Quantcast
  • Dragi prijatelji, forum "Hobi" smo prebacili u kategoriju "Zabava" i pripojili smo mu teme iz foruma "Аlbumi sa sličicama" i "Strip i Anime".

HRISTOLOGIJA - dogmatsko učenje o Gospodu i Bogu našemu Isusu Hristu

Гром

Ističe se
Poruka
2.804
I ja tako mislim. Uvek je bilo Tri nezavisna apsolutna Božanska bića.
Бојим се да се баш и ниси најбоље изразио: Један апсолут са три божанска лица

Da, uloga sina u procesu našeg spasenja. Verujme da će ove stvari nam postati jsanije na nebu.
Улога сина је прилично јасна ономе коме Бог који живи у њему то открива. Ови услови овде су одлични да се схвати та улога ономе ко искрено трага, Створени смо по Божијем лику и имамо све услове да проучавајући своје биће упознамо Бога који нас је створио, Погледајмо само нервни систем; Лева и десна хемисвера мозга плус мождина која их обједињује и обезбеђује складан рад тела без да се две мождане хемисвере побију која је главна, А познато је да две мождане хемисвере се понашају као одвојене личности, Већ ту имамо однос Оца Сина и св.духа.а где су многе друге ствари које разоткривају ове односе, Погледајмо само да је десна мождана хемисвера ћутљива и ненаметљива и да делује из прикрајка кроз мождину, Док је лева доминантна и само њу чујемо, Већ ту видимо моћ слободне воље која је дата сину..Не дозволи да те заслепи знање јер истина је увек тамо где знање не допире

Jovan Prezviter

Domaćin
Poruka
4.053
Бојим се да се баш и ниси најбоље изразио: Један апсолут са три божанска лица
Upravo insistiram na nezavisnosti i posebnosti Tri Nebeska Sveta...a priroda je Božanska na isti način i u svemu identična. Nepostoji nešto što Jedan ima a drugi nema niti postoji nešto što Jedan od Drugog dobija i prima. Ne postoji niakakva uslovljenost među Tri Nebeska Sveta.

Гром

Ističe se
Poruka
2.804
Upravo insistiram na nezavisnosti i posebnosti Tri Nebeska Sveta...a priroda je Božanska na isti način i u svemu identična.
Па јесте, сва три лица су независна и посебна али нема три апсолута, него је Божанско биће коме припадају апсолут

De_Sisti

Buduća legenda
Moderator
Poruka
45.519
Јустин Философ, Прва Апологија

21. Али Божији Син, који се зове Исус, да је само обичан човек, због своје мудрости је достојан да се назове Сином Божијим: јер сви ваши писци називају Бога Оцем, како људи, тако и богова. Ако ми кажемо да се Он, Реч Божија, родио од Бога нарочитим начином који у свему премашује обично рађање
http://sofiografskaskola.com/wp-content/uploads/2017/10/Апологија-прва.pdf

vcbccbc vcbcvb

Iskusan
Poruka
5.800
Kako god, sve će se razjasniti detaljnije na nebu. ;). Ali imajmo na umu da su ovo svete teme tj. večne teme. Nikako ne izgubimo to iz vida. Kako god razumeli sada večnost će nam trebati da razumevamo sve bolje i bolje.
to je pogresno kako god da ga okrenes, i ako slusas apostola Pavla, i ako okrenes na filozofiju, jer kada dodju vecna vremena, onda je kasno za razumevanje, vec se onda svako vec ispunilo zbog punoce vremena. Mozes da razumevas od sada do onda,a onda kada nastpi nema vise, vec to sto si do tada razumeo, to ti je - tj. svima nama. Danas [sada], ... kaze, a ne sutra, ili onda, ako njegovu rec cujete.
Titus / Titu - ТИТУ 1
2 Za nadu večnog života, koji obeća nelažni Bog pre vremena večnih, 3 A javi u vremena svoja reč svoju propovedanjem, koje je meni povereno po zapovesti ...

