Hrišćanstvo i monogamija

Paula

black cat
Moderator
Poruka
31.025
Prema Bibliji, Bog je stvorio Adama i Evu. Ne stoji da je stvorio Adama i dve Eve, ili dva Adama i Evu, več 1 na 1.

Kaže i da je nju napravio od njegovog rebra. Neko u tome vidi podređenost, a neko ima uzvišene misli da nije napravio ni od delova glave niti od noge, već baš od rebra koja su blizu srcu. :heart:

Vidimo takođe da u hrišćanstvu apostol Pavle napominje da ako neko ima ženu ima jednu ženu, ne pominje se više njih.

Sad, ono što bih da otvorim kao razgovor jeste, budući da smatram da je Zakon dat za dobro čoveka, tj kao kada kupite veš mašinu pa stoji uputstvo za upotrebu, tako i ne čini preljube, imaj jednu ženu itd mora da ima neke veze sa prirodom čoveka. Ili nema? Da li religija dakle nameće nešto suptorno ljudskoj prirodi ili u skladu sa njom?

Dodatno pitanje, da li zaista u dubini duše želite da volite jednog partnera u nekom periodu vremena, a drugi čak i ako biste imali sex su samo usputni partneri koji danas jesu, sutra se zaborave, ili smatrate da je i to suprotno ljudskoj prirodi i da možemo voleti više njih istovremeno? Šta osećate više nego šta mislite? Da li u dubini duše čeznete za jednom osobom, ali pravite kompromise pa gledate više njih jer ni jedna nije baš TA ? (što bi značilo da je to u ljudskoj prirodi)

Imam ja tu jopš nekih pitanja, ali da ne smaram. Recimo moguće je da samo želimo da volimo, i smirimo se kada smo takođe i voljeni, kada je obostrano. Jer, izgleda da smo stvoreni tako da je jedino ljubav ta koja nas istinski može zadovoljiti i smiriti.

Poslednja izmena:
Prema Bibliji, bog je stvorio Adama i Evu. Ne stoji da je stvorio Adama i dve Eve, ili dva Adama i Evu, več 1 na 1.

Kaže i da je nju napravio od njegovog rebra. Neko u tome vidi podređenost, a neko ima uzvišene misli da nije napravio ni od delova glave niti od noge, već baš od rebra koja su blizu srcu. :heart:

Vidimo takođe da u hrišćanstvu apostol Pavle napominje da svako ima svoju ženu, jednu ženu, ne pominje se više njih.

Sad, ono što bih da otvorim kao razgovor jeste, budući da smatram da je Zakon dat za dobro čoveka, tj kao kada kupite veš mašinu pa stoji uputstvo za upotrebu, tako i ne čini preljube, imaj jednu ženu itd mora da ima neke veze sa prirodom čoveka. Ili nema? Da li religija dakle nameće nešto suptorno ljudskoj prirodi ili u skladu sa njom?

Dodatno pitanje, da li zaista u dubini duše želite da volite jednog partnera u nekom periodu vremena, a drugi čak i ako biste imali sex su samo usputni partneri koji danas jesu, sutra se zaborave, ili smatrate da je i to suprotno ljudskoj prirodi i da možemo voleti više njih istovremeno? Šta osećate više nego šta mislite? Da li u dubini duše čeznete za jednom osobom, ali pravite kompromise pa gledate više njih jer ni jedna nije baš TA ? (što bi značilo da je to u ljudskoj prirodi)

Imam ja tu jopš nekih pitanja, ali da ne smaram. Recimo moguće je da samo želimo da volimo, i smirimo se kada smo takođe i voljeni, kada je obostrano. Jer, izgleda da smo stvoreni tako da je jedino ljubav ta koja nas istinski može zadovoljiti i smiriti.
Узмеш се лепо са @Alter_Ego_ и престанеш са ''религијским'' психо интимизацијама остале да смараш на овом пуританском пдф-у...

Таман сте ту, јес да сте мало опичени њу ејџом у главу обоје, али то ни није битно за брак, већ само трпљење туђих недостатака, уз узгој упишане деце...

