HRISTOLOGIJA - dogmatsko učenje o Gospodu i Bogu našemu Isusu Hristu

Bojim se da moram ovde reći ne. Sin Božiji ne odražava Božasnku suštnu
Slava Božija nije Božija suština.
Primer :
Ali muž da ne pokriva glavu, jer je obličje i slava Božija; a žena je slava muževlja. 8 Jer nije muž od žene nego žena od muža.


A to što je Sin Božiji govori da je iste suštine kao i Bog Otac.Jednosuštan je s Njim kao i Sveti Duh.Potpuni Bog.

A da je energija,tj delovanje i Boga jasnije kazuje ovaj primer:

A Isus opet se zgrozi u sebi, i dođe na grob; a beše pećina, i kamen ležaše na njoj. 39 Isus reče: Uzmite kamen. Reče Mu Marta, sestra onog što je umro: Gospode! Već smrdi; jer su četiri dana kako je umro.

Isus joj reče: Ne rekoh li ti da ako veruješ videćeš slavu Božju?
 
Slava Božija nije Božija suština.
Primer :
Ali muž da ne pokriva glavu, jer je obličje i slava Božija; a žena je slava muževlja. 8 Jer nije muž od žene nego žena od muža.


A to što je Sin Božiji govori da je iste suštine kao i Bog Otac.Jednosuštan je s Njim kao i Sveti Duh.Potpuni Bog.

A da je energija,tj delovanje i Boga jasnije kazuje ovaj primer:

A Isus opet se zgrozi u sebi, i dođe na grob; a beše pećina, i kamen ležaše na njoj. 39 Isus reče: Uzmite kamen. Reče Mu Marta, sestra onog što je umro: Gospode! Već smrdi; jer su četiri dana kako je umro.

Isus joj reče: Ne rekoh li ti da ako veruješ videćeš slavu Božju?

U oba primera ne govori se o nekom vidljivom prikazu "slave Božije" koja bi bila ispoljavanje Božije prirode već u prvom muž je "slika"-obličje Božije pa je ta "slava" posredna ne direktna a u drugom slučaju je "slava" Božije opet posredna tj. preko dela vaskrsa. Da li si možda to uvideo?

Ali slava Božija u onom direktnom smislu tipa "videti" Boga u Njegovm Božijem obličju nije moguće. Tu slavu je nemoguće videti.

Zato govorim da slava Jedinorodnoga nije u isto vreme slava Božija ona slava u svom Božanskom vidu.

Neka nam Bog pomogne da izdržimo ove nedaće koje nas snalaze!!! Da nas sačuva zdrave i žive. Verujmo Sina Božijega u kome imamo spasenje i izbavljenje koji je za nas postao čovek i dao život!

Moja je molba a verujem i svih nas! Bog nam pomogao!
 
Ali slava Božija u onom direktnom smislu tipa "videti" Boga u Njegovm Božijem obličju nije moguće. Tu slavu je nemoguće videti.
Za Isusa se jasno kaže da je obličije Boga koji se ne vidi,ko vide mene vide i Oca.U direktnom smislu nemoguće je videti Oca,Sin Jedinorodni je onaj koji ga objavljuje i javlja tj čini vidljivim.Kao što je nemoguće videti um al je reč i misao ta koja ga objavljuju i čine vidljivim što je refleksija večnog božanstva Svete Trojice u svakom od ljudi.

I neka nam Bog svima pomogne mada lično mislim da je ovo sa ovom koronom prevara kao što je bilo sa svinjskim i ptičijim gripom...samo čekam da se objavi za vakcine pa da krene masovno žigosanje...
 
I već ti rekoh slava Božija nije Božija suština i može se videti jer je to Božije delovanje i manifestacija a ne prikaz njegove prirode:


I kad reče Aron svemu zboru sinova Izrailjevih, pogledaše u pustinju, i gle, slava Gospodnja pokaza se u oblaku. (2. Mojsijeva 16:10)

I beše slava Gospodnja na gori sinajskoj, i oblak je pokrivaše šest dana; a u sedmi dan viknu Mojsija ispred oblaka. (2. Mojsijeva 24:16)
 
Zato te pitam je li Hristos Taj Bog koji se ne može videti u svom Božanstvu?
ja sam na ovo odgovorio ranije vec, pa samo ukratko sad
Bog se nije mogao videti dok Hristos nije dosao na zemlju i objavio ga. Nigde se ne kaze da se Bog nikada nece videti, naprotiv, pronadji u starom zavetu potvrdu za to. Sad evo za ovo sto kazem
  • iz proslosti u sadasnjost onovremenu - apostolsku - Jovan 1,18 Boga niko nije video nikad: Jedinorodni Sin koji je u naručju Oca, on ga objavi.
  • sadasnjost onovremena - Jovan 12,45 I ko vidi mene, vidi Onoga koji me je poslao.
  • -iz proslosti sta sledi za buducnost Jovan 14,9 ... Ko je video mene, video je Oca; pa kako ti govoriš: Pokaži nam Oca?
 
