HRISTOLOGIJA - dogmatsko učenje o Gospodu i Bogu našemu Isusu Hristu

Ne postoje trojica, postoji Jedan. Bog jeste i Duh, a Bog bese rec i useli se u telo. To tako jasno pise u Jovan jevandj., a sto se tice Coveka Nazarecanina, koji jeste tamo i rodjen, u svom propovedanju je jasan bio za svoje vreme , da se priblizilo carstvo Bozije. HalleluYAH
Jer je troje što svedoči na nebu: Otac, Reč, i Sveti Duh; i ovo je troje jedno.
 
Ne može da postoji više relacija i da se one menjanju jer je Bog večan,ne menja se. A Hristos otkriva kakva je ta relacija:

Oče! Hoću da i oni koje si mi dao budu sa mnom gde sam ja; da vide slavu moju koju si mi dao; jer si imao ljubav k meni pre postanja sveta.

Može🙂. Relacije ne menjaju ništa kod Jahvea...one su u kontekstu stvorenih bića tj.zbog njih a ne zbog Boga.
 
Pa nije Crni, upravo o tome se govori svo vreme. Jahve se ne menja.. Njega ne može promeniti ništa i niko. On Sam pak može uzeti obličje koje želi...kad želi. On sve što radi, radi sa namerom.
Pa ti ga menjaš kažeš da nije bio Otac Sin i Sv Duh pa je to onda postao pre 2000 godina znači po tebi menja se tj nije Bog.
 
Pa ti ga menjaš kažeš da nije bio Otac Sin i Sv Duh pa je to onda postao pre 2000 godina znači po tebi menja se tj nije Bog.

Ja ne menjam niti mogu🙂. Sam Jahve je tako odredio. U procesu našeg spasenja. Ali to nikako ne menja prirodu Jahvea.

Hristos je i pored uzimanja naše ljudske prirode i dalje Jahve i Njegova priroda Jahvea je ostala neokrnjena...tako da nema bojazni da ovakav stav nešto remeti u prirodi Boga.
 
Ne znam kako bi Boga moglo promeniti bilo šta? A Jahve je Jahve...priroda je ono što je odlika Božanstva a ne nazivi. A priroda ostaje ista bez obzira da li je Jahve uzeo obličje sluge recimo.
Pa ja ti to upravo i kažem,da ne može da se menja i da su Otac,Sin i Duh Sveti prevečne ipostasi i to su bile i ostale i kad je Sin postao čovek radi spasenja o čemu i sam svedoči o ljubavi Oca prema Njemu pre postanja sveta
 
Pa ja ti to upravo i kažem,da ne može da se menja i da su Otac,Sin i Duh Sveti prevečne ipostasi i to su bile i ostale i kad je Sin postao čovek radi spasenja o čemu i sam svedoči o ljubavi Oca prema Njemu pre postanja sveta
Znam ti povezuješ prirodu Božanstva sa nazivom Otac, Sin...pa ako se to promeni onda se i priroda menja. No, ja prirodu razdvaja od ovih naziva Otac-Sin i pritom smatram da ti nazivi nisu od večnosti.

Ono što je odlika Božanstva jeste priroda ili svojstvo ne određeno relacijom u Božanstvu već funkcijom.
 
Kako bilo pitanje ostaje šta Justin podrazumeva pod ovim terminom "roditi" koji koristi za Hrista..maglovito je i teško da se može poistovetiti sa kasnijim definicija a otaca.
Trebao bi biti iskren i prema sebi i prema Bogu te priznati da su ``oci``ovog ucenja koje zastupas rodjeni pre 2.5 veka. Tada bi bio ili vruc ili hladan u Bozjim ocima a ovako je sve mlako (Otk.3.16).
Da je Justin imao samo ovu recenicu za koju moras dobro zonglirati, mogao bi joj i naci neki ``smisao`` drugaciji od onog koji ima, ovako... pa ima kod Justina sijaset drugih za koje moras dodavati nove loptice za zongliranje. Tesko ti je protiv bodila pracati se....
U fragmentu o Vaskrsenju kod Justina citamo:
..... A istina jeste Bog, Otac svega, Koji je savrseni Um. Sin Njegov, Logos, dosao je k nama u telu pokazujuci Sebe i Oca i dao nam u Sebi Samome vaskrsenje iz mrtvih... ( pri kraju prve glave: https://web.archive.org/web/20081230133137/http://verujem.org/pdf/justin_fragment_o_vaskrsenju.pdf )
Dakle ako je Bog istina i Otac svega, kako se moze istina menjati i pretvarati?
Ako je otac savrseni Um, zasto je cudno da se Logos (rec) tog Uma naziva premudroscu?
Zasto pravi paralelu Sin=Logos?
Da li moze postojati um bez reci ili ako imamo um istovremeno mora postojati i rec tog uma koja se radja iz njega?
 
Trebao bi biti iskren i prema sebi i prema Bogu te priznati da su ``oci``ovog ucenja koje zastupas rodjeni pre 2.5 veka. Tada bi bio ili vruc ili hladan u Bozjim ocima a ovako je sve mlako (Otk.3.16).

Možda možemo i tako gledati ali to može biti i da su oni možda samo razložili nešto što je bilo zastupljeno kod najranijih otaca..samo ponovo otkrili. No, ako je drugačije onda su svakako ovi od pre 250 godina u krivu.