Узмеш се лепо са @Alter_Ego_ и престанеш са ''религијским'' психо интимизацијама остале да смараш на овом пуританском пдф-у...

Таман сте ту, јес да сте мало опичени њу ејџом у главу обоје, али то ни није битно за брак, већ само трпљење туђих недостатака, уз узгој упишане деце...
Msilim da sam postavila suštinska pitanja.

Jer ne dopipni, ne učini itd, mora da imaju veze sa nečim dubokim, a ne samo da su neke puke zapovesti.

Закон више не важи, јер сад као Православка улазиш у брак због Христа, а не због себе... тако би бар требало... и у Браку би вас било троје, Алтерко, ти и Дух

То значи, да би ти и Алтерко били у тројству везе са Христом који је гарант тог брака, кад крене феминизам или шовинизам због глупости и лапрдања да кида тројичну брачну Православну заједницу ...

Кума нека ти буде Јасна, а Алтерку може Маки!, и решили смо социолошке проблеме са вас двоје...

Закон више не важи, јер сад као Православка улазиш у брак због Христа, а не због себе... тако би бар требало... и у Браку би вас било троје, Алтерко, ти и Дух

То значи, да би ти и Алтерко били у тројству везе са Христом који је гарант тог брака, кад крене феминизам или шовинизам због глупости и лапрдања да кида тројичну брачну Православну заједницу ...

Кума нека ти буде Јасна, а Алтерку може Маки!, и решили смо социолошке проблеме са вас двоје...

Izgleda da je tebi dovoljno da samo slediš zapovesti, bez da shvatiš šta one tebi kao čoveku zaista znače.

Msilim da sam postavila suštinska pitanja.
Ајд да се омужиш са Алтерком, много је готиван лик... трпи пљувања и провокације лагано...

Ја ћу да вас венчам за џабе, само више да вас не гледам на овом пдф-у са оваквим темама

Jer ne dopipni, ne učini itd, mora da imaju veze sa nečim dubokim, a ne samo da su neke puke zapovesti.
То је тачно, то је дубинско уздржање од претераног уживања у свему лепоме, али прво мора у брак па то да се вежба, јер мимо брака постоји само монаштво које је за вас нуклеарна физика...

promenila sam sad naslov da bude samo hrišćanska, da ne bismo ulazili u detalje iz St zaveta
Паула немој се љутити што ти ово кажем али превише све гледаш кроз секс па тако и религију. И у овој теми помињеш некакве успутне партнере само за секс. Такав приступ сексуалности и хришћанство су два одвојена свијета.

Јеше су цигани, благо речено...

Зато се њихов закон ни не спомиње у НЗ, јер је много примитиван и назадан за ново доба Христово...
Тај "примитивни назадни Закон" је био богонадахнут Зилоте.

Паула немој се љутити што ти ово кажем али превише све гледаш кроз секс па тако и религију. И у овој теми помињеш некакве успутне партнере само за секс. Такав приступ сексуалности и хришћанство су два одвојена свијета.

Izvini Maki, ali pričajući sa sveštenicima sam čula da mnogo ispovesti od strane HRIŠĆANA koji dolaze na liturgiju idu baš u tom pravcu. Dakle, ako misliš da su hrišćani neka sveta duhovna bića koja nemaju nikakve probleme, onda se naravno varaš.

A ovo nije potforum koji religiju samo razmatra TEORIJSKI, već i praktično. Dakle, nešto što znači za konkretan život.

Тај "примитивни назадни Закон" је био богонадахнут Зилоте.
Не цео... То око бракова и нешутирања жена на улицу, знаш да је Христос разобличио као Мојсијеву претерану ''икономију'', јер су јеврејски лудаци убијали и протеривали своје жене кад им се свиди нека друга...

Нон стоп са неким глупим реченицама уопштаваш, заборављајући ДА ЗАКОН НИШТА НИЈЕ ДОВЕО ДО САВРШЕНСТВА...

