשִׁיחַ‎, romanized: māšîaḥ; Greek: μεσσίας, romanized: messías, Arabic: مسيح‎, romanized: masîḥ) is a saviour or liberator of a group of people.
Nadam se da vidis kako pise na grckom.
The Greek translation of Messiah is khristos (χριστός), anglicized as Christ.
Zasto su promenili, :?:
The concept of the Christ in Christianity originated from the concept of the messiah in Judaism.
Znaci Original je promenjen, da se ne bi zvao kao sto pise u Judaizmu.
Zasto, :?:
Christ comes from the Greek word χριστός (chrīstós), meaning "anointed one". The word is derived from the Greek verb χρίω (chrī́ō), meaning "to anoint." In the Greek Septuagint, christos was used to translate the Hebrew מָשִׁיחַ (Mašíaḥ, messiah), meaning "[one who is] anointed"
Resenje:
Христов правопис на енглеском постао је стандардизован у 18. веку, када се, у духу просветитељства, правопис неких речи променио тако да одговара њиховом грчком или латинском пореклу. Пре тога, писци који су писали на старом и средњем енглеском језику обично су користили правописни Црист - изговор или као / иː /, сачувано у именима цркава као што је Света Катхерине Црее, или као кратко / ɪ /, сачувано у савремени изговор "Божић". Правопис "Христос" на енглеском језику сведочи из 14. века.
Znaci. manipulacija nevidjena, da od jednostavnog Mesija, promene na Hrist.
 
Rimljanima, 8
Јер, што Закон није могао да учини због слабости људске природе, учинио је Бог тако што је послао свог Сина у обличју својственом грешном човеку, као жртву за грех, те осудио грех у телу.
 
Rimljanima, 8
Јер, што Закон није могао да учини због слабости људске природе, учинио је Бог тако што је послао свог Сина у обличју својственом грешном човеку, као жртву за грех, те осудио грех у телу.

Predivan stih.
 
1. Jovanova

Бог је показао своју љубав према нама тако што је послао у свет свога јединорођенога Сина да бисмо ми имали живот његовим посредством. Ово је љубав: нисмо ми заволели Бога, него је Бог заволео нас и послао свога Сина да буде жртва за опроштење наших греха. Вољени моји, ако нас је Бог толико заволео и ми смо дужни да волимо једни друге.

А ми смо видели да је Отац послао Сина да буде Спаситељ света.
 
Догматика као таква је јединствена. Христологија је повезана са есхатологијом, есхатологија је повезана са сотириологијом.
Не може се "исећи" Христологија и посматрати као засебан део.
Тј. може, али то је одлика западне теолошке мисли, не православне.
 

Back
Top