Quantcast
  • Dragi prijatelji, forum "Hobi" smo prebacili u kategoriju "Zabava" i pripojili smo mu teme iz foruma "Аlbumi sa sličicama" i "Strip i Anime".

HRISTOLOGIJA - dogmatsko učenje o Gospodu i Bogu našemu Isusu Hristu

south railroad

Domaćin
Moderator
Poruka
3.066
Ovo na kraju je ključno. Damaskin jasno pokazuje da Sin i Duh Sveti imaju uzrok..uzrok njihovog Božasntva je Otac. Dakle, Njihovo Božanstvo nije bezuzročno kao Očevo jer bi onda postojalo Tri Boga. Dakle, prema Damaskinu ne može Hristos imati svoju nezavisnu Božansku prirodu kao i Duh Sveti.

Sve što Damaskin priča u tekstu na početku on ukazuje da Hristos i Duh imaju Božansku prirodu..i to je sve od Oca. Evo pogeldaj sve podvučeno videćeš da sve vodi u tom pravcu. Dakle, Sin i Duh imaju pozajmljeno Božanstvu kroz Oca..Oni jesu ta priroda rećićeš jesu..ista priroda to Damskin i kaže..ali "uzrokaovana" Ocem a ne sami po sebi.
Mogu samo da zamislim kakve je muke imala jadna tvoja uciteljica dok je citala tvoj pismeni zadatak gde se trazilo da se preprica neka pripovetka ili opise lik iz nekog romana 😂

vcbccbc vcbcvb

Iskusan
Poruka
5.787
Ne kaže "mom Jahveu" nego "mom gospodaru" ;)...Isus ovde nije opisan kao Jahve.

Sve što mu kaže kaže mu kao "našem gospodaru" ili "našem starešini"...našem predstvniku.

Ako bi ovaj stih citirao bilo kom antitrinitarcu kao dokaz Božasntva, moj savet..odustani jer to nije stih koji pokazuje Hristovo Božasntvo.
Ja tebe ne pitam, jer me ne zanima kako ti objasnjavas antitrinitarcima, naravno da nije opisan kao Jahve, kada mu sam Jahve govori - ne moze da govori sam sebi, ispao bi lud kao da prica sam sa sobom, ali to je jednako ludo kao i ovo tvoje da malo-malo menjaju uloge

Šta kaže Jahve L'Adoni(mom gospodaru)..šta mu kaže?

Ono sto ja tebe pitam je kako je moguce da po tebi Isusu negde govori Jahve, a negde je On Jahve [ovde nije tako opisan, kazes] - zasto ti ne razlikujes Licnosti Boga Oca i Isusa, i kako ti kao takav mozes dokazati antitrinitarcima, kada ni sam ne verujes u Tri Licnosti svete Trojice?

Recimo ima nastrojica Pera, Mika i Joca. Jel mogu ja ako sam Pera, da malo budem Mika, a ti Joco malo da budes ja? - e zato i kazem da ti nas sve ovde zafrkavas sa tim pozoristem od religije koju zastupas.

ISTRAZIVAC9

Veoma poznat
Poruka
14.070
Da, ovaj tekst bi mogao da stvori sliku da je Isus Sin i pre dolaska na svet. Međutim, ono kako ja razumem ovaj tekst kao i slične jeste da se ovde ukazuje da je Isus "kao Sin" došao tj. u trenutku dolaska On je Sin pa samim tim se ukazuje da je kao takav poslat. Dakle, ne da je bio Sin pre dolaska već u trenutku dolaska On postaje Sin i kao takav je došao.

Naime, Jovan 1,1-14 nigde ne govori o Isusu kao Sinu kada opisuje preegzistenciju...govori o Isusu kao "Reči" Božijoj. Ali Jovan u stihu 14 kaže:"I reč postade telo i useli se u nas puno blagodati i istine; i videsmo slavu njegovu, slavu, kao jedinorodnoga od Oca".

Jovan ovde daje hronološki okvir kada Isus postaje Sin...kada videsmo njegovu slavu kao "Jedinorodnoga od Oca". To je kada "reč postade telo". Da je Jovan želeo da istakne Hristovo sinovstvo od početka on bi verujem to i napisao:"u početku beše Sin". Ali ne, on govori da u početku beše reč a zatim navodi Božanstvo te reči tj. ističe da je i Bog. Zato da je i "Sin" Jovan bi odmah na početku istakao da pored toga što je Isus "reč" i Bog on bi istakao da je i sin. Jovan to ne čini. I ne samo što ne čini to u stihu 1 već navodi Isusa kao Sina tek u stihu 14 kada govori o utelovljenju.