U fragmentu o Vaskrsenju kod Justina citamo:
..... A istina jeste Bog, Otac svega, Koji je savrseni Um. Sin Njegov, Logos, dosao je k nama u telu pokazujuci Sebe i Oca i dao nam u Sebi Samome vaskrsenje iz mrtvih... ( pri kraju prve glave: https://web.archive.org/web/20081230133137/http://verujem.org/pdf/justin_fragment_o_vaskrsenju.pdf )

Ako je otac savrseni Um, zasto je cudno da se Logos (rec) tog Uma naziva premudroscu?

Moramo imati na umu i to da izraz "Um", "Logos" jesu termini koji služe da se prikažu neke stvari ili neki segmenti Bopžanskog delovanja ali ako bismo to baš doslovno razumeli onda bi Boga sveli na "Um" i "Logos"..što ćeš priznati i sam nije i ne može biti konačna definicija..sve slike ili prikazi, posebno oni koji odražavaju nama poznate termine koje poseduje čovek, ne mogu biti definicije jer onda Boga uokvirujemo u jedan pojam. Zato kada Justin govori "Otac", "Savršeni Um", "Logos" moramo shvatiti u pravom svetlu..oni delimično pojašnjavaju način Božijeg delovanja ali ne i potpuno i definitivno.

Zasto pravi paralelu Sin=Logos?
Da li moze postojati um bez reci ili ako imamo um istovremeno mora postojati i rec tog uma koja se radja iz njega?

Termini nama poznati ali kao što gore rekoh nisu konačne definicije Boga već samo približno shvatanje. Pogrešno je ako za Boga izvlačimo sve konskvence koje proizilaze iz nama poznatih termina i opisa :)...
 
Pitanje jeste: da li Bog sin, sluzi Bogu ocu, ;?:

Odgovor je: da! Isus u obličju ljudskom(kao Sin Božiji) služi Ocu i jeste potčinjen. To i On sam kaže: "Otac je moj veći od mene"....ništa teško za razumeti.

Posto nisu andjeli, ko to sluzi Bogu, konkretno,

Sinovi Božiji služe Bogu! Ima li ovde još nešto što mogu razjasniti? Anđeli su takođe Sinovi Božiji i služe Bogu.

Pozdrav.
 
Ovo ti je blago rečeno oksimoron,ljudsko obličije implicira da je sin čoveka kako Isus većinski govori o sebi,kao Sinu Čovečijem

U tom obličju On je i sin Božiji. Sin Čovečiji takođe ne zaboravi "siđe s neba", Jovan 3,13. No, u Luki 1,35 već pisah..sin Božiji ima zemaljsku implikaciju.

Tačno je pak da Isus često ističe da je Sin Čovečiji..rođen od žene naravno.

To je večna slava Logosa,Reči Božije koja je postala čovek.To je jasno iz Pisma.


Boga niko ne može videti kaže apostol u Jovanu 1,18. Isusovu Božasnku slavu ne bismo smeli videti. Međutim, Jovan kaže: "što videsmo..što opipasmo". Šta se to može opipati ili videti? Slava Jedinorodnoga...moramo malo povezati stvari. Petar takođe kaže:"

"Jer on primi od Boga oca čast i slavu kad dođe k njemu takav glas: ovo je sin moj ljubazni, koji je po mojoj volji", 2. Petrova 1,17

To je ono što kaže Jovan "što ČUSMO".."što videsmo", 1. Jovanova 1,1
 
Andjeli sluze Bogu, ali nisu sinovi, u tom i jeste problem, a ti ne znas odgovor, ko su sinovi. Da,su andjeli u pitanju, pisalo bi da su se skupili andjeli, a ne sinovi Boziji. Dal je ovo logicno,


Evo da vidimo jedan primer. Koga je video car Navuhodunosor:

"Odgovori i reče: eno, vidim četiri čoveka odrešena gde hode posred ognja i nije im ništa, a četvrti kao da je sin Božiji", Danilo 4,25

Ko je četvrti? Sin Božiji....kao što vidiš...a sad da vidimo šta dalje kaže tekst ko je nazvan sinom Božijim...evo car Navuhodunosor će ti odgovoriti koga je on nazvao sinom Božijim:

"Progovori Navuhodunosor i reče: da je blagosloven Bog Sedrahov, Misahov i Avdenagov, koji posla anđela svojega..." Danilo 4,28

Ko je nazvan sinom Božijim dakle? Anđeo Gospodnji..ima li sad nejasnoća? :)


Ti ne prihvatas monoteizam, vec mnogobostvo, kojoj sekti pripadas: ziloti, staroverci, novoverci ili neka druga pravoslavna,

Stropravoslavnoj:).
 
I taj Hristov Otac te privede k Hristu, i zNas da Jedino do Boga Oca mozes kroz Hrista, jer zato te i priveo,,, i posle svega sta nama treba ova tvrdnja ko je veci, u kom kontekstu nam treba ? - sigurno ne u ovom koji ja navodim, a koji ejste hriscanski. Daklem, upamti - to da jje Otac veci od Hrista to je tacno, ali to nije hriscanski kontekst, vec tako mi hriscani prepoznajemo one koje trebamo da propitamo i vidimo ciji su. Za Hrista znamo ko je i zato ga ne propitujemo kada to izjavi, a za tebe ne znamo i zato ces BITI PROPITAN i propitivan i dalje. Ne verujemo ti, pa neka si i brat i to najbolji na svetu.

Ma znam ja dobro značenje onoga što je Hristos rekao i podrazumevao pod time, nego da vidimo malo Istraživča..njemu godi ovaj tekst. Malo da ga ohrabrim na diskusiju:)
 

Back
Top