2 Timotiju, glava 1
9 Koji nas spase i prizva zvanjem svetim, ne po delima našim, nego po svojoj naredbi i blagodati, koja nam je dana u Hristu Isusu pre vremena večnih

Reč večno nezgodan je izraz, jer mi pri tom odmah mislimo na vreme, uplićemo u njega prošlost i budućnost kao u neko beskonačno dugo vreme; međutim, reč je o tome da ovo večno jeste ono što je jednako sa samim sobom, čisto sadašnje, da u nj ne ulazi predstava vremena. Ono jeste - [, a] postajanje i prestajanje isključeni su.
Hegel, Istorija filozofije I str. 209
kako razumes hegela, ako ne da jeste ono sto Je sada i danas, ne sutra ili nda, pa jos iza toga, kako ti tvrdis sve vise, i vise, tj. bolje i bolje .. - POGRESNO UCIS, jer tada niti razumevanje postaje niti prestaje, ali ne mozes ga ni nadovezati jer DANAS nisi razumeo dobro. Cak kaze negde budite savrseni, a ne kaze cekajte vecna vremena da bi ste bili onda savrseni. Vecna vremena bi mogla da budu izgovor svakome da se ne menja danas,na bolje, vec samo da kaze, ima jos vremena, sutra cu, ili onda...da se pokajem i prosvetljen budem, ako Bog da. Sve su to izgovori, lazni alibiji.
Ja ti na sve ovo danas bratski skrecem paznju, a nije mi namera da te kudim i gubim vreme bezveze.

Poslednja izmena:

Jovan Prezviter

Domaćin
Poruka
4.053
Јустин Философ, Прва Апологија

21. Али Божији Син, који се зове Исус, да је само обичан човек, због своје мудрости је достојан да се назове Сином Божијим: јер сви ваши писци називају Бога Оцем, како људи, тако и богова. Ако ми кажемо да се Он, Реч Божија, родио од Бога нарочитим начином који у свему премашује обично рађање
http://sofiografskaskola.com/wp-content/uploads/2017/10/Апологија-прва.pdf
"Šta više, Božiji Sin koji se zvao Isus, iako je samo čovek, ipak, zbog Njegove mudrosti, dostojan je da se nazove Sin Božiji", Justin Martir, I apologija 22

Ovde samo iz ovog dela vidimo da Justin misli na zemaljsko zvanje Isusa "Sin Božiji"..jer kaže da je bio čovek ali ZBOG SVOJE MUDROSTI On je dostojan da se nazove Sin Božiji. Dakle, ono što Justin ovde podrazumeva pod terminom Sin Božiji jeste ta mudrost koju je ispoljavao...s tim da dakle Justin ovaj termin "sin Božiji" primenjuje na Isusa da Ga prikaže veoma drugačijim od običnih smrtnika. Zbog Njegovoih karakteristika ovde na zemlji.

"A ako tvrdimo da je Reč Božija rođena od Boga, drugačije od običnih ljudi, neka vam ovo ništa ne bude neobično..." Isto

I kada govori o rođenju on podrazumeva ovozemljsko rođenje Hrista koje je bilo "neobično"..naravno pisac podrazumeva ovde natprirodno rođenje...pa zatim govori svojim neznabožačkim slušateljima da to mogu prihvatiti, zašto da ne kada i oni veruju da je Merkur anđeoska božanska reč.

Dakle, ovde Justin pod terminom "Sin" i "rođenje" misli na Isusovu posebnost ovde na zemlji po pitanju mudrosti i natprirodnog rođenja.

Jovan Prezviter

Domaćin
Poruka
4.053
to je pogresno kako god da ga okrenes, i ako slusas apostola Pavla, i ako okrenes na filozofiju, jer kada dodju vecna vremena, onda je kasno za razumevanje, vec se onda svako vec ispunilo zbog punoce vremena. Mozes da razumevas od sada do onda,a onda kada nastpi nema vise, vec to sto si do tada razumeo, to ti je - tj. svima nama. Danas [sada], ... kaze, a ne sutra, ili onda, ako njegovu rec cujete.
Titus / Titu - ТИТУ 1
2 Za nadu večnog života, koji obeća nelažni Bog pre vremena večnih, 3 A javi u vremena svoja reč svoju propovedanjem, koje je meni povereno po zapovesti ...

2 Timotiju, glava 1
9 Koji nas spase i prizva zvanjem svetim, ne po delima našim, nego po svojoj naredbi i blagodati, koja nam je dana u Hristu Isusu pre vremena večnih

Naravno hoću reći da je potrebno da razumemo ovde što je moguće više, ali i ono što smo razumeli naravno da ćemo mnogo više razumeti na nebu...sada je sve samo bleda senka.