Zapazi dakle raspored navođenja..u stihu 1 Isus je paralelno "Reč" i Bog a u stihu 14 postoji druga paralela utelovljenje i sinovstvo.

Ono što je još važnije zapazi da Jovan u 1. Jovanovoj 4,9.10 pominje "Jedinorodnoga" onog istog kojeg pominje u Jevanđelju 1,14...a tamo je jasno da je Jedinorodni to tek od utelovljenja...ona paralela "utelovljenje"-"Jedinorodni"
Pa kako ne objasni do kraja, a jel pise : Bog bese Rec, i Useli se u telo, a imamo potvrdu u 1 Timotiju 3, 16 : Bog se Useli u telo.
Sve je kroz Boga postalo, i koji ga primise , Dade im se vlast da budu sinovi Boziji.

Poslednja izmena od moderatora:

Crni_Georgije

Aktivan član
Poruka
1.076
ali ta istovetnost prirode je "u Ocu"
I u Sinu i u Duhu,potpuno ista priroda,punina božanstva kako kaže SP.
nezavasnu prirodu Božasntva
Kakva nezavisna priroda kad je Bog Jedan.Jovane opet se krećeš krivudavim putevima paganizma i politeizma... :lol:
Zato što su identične misli, identičnog delovanja, ljubav večna je među njima i to ih čini doista Jednim. Ali ne zato što imaju uzrok u Jednom Licu Božasntva već zato što su takvi prema slobodnom Božanskim delovanju.
Kako ih čini jednim kad kažeš da je svako nezavisan za sebe?To nije ista priroda u njima nego svako u sebi ima svoje božanstvo kojim može da se otrgne od druge dvojice,ako ne može onda nije nezavisan.Moraćeš da se dogoovoriš sam sa sobom...
Krator je On kao Nebeski Sveti a kada je postao Sin,
Kreator je on kao Sin al ti izgleda patiš od disleksije:
Bog koji je nekada mnogo puta i različitim načinom govorio očevima preko proroka, govori i nama u posledak dana ovih preko sina, 2 Kog postavi naslednika svemu, kroz kog i svet stvori. 3 Koji budući sjajnost slave i obličje bića Njegovog, i noseći sve u reči sile svoje, učinivši sobom očišćenje greha naših, sede s desne strane prestola veličine na visini
Nebeski sveti postoji samo u tvojoj glavi,u NZ ga nema a ni u čitavom pismu.
Pazi, postavi ga naslednikom svemu...kada? Tek nakon utelovljenja...logično je da je naslednik Sin. Da je On bio Sin od Večnosti onda bi i to nasledstvo bilo iz Večnosti..
Pre postanja sveta Jovane,Jer Kroz Njega i za Njega je svet stvoren i sve je u Njemu.

1. Koji je obličje Boga što se ne vidi, koji je rođen prije svake tvari.
  2. Jer kroz njega bi sazdano sve što je na nebu i što je na zemlji, što se vidi i što se ne vidi, bili prijestoli ili gospodstva ili poglavarstva, ili vlasti: sve se kroza nj i za nj sazda.
Mislim možeš ti da veruješ u raznorazne gluposti,nemam ništa protiv al si neutemeljen na SP.

Сале

Buduća legenda
Poruka
43.404
I u Sinu i u Duhu,potpuno ista priroda,punina božanstva kako kaže SP.

Kakva nezavisna priroda kad je Bog Jedan.Jovane opet se krećeš krivudavim putevima paganizma i politeizma... :lol:

Kako ih čini jednim kad kažeš da je svako nezavisan za sebe?To nije ista priroda u njima nego svako u sebi ima svoje božanstvo kojim može da se otrgne od druge dvojice,ako ne može onda nije nezavisan.Moraćeš da se dogoovoriš sam sa sobom...

Kreator je on kao Sin al ti izgleda patiš od disleksije:

Nebeski sveti postoji samo u tvojoj glavi,u NZ ga nema a ni u čitavom pismu.

Pre postanja sveta Jovane,Jer Kroz Njega i za Njega je svet stvoren i sve je u Njemu.