Poslednja izmena:
Za Isusa se jasno kaže da je obličije Boga koji se ne vidi,ko vide mene vide i Oca.

Znaš li u kom smislu ovde? U karakteru..karakterno je Isus apsolutno odražavao Očevu volju i živeo po toj volji. Zato je On rekao koji vide mene vide Oca. U tom smislu je Isus "obličje" Oca ovde na zemlji.

U direktnom smislu nemoguće je videti Oca

Oca tj.Boga. Izraz "Otac" ovde u ovom poretku nosi u sebi pojam Jahve. Zato Isus sam često ukazuje na Oca kao izvor "Božanstva" ili onoga što podrazumevamo pod Bog-Jahve. Zato kada se pominje izraz "Otac"-(Otac nebeski) on podrazumeva Jehova i drugim račima ako Issua smatramo Jahveom onda moramo za Njega podrazumevati sve ono što se odnosi na Oca kada je u svom Jahve obličju. Zato ja smatram da je Isus u svom Božasnkom obličju takođe nemoguće da se vidi.

Sin Jedinorodni je onaj koji ga objavljuje i javlja tj čini vidljivim

Da, ali karakterno ne suštinski u prirodi. Isus jeste i u svom telesnom vidu "obličje" Oca tj. Boga ali u karakternim crtama jer On je savršeno održao volju Božiju i živeo u toj potpunoj harmoniji sa voljom Oca.

I već ti rekoh slava Božija nije Božija suština i može se videti jer je to Božije delovanje i manifestacija a ne prikaz njegove prirode:


I kad reče Aron svemu zboru sinova Izrailjevih, pogledaše u pustinju, i gle, slava Gospodnja pokaza se u oblaku. (2. Mojsijeva 16:10)

I beše slava Gospodnja na gori sinajskoj, i oblak je pokrivaše šest dana; a u sedmi dan viknu Mojsija ispred oblaka. (2. Mojsijeva 24:16)


Ovde smo najbliži onom što govoriš..jeste ovde je "slava Božija" ne posredno već direktno ali zapazi da je u "oblaku"..oblak je skrivao direktno ispoljavanje te slave. Slava Božija "u oblaku" dakle ne opet direktno.

Mislim lično na osnovu tekstova da je izraz "slava Božija" nešto što je stvorenim bićima nemoguće videti jer je Bog izvor i na najdirektniji način slava jeste ispoljavanje te sile Božijeg prisustva koju kažem niko od stvorenih bića ne može podneti..niti je bilo šta stvoreno može podneti a ostati i opstati. Nije to opet ni teško razumeti zašto je tako.

Pozdrav.
 
Da, ali karakterno ne suštinski u prirodi. Isus jeste i u svom telesnom vidu "obličje" Oca tj. Boga ali u karakternim crtama jer On je savršeno održao volju Božiju i živeo u toj potpunoj harmoniji sa voljom Oca.
karakterno, a ne sustinski, velis? kako to mislis, poklopili im se horoskopi, slazu se formalno, a ne i sustinski, igraju uloge sina, oca, u kontekstu podredjenosti, dok je podredjenosti, formalno sve radi kao sat, ... daj to malo pojasni... pa da ja vidim, mozda je problem u mom karakteru, ali opet imam srecu da to nije sustinski heheh, spasao si me osude, a na stranu formalnosti, kurtoazija, sta cemo sa sustinom, mi prosti karakteri?

karakterno, a ne sustinski je u potpunoj saglasnosti, to ti kazes, a ja pitam - sta cemo sa sustinom, jel to neko nekoga maze sa karakternim formalnostima skrivajuci sustinu? jesu li lica karakteri? ih, bre kaki smo to karakteri...

Po etimologiji reč karakter nastala je od grčke reči χαρακτήρα što znači znak utisnut na novčiću. Karakter predstavlja skuph svih atributa i osobina koje jedna osoba poseduje.

oooooo, zigosanje
 
Poslednja izmena:
karakterno, a ne sustinski, velis? kako to mislis

Karakterno, znači da je Isus živeo u skaldu sa voljom Božijom..imao je karkater potpuno usklađen sa voljom Oca.