De_Sisti

Buduća legenda
Moderator
Poruka
45.519
"Šta više, Božiji Sin koji se zvao Isus, iako je samo čovek, ipak, zbog Njegove mudrosti, dostojan je da se nazove Sin Božiji", Justin Martir, I apologija 22

Ovde samo iz ovog dela vidimo da Justin misli na zemaljsko zvanje Isusa "Sin Božiji"..jer kaže da je bio čovek ali ZBOG SVOJE MUDROSTI On je dostojan da se nazove Sin Božiji. Dakle, ono što Justin ovde podrazumeva pod terminom Sin Božiji jeste ta mudrost koju je ispoljavao...s tim da dakle Justin ovaj termin "sin Božiji2 primenjuje na Isusa da Ga prikaže veoma drugačijim od običnih smrtnika. Zbog Njegovoih karakteristika ovde na zemlji.

"A ako tvrdimo da je Reč Božija rođena od Boga, drugačije od običnih ljudi, neka vam ovo ništa ne bude neobično..." Isto

Itin govori o rođenju on podrazumeva ovozemljsko rođenje Hrista koje je bilo "neobično"..naravno pisac podrazumeva ovde natprirodno rođenje...pa zatim govori svojim neznabožačkim slušateljima da to mogu prihvatiti, zađšto da ne kada i oni veruju da je Merkur anđeoska božanska reč.

Dakle, ovde Justin pod terminom "Sin" i "rođenje" misli na Isusovu posebnost ovde na zemlji po pitanju mudrosti i natprirodnog rođenja.
Nije tačno.
Jovane, polako.
Ne može tako da se čita. Ne sme se tako seći tekst.

To što si ti citirao prethodi onom što sam ja postavio.
Postavio sam ti i link za CELU PRVU APOLOGIJU
Evo celog odeljka:

21. Али Божији Син, који се зове Исус, да је само обичан човек, због своје мудрости је достојан да се назове Сином Божијим: јер сви ваши писци називају Бога Оцем, како људи, тако и богова. Ако ми кажемо да се Он, Реч Божија, родио од Бога нарочитим начином који у свему премашује обично рађање, онда нека то буде паралела са вама који Хермеса називате Речју весником Божијим. А ако неко помене Христово распеће, онда се сетите да и ви говорите о страдањима којима се подвргоше Зевсови синови. Наравно, њихова страдања која их доведоше до смрти, како се прича, нису као Христова који због особености свога страдања не само да није нижи од њих, него ћу доказати у својој апологији, као што сам то и наумио, да је Он узвишенији од њих, јер по делима се види ко је бољи. А ако ми учимо да се Он родио од Дјеве, онда то сравните са Персејем. Када благовестимо да је Он лечио хроме, парализоване и слепе од рођења, или да је васкрсавао мртве, и у том случају треба имати на уму да ми говоримо исто што се говори о делима Ескулаповим.

Justin ovde kaže sledeće: sve i da je Isus samo običan čovek, opet se može nazvati Sin Božiji zbog svoje mudrosti. Ali, on je Sin BOžiji, ne samo zbog toga, nego i pre toga zbog činjenice da se od Oca rodio na "naročiti način koji premašuje obično rađanje"

Jovan Prezviter

Domaćin
Poruka
4.053
Nije tačno.
Jovane, polako.
Ne može tako da se čita.

To što si ti citirao prethodi onom što sam ja postavio.
Postavio sam ti i link.
Evo celog odeljka:

21. Али Божији Син, који се зове Исус, да је само обичан човек, због своје мудрости је достојан да се назове Сином Божијим: јер сви ваши писци називају Бога Оцем, како људи, тако и богова. Ако ми кажемо да се Он, Реч Божија, родио од Бога нарочитим начином који у свему премашује обично рађање, онда нека то буде паралела са вама који Хермеса називате Речју весником Божијим. А ако неко помене Христово распеће, онда се сетите да и ви говорите о страдањима којима се подвргоше Зевсови синови. Наравно, њихова страдања која их доведоше до смрти, како се прича, нису као Христова који због особености свога страдања не само да није нижи од њих, него ћу доказати у својој апологији, као што сам то и наумио, да је Он узвишенији од њих, јер по делима се види ко је бољи. А ако ми учимо да се Он родио од Дјеве, онда то сравните са Персејем. Када благовестимо да је Он лечио хроме, парализоване и слепе од рођења, или да је васкрсавао мртве, и у том случају треба имати на уму да ми говоримо исто што се говори о делима Ескулаповим.

