HRISTOLOGIJA - dogmatsko učenje o Gospodu i Bogu našemu Isusu Hristu

Tako i sinovi božiji su oni koji su slušali boga...

Od celog teksta ovo se slažemo. I samo na ovome treba ostati.
Jasno je da oni nazvani "sin Božiji" nisu Božanstvo. Tako da i kroz Hristovo sinaštvo mi nismo upućeni na Njegovo Božanstvo već vernost Bogu. Upravo uzevši ljudsko obličje poistovećen je sa čovekom i zato Mu i pristojni naziv "sin".

Hristovo Božanstvo je druga tema i nije povezano sa sinaštvom

Kako bilo...ja sam tako razumeo a ko se ne slaže nemam problem...verujem da i ti tako rezonuješ. A što bi drugačije.
 
Ovo je tema, šta ne razumeš? Tema je o Hristu.
Što se tiče razjašnjena, razjasnili su samo pravoslavni i to u Simvolu vere, a tebe ponovo pitam:
Ko je sin od tri suštine ili tri jehove kako ti voliš da kažeš? Ako ti opet nije jasno šta te pitam evo ponovo.
Pravoslavni kažu bog je otac sin i sveti duh u večnosti i nije otac sišao na zemlju već Sin, on je taj pomazanik kroz koga je sve stvoreno.
Ti kažeš ima tri jehove
1 jehova
2 jehova
3 jehova
Kombinuj brojeve kako hoćeš npr 1,1,3 ili 3,2,2 ili 3,3,3... I ja te pitam
Koji jehova je otac
Koji jehova je sin i
Koji jehova je sveti duh
Ako to ne razumes šta te pitam ili ne znaš odgovor, o čemu bi i šta bi mi ti razjašnjavao?

Sva Tri Lica Božanstva su Jahve...to jeste pravoslavno učenje. Možemo i u vezi simvola vere ali hajde da napomenem i moje lično mišljenje...simvol vere i sabor u Nikeji je neko kompromisno rešenje. Za sada sam tako shvatio...rekoh stav naravno...crkveni oci ranog perioda mislim da ga ne bi tako formulisali ali dobro. Crkvu je jako potresla Arijanska jeres i to se vidi i po ovom kompromisom rešenju..tako da možeš govoriti o pravoslavnima od IV veka ali ne i o pravoslavnim u ranijem periodu. Mada naravno simvol vere odražava Božanstvo Isusa Hrista i Duha Svetoga što je ispravno u potpunosti.
A zašto je baš Isus izabran a ne neko od Druga Dva Nebeska Sveta to nije naše da razotkrivamo. Ako Bog bude dao više svetlosti i otkrivenja moći ćemo o tome više. Pozdrav.
 
Kroz Onog koga znamo kao sina...
Nije on KAO već jeste sin, najavu silaska sina je u prorocima u sz
Upravo uzevši ljudsko obličje poistovećen je sa čovekom i zato Mu i pristojni naziv "sin
Argument totalno nelogičan, ako bog silazi onda je pristojniji naziv otac.
A zašto je baš Isus izabran a ne neko od Druga Dva Nebeska Sveta to nije naše da razotkrivamo. Ako Bog bude dao više svetlosti i otkrivenja moći ćemo o tome više. Pozdrav.
Zato ti i kažem kad otkriješ, onda javi da imamo na ovu temu šta da raspravljamo. Pozdrav
 
Kako...pa sam si to rekao...ako Bog silazi onda je logičnije da bude nazvan Otac...sad opet ja kriv...🙁...pa to si rekao.
Pa rekao sam na tvoju logiku šta bi mu više pristajalo. Ne možeš ti da određujješ šta bogu pristaje. Po tvojoj logici je totalno nepotrebno da bog u jednom trenutku postane otac sin i sveti duh. Dovoljno je bog za koga svi smatraju ocem.
Shvataš li me sada zašto ti spominjem tvoje rupe u nerazumevanju biblijskog boga
 
Pa rekao sam na tvoju logiku šta bi mu više pristajalo. Ne možeš ti da određujješ šta bogu pristaje. Po tvojoj logici je totalno nepotrebno da bog u jednom trenutku postane otac sin i sveti duh. Dovoljno je bog za koga svi smatraju ocem.
Shvataš li me sada zašto ti spominjem tvoje rupe u nerazumevanju biblijskog boga

Ne, što se tiče mog shvatanja izraz Otac takođe ne mora isključivo predstavljati Boga. Ni izraz Sin ni izraz Otac...da li si možda...možda primetio da su to izrazi ovo zemaljske kategorije? Kako bi onda uopšte mogao zamisliti da je to suštinski odnos u Božanstvu? To je odnos koji ima da nam prenese neku poruku koja se tiče nas i zarad nas a ne relacija i odnos unutar Božanstva.
Razmisli...ako želiš.
 
Ne, što se tiče mog shvatanja izraz Otac takođe ne mora isključivo predstavljati Boga. Ni izraz Sin ni izraz Otac...da li si možda...možda primetio da su to izrazi ovo zemaljske kategorije? Kako bi onda uopšte mogao zamisliti da je to suštinski odnos u Božanstvu? To je odnos koji ima da nam prenese neku poruku koja se tiče nas i zarad nas a ne relacija i odnos unutar Božanstva.
Razmisli...ako želiš.
Napisao sam ti kako hrišćani shvataju boga, kao oca. A to nije bez razloga jer ima objašnjenje u Bibliji.
I šta sad, mi ćemo bogu da delimo titule, pa jednog ćemo zvati ocem a tog drugog koji je otac privremeno sinom. Ok je što ti tako veruješ, samo pokušavam da shvatim tvoju logiku.
Ti recimo kažeš "tri nebeska sveta" to nije jedan već tri boga. Pa je jedan ostao gore, drugi na zemlju a treći vileni tamo amo a mi ćemo da ih krstimo :D
80% hindusa veruje u jednog boga a svi ostali bogovi si inkarnacije tog jednog boga. I više mi ima logike to hindu verovanje nego tvoje.
 
Napisao sam ti kako hrišćani shvataju boga, kao oca. A to nije bez razloga jer ima objašnjenje u Bibliji.
I šta sad, mi ćemo bogu da delimo titule, pa jednog ćemo zvati ocem a tog drugog koji je otac privremeno sinom.

Pojasnih...ni Jedno Lice Božasntva nije suštinski Otac ni Sin...nije to njihova suština već je to Božanstvo..ono što ono podrazumeva. Ovo Otac..Sin..su zemaljske relacije..

Ti recimo kažeš "tri nebeska sveta" to nije jedan već tri boga

Tako je, nije Jedan već JEDNO-echad...vidiš važnost hebrejskog. No, kažem Božansvo je Jedno, 5.Mojsijeva 6,4 a to Ga razlikuje od svih lažnih bogova...

80% hindusa veruje u jednog boga a svi ostali bogovi si inkarnacije tog jednog boga.

E vidiš, ta "inkarnacija tog Jednog je zapravo ono što ne važi za Biblijsko Božasntvo. Zato se naš Bog razlikuje od ostalih koji su inkarnacije...braće, sestre...naš Gospod je potpuno Tri nezavsna, samopostojeća Božanstva ali su JEDNO..u svemu..neuslovljeno. Biblijki Bog je druzačiji od svih.

I više mi ima logike to hindu verovanje nego tvoje.

To je pagansko verovanje..o inkarnaciji..i sl...pazi da ne sledimo pagansku logiku(naravno ako želimo biti Hrišćani) jer ona upravo i kvari ovaj jasan Biblijski prikaz Božanstva.

Pozdrav.
 

Back
Top