A suštinski, mislim na odraz prirode koju je Hristos ovde ispoljavao. On je bio u telu..imao je telesnu prirodu. Na nebu pre dolaska na zemlju, Hristos je "suštinski" tj. po prirodi Bog ali na zemlji nije došao u tom svom obličju Božanskom već u ljudskom.

Zato sam govorio o razumevanju teksta gde Hristos kaže Tomi "koji vide mene vide Oca"..Toma je mogao videti Oca kroz Hristova dela...ono što je činio.

Često je i farisejima i nevernima govorio da pogledaju Njegova dela kao dokaz...mnogi nisu verovali da je On, onaj koji je najavljen. Ali jedno bitno obeležje Hristovog poslanstva jesu dela i karkater. Tako i Oca mogu poznati prema delu koje čini.
 
Koga je vido car Navuhodonosro u peci ognjenoj?

Kada mi danas citamo mnogi misle da je on prepoznao Isusa.
Odakle ga je znao?
Ali car nije prepoznao Isusa.
Carevi su sebe u to vreme smatrali sinovima bozjim.

I ta osoba koju je car vidio mu je izgledala tako.
Kao neki car, po izgledu i odeci.
Osoba mu je izgledala slicna njemu u smislu cara.
Tekst kaze ovako;
Danilo 3,25 Odgovori i reče: eno, vidim četiri čovjeka odriješena gdje hode posred ognja i nije im ništa, i četvrti kao da je sin Božji.

Rec prevedena sa kao, u stvari tacnije u izvornom tekstu znaci slican.

Znaci car u njemu prepoznaje carsku osobu, ne licno Hrista

Car u stvari kaze da mu cetvrta osoba izgleda kao car, kao sto je on.
Carevi u to vreme su sebe smatrali sinovina bozjim
On govori da ta 4 osoba izgleda tako.
Ne zna on Hrista.
Osoba koju vidi izgleda Navuhodonosoru kao carevi sto izgledaju.

Izgled i odeca cetvrtog coveka mu je izgledala kao neki car.
Koji je za njihovo shvatanje sin bozji.
Vavilonski car je sebe smatrao sinom bozjim
Navuhodonososru cetvrta osoba koju vidi u peci ne izgleda kao obicni covek.
Vec slican carskom bicu kaze on.


U Isusovo vreme su rimski carevi upotrebljavali izraz "sin Božji" kao titulu.
Kroz istoriju, razni carevi su sebi dodeljivali titule poput "božji sin", "sin boga" ili "sin neba"

https://sh.m.wikipedia.org/wiki/Sin_Božji?fbclid=IwAR1jK_BA9OM07Zvchaqw-xBgfcLiVuLgkywE62y6dMYAya3IlpVI3IpGQMw


Izgled i odeca cetvrtog coveka mu je izgledsla kao neki car. Koji je za njihovo shvatanje sin bozji.

Kroz istoriju, razni carevi su sebi dodeljivali titule poput "božji sin", "sin boga" ili "sin neba".

Faraoni su sebe smatrali sinovuma bozjim.
Zato niko nije smeo da ih gleda u oci.
Ako bi pogledao bio bi ubijen.
Osim ako mu dozvoli
Takva osoba je izgledala drugacije od ostalih ljudi.
Nacin ponasanja, oblacenja su tu osobu cinili drugaciju od ostalih.

I car u 4 osobi prepiznaje takvu osobu ne Hrista.
On ga u stvari naziva carem.
Mi znamo da to moze da bude samo Isus
Ili andjeo
Ima prevoda kobi prevode sa andjeo
Prevod Ivan Saric ne kaze sin bozji vec andjeo
Daniel 3,25 On odgovori: "A ja vidim četiri čovjeka nesvezana gdje hode posred ognja, i nije im ništa, a četvrti izgleda kao anđeo."

Ali sin bozji u stvari carska osoba za cara tada, i za nas danas nije isto.
28 stih kaze andjeo
Ali rec andjeo je glasnik, i ne mora da znaci da je rec o andjeoskom bicu.

Danilo 3,28Progovori Navuhodonosor i reče: da je blagosloven Bog Sedrahov, Misahov i Avdenagov, koji posla anđela svojega i izbavi sluge svoje, koje se u nj pouzdaše i ne poslušaše zapovijesti careve i dadoše tjelesa svoja da ne bi služili niti se poklonili drugom bogu osim svojega Boga.
 