Justin ovde kaže sledeće: sve i da je Isus samo običan čovek, opet se može nazvati Sin Božiji zbog svoje mudrosti. Ali, on je Sin BOžiji, ne samo zbog toga, nego i pre toga zbog činjenice da se od Oca rodio na "naročiti način koji premašuje obično rađanje"

Sve je ovde jasno kod Justina, baš mislim da sam iscitirao detalje ove apologije koje se bave ovim pitanjem. Justin kaže da "i da je običan čovek", zbog svoje mudrosti(ovde na zemlji) je dostojan da nosi ovu titulu. Nije spoorno da ovde Justin ukazuje na zemaljsko poreklo ovog naziva za Hrista.

Ovo drugo naroćito rođenje, se odnosi na zemaljsko ne ono na nebu...premašuje obično rođenje jer je natprirodno.

Nema mislim nikakavih ovde aluzija na rođenje na nebu..bar kod Justina, ovde u tekstu.

vcbccbc vcbcvb

Iskusan
Poruka
5.800
Naravno hoću reći da je potrebno da razumemo ovde što je moguće više, ali i ono što smo razumeli naravno da ćemo mnogo više razumeti na nebu...sada je sve samo bleda senka.
ja tako ne ucim; zapravo to tvoje se zove predubedjenje... nema sta vise da razumevas na nebu, jer nije nase razumevanje na nebu, vec je Hristos dosao nama na zemlju da bi mi mogli da razumemo nebesko ovde i sada

a na nebu kako je i to razumemo, jer znamo da se ubogi Lazar patio na zemlji, pa je sada pravo da se tesi na nebu - sta tu ima vise da se razume?... zasto ste vecito nezadovoljni onim sto ne razumete, zar nije bolje da se radujemo u onome sto je jasno i razumljivo?... zato se vama i ne daje ekstra razumevanje i prosvetljenje, jer niste od nasih, vec ste od predubedjenih - ko je vama dao garancije da idete na nebo, je li ste patili kao ubogi Lazar pa je pravedno da se utesite?.

to sam i ja zbog vas bio predubedjen da je razumevanje najvaznije, ali ga nisam odlagao za vecna vremena, pa sam dobio prosvetljenje, a razumevanje mi se potom dodavalo
to ja nisam ni znao da da li je pokajanje vazno, pa sam saznao da ima pravednika kojima ono ni ne treba

zasto se ne radujete u razumevanju onog sto je jasno i ocigledno, da koji su se patili, sada se tese, kao npr. ubogi LAZAR?
ZASTO VASE RAZUMEVANJE ODLAZETE ZA VECNA VREMENA, govoreci da cete tek onda sve vise i vise razumeti?

Poslednja izmena:

Сале

Buduća legenda
Poruka
43.463
ja tako ne ucim; zapravo to tvoje se zove predubedjenje... nema sta vise da razumevas na nebu, jer nije nase razumevanje na nebu, vec je Hristos dosao nama na zemlju da bi mi mogli da razumemo nebesko ovde i sada

a na nebu kako je i to razumemo, jer znamo da se ubogi Lazar patio na zemlji, pa je sada pravo da se tesi na nebu - sta tu ima vise da se razume?... zasto ste vecito nezadovoljni onim sto ne razumete, zar nije bolje da se radujemo u onome sto je jasno i razumljivo?... zato se vama i ne daje ekstra razumevanje i prosvetljenje, jer niste od nasih, vec ste od predubedjenih - ko je vama dao garancije da idete na nebo, je li ste patili kao ubogi Lazar pa je pravedno da se utesite?.
Slažem se i po Bibliji i po mom. To nam je što nam je a posle kom opanci kom obojci

Jovan Prezviter

Domaćin
Poruka
4.053
Justin ovde obuhvata zemljske sekvence Hristove "posebnosti" jer pominje i vaskrsenje...tu kaže recimo i ovo:

"A ako se neko usprotivi da je bio razapet i u ovom je ravan cenjenim sinovima Jupitera"....Prva Ap. 22.

Jusrtin ovde pobija sumnje neznabožaca u pogledu nemogućnosti ovih stvari koje se pripisuju Isusu, tj. raspeće i vaskrsenje i natprirodno rođenje. Justin ne govri ni potencira ideju rođenje na nebu jer to mu nije ovde sada poenta u ovom razgovoru sa neznabošcima.