1. Koji je obličje Boga što se ne vidi, koji je rođen prije svake tvari.
  2. Jer kroz njega bi sazdano sve što je na nebu i što je na zemlji, što se vidi i što se ne vidi, bili prijestoli ili gospodstva ili poglavarstva, ili vlasti: sve se kroza nj i za nj sazda.
Mislim možeš ti da veruješ u raznorazne gluposti,nemam ništa protiv al si neutemeljen na SP.
Ovo je tačno, Joca pokušava politeizam da ubaci u monoteizam. Ne može biti jedan ako jedna ličnost je zasebna što implicira da to jedno božanstvo ima sopstvenu volju od druge dve i da čak šta više može biti uništeno. To je klasičan politeizam gde Joca bezuspešno pokušava da ih predstavi kao jedno.

Crni_Georgije

Aktivan član
Poruka
1.076
Ovo je tačno, Joca pokušava politeizam da ubaci u monoteizam. Ne može biti jedan ako jedna ličnost je zasebna što implicira da to jedno božanstvo ima sopstvenu volju od druge dve i da čak šta više može biti uništeno. To je klasičan politeizam gde Joca bezuspešno pokušava da ih predstavi kao jedno.
To sam ga odmah pitao,uvatio tutanj odma.
Ako je svaki ponaosob nezavisan onda je on posebno božanstvo,svaki od njih posebna priroda tj volja.Izvor njihove prirode svakog ponaosob je u njima samima,nezavisan znači potpuno drugačiji od druga dva,znači imamo tri izvora nezavisnih različitih priroda.
Klasičan politeizam,mnogobožje u Joletov slučaju triteizam.

De_Sisti

Buduća legenda
Moderator
Poruka
45.423
Teza inkarnacionog sinovstva je posredno osuđena na 5. Vaseljenskom saboru (553. godine)

2. Ако неко не исповеда да Бог Логос има два рођења, превечно од Оца, надвремено и бестелесно, а у последње дане Он је сишао са небеса и оваплотио се од Свете Пречисте Богородице и Приснодјеве Марије, и рођен је од ње, нека буде анатема.

vcbccbc vcbcvb

Iskusan
Poruka
5.787
Ima jedna starozavetna knjiga koju zarko zelim da procitam, ali je izgleda nema na nasem jeziku, naime, knjigu Enohovu.
Postoje dva prevoda, laurence i charles, trebaju se citati uporedo, jer se razlikuju
https://www.academia.edu/14823899/Richard_Laurence_-_Knjiga_proroka_Enoha

ako razumes croatski https://samonaprijed.files.wordpress.com/2019/02/enoh.pdf
KNJIGA HENOKOVA iliti Hrvatski Henok Prema engleskim prijevodima: The Book o fEnoch R.H.CHARLES, Litt.D.D.D. London1917 TheBookofEnoch REV.GEORGEH.SCHODDE,Ph.D.Columbus,Ohio1882

p.s. jedan nas brat je pokusao delimicno sam da prevede, ja sam kriv http://www.pravoslavlje.net/index.php?title=Књига_Пророка_Еноха

vcbccbc vcbcvb

Iskusan
Poruka
5.787
Dakle, ako pravilno razumemo Damaskina on hoće reći da Hristos ima početak...nije izjednačen sa Ocem ne u tom nošenju prirode Božasntva kako si rekao već bukvalno Isus je "mlađi" od Oca..ima početak...ali ne u vremenu. Mislim da nisi razumeo Damaskina šta hoće tačno da kaže.
Hristos jeste pocetak, JA SAM POCETAK, tako kaze, a imali smo vec raspravu da li je mislio na pocetak propovedanja jevandjelja, ili Pocetak stvaranja, Logos Rec kojom je Otac sve stvorio. .
Ali u Božanskim relacijama Otac je "bespočtan" a Sin "ima početak"
nema sin svoga pocetka, vec je On sam pocetak svega, sve je Otac kroz Njega stvorio, Rece, Recju, Sinom svojim... nije cak ni bilo vremena da bi se odredio pocetak koji bi bilo ko ''imao''. Onda ako nema pocetka, nema vremana, nema ni pitanja ko je stariji. Otac nema pocetka, ali to ne znaci sin IMA pocetka, vec je ON POCETAK. Logika ti je falicna, ako jedan nema drugi mora da ima - to tako ne funkcionise, gresis. Sin JESTE POCETAK OCINSTVA, STVARANJA.
Ovakva formulacija za Jahvea je nemoguća za zamisliti u konceptu Jahvizma.
Pa zasto onda ti kazes da je Isus jahve, zasto insistiras, ako smo vec dokazali da je Bog Otac JAHVE? Koji je tvoj motiv, zasto nam ne kazes?