Poslednja izmena:
Koga je vido car Navuhodonosro u peci ognjenoj?

Kada mi danas citamo mnogi misle da je on prepoznao Isusa.
Odakle ga je znao?
Ali car nije prepoznao Isusa.
Carevi su sebe u to vreme smatrali sinovima bozjim.

I ta osoba koju je car vidio mu je izgledala tako.
Kao neki car, po izgledu i odeci.
Osoba mu je izgledala slicna njemu u smislu cara.
Tekst kaze ovako;
Danilo 3,25 Odgovori i reče: eno, vidim četiri čovjeka odriješena gdje hode posred ognja i nije im ništa, i četvrti kao da je sin Božji.

Rec prevedena sa kao, u stvari tacnije u izvornom tekstu znaci slican.

Znaci car u njemu prepoznaje carsku osobu, ne licno Hrista

Car u stvari kaze da mu cetvrta osoba izgleda kao car, kao sto je on.
Carevi u to vreme su sebe smatrali sinovina bozjim
On govori da ta 4 osoba izgleda tako.
Ne zna on Hrista.
Osoba koju vidi izgleda Navuhodonosoru kao carevi sto izgledaju.

Izgled i odeca cetvrtog coveka mu je izgledala kao neki car.
Koji je za njihovo shvatanje sin bozji.
Vavilonski car je sebe smatrao sinom bozjim
Navuhodonososru cetvrta osoba koju vidi u peci ne izgleda kao obicni covek.
Vec slican carskom bicu kaze on.


U Isusovo vreme su rimski carevi upotrebljavali izraz "sin Božji" kao titulu.
Kroz istoriju, razni carevi su sebi dodeljivali titule poput "božji sin", "sin boga" ili "sin neba"

https://sh.m.wikipedia.org/wiki/Sin_Božji?fbclid=IwAR1jK_BA9OM07Zvchaqw-xBgfcLiVuLgkywE62y6dMYAya3IlpVI3IpGQMw


Izgled i odeca cetvrtog coveka mu je izgledsla kao neki car. Koji je za njihovo shvatanje sin bozji.

Kroz istoriju, razni carevi su sebi dodeljivali titule poput "božji sin", "sin boga" ili "sin neba".

Faraoni su sebe smatrali sinovuma bozjim.
Zato niko nije smeo da ih gleda u oci.
Ako bi pogledao bio bi ubijen.
Osim ako mu dozvoli
Takva osoba je izgledala drugacije od ostalih ljudi.
Nacin ponasanja, oblacenja su tu osobu cinili drugaciju od ostalih.

I car u 4 osobi prepiznaje takvu osobu ne Hrista.
On ga u stvari naziva carem.
Mi znamo da to moze da bude samo Isus
Ili andjeo
Ima prevoda kobi prevode sa andjeo
Prevod Ivan Saric ne kaze sin bozji vec andjeo
Daniel 3,25 On odgovori: "A ja vidim četiri čovjeka nesvezana gdje hode posred ognja, i nije im ništa, a četvrti izgleda kao anđeo."

Ali sin bozji u stvari carska osoba za cara tada, i za nas danas nije isto.
28 stih kaze andjeo
Ali rec andjeo je glasnik, i ne mora da znaci da je rec o andjeoskom bicu.

Danilo 3,28Progovori Navuhodonosor i reče: da je blagosloven Bog Sedrahov, Misahov i Avdenagov, koji posla anđela svojega i izbavi sluge svoje, koje se u nj pouzdaše i ne poslušaše zapovijesti careve i dadoše tjelesa svoja da ne bi služili niti se poklonili drugom bogu osim svojega Boga.

Pazi Glasnik, ovaj tekst koji si postavio ima velike varijacije ili raspon u mogućem tumačenju ko bi bio taj pomenut kod Danila 3. Međutim, činimi se da odgovor nekakako nije definisan.

OK, navedeno je da može biti anđeo, ili neko kao car...

Ali, zanima me šta si ti izvukao kao zaključak. Ko je ta četvrta osoba? Jel to neki čovek ili anđeo ili ko?
 