Jovan Prezviter

Domaćin
Poruka
4.053

Ja govorim o svim aspektima istina koje razumevamo..mi ovde zaista razumemo samo delimično..to kaže i apostol Pavle..ovde sada kao u ogledalu a na nebu licem k licu.

Naravno, to ne znači da ništa ne razumemo..ono što je potrebno da...a ovo sam rekoa Đorđu da bez obzira da li razumeli da je Isu Sin Božiji od večnosti ili na zemlji da ćemo te aspekte na nebu razumeto mnogo bolje..i sažetije i uvek novo nešto razumevati...zamisli posle milijardu godina provedenih sa Hristom...možeš li uporediti ovo sadašnje naše znanje sa onim koje ćemo tek imati posle toliko vremena o bilo kojoj temi
;)

De_Sisti

Buduća legenda
Moderator
Poruka
45.519
Sve je ovde jasno kod Justina, baš mislim da sam iscitirao detalje ove apologije koje se bave ovim pitanjem. Justin kaže da "i da je običan čovek", zbog svoje mudrosti(ovde na zemlji) je dostojan da nosi ovu titulu. Nije spoorno da ovde Justin ukazuje na zemaljsko poreklo ovog naziva za Hrista.

Ovo drugo naroćito rođenje, se odnosi na zemaljsko ne ono na nebu...premašuje obično rođenje jer je natprirodno.

Nema mislim nikakavih ovde aluzija na rođenje na nebu..bar kod Justina, ovde u tekstu.
Ne deluje mi tako.
Justin jasno ukazuje na Isusovo rođenje od Oca, govoreći o rađanju.
Ne pominje ni Mariju, ni Vitlejem, ni zemaljsko rođenje.

Jovan Prezviter

Domaćin
Poruka
4.053
Ne deluje mi tako.
Justin jasno ukazuje na Isusovo rođenje od Oca, govoreći o rađanju.
Ne pominje ni Mariju, ni Vitlejem, ni zemaljsko rođenje.

Pa razmisli i sam evo imaš i kontekst pominjanja raspeća...to je sve zemaljsko...pa zatim mudrost koju je Hristos pokazao..gde? Na zemlji...koja ga čini dostojnim naziva Sina Božijega.

Naravno, lepo si rekao ne deluje tako...možda ti sada deluje drugačije..i to je ok. Meni pak deluje baš tako da Justin govori o raznim aspektima Hristovog zemaljskog života.

А ако ми учимо да се Он родио од Дјеве, онда то сравните са Персејем. Када благовестимо да је Он лечио хроме, парализоване и слепе од рођења, или да је васкрсавао мртве, и у том случају треба имати на уму да ми говоримо исто што се говори о делима Ескулаповим.
Evo ovde pominje u nastavku teksta rođenje od deve Marije, lečenje bolesnih itd...ceo tekst odiše zapravo ovim sekvencama Hristovog dela na zemlji;)

De_Sisti

Buduća legenda
Moderator
Poruka
45.519
Evo ovde pominje u nastavku teksta rođenje od deve Marije, lečenje bolesnih itd...ceo tekst odiše zapravo ovim sekvencama Hristovog dela na zemlji;)
Pa, da, pominje, ali pravi različite paralele za rađanje od Oca, u odnosu na rađanje od Marije.
Mislim, nema svrhe da ti prepričavam. Tekst to jasno govori

vcbccbc vcbcvb

Iskusan
Poruka
5.800
Ja govorim o svim aspektima istina koje razumevamo..mi ovde zaista razumemo samo delimično..to kaže i apostol Pavle..ovde sada kao u ogledalu a na nebu licem k licu.