Poslednja izmena:

vcbccbc vcbcvb

Iskusan
Poruka
5.787
Ono sto je zanimljivo za nasu diskusiju je deo
Za nasu diskusiju je zanimjliv i deo [sa gornjeg linka mozda ne najbolji prevod,ali bratski], i Lica i pojmovi sledeci
cas, dan, koncept da je ime njegovo postojalo pre svega, i da je izabranik pre stvaranja taj sin coveciji

(Глава 48)

1. И на том месту сам видео извор правде који је био неисцрпан: И око њега је било извора премудрости: и сви жедни су пили са њих, и напунише се премудрости, и остајаше са праведнима и светима и изабранима.
  2. И тог часа тај Син Човечији беше именован у присуству Господара Духова, и пред Главом од Дана.
  3. Пре него су Сунце и знаци створени, пре него су звезде на небу створене, Његово име је постављено од Господара Духова.
  4. Он ће бити тело праведнима уз којег ће они стајати да не падну, и он ће бити светлост незнабожцима, и нада онима који су болесних срца.
  5. И они који живе на земљи ће пасти пред њим и служити га, и благосиљати и славити га са песмом Господара Духова.
  6. И због тога је тај морао бити изабран од Њега, пре стварања света и свега другога.
nemojte da ste zbunjeni vi drugi, kada south zarko zeli da iscita knjigu Enohovu. Evo, podjite od tohga da niko ne zna ni dan ni cas, osim Boga, te zasto je to Hristos rekao, potencirajuci - ni dan ni cas.
onda shvatite razliku izmedju izmedju imenovanja u casu, i izabranika pre svega [vidi stari zavet o izabraniku]
Gospodar Duhova je Lord of hosts, videti stari zavet takodje.

Poslednja izmena:
Poruka
5.125
Teza inkarnacionog sinovstva je posredno osuđena na 5. Vaseljenskom saboru (553. godine)

2. Ако неко не исповеда да Бог Логос има два рођења, превечно од Оца, надвремено и бестелесно, а у последње дане Он је сишао са небеса и оваплотио се од Свете Пречисте Богородице и Приснодјеве Марије, и рођен је од ње, нека буде анатема.
Bog, Logos ima dakle i rodjenje?

On je RODJEN ?

De_Sisti

Buduća legenda
Moderator
Poruka
45.423
Ako dakle vaskrsnuste s Hristom, tražite ono što je gore gde Hristos sedi s desne strane Boga.(kol,3)

Šta znače ove reči apostola Pavla?Kaže vaskrsnuste,kao da se sveopšte vaskrsenje već desilo.Ja sam Alfa i Omega,početak i kraj kaže Hristos,sve je u Njemu dakle i kraj,strašni sud i vaskrsenje mrtvih.Hristos isti danas,juče i doveka,ne nadopunjuje se novim,sve je već vaskrslo sa Njim i u Njemu?
Kao što je umro za sve grehe koji su se desili ikada od Adama do eshatona,tako je i vaskrsao sa svima koje je spasao od greha i smrti?
Ovo je vrlo zanimljivo hristološko pitanje.
Ja o tome i pričam na ovoj temi
https://forum.krstarica.com/threads...-crkve-o-covekovom-stanju-posle-smrti.823932/

Jovan Prezviter

Domaćin
Poruka
4.032
Pozdrav svima!

Nije me bilo neko vreme imao sam neke neodložne i baš ne mile događaje, nisam mogao pisati..hvala Bogu sve je u Njegovim rukama i vodiće kako On treba da vodi.

No, što se tiče ove teme eto samo bih rekao da treba razmisliti o svim aspektima ovog pitanja...je li Hristos Sin oduvek ili ne mislim da je važnije je li On Bog ili ne..a svi verujemo da jeste. Zašto je važno da je Hristos Bog? Zato što jedno Bog može pobediti smrt zauvek...ako je Hristos samo stvoreno biće ili niži od Boga u bilo kom smislu ne može izvojevati pobedu nad ovim užasnim neprijateljem..kada nam ode neko najdraži tek onda uvidimo svu strahotu smrti, poslednjeg neprijatelja.