Karakterno, znači da je Isus živeo u skaldu sa voljom Božijom..imao je karkater potpuno usklađen sa voljom Oca.
karakter su osobine, svojstva, a Isus rece da je samo Bog blag, a on ne, i niko od nas. Mislim da ti pogresno koristis pojmove, aplikujes jedan na drugi, a da oni nemaju veze. Ovde volja Bozija nema veze sa karakterima. Neko od nas je onakav, a neko ovakav karakter, a i mi to znamo kakvi smo, ali volju Boziju ko vrsi od nas, to ne mozemo da se slozimo. Za karaktere se slazemo, znamo svakog od nas kakav je. Samo je Bog blag, rece Hristos. Evo ti definicija opet, pa vidi
Po etimologiji reč karakter nastala je od grčke reči χαρακτήρα što znači znak utisnut na novčiću. Karakter predstavlja skuph svih atributa i osobina koje jedna osoba poseduje.
mi se svi razlikujemo po osobinama, ali one ne znace nista da li neko sluzi ili ne BOGU. nE MOZEMO PO KARAKTERU RECI DA LI JE NEKO SLUGA BOZIJI. kARAKTER NIJE MERILO. Sa tobom se ne moze diskutovati jer ne znas znacenja reci, moras da ucis prvo, ali imam nadu za tebe.. Ako prihvatais sto ti pisem, onda bih presao na znake i znacenja, da vidimo zasto se pominje ZNAK U STAROM ZVETU, i koje je znacenje. kOJI JE ZNAK, I PECAT U Novom Zavetu...
 
Poslednja izmena:
karakter su osobine, svojstva, a Isus rece da je samo Bog blag, a on ne, i niko od nas.

Isus ovde kao sluga poistovećen sa nama to kaže. Inače, On ovde jasno pravi razliku između sebe i Boga..vrlo dobar stih si izabrao. On ne želi da se poistoveti sa Bogom (baš kao što kaže Pavle u Filibljanima 2,6.7.8-nije hteo da se isporedi sa Bogom). Zato to i kaže.

Ali ako je savršen a i ti veruješ da jeste..zar onda nije potpuni odraz Božijeg karaktera..ima li nešto u čemu On ne odražava savšenstvo karaktera sa Bogom? Dakle Hristos jeste u ovom telu upravo karakterno odražavao Boga. A ovde kod ovog izraza "blag" tj. kada odriče sebi da je "blag" kao Bog jasno je da time sebe u ovom telu ne izjednačava sa Bogom. A ne da ne odražava karakter Božiji u potpunosti(u njemui živi sva punina Božija telesno). On ne bi smeo biti da kažem manje "pravedan" od Boga ili manje "blag" od Boga.

Zato je On karakterno odražavao ličnost Božiju savršeno i u potpunosti ali ne i prirodom, ovde na zemlji.

Ovde volja Bozija nema veze sa karakterima. Neko od nas je onakav, a neko ovakav karakter,


E kada smo kod volje Božije..opet vrlo, vrlo zanimljiva tema. Ima veze sa karakterom našim itekako..jer nas On menja karakterno i uobličuje po volji svojoj. Naš karakter mora da se menja..tj. moramo da dozvolimo Bogu da nas menja i oblikuje prema svojoj slici. Zapazi, ona "punina Božija" koju ima Hristos,Bog želi da da nama..da i mi budemo ispunjeni tom puninom. To znači da želi da nas oblikuje (ako Mu dopustimo) prema Hristovom uzoru. A to je jedino po karakteru. Zato karakteri moraju biti oblikovani...ne smemo ostati u "našim karakterima" jer naši karakteri su posledica naše "pale prirode" i ako ostanemo u "našim karakaterima" mi nismo Hristovi. Zato se moramo manjati i oblikovati. Ali opet Bog to čini za nas, ako Mu dopustimo.

Tako smo mi odraz Hristov a Hristos odraz Božiji u karakteru..tako smo u zajednici sa Ocem i Sinom.

mi se svi razlikujemo po osobinama, ali one ne znace nista da li neko sluzi ili ne BOGU. nE MOZEMO PO KARAKTERU RECI DA LI JE NEKO SLUGA BOZIJI. kARAKTER NIJE MERILO.

I tekako znači..to je suština naše vere...Isus je rekao "po rodovima" poznaćete ih. Ako recimo neko od nas ovde se izdaje za hrišćanina a koristi da ne kažem "uličarski rečnik"(primer..bilo ko) je li to rod Hristov? Ne, nije. Pazi, gledaju naše pisanje i oni koji su druge vere, i koji su nevernici. Šta mogu da vide..kakav rod? Zato je hrišćansko ispovedanje integralno povezano sa našim življenjem i delima i rečima a sve je to karakter koji mora biti uskalđen sa voljom Božijom. Zato je naša sličnost sa Bogom u karakteru(u prirodi ne naravno jer je to nemoguće).

Ramislimo svi o "rodu" koji pokazujemo i karakteru...ako smo Hristovi to mora biti rod Hrostovog karaktera.