Naravno, to ne znači da ništa ne razumemo..ono što je potrebno da...a ovo sam rekoa Đorđu da bez obzira da li razumeli da je Isu Sin Božiji od večnosti ili na zemlji da ćemo te aspekte na nebu razumeto mnogo bolje..i sažetije i uvek novo nešto razumevati...zamisli posle milijardu godina provedenih sa Hristom...možeš li uporediti ovo sadašnje naše znanje sa onim koje ćemo tek imati posle toliko vremena o bilo kojoj temi
;)
jasno je meni da se ap. Pavle koristi kao alibi za nerazumevanje
1. Korincanima 13,12Tako sad vidimo kao kroz staklo u zagonetki, a onda ćemo licem k licu; sad poznajem nešto, a onda ću poznati kao što sam poznat.
ali apostol je imao tacno definisan kontekst, koji se razvlaci, a ne bi trebalo - kako ce onda on, apostol, poznati ? - kao sto je poznat. A jel ce tako kao sto je on poznat i samog Boga poznati, ili ce tako biti poznat Bog svima? Kako mozemo NASE Bogopoznanje vezivati i jednaciti sa poznanjem apostola koji svedoci tacno kada i kako e obracen od Savla u Pavla? NE MOZEMO. E, pa zasto se onda apostol koristi kao alibi za nerazumevanje? Plus, gde je kontekst njegovih reci?
1. Korincanima 13,9Jer nešto znamo i nešto prorokujemo;
1. Korincanima 13,10A kad dođe savršeno, onda će prestati što je nešto.
Zar ne kaze jevandjelje, budite savrseni kao sto je Otac vas nebeski?
Hoce li prorokovanja trajati sve do tada? Zamisli da danas dodje to savrseno, a do danas gomila prorostva, pa zar ce savrseni da ih ispunjavaju u vecnosti? Pa gde je tu logika?
1. Korincanima 13,8Ljubav nikad ne prestaje, a proroštvo ako će i prestati, jezici ako će umuknuti, razuma ako će nestati.
ako razuma nestane, kako ce ljudi razumeti?
a za prorostva kaze - ako ce prestati? a kako znas da vec nisu prestala, da ostadose samo lazni proroci? ajde, kako znas, kako znamo?
PAVLE naglasava ljubav.
Ali pogledaj kontekst gornji kada rece POZNAT, CUVEN, odakle ga vuce.
1. Korincanima 12,17A kad bi sve bilo čuvenje, gdje je mirisanje?
Jedan Duh, a darovi razliciti.
Ja vam lepo kazah, radujte se u razumevanju onog sto je jasno, tu se ucvrscujte, a ne trazite ono sto planirate da razumete u buducnosti, u vecnim vremenima.

Jovan Prezviter

Domaćin
Poruka
4.053
Pa, da, pominje, ali pravi različite paralele za rađanje od Oca, u odnosu na rađanje od Marije.
Mislim, nema svrhe da ti prepričavam. Tekst to jasno govori
Ok, ako si tako shvatio tekst. Ali ja bar vidim u tekstu samo zemljsku konotaciju na sve ove segmente. On kada pominje rođenje "koje je neobično" misli na natprirodno rođenje na zemlji. Tako mi deluje i ceo kontekst teksta je u pravcu da objasni paganima zašto je sve ovo što opisuje za Hristata moguće..jer i oni takođe imaju neobične predstave o svojim božanstvima pa kada već to veruju za njih zašto bi osudili hrišćane što veruju ove stvari za Hrista.

De_Sisti

Buduća legenda
Moderator
Poruka
45.519
Ok, ako si tako shvatio tekst. Ali ja bar vidim u tekstu samo zemljsku konotaciju na sve ove segmente. On kada pominje rođenje "koje je neobično" misli na natprirodno rođenje na zemlji. Tako mi deluje i ceo kontekst teksta je u pravcu da objasni paganima zašto je to moguće u životu Isusa Hrista....
Nema "ako sam tako shvatio".
Tako čovek pisao.
Nema nigde pomena o natprirodnom zemaljskom rođenju od Oca...

Jovan Prezviter

Domaćin
Poruka
4.053
Nema "ako sam tako shvatio".
Tako čovek pisao.
Nema nigde pomena o natprirodnom zemaljskom rođenju od Oca...
Nema toga što govoriš u njegovom delu...ja kažem ti možeš shvatiti tekst tako ali to podrazumeva da imaš određenih predstava o delovima teksta..ali ako ga čitaš u celini šta objašnjava Justin:

"ako kažemo da je Reč Božija rođena na drugačiji način od običnih ljudi"....

Justin poredi Hristovo rođenje u odnosu na druge ljude....jer misli na zemaljsko rođenje..eto konteksta...ako vidiš vidiš ;). A u nastavku teksta sve ima zemaljsku konotaciju...dodatno ukazuje da je nepotreban ovaj diskurs kada govori o rođenju da misli na ono na nebu. Dakle, samo je stvar percepcije teksta.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.