Hvala Bogu na ovoj pobedi! U Njemu smo pobednici.

Aleluja.

vcbccbc vcbcvb

Iskusan
Poruka
5.787
ako je Hristos samo stvoreno biće ili niži od Boga u bilo kom smislu
pozdrav tebi
kada kazes u bilo kom smislu, ti mislis prostorno, a sam tvoj post govori o vremenskoj neodloznosti
Nije me bilo neko vreme imao sam neke neodložne
kada kazes u svakom smislu, da vise ne mislis prostorno ko je visi/nizi, nego vremenski sta je prece, jer neodlozno znaci prvo, prioritetno, najvise, najvaznije, primarno, u datom momentu JEDINO. Dobrodosao nazad. Ko hoce da bude visi, neka sluzi, jer nema prostorne hijerarhije, vec vremenske, Tako će biti poslednji prvi i prvi poslednji; jer je mnogo zvanih, a malo izbranih. Mt. 8:11

zapravo nema cak ni vremenske hijerarhije, vec samo da budemo izabrani, jer su mnogi zvani, a ne odazvase se, ili su pak umislili da su se odazvali, a nisu izabrani, ....ko ce ih znati ko ih je zvao, ... sve u svemu, glas Sina Bozjeg podize iz mrtvih, jedne na osudu, a druge na zivot vecni. On nam je primaran. SAD ZNAS STA JE NAJVAZNIJE ZA NAS HRISCANE.
je li Hristos Sin oduvek ili ne mislim da je važnije je li On Bog ili ne.
uvek imaj na umu sta je vaznije, to ti je najbolja hijerarhija, po vaznosti, a za nas hriscane je Hristos najvazniji, jer samo kroz njega dolazimo k Ocu.

Poslednja izmena:

Jovan Prezviter

Domaćin
Poruka
4.032
pozdrav tebi
kada kazes u bilo kom smislu, ti mislis prostorno, a sam tvoj post govori o vremenskoj neodloznosti

kada kazes u svakom smislu, da vise ne mislis prostorno ko je visi/nizi, nego vremenski sta je prece, jer neodlozno znaci prvo, prioritetno, najvise, najvaznije, primarno, u datom momentu JEDINO. Dobrodosao nazad. Ko hoce da bude visi, neka sluzi, jer nema prostorne hijerarhije, vec vremenske, Tako će biti poslednji prvi i prvi poslednji; jer je mnogo zvanih, a malo izbranih. Mt. 8:11

zapravo nema cak ni vremenske hijerarhije, vec samo da budemo izabrani, jer su mnogi zvani, a ne odazvase se, ili su pak umislili da su se odazvali, a nisu izabrani, ....ko ce ih znati ko ih je zvao, ... sve u svemu, glas Sina Bozjeg podize iz mrtvih, jedne na osudu, a druge na zivot vecni. On nam je primaran. SAD ZNAS STA JE NAJVAZNIJE ZA NAS HRISCANE.
uvek imaj na umu sta je vaznije, to ti je najbolja hijerarhija, po vaznosti, a za nas hriscane je Hristos najvazniji, jer samo kroz njega dolazimo k Ocu.
Mislim svakako na svaku moguću konotaciju u kojoj Hristos nije potpuni Bog. Kažem možda meni deluje da neke predstave o Hristu imaju takvu konotaciju, možda.

Ali što kažeš šta je najvažnije? Razumevanje da je Hristos pobedio smrt zauvek. Ima posebna tema na kojoj sam pisao o tome...da je Hristos kao Bog morao da se suoči sa prokletstvom smrti. On je pobedio smrt i kao Čovek i kao Bog. Garancija našeg spasenja i večnoga života.
🙂

vcbccbc vcbcvb

Iskusan
Poruka
5.787
Mislim svakako na svaku moguću konotaciju u kojoj Hristos nije potpuni Bog. Kažem možda meni deluje da neke predstave o Hristu imaju takvu konotaciju, možda.