Sa tobom se ne moze diskutovati jer ne znas znacenja reci, moras da ucis prvo, ali imam nadu za tebe.. Ako prihvatais sto ti pisem, onda bih presao na znake i znacenja, da vidimo zasto se pominje ZNAK U STAROM ZVETU, i koje je znacenje. kOJI JE ZNAK, I PECAT U Novom Zavetu..


I ja verujem za tebe...ali veruj Hristu pre svega..budi u Njegovm duhu i sve ostalo će doći samo po sebi.
 
Ali ako je savršen a i ti veruješ da jeste..zar onda nije potpuni odraz Božijeg karaktera.
ja sam ti lepo obasnio da ti ja nismo isti karakteri, ali da po karakterima ne mozemo da ocenimo ko je od nas dvojice Bozji, a ko nije, da karakter nije merilo, vec da ti trebas da vidis definicuju reci karakter
I tekako znači..to je suština naše vere...Isus je rekao "po rodovima" poznaćete ih. Ako recimo neko od nas ovde se izdaje za hrišćanina a koristi da ne kažem "uličarski rečnik"(primer..bilo ko) je li to rod Hristov? Ne, nije.
Ti gresis vadeci iz konteksta. Po rodovima poznacete ih se odnosi na lazne proroke
15 Čuvajte se od lažnih proroka, koji dolaze k vama u odelu ovčijem, a unutra su vuci grabljivi.
16 Po rodovima njihovim poznaćete ih. Eda li se bere s trnja grožđe, ili s čička smokve?

Ulicarski recnik ili zargon ili slang/slung je jedno od spojlasnjeg obelezja, nije sustina. Ima ljudi koji su grublji, siroviji, kojima izleti po neka jaca rec, ali u dusi nisu zli, a ti prestani da sudis procenjujes/prosudjujes po spoljasnjem obelezju koje je karakter, vec razmisli o jevandjeoskoj poruci
  • Teško vama književnici i fariseji, licemeri što čistite spolja čašu i zdelu a iznutra su pune grabeža i nepravde. Fariseju slepi! Očisti najpre iznutra čašu i zdelu da budu i spolja čiste.
  • Teško vama književnici i fariseji, licemeri, što ste kao okrečeni grobovi, koji se spolja vide lepi a unutra su puni kostiju mrtvačkih i svake nečistote. Tako i vi spolja se pokazujete ljudima pravedni, a iznutra ste puni licemerja i bezakonja.
UOSTALOM, zasto ja da krivom ulicara kao da je on kriv sto ga je ulica podigla, a nije odrastao u svili i kadifi, uljuljkan i ususkan sa guvernantom koja bi ga naucila lepim manirima- razmisli. Vama slatkorecivost godi, cese usi, dok ne dodjete u situaciju da zamenite licnosti, a ovi moji pravoslavci paradoksalci zamenise satanu, kneza ovoga sveta sa Hristom CAK. jEL TU KRIV ULICARSKI RECNIK, NEODGOJENOST? ja mislim da nije, vec licemerje. Ja vam svima kazem, ako mislite da niste dovoljno licemerisali, vi nastavite, ali nemojte posle da mi kukate i placete, kada dospete u bezizlaz. A dani idu, ... samo sto nisu.
 
Poslednja izmena:
ja sam ti lepo obasnio da ti ja nismo isti karakteri, ali da po karakterima ne mozemo da ocenimo ko je od nas dvojice Bozji, a ko nije, da karakter nije merilo, vec da ti trebas da vidis definicuju reci karakter
Ti gresis vadeci iz konteksta. Po rodovima poznacete ih se odnosi na lazne proroke
15 Čuvajte se od lažnih proroka, koji dolaze k vama u odelu ovčijem, a unutra su vuci grabljivi.
16 Po rodovima njihovim poznaćete ih. Eda li se bere s trnja grožđe, ili s čička smokve?