Izvini Maki, ali pričajući sa sveštenicima sam čula da mnogo ispovesti od strane HRIŠĆANA koji dolaze na liturgiju idu baš u tom pravcu. Dakle, ako misliš da su hrišćani neka sveta duhovna bića koja nemaju nikakve probleme, onda se naravno varaš.

A ovo nije potforum koji religiju samo razmatra TEORIJSKI, već i praktično. Dakle, nešto što znači za konkretan život.
Idu da bi promjenili takav način života a ne ga apologirali.

Не цео... То око бракова и нешутирања жена на улицу, знаш да је Христос разобличио као Мојсијеву претерану ''икономију'', јер су јеврејски лудаци убијали и протеривали своје жена кад им се свиди нека друга...

Нон стоп са неким глупим реченицама уопштаваш, заборављајући ДА ЗАКОНИ НИШТА НИЈЕ ДОВЕО ДО САВРШЕНСТВА...
Pa to da ali je previše reći da je primitivan i nazadan. Bio je za to vrijeme pogodan i daleko ispred svog vremena.

Lepo receno!
I taman ga ne citamo vise hvalispeva o " njihalo strave " i naivnoj skoljkici

Borba sa pomislima koji te navode na grijeh je dio života svakog hrišćanina. To je neizbježno.

Vidi, ti možda misliš da sam pala s kruške, ali može biti da se varaš.

Ako greh doživiš samo kao greh (a ne misli da nisam dosta čitala o tome), bez da shvatiš suštinu, tj da li ti on donosi dobro ili loše, bez da uđeš u to kako se ljubav Božija kroz zaposvesti pokazuje, onda se boriš nepametno, i uvek uskačeš u jedno te isto.

Али би било пожељно да тражимо рјешења проблема у духу православља.

Ne bih da se takmičimo, ali čitala sam, molila se, i bila na ispovestima. Stavljapš se negde gore, ali pazi da te Bog ne spusti jednom dole, jer sudiš o drugima, a drugi otvoreno pišu na teme koje ti možda zbog krhkosti vere ne smeš ni da uđeš u njih.

Znači, ne mislim više uopšte da otvaram teme ovog tipa, nek ti bude lakše.

Vidi, ti možda misliš da sam pala s kruške, ali može biti da se varaš.

Ako greh doživiš samo kao greh (a ne misli da nisam dosta čitala o tome), bez da shvatiš suštinu, tj da li ti on donosi dobro ili loše, bez da uđeš u to kako se ljubav Božija kroz zaposvesti pokazuje, onda se boriš nepametno, i uvek uskačeš u jedno te isto.
Гријех никада не може донијети добро.

Ne bih da se takmičimo, ali čitala sam, molila se, i bila na ispovestima. Stavljapš se negde gore, ali pazi da te Bog ne spusti jednom dole, jer sudiš o drugima, a drugi otvoreno pišu na teme koje ti možda zbog slabosti vere ne smeš ni da uđeš u njih.

Znači, ne mislim više uopšte da otvaram teme ovog tipa, nek ti bude lakše.
Драго ми је ако си то радила. Не видим због чега твоја љутња кад сам само покушао да усмјеримо тему у једном смјеру.

Pa to da ali je previše reći da je primitivan i nazadan. Bio je za to vrijeme pogodan i daleko ispred svog vremena.
У односу на духовни закон исписан у срцима нашим, је гротеска са Пинка и Хепија, буквално морал из козје штале...

Баш на тој ''Мојсијевој икононији'' шутирања жена на улицу (давања отпусног листа - бракоразводнице), видиш да је био назадан у једном битном сегменту, јер код јевреја жене нису равне у браку са мушкарцима по части... Бог то није тако хтео, али им је пустио јер да не би тако, убијали би своје несретне жене кад ко говеда подивљају према туђима...

То је велики проблем, писали су свети оци, зашто су они ''баш ту'' имали уплив идолопоклонства, узимајући паганштурке уместо своји побожних жена за супруге...

Back