Quantcast

HRISTOLOGIJA - dogmatsko učenje o Gospodu i Bogu našemu Isusu Hristu

Jovan Prezviter

Domaćin
Poruka
3.848
aha, ti pametnjakovic opravdavas nas Trojicare sto nam je uslo kao normalno,

To je istina. Ušlo nam je kao običaj da i tekstove koji to ne govore pretvaramo u ispovedanje Božasntva ali šta time činimo? Zna li ko posledice? One su nesaglediva šteta doktrini o Trojstvu jer tako izlazeći sa argumentacijom samo činimo štetu dajući povoda onima koji ne veruju da nas optuže za namerno izvrtanje teksta što i radimo u suštini..većina nesvesno jer je tako naučena.

ali opravdavas i ucenike/apostole kojima nije bilo normalno zbog tradicije.

Naravno, bez razumevanja pozadine priče i tradicije samog naroda kako ćeš razumeti život i običaje? Dakle, oslovljavanje Hrista u običnom razgovoru sa Bože je bila zaista hula i to niko od učenika ne bi uradio da čoveku daje takve titule. Uzgred, ti znaš valda da su se sa "Gospode"-Kirios Hristu obraćali i oni koji Mu nisu bili učenici ili prijatelji samo ili oni koji su tražili pomoć neku i odakle ti ideja da bi Ga oni oslovljavali sa Bože? Nikako to nije podrazumevao grčki izraz Kirios...jer se ljudima tako ne obraća u razgovoru.

Ovo nama nije uslo kao normalno ko zna kada, vec je ovo apostolsko ispovedanje vere u Gospoda Boga
Jovan 20,28I odgovori Toma i reče mu: Gospod moj i Bog moj.
ovo je istina, a ti razmisli ko od nas dvojice vrda, da li je nama nesto uslo kasnije sto apostoli vec nisu ispovedali zbog jevrejske tradicjie, kopiram sa https://pouke.org/forum/index.php?/topic/15445-„господ-мој-и-бог-мој“/

E ovo je već nešto drugo. Da li si zapazio okolnosti i kada je ovo Toma izgovorio?

Dakle, ovde je Toma upotrebio izraz "Theos" što doista znači Bog-pandam Jehova na heb.. Kada je ovo izgovorio? Nakon uverenja da je Isus vaskrsao. Jako bitan momenat jer je video da je Hristos pobedio smrt. Toma je znao da je Isus "sam sebi povratio život" (što može samo Bog) sam pobedivši smrt na taj način kao što je Hristos jednom i rekao da "ima vlast vratiti svoj život" (tj. iskoristio svoj Božaanski autoritet sa neba). To je Toma shvativši ispovedio veru da je Hristos doista Bog(Theos) a ne samo Kirios (Učitelj, Gospodin).

To jeste prvo javno ispovedanje Hristovog Božanstva i to naravno nadahnutog Duhom Svetim. Ali to ne menja stvar za izraz Kirios...ono ostaje titula za "Gospodin"...dok ovaj drugi izraz Theos...sada jeste jedan novi element u shvatanju učenika ko je Hristos...ne samo Kirios već i Theos tj. Bog.

No, da to je prvi put i pre toga nikada učenici nisu upotrebili ovakvu formulaciju..to ni Sam Hristos nije želeo jer "nije želeo da se positoveti sa Bogom", Filibljanima 2,6.7.8

Razlog je višestruk..između ostalog Hristos nije želeo niko da Ga sledi zato što zna da je On Bog a i nije došao u obličju Božijem....(jer je želeo da ljudi shvate istinitost njegove nauke) ima još ali ovo je u suštini glavni razlog.

Tek nakon vaskrsa učenici su se mogli posebno osvedočiti ko je On jer je taj čin zapravo trebao biti ključan u razumevanju Hrista ali i onoga što je On učinio za nas.

vcbccbc vcbcvb

Domaćin
Poruka
4.875
E ovo je već nešto drugo. Da li si zapazio okolnosti i kada je ovo Toma izgovorio?

Dakle, ovde je Toma upotrebio izraz "Theos" što doista znači Bog-pandam Jehova na heb.. Kada je ovo izgovorio?
sustina neprijatelsjtva je da ti navodno branis jevrejsku tradiciju i nas Trojicare, a u stvari falsifikujes sve, jer
1. niti smo Trojicari bili bez problema koji su po tebi apostoli imali, a u stvari pravis diverziju medju hriscanima, jer si nepriatelj
2. niti su jevreji zamenjivali jahve sa nekakvim teosom, vec su ubacivali samoglasnike iz reci ADONAI... ti sada natazes istinu jer je isti koren reci za gospodin, ali nemas obasnjenje odakle smelost da bas iz reci ADONAI ubacuju samoglasnike u JHVH, JEL SU TO NAPUSTILI TRADICIJU ILI UVELI NOVU?
3. TO NIJE SOLOMONSKO RESENJE STO TI NUDIS, vec djavolska perverzija da se sin i otac zamene, jer samo ako igraju uloge, mogu se zameniti, SAMO NEKO KO SE RUGA MOZE DA IMA TVOJE STANOVISTE
4. theos adonai, zar to nije dokaz? zasto onda izmislas problem jahvizma, i gde su dokazi da je taj problem resen sa nama trojicarima koji sui po tebi apostoli imali? -cela tvoja konstrukcija i perverzija je dokaz da si nevernik i da nam unosis razdor, cilj tvoj je da nas zavadis sa apostolskim ispovedanjem vere, podilazeci neprijateljima koji kazu da smo trojstvo uveli kasnije
5. ti znas sta su oni osecali i st su mislili, -a ja kazem da si uobrazio sve a narocito da ces nas ti opravdati
Razlog je višestruk..između ostalog Hristos nije želeo niko da Ga sledi zato što zna da je On Bog a i nije došao u obličju Božijem
TOTALNA PERVERZIJA, ti vise i ne krijes da sve izopacujes

Poslednja izmena:

vcbccbc vcbcvb

Domaćin
Poruka
4.875
A ni ja nisam tvrdio da su Trojičari došli kasnije..znači moje reči tumačiš kako ti se prohte..što nije pristojno
evo dokaz ko laze
Jovan Prezviter:

Ne, ja ti samo kažem šta imaju na umu učenici kada Hrista oslovljavaju sa Gospode. Oni tada ne misle na Jahve.

Ali ja ti govorim da Trojičari za Hrista u pogledu Njegove prave prirode nemaju problem da Ga poistovete sa Jahve.

To je već nešto drugo.
eto, ucenici ne misle na jahve, a trojicari misle [bar ti mislis da misle], znaci da su trojicari dosli kasnie, jer je jasno iz tvoga izLAGANJA da ucenici nisu trojicari

ti znas sta je na umu i ucenicima i trojicarima, citas svima misli, eto koliko si ti uobrazio, neverovatno.
ti znas ko misli, a ko ne misli, wise guy smart asssss

Poslednja izmena:

Jovan Prezviter

Domaćin
Poruka
3.848
Tvoje je mišljenje tvoja stvar ali na sve tvoje postavljene stihove ja sam odgovorio :).

Ostalo je samo natezanje i uvođenje u priču nebitnih stvari uglavnom lične kvalifikacije ko je ko..ali to izlazi iz okvira diskusije već je relevantno samo ono što imamo da kažemo napostavljene stihove.

Rekoh, sve sam ih razmotrio ni jedan nisam preskočio pa je verujem to dovoljno..svako za sebe neka razluči šta je istina.

Pozdrav.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.