Ulicarski recnik ili zargon ili slang/slung je jedno od spojlasnjeg obelezja, nije sustina. Ima ljudi koji su grublji, siroviji, kojima izleti po neka jaca rec, ali u dusi nisu zli, a ti prestani da sudis procenjujes/prosudjujes po spoljasnjem obelezju koje je karakter, vec razmisli o jevandjeoskoj poruci
  • Teško vama književnici i fariseji, licemeri što čistite spolja čašu i zdelu a iznutra su pune grabeža i nepravde. Fariseju slepi! Očisti najpre iznutra čašu i zdelu da budu i spolja čiste.
  • Teško vama književnici i fariseji, licemeri, što ste kao okrečeni grobovi, koji se spolja vide lepi a unutra su puni kostiju mrtvačkih i svake nečistote. Tako i vi spolja se pokazujete ljudima pravedni, a iznutra ste puni licemerja i bezakonja.
UOSTALOM, zasto ja da krivom ulicara kao da je on kriv sto ga je ulica podigla, a nije odrastao u svili i kadifi, uljuljkan i ususkan sa guvernantom koja bi ga naucila lepim manirima- razmisli. Vama slatkorecivost godi, cese usi, dok ne dodjete u situaciju da zamenite licnosti, a ovi moji pravoslavci paradoksalci zamenise satanu, kneza ovoga sveta sa Hristom CAK. jEL TU KRIV ULICARSKI RECNIK, NEODGOJENOST? ja mislim da nije, vec licemerje. Ja vam svima kazem, ako mislite da niste dovoljno licemerisali, vi nastavite, ali nemojte posle da mi kukate i placete, kada dospete u bezizlaz. A dani idu, ... samo sto nisu.

Znaš šta...pokrenusmo jednu vrlo zanimljivu temu koja bi mogla biti pokrenuta na posebnom blogu.
No, nemoj ovo uzeti kao samouzdizanje. Ne, ovo je Hristouzdizanje...ovo što rekoh nije farisejstvo već temelj vere. Promena života, karaktera je temelj onoga što verujemo.
U tom smislu govorim o Hristovoj savršenosti karaktera a po toj slici mi moramo biti oblikovani.
Ako si iskusio obraćanje znaš o čemu govorim. Naše Ja mora biti raspeto sa Hristom, naše "prirodne sklonosti" moraju postati predmet oblikovanja po voli Božijoj. Ostanemo li u našoj "prirodnoj" sklonosti izgubićemo spasenje. Zato uličarski rečnik, ne dostojan hrišćanskog mora biti promenjen..i ne samo to...mnogo toga još...zle misli, mržnja itd...e to je ono što niko ne voli...zato su odbacili Hrista. Mi svi volimo da živimo po svojim željama a da nas Bog blagosilja. To ne može biti. To je temelj krive religije koja ugađa telesnom srcu a pokazuje spolja oblik pobožnosti..zapravo to je farisejstvo.

Pozdrav.
 
Galatima 4.4
А кад дође пуноћа времена, посла Бог Сина својега, који се роди од жене


"Kao što nas izabra kroz njega pre postanja sveta, da budemo sveti i pravedni pred njim u ljubavi", Efecima 1,4

Da li smo ni postojali pre postanja sveta i tada izabrani? Stvar je u tome da je Bog gledao u budućnost pre nego što smo nastali i zgrešili i učinio to kroz "Sina".

"Pokazavši nam tajnu volje svoje, po ugodnosti svojoj koju napred pokaza u njemu. Za uredbu izvršetka vremena, da sve sastavi u Hristu što je na nebesima i na zemlji; u njemu", Efescima 1,9.10

Kada je ostvarena uredba izvršetka vremena sve je sastavljano u Hristu. Međutim, je li On bio Hristos pre "izvršetka vremena"?

Dakle, sve ove stvari vezane za misiju Jahvea koji uzima ljudsko telo, koje uključuju nazive koje će nositi, jeste vezano za vreme kada se On pojavljuje. Kao što mi nismo postojali tada kada se o nama odlučivalo, kao što On nije bio Hristos pre dolaska na svet, tako i sinovstvo je nešto što ima svoje ispunjenje "kad dođe punina vremena". On je poslat "kao sin Božiji".

Pozdrav.
 
za misiju Jahvea koji uzima ljudsko telo,
da li iko na svetu tvrdi isto sto i ti za JHVH, tj zasto svi mi Isusa zovemo Gospodom, ako je On u stvari Jahve [JHVH]?
za moje tvrdnje ja nalazim istomisljenike u 4 veku bar, a i danas neke, pa da li ti imas nekoga ko tvrdi isto sto i ti da smo svi mi pogesili nazivajuci ga Adoni - GOSPOD UMESTO JAHVE? Jer ako si ti u pravu, svi mi smo pogresili. Ili smo mi namagarceni, ili nas ti magarcis upravo sada, nema trece solucije.
 
da li iko na svetu tvrdi isto sto i ti za JHVH, tj zasto svi mi Isusa zovemo Gospodom, ako je On u stvari Jahve [JHVH]?
za moje tvrdnje ja nalazim istomisljenike u 4 veku bar, a i danas neke, pa da li ti imas nekoga ko tvrdi isto sto i ti da smo svi mi pogesili nazivajuci ga Adoni - GOSPOD UMESTO JAHVE? Jer ako si ti u pravu, svi mi smo pogresili. Ili smo mi namagarceni, ili nas ti magarcis upravo sada, nema trece solucije.