Ali što kažeš šta je najvažnije? Razumevanje da je Hristos pobedio smrt zauvek. Ima posebna tema na kojoj sam pisao o tome...da je Hristos kao Bog morao da se suoči sa prokletstvom smrti. On je pobedio smrt i kao Čovek i kao Bog. Garancija našeg spasenja i večnoga života.
🙂
ja se ni ne pitam da li je ili nije, niti da li je morao ili nije, vec mi je dovoljno da jeste polozio svoj zivot i opet ga uzeo, jer je tu vlast dobio od Oca
a sto se tice garancije, pa ni apostol Pavle ne kaze da je dostigao u vaskrsenje, nego da se jos trudi ne bi li dosegao.... a onda se neki ovde pojave i govore o nekakvim nivoima kao da smo u vdeoigrici, pa jos i hover-ujemo

vcbccbc vcbcvb

Iskusan
Poruka
5.787
OMILIJE ZLATOUSTOGA na Jevandjelje po Jovanu https://www.ewtn.com/catholicism/library/homilies-on-the-gospel-of-st-john-7788-11717
"That whatsoever ye shall ask of the Father in My Name, He may give it you."

Yet it is the part of the person asked to do the thing asked; but if the Father is asked, how is it that the Son doeth it? It is that thou mayest learn that the Son is not inferior to the Father.

AKO KAZE DA STO GOD ZAISTEMO U NJEGOVO IME OD OCA, DA CEMO to DOBITI, onda to znaci da nije inferioran u odnosu na OCA.

Гром

Ističe se
Poruka
2.798
Ovo na kraju je ključno. Damaskin jasno pokazuje da Sin i Duh Sveti imaju uzrok..uzrok njihovog Božasntva je Otac. Dakle, Njihovo Božanstvo nije bezuzročno kao Očevo jer bi onda postojalo Tri Boga. Dakle, prema Damaskinu ne može Hristos imati svoju nezavisnu Božansku prirodu kao i Duh Sveti.
Ово су погрешно изведени закључци
Божанско биће има три лица и није могло да се деси да постоји неко време када је божанско биће имало само једно лице које је после било узрок друга два лица, Дакле исправан закључак би био да су три лица одувек била део Божанског бића а да је син постао то што јесте у неком тренутку када је постао послушан оцу. Тада му Отац каже; ти си син мој љубљени који је по мојој вољи и ја те данас родих. А дух Божији је увек ту и одувек је послушан Божијој вољи, Па будући да увек вржи божију вољу то је Божија воља узрок воље Св, Духа. И због тога људи верују да дух свети исходи од Оца, Отац је законодавац и поставио је законе физике и живота, а Дух их спроводиу живот, али он гледа и на Сина па и оно шта син ради доводи у живот. Рецимо посао сина је стварање кроз машту,доношење одлука, визелизација, осмишљавање живота, Дух то гледа и то спроводи у живот исто као што спроводи у живот закон који је Отац поставио, Дух свети тако не искоди само од оца него и од сина, јер су они узрок свега што дух ствара, А дух је посебно лице Божанског бића и има подједнаку част као прва два лица, Отац и син нису узрок духу него су узрок ономе шта сух ствара па то људима изгледа као да је Отац узрок Духа. Дакле дух Божији ствара свет уклапајући Очеву вољу са вољом Сина, С тимдаје воља сина на првом месту, јер давши нам слободну вољу отац се одрекао свог првенства у корист Сина, Људи и не схватају какво смо благо добили од Оца када нам је даривао слободну вољу.Толико благо да су друга два лица подређена нама, Срећом већина људи не зна да влада сбвојом вољом будући да су непослушни Оцу, па овај свет ипак функционише како тако.

Jovan Prezviter

Domaćin
Poruka
4.032
Божанско биће има три лица и није могло да се деси да постоји неко време када је божанско биће имало само једно лице које је после било узрок друга два лица,
I ja tako mislim. Uvek je bilo Tri nezavisna apsolutna Božanska bića.

Дакле исправан закључак би био да су три лица одувек била део Божанског бића а да је син постао то што јесте у неком тренутку када је постао послушан оцу.
Da, uloga sina u procesu našeg spasenja. Verujme da će ove stvari nam postati jsanije na nebu. Nama sada je toliko toga nejasno..kako Tri neazvisne Ličnosti Božasntva a Jedan Bog(jasno je donekle ali daleko od toga da je potpuno jasno ili onako kako može biti tek), zatim zašto je Jahve uzeo ulogu Sina u procesu našeg spasenja...to su večna pitanja.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.