Nisam siguran da će se neko ovde složiti sa tobom da Isus nije Jahve. Evo pitaj druge, vidi, svi Trojičari veruju da Isus jeste Jahve.
A Adonai je Njegov Mesijanski identitet..."Gospod(ar)" tj. Mesija, Hristos..
 
Nisam siguran da će se neko ovde složiti sa tobom da Isus nije Jahve. Evo pitaj druge, vidi, svi Trojičari veruju da Isus jeste Jahve.
A Adonai je Njegov Mesijanski identitet..."Gospod(ar)" tj. Mesija, Hristos..
Isus i Jahve su dve suprotnosti - kao dobro i zlo. I Jahve nema ništa sa trojstvom, on nije otac, kako mnogi misle, biblijski otac je Logos - reč. Logos i Hrist su jedno povezano Duhom svetim.
 
Isus i Jahve su dve suprotnosti - kao dobro i zlo. I Jahve nema ništa sa trojstvom, on nije otac, kako mnogi misle, biblijski otac je Logos - reč. Logos i Hrist su jedno povezano Duhom svetim.

Dobro ovo je neoplatonizam tj.neoplatonsko Trojstvo u suštini...Plotin je govorio o Jednom iz kojegavje sve zatim Nous(Razum) koji proizilazi iz ovog Jednog i panda Hristu i Svetskoj Duši(slici Nousa) koja je pandan Svetom Duhu.
 
Dobro ovo je neoplatonizam tj.neoplatonsko Trojstvo u suštini...Plotin je govorio o Jednom iz kojegavje sve zatim Nous(Razum) koji proizilazi iz ovog Jednog i panda Hristu i Svetskoj Duši(slici Nousa) koja je pandan Svetom Duhu.
Pogrešno, nije duša pandan Duhu svetom, to su dva posebna pojma.
Naravno, tebi su ti pojmovi nepoznati jer se takozvano zapadno hrišćanstvo (čitaj protestantizam) ne bavi duhovnim stvarima u hrišćanstvu kao što je pojam duše.
 
Pogrešno, nije duša pandan Duhu svetom, to su dva posebna pojma.

Jeste, to je neoplatonizam koji je nažalost neosetno ušao na velika vrata. To što si pomenuo da Duh Sveti prožima Oca i Sina to je neoplatonizam. Po tom principu Nuou je pandam Sinu Božijem, Razumu tj. Čistoj Inteligenciji dok je Svetska Duša Duh Sveti koji naravno je razdeljen na mnoštvo duhova....tj. duša ljudskih...
 
Jeste, to je neoplatonizam koji je nažalost neosetno ušao na velika vrata. To što si pomenuo da Duh Sveti prožima Oca i Sina to je neoplatonizam. Po tom principu Nuou je pandam Sinu Božijem, Razumu tj. Čistoj Inteligenciji dok je Svetska Duša Duh Sveti koji naravno je razdeljen na mnoštvo duhova....tj. duša ljudskih...

Nisam rekao da Duh sveti prožima oca i sina, nego sam rekao da ih spaja, povezuje, odnosno spaja oca koji pripada nebeskom svetu sa sinom koji pripada zemaljskom svetu ili, ako to posmatramo kroz Logosa i Hrista, spaja reč sa svešću jer Logos je reč a Hrist je svest.
I još jednom, Duša nije Duh sveti.
 
Nisam rekao da Duh sveti prožima oca i sina, nego sam rekao da ih spaja, povezuje

Pa dobro, opet je neoplatonizam. Spaja, prožima to su uparvo termini neoplatinizma.

Logos je reč a Hrist je svest.


Ok, ovo su već neke varijacije u okviru ove ideje. Po neoplatonistima Hristos je Razum, um...tj. svest kako i sam kažeš. U neoplatonizmu postoje varijacije i pravci ali uglavnom se svodi na isto.

I još jednom, Duša nije Duh sveti.

Duša celog sveta..svetska duša..koja je prožeta ovim Duhom ali nije sama Duh. Ona je razdeljena na druge duše..pojedinačne duše pa samim tim i one su po neoplatonizmu delimično natopljene Duhom Svetim...delimično..jer su deo Svetkse Duše koja je nadahnuta Duhom Božijim.
 

